Askerlik Yoklaması Nedir? Yoklamaya Tabi Ne Demek? Nasıl Sorgulanır?

Askerlik Yoklaması Nedir? Yoklamaya Tabi Ne Demek? Nasıl Sorgulanır?
09.05.2023 16:22
1.832
A+
A-

Askerlik Yoklaması Nedir? Yoklamaya Tabi Ne Demek? Nasıl Sorgulanır? 20 yaşını doldurmuş olan, artık vatani görevini yerine getirme zamanı gelmiş Türk vatandaşı erkeklerin askerlik için uygun olup olmadıklarını incelemek amacıyla yapılan araştırmaya askerlik yoklaması deniliyor.

Askerlik Yoklaması Nedir? Yoklamaya Tabi Ne Demek? Nasıl Sorgulanır?
Askerlik Yoklaması Nedir

Yoklama esnasında kişinin sağlık, eğitim durumu, yaşı vb. bilgiler araştırılıp, yoklama sonrası kişinin askerlik yapmasına engel bir durumunun olup olmadığı belirleniyor.

Bir nevi ön inceleme olarak da belirtebileceğimiz askerlik yoklaması, günümüzde askerlik çağına gelmiş olan erkeklerin de yardımıyla e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.

Bu yazımızda kısaca askerlik yoklaması nedir? Yoklamaya tabi ne demek? Askerlik yoklaması nasıl sorgulanır? vb. bu işleme dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Askerlik Yoklamasına Tabi Ne Demek?

Yoklamaya tabi kavramı; TC vatandaşı ve 20 yaşını doldurmuş olan erkeğin askerliğine dair bilgilerin araştırılmaya başlandığını, kendisine dair bilgileri bir an önce doğru ve düzgün bir şekilde yetkili kurumlara bildirmesi gerektiğini ifade ediyor.

Yani kişinin bir an önce e-devlet sistemine giriş yapıp, kendisine dair bilgileri sisteme girmesi gerekiyor.

Aksi halde kişi, yoklama kaçağı olarak kabul ediliyor.

Kişinin ‘yoklama kaçağı’ olarak kabul edilmesi halinde ise ‘bedelli askerlikten’ yararlanma şansı ortadan kalkmış oluyor.

Bu yüzden 20 yaşını dolduran erkeklerin e-Devlet sitesine girip, bir an önce yoklama işlemlerini tamamlamaları oldukça önem arz ediyor.

Yoklama Kaçağı Ne Demek?

Daha önce de belirttiğimiz gibi 20 yaşını doldurmuş olmasına rağmen henüz askerliğini yapmamış, yetkili kurumlara askerliğe dair talep edilen kişisel bilgileri bildirmemiş yani askerlik yoklamasını yaptırmamış erkeklere ‘yoklama kaçağı’ deniliyor.

Bununla birlikte kişinin yoklamasını yaptırması da hemen askere gideceği anlamına da gelmiyor.

Kişi, e-Devlet üzerinden askerliğini erteletip, tecil ettirebiliyor.

Kişinin askerlik yoklatmasını yaptırmaması durumunda ‘askerlik kanunları’ devreye giriyor ve kişi, askeri mahkemelerde yargılanıyor.

Bu duruma düşmek istemiyorsanız, askerlik yoklamanızı zamanında yaptırmayı asla ihmal etmemelisiniz.

Askerlik Yoklaması Başvurusu

Askerlik yoklaması yaptırmak isteyen ve buna zorunlu olan kişilerin askerlik şubesine gitme zorunluluğu bulunmuyor.

Kişi, e-Devlet üzerinden askerlik yoklaması başvurusunda bulunup, yoklamasını kısa bir süre içerisinde yaptırabiliyor.

e-Devlet üzerinden yoklamanızı yaptırmak için https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-yoklama-basvurusu linkini tıklayabilir, TC kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yapabilirsiniz.

Daha önce e-Devlet sitesini hiç kullanmadıysanız, e-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz.

Sizden talep edilen eğitim, sağlık, yaş vb. bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak, askerlik yoklamanızı yaptırabilirsiniz.

ASAL Yoklama Başvurusu esnasında kişiden birtakım kişisel bilgileri doldurmasının yanı sıra 1 adet JPEG ya da JPG formatında vesikalık fotoğrafını da yüklemesi gerekiyor.

Doldurduğunuz bilgi formlarının çıktısını almayı da asla unutmamalısınız.

e-Devlet form doldurma işlemi sonrasında sağlık durumunuza dair bilgi formunuz ve TC kimlik numaranızla birlikte Aile Hekiminize gitmeli ve muayene olmalısınız.

Askerlik yoklamasının son basamağı olan ‘muayene’ ile birlikte yoklama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Askerlik Yoklaması Nasıl Sorgulanır?

Askerlik yoklaması, yukarıda da belirttiğimiz gibi e-Devlet üzerinden yaptırılıyor.

Kişinin e-Devlette eğitim ve sağlık bilgilerine dair sorular içeren bilgi formlarını mutlaka doldurması gerekiyor.

Sağlık bilgilerini doldurduktan sonra kişi, aile hekimine giderek, sağlık kontrolünden geçiyor.

Aile hekiminin muayene sonrasında kişi için ‘Askerliğe Elverişlidir’ kararını vermesi halinde kişinin askerlik yoklaması tamamlanıyor.

Aile hekimi, sisteme ‘Askerliğe Elverişlidir’ girişi yaptığından kişinin başka hiçbir işlem yapmasına da gerek kalmıyor.

Yani kişinin e-Devlet sitesine girmesi ya da askerlik şubesine gitmesi gerekmiyor.

Aile hekiminin sisteme ‘Askerliğe Elverişlidir’ girişini yaptığı günden sonraki gün, bu bilgi kişinin e-Devlet sitesine yükleniyor.

Yani kişi e-Devlet askerlik yoklaması sorgulama işlemini bir gün sonra gerçekleştirebiliyor.

Bilginin yüklenmesi sonrası kişi, e-Devlet üzerinden elektronik imza yöntemi ile ‘Askerlik Durum Belgesi’ alma şansına da sahip oluyor.

Bakaya Nedir?

En genel tanımıyla bakaya; tecil süresi dolan, tecil için haklı ve geçerli bir sebebi bulunmayan yani askere gitmesi zorunlu olan 20 yaşını doldurmuş TC vatandaşı erkeklerin birlikleri tarafından kendilerine tanınan süre içerisinde sevk işlemlerini yaptırmamaları, bu işlemi yaptırmış olmalarına rağmen gerekli sürede birliklerine teslim olmamaları anlamına geliyor.

Bir suç olarak kabul edilen bakaya durumunda kişi, ceza olarak ‘idari para cezası’ ödemek zorunda kalıyor.

Askerlik Yol Parası Ne Kadar? Askerlik Yol Parası Sorgulama

Bakaya ve Yoklama Kaçağı Cezası Nedir?

Yoklamasını yaptırmayan ya da birliğine kendine tanınan süre içerisinde henüz teslim olmayan kişilerin ödemesi gereken idari para cezası miktarı, kişinin ne kadar süredir kaçak olduğuna, birliğine kendi isteğiyle mi teslim olduğuna yoksa zorla mı teslim edildiğine göre değişiklik gösterebiliyor.

Kişinin birliği tarafından zorla teslim alınması halinde ise ödemesi gereken miktar, 4 katına kadar çıkabiliyor

Bakaya ve yoklama kaçağı cezaları, tamamen idari para cezaları olduklarından hiçbir şekilde hapis cezasına çevrilemiyorlar.

Lakin kişi, borcunu ödemediği taktirde icralık olabiliyor.

İl ve ilçe kurulları tarafından kararlaştırılan ‘idari para cezası miktarı’ kişiye tebliğ ediliyor.

Tebliğ halinde kişinin maksimum 15 günlük süre içerisinde il İdari Para Cezaları İtiraz Komisyonu’na başvurması gerekiyor.

İtiraz Komisyonu’nun kişi lehine karar vermemesi halinde kişi, İdare Mahkemesi’nde dava açabiliyor.

Bu davanın İtiraz Komisyonu olumsuz cevabının kişiye bildirildiği süreden sonra 1 ay içerisinde yani 30 günde açılması gerekiyor.

Bu sürenin aşılması durumunda kişi, idari para cezasını ödemek zorunda kalıyor.

Bakaya ve Yoklama Kaçağı İdari Para Cezası Nereye Ödenir?

Yetkili kurul tarafından tebliğ edilen idari para cezasının adliyelerdeki para cezası tahsil veznelerinden birine ödenmesi gerekiyor.

Ya da kişi, vergi daireleri aracılığıyla idari para cezasını ödeyebiliyor.

Askerlik yoklaması yapılmazsa ne olur?

Askerlik yoklaması, yani askerlik çağına gelmiş olan erkeklerin askerlik durumlarının belirlenmesi için yapılan işlemdir. Eğer askerlik yoklaması yapılmazsa, kişi askerlik yükümlüsü olduğu halde askerlik hizmetini yapmamış veya tecil ettirmemiş olduğundan, yasal işlem başlatılabilir ve kişi hakkında idari para cezaları uygulanabilir. Bu durumda kişi askerlik şubesine başvurarak askerlik durumunu belirlemeli ve gerekli işlemleri yapmalıdır.

Askerlik yoklaması için ne gerekli?

Askerlik yoklaması için nüfus cüzdanı veya kimlik kartı yeterlidir. Ancak askerlik şubesi tarafından istenirse sağlık raporu ve öğrenim durumunu gösteren belgeler de gerekebilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.