Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

09.05.2023
1.545
A+
A-
İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? İnternet hizmeti aldığımız internet servis sağlayıcılar; bizlere belirli bir hızda internete girebileceğimize dair söz veriyor.

Bu bağlamda internet servis sağlayıcı tarafından bize sunulan internet paketi hızı ile mevcut internet hızımızın eşdeğer olması gerekiyor.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?
İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır

İnternet hızının vaat edilenden düşük olması ise kişinin genellikle internete yavaş bağlanmasıyla, internete erişimde sıkıntı yaşamasıyla sonuçlanıyor.

Sizler de internet hızınızın düşük olduğunu ve internetten verim alamadığınızı düşünüyorsanız; internet hız testi yaptırarak, internet hızınızın size vaat edilenle paralel olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda internet hız testi nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

İnternet Hız Testi Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternet hızının değerini gösteren teste internet hız testi ismi veriliyor.

Bu test sonrasında müşteriler, internetlerine dair yükleme(upload), indirme(download) ve ping değerlerine ulaşıyorlar.

İnternet servis sağlayıcılar tarafından genellikle internet paketine dair vaat edilen indirme(download) hızı hakkında müşteriler, internet hız testi sonrasında bilgi edinebiliyorlar.

İnternet hız testi ile öncelikle hız testi yapan kişinin konumuna en yakın sunucuya sinyal gönderiliyor. Gönderilen bu sinyalin gidiş ve dönüş sürelerinin ölçülmesi ile birlikte ping değeri elde edilmiş oluyor.

Daha sonra indirme testi başlıyor. İndirme testi esnasında ise sunucular ile bağlantı kuruluyor ve kişinin bilgisayarının, tabletinin ya da telefonunun verileri ne kadar sürede indirdiği tespit ediliyor.

Günümüzde Türk Telekom başta olmak üzere internet servis sağlayıcılarına ait olan birden çok hız testi bulunmakla birlikte müşteriler, bu testlerin güvenilir olup olmadığını da merak ediyorlar.

Çünkü internet servis sağlayıcıların müşterilerine verdikleri sözü tutuklarını gösterebilmeleri için yapılan bu testleri manipüle edebileceklerinden korkuyorlar.

Bu yüzden de internet hız testi yaparken internet servis sağlayıcınıza ait hız testlerine değil de diğer testlere katılmanızı daha iyi ve doğru bir sonuç alabilmeniz noktasında şiddetle tavsiye ediyoruz.

Mbps Nedir?

İnternet standart hız birimi olarak ifade edebileceğimiz Mbps; bir saniye içerisinde aktarılan veriyi tanımlıyor.

Yani bir saniyede aktarılan veri sayısının megabit cinsini gösteriyor.

İnternet hızı; Mbps ile ifade edilirken; indirme hızı ise KB/s ve MB/s ile gösteriliyor.

İdeal İnternet Hızı Kaç Mbps Olmalı?

Günümüzde internet servis sağlayıcıları, müşterilerine genellikle 16-50 mbps arasında internet hızı sunuyorlar.

Sizin için ideal olan internet hızının ne olduğu ise internet kullanım alışkanlıklarınıza göre değişebiliyor.

Örneğin, gün içerisinde sık sık video izliyor, yabancı sitelerde dizi izliyor ve online oyunlara katılıyorsanız; aynı zamanda bol bol veri indiriyorsanız; bu durumda 50 mbps üstü internet hızını içeren internet paketlerini kullanmanızı tavsiye etmenizi öneriyoruz.

İnternet Hız Testi Sonuçları

İnternet hız testini başarı ile tamamladığınızda internet hızınıza dair 3 farklı sonuç elde ediyorsunuz.

Bu sonuçların ne anlama geldiğini kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Download (indirme hızı)

İnternet hızına dair en kesin sonuç veren download internet hızı, internetin gerçek anlamda yavaş olup olmadığını gösteriyor.

İnternet servis sağlayıcılar da genellikle ilk aşamada kendisinden hizmet almayı tercih eden yeni müşterilerine download bazında internet hızı vaat ediyorlar.

Bu değer, aynı zamanda kişinin internetten hangi hızda veri çekebildiğini de gösteriyor.

Normal şartlar altında bu değerin uplooad(yükleme) hızından daha yüksek rakamlarda olması gerekiyor.

Günümüzde internet servis sağlayıcılar, genellikle 16-50 mbps arasında bir download internet hızı vaat ediyorlar.

Bazı firmalar ise daha yüksek miktarlarda hız sunuyorlar.

8, 16, 35, 50,100; sıklıkla vaat edilen internet hızları arasında bulunuyor.

Bu noktada testi yaptıktan sonra internet servis sağlayıcınız tarafından size sunulan internet hızı ile elde ettiğiniz değeri karşılaştırmanızı öneriyoruz.

Elde ettiğiniz değer, size vaat edilenden oldukça düşükse örneğin, internet servis sağlayıcınız size 50 mbps hız vaat etmesine rağmen test sonucunuz 30 mbps ise internet hızınızın oldukça düşük olduğunu ve internete yavaş bağlandığınızı söyleyebiliriz.

Bu noktada sorunun çözüme kavuşturulması için hizmet aldığınız internet hizmet sağlayıcının müşteri hizmetlerini arayabileceğiniz gibi mağaza ya da bayiliğine de gidebilir, konuya dair şikayetinizi dile getirebilirsiniz.

Upload (Yükleme hızı)

Dosya yükleme hızını ifade eden yükleme hızı, aynı zamanda görüntülü arama, online oyun oynama gibi aktiviteleri gerçekleştirirken de önem arz ediyor.

Upload hızının düşük olması, kişinin online oyun oynarken, arkadaşlarıyla görüntülü konuşurken internetinin sık sık kesilmesi ve yavaşlaması ile sonuçlanıyor.

Upload yükleme hızı, download indirme hızına göre daha düşük rakamlarda seyrediyor.

Bununla birlikte yüksek upload değerlerine sahip olmak; internet kullanıcılarının video izleme, görüntülü konuşma, oyun oynama vb. aktivitelerini daha rahat gerçekleştirebilmelerini mümkün bir hale getiriyor.

Upload değerinizin de size vaat edilen değer ile paralel olması gerekiyor.

Ping hızı

İnternet paketi veya şebekeler arası yoklayıcı olarak ifade edilen ping kelimesi, İngilizce ‘packet internet-network groper’ kelimesine karşılık geliyor.

Kişinin internet hızını ölçmede belirleyici olan ping; bir verinin bir sunucudan başka bir sunucuya gidip gelme süresini tanımlıyor.

Özellikle ping hızının düşük olması, yurtdışı verilere bağlanma süresinin uzaması ile sonuçlanıyor.

Yani yabancı sitelerde film izlerken videonun donması, kesintiye uğraması, genellikle ping hızının düşük olmasından kaynaklanıyor.

Videoların kesintisiz izlenebilmesinin yanı sıra online oyun oynarken de kesinti yaşanmaması için yüksek ping değerine ihtiyaç duyuluyor.

İnternet hızı testi sonuçlarına göre 0,1-10 arası ping değeri, çok kaliteli; 10-30 arası ping değeri kaliteli, 30-40 arası ping değeri ise genellikle ideal olarak kabul ediliyor.

40-60 arası değer, ortalama; 60-80 arası değer vasat, 80-100 arası değer kötü, 100 üstü değerler ise çok kötü internet ping hızına karşılık geliyor.

internet hız testi

Hız Testi Öncesi Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Hız testinden en doğru sonucu elde edebilmeniz için test öncesinde internetinize dair birtakım noktalara dikkat etmeniz ve internetinizi teste hazır hale getirmeniz gerekiyor.

Hız testi öncesi göz önünde bulundurmanız gereken bu noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Modeminizi açıp kapatın

Şayet ev ya da işyerinde wifiye bağlanarak, internete giriyorsanız; modeminizin hız performansını test edebilmek için modeminizi kapatın ve en az 10 saniye bekledikten sonra tekrar açın.

 • Hız testi hariç diğer tüm sayfaları kapatın

İnternet bağlantınızı kullanan tüm diğer sayfa ve uygulamaları kapatarak, internetinizi hız testine hazırlayabilirsiniz.

 • Hız testi yapacağınız cihaz dışındaki diğer cihazların internet bağlantısını kesin

Wifiye bağlandığınız telefonunuz ya da bilgisayarınız dışında modem internetini kullanan diğer tüm cihazları kapatarak, testten maksimum verim alabilirsiniz.

Yani televizyon, tablet vb. modem internetini kullanan diğer tüm cihazları kapatmalı, yalnızca test yapacağınız cihazın internetini açık tutmalısınız.

 • Modemle cihazınız arasındaki mesafeyi mümkün olduğunca kısa tutun

Modeme uzak bir odadan hız testine katılmanız, testin doğru sonuç vermemesine, modem performansının mevcut performansından daha düşük çıkmasına neden olabilir.

Bu yüzden modeminizle hız testine katılacağınız cihaz arasındaki mesafeyi mümkün olduğunca kısaltmalısınız.

Yukarıdaki 4 noktayı göz önünde bulundurduğunuz takdirde internet hız testinden en verimli ve en doğru sonucu alabilirsiniz.

Tabii ki katılacağınız hız testi de bu noktada, hayati önem taşıyor.

Bu yüzden de hız testi tercihinize son derece özen göstermeniz, en kaliteli hız testi tercihinde bulunmanız gerekiyor.

En İyi İnternet Hız Testi Hangisi?

GSM operatörleri arasından yalnızca Türk Telekom’un kendine ait internet hız testi bulunuyor.

Bu zamana kadar Türk Telekom internet hız testine katılan aboneler, testten verimli bir sonuç elde ettiklerinden sözlüklerde, internette ve pek çok adreste bahsediyorlar.

Sizler de Türk Telekom abonesiyseniz; Türk Telekom internet hız testine katılabilirsiniz.

Türk Telekom İnternet Hız Testi:

En çok tercih edilen internet servis sağlayıcılardan olan Türk Telekom; hem akıllı telefonlarımız hem de ev ve işyerlerimiz için internet hizmeti sunuyor.

Türk Telekom hız testine katılmak için https://hiztesti.turktelekom.com.tr/ linkini tıklayabilirsiniz.

Sayfaya tıkladığınızda hız testinden doğru sonuç alabilmeniz için neler yapmanız gerektiğinden de kısaca bahsediliyor.

Bu noktaları dikkate alıp, Başlat tuşuna basarak, hız testine katılabilmeniz mümkün.

NetSpeed İnternet Hız Testi:

En çok ilgi gören ve doğru sonuçlar verdiği dile getirilen internet hız testlerinden bir diğeri ise NetSpeed internet hız testi olarak karşımıza çıkıyor.

Ev, ofis, akıllı telefon vb. tüm cihazlarının internet performansınızı başarılı ve hızlı bir şekilde bu testle ölçebiliyorsunuz.

NetSpped internet hız testine hemen katılmak için https://netspeed.com.tr/hiz-testi/ linkini tıklayabilirsiniz.

İnternet Hız Testi

Son dönemlerin en gözde ve en iyi sonuç veren testlerinden biri olan Fast.com internet hız testine katılmak için https://fast.com/tr/ linkini tıklayabilirsiniz.

İnternet servis sağlayıcınız hangi firma olursa olsun, bu testten doğru sonuç alabilirsiniz.

Millenicom Hız Testi 

Listemizin 4.sırasında yer alan Millenicom; güvenebileceğiniz bir diğer hız testi sitesi!

Yalnızca hız testi hizmeti sunmayan Millenicom, aynı zamanda bireysel ya da kurumsal ADSL, FİBER, VDSL internet ve ev telefonu hizmeti de veriyor.

Speedtest by Ookla

Dünya genelinde her gün milyonlarca kişi tarafından tercih edilen Speedtest by Ookla hız testine katılarak da doğru sonuçlar elde edebilmeniz mümkün.

Hız testine katılmak için https://www.speedtest.net/ linkini tıklayabilirsiniz.

IOS ya da Android cihazlarınızın yanı sıra ev ve ofis internet hızını da bu test sayesinde dilediğiniz zaman ölçebilirsiniz.

BTK hız testi, Meteor hız testi, OpenSpeedTest, Testmy.net, Cox internet speed test; gönül rahatlığıyla katılabileceğiniz, en doğru sonuçları veren diğer testler arasında bulunuyorlar.

İnternet Hızını Yavaşlatan Etmenler Nelerdir?

İnternet hızımızdaki yavaşlamalar; genellikle interneti yanlış bir şekilde kullanmamızdan kaynaklansa da bazen de birtakım altyapı sorunları kullandığımız interneti büyük ölçüde yavaşlatıyor.

İnternet hızını yavaşlatan etmenleri ortadan kaldırarak, internete daha hızlı bir şekilde bağlanabilirsiniz.

Bu etmenleri kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Altyapı sorunları:

Yaşadığınız mahallede, caddede, sokakta ya da sadece sizin apartmanınızda oluşabilecek bir altyapı sorunu; internetinizin yavaşlamasına neden olabiliyor.

Altyapı sorunları, kısa bir sürede internet servis sağlayıcıları tarafından düzeltilse de makro ölçekli altyapı sorunlarının çözüme kavuşturulması daha uzun sürebiliyor.

Apartmanınızda bir altyapı sorunu olduğunu düşünüyorsanız, internet servis sağlayıcınızı bir an önce aramalı ve bu soruna dair onları bilgilendirmelisiniz.

 • Modemin konumu:

İnternete modeminize en uzak odadan bağlanmak istediğinizde internetinizde yavaşlamaya ve kopmaya tanık olmanız, oldukça doğal!

Bir yönlendirici alarak ve aldığınız yönlendiriciyi internete erişim sıkıntısı çektiğiniz odaya yakın bir yere koyarak, bu sorununuzu kolaylıkla çözebilirsiniz.

 • Birden çok programın aynı anda çalışması:

Akıllı telefonunuzun ya da bilgisayarınızın arka fonunda çalışmaya devam eden uygulamalar da internet hızını büyük oranda yavaşlatıyor.

Birden çok uygulama ve programı aynı anda çalıştırmaktan kaçınarak, internet hızınızı yükseltebilmeniz mümkün.

 • Bulunduğunuz yerdeki kablosuz ağ sayısının çok olması:

Bulunduğunuz konumda yüzlerce farklı kablosuz ağ bağlantısı varsa diğer bağlantılar, internetten istediğiniz verimi alamamanızın bir diğer nedeni olabilir!

 • İnternet kullanım saati:

Aşırı yoğunluk gösterilen saatlerde internet sitelerine girmek, hiç olmadığı kadar zor olabiliyor.

Örneğin, Trendyol gibi alışveriş sitelerine diğer müşterilerle aynı saatte girmek, yoğunluk yüzünden bağlantı sorununa yol açabiliyor.

Gecenin ilerleyen saatlerinde yani internet kullanımının yavaşladığı zamanlarda bu sitelere tekrar girmeyi deneyerek, sitelere daha kolay bağlanabilirsiniz.

 • Casus yazılımlar ve virüsler:

Akıllı telefonunuza ya da bilgisayarınıza bulaşan virüsler ve casus yazılımlar da internet hızını yavaşlatıyor.

Kaliteli bir virüs programı kullanarak, internet hızınızı yükseltebilirsiniz.

 • Bilgisayardaki bellek miktarı ve sabit disk alanı:

Bilgisayardaki bellek miktarının ve sabit disk alanının azalması da internet bağlantı hızını yavaşlatıyor.

Kullanmadığınız program ve uygulamaları silerek, bilgisayarınızda yer açarak, internet bağlantınızı hızlandırabilirsiniz.

 • Modemin aralıksız çalışması:

Modemin aralıksız bir şekilde çalışması da yorulmasını ve performansının düşmesini ne yazık ki beraberinde getiriyor.

Bu noktada zaman zaman modeminizi kapatmayı denemeniz gerekiyor.

Modeminizi her gün bir sefer kapatıp, 30 saniye bekledikten sonra tekrar açarak, internetinizi hızlandırabilirsiniz.

 • İnternetinizin başkaları tarafından da kullanılıyor olması:

Wifi şifrenizin yeterince güçlü olmaması, komşularınız ve civarda yaşayan diğer kişiler tarafından şifrenizin kırılmasına neden olabilir.

İnternetinize sizin dışınızda başka kişiler de bağlanıyorsa bu durum, internetinizi yavaşlatıyor olabilir.

Bu noktada her türlü önleme karşı güçlü bir wifi şifresi oluşturarak, internetinizi başkalarının kullanmasının önüne geçebilirsiniz.

 • Güncellemelerin zamanında yapılmaması:

Pek çoğumuz, nedense güncellemelere sıcak bakmıyor ve güncellemeleri daha sonraki zamana erteliyoruz.

Bu durum ise akıllı telefonumuzun ya da bilgisayarımızın internetini yavaşlatmanın yanı sıra performansını da düşürüyor.

Bilgisayarınıza ya da akıllı telefonunuza ait güncellemeleri zamanında yaparak da internet hızınızı arttırabilirsiniz.

 • DNS ayarlarındaki bazı değişiklikler:

DNS ayarlarındaki bozukluklar ve değişiklikler de internet hızını yavaşlatabiliyor.

DNS ayarlarınızı düzelterek ve ‘otomatik’ olarak ayarlayarak, internetinizi hızlandırabilirsiniz.

 • İnternet geçmişinin tarayıcıdan temizlenmemesi:

Gün içerisinde hangimiz sık sık farklı internet adreslerine girmiyoruz ki?

İnternet tarayıcısında biriken internet adresleri, ne yazık ki internetimizi önemli ölçüde yavaşlatıyor.

İnternet geçmişinizi temizleyerek de internet bağlantı hızınızı arttırabilirsiniz.

 • Bilgisayarın masaüstünün temizlenmemesi:

Bilgisayarınızın masaüstündeki gereksiz dosya ve uygulamaları silerek internetinizi hızlandırabilirsiniz.

Aynı şekilde akıllı telefonunuzdaki widget ve gereksiz uygulamaları kaldırarak internet bağlantı hızınızı maksimize edebilirsiniz.

Yukarıdaki tüm önerilerimizi dikkate almanıza rağmen internet hızınız yavaşsa mutlaka yeni bir internet paketine geçmenizi öneriyoruz.

Gün içerisinde sıklıkla video izliyor, Youtube, Instagram, Facebook vb. sosyal medya ağlarında zaman geçiriyor, film sitelerinde film izliyorsanız; internet paketinizde size sunulan Mbps yetersiz geliyor olabilir.

Özellikle internette online oyunlar oynuyorsanız; oyun esnasındaki her türlü bağlantı kopukluğundan ve internet yavaşlamasından kurtulmak için yüksek Mbps vaat eden bir internet paketini tercih etmenizi öneriyoruz.

Bu konuda internet servis sağlayıcınızla iletişime geçebilir ve internette harcadığınız zamana dair onlara detaylı bilgi vererek, kendinize ve internet kullanım alışkanlığınıza en uygun paketi satın alabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca internet hız testi nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, en iyi internet hız testi sitelerini sizlerle paylaşmaya, konuya dair sizleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, daha önce denediğiniz internet hız testlerine dair deneyimlerinizi ve önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Telefonun İnterneti Çekmiyor Çok Yavaş Ne Yapmalıyım?

İnternet hız testinde neye bakılır?

İnternet hız testinde bakılması gereken şeyler; indirme hızı, yükleme hızı ve ping süresidir. İndirme hızı, internet bağlantınızla indirebileceğiniz veri miktarını belirler. Yükleme hızı, internet bağlantınızla gönderebileceğiniz veri miktarını belirler. Ping süresi ise internet bağlantınızın ne kadar hızlı ve kararlı olduğunu ölçer.

İnternet hızını nasıl test ederim?

İnternet hızınızı test etmek için birçok web sitesi ve uygulama bulunmaktadır. Bunların en popülerleri Speedtest.net, Fast.com ve Google Hız Testi’dir. Bu siteleri ziyaret ederek, internet hızınızı kolayca ölçebilirsiniz. Ayrıca, bazı internet sağlayıcıları da kendi hız testi araçlarını sunarlar.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Hakan dedi ki:

  test ediyorum ama Vaad edilenden çok ve çok az. Ne yapabilirim?
  Bu sonuclarla yola cikilabilir mi?

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık