Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Çorum Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
1.146
A+
A-
Çorum Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Çorum Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Gıda ve para yardımı almak isteyen Çorum ilinde yaşayan vatandaşlar bunun için belediyeye başvuruda bulunabilirler. Orta Karadeniz Bölgemizde yer alan Çorum ilimizde belediyecilik faaliyetlerini sürdüren Çorum Belediyesi; hız kesmeden muhtaç vatandaşlara yardımcı olmaya devam ediyor.

Pandemi sürecinde işleri iyice yavaşlayan hatta işyerini kapatmak zorunda kalan esnaflara ve işten çıkarılmış olan personellere gıda kolileri dağıtan Çorum Belediyesi, muhtaç kişilere para yardımında da bulunuyor.

İhtiyaç sahiplerine belirli bir limite sahip olan sosyal yardım kartı veren belediye; muhtaç kişilerin gıda ihtiyaçlarının yanı sıra kira, kıyafet, eğitim ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Bu yazımızda kısaca Çorum Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlarla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye, Çorum Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Çorum Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Çorum Belediyesi tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda kolisi ve erzak yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Nakdi yardımlar (para yardımı, sosyal kart yardımı vb.)
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı
 • Kira yardımı
 • Çocuklar için kırtasiye malzemesi yardımı
 • Çocuklar için tablet yardımı
 • Muhtaç asker ailelerine yönelik yardımlar
 • Engellilere yönelik yardımlar
 • Dul kadınlara yönelik yardımlar
 • Günlük sıcak yemek dağıtımı
 • Yeni doğan bebekler için bebek bezi ve bebek maması yardımı

Çorum Belediyesi; sosyal yardımlarda bulunurken önceliğini muhtaçlara ve dar gelirli kişilere veriyor.

Yani işsizlere, düzenli bir geliri olmayanlara, meslek sahibi olmayanlara yardımcı oluyor.

Aynı zamanda aylık ortalama hane geliri, asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan kişilere de ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor.

Çorum Belediyesi; kimsesizlere, muhtaçlara ve yetimlere her gün düzenli olarak sıcak yemek dağıtıyor. Hatta yaşlılara ve kronik hastalara yemeklerini ev adreslerine kadar teslim ediyor.

Yoksul aile çocuklarına eğitimlerine online platformlarda da devam edebilmeleri adına ücretsiz tablet dağıtan belediye; yoksul çocuklara eğitim ve öğretim yılı başlangıcında defter, kalem, kitap vb. kırtasiye malzemeleri alıyor.

Bu çocukların mont, kaban, bot, önlük, ayakkabı vb. giyim ihtiyaçlarını da karşılamaktan geri kalmayan Çorum Belediyesi; şehit ve gazi çocuklarına da yardım etmeyi unutmuyor.

Çorum il sınırlarında ikamet eden ve kiralarını ödeyemeyen kişilere kira yardımında bulunarak, onların sağlıksız ve hijyenik olmayan ortamlarda yaşamalarına engel oluyor.

İhtiyaç sahibi ve dar gelirlilere dağıttığı sosyal yardım kartları ile muhtaç kişilerin BİM, Migros, Carrefoursa, ŞOK vb. anlaşmalı bazı marketlerden sahip oldukları sosyal kartlar sayesinde alışveriş yapabilmelerini mümkün bir hale getiriyor.

Kimsesizlere, yetimlere, dar gelirli ailelere, engellilere ve hastalara her gün aşevi ve Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri iş birliği ile sıcak yemek dağıtan belediye; 65 yaş üstü yaşlıların ve hastaların da ihtiyaçlarını karşılıyor.

Eşinden ayrılan, eşi vefat eden ve çalışmayan yani herhangi bir düzenli sabit geliri olmayan kadınlara da ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor.

65 yaş üstü kimsesi olmayan yaşlılara, engellilere ve muhtaçlara ev temizliği hizmeti de veren belediye; bu kişilerin evlerini temizlemek üzere belediye personellerini gönderiyor. Ancak belediyenin bu hizmetinin pandemi döneminde geçici bir süreliğine kaldırıldığını da hatırlatmak istiyoruz!

Çorum Belediyesi; yangın, sel, deprem vb. doğal afetlere maruz kalan ya da başından bir kaza geçen vatandaşlarını da unutmayarak, bu kişilere eşya, gıda, giyecek, sağlık hizmeti, para vb. yardımlarda bulunuyor.

Muhtaç asker ailelerini de unutmayan belediye; onların da ayni ve nakdi yardım ihtiyaçlarını karşılamaya çaba gösteriyor.

Çorum’da yaşayan Türk vatandaşlarımızın yanı sıra mültecilere de yardımcı olan belediye; onların da daha insancıl şartlar altında yaşamalarına yönelik birtakım tedbirler alıyor.

Şehit ve gazi ailelerine de sahip çıkan Çorum Belediyesi; Ramazan aylarında kurduğu iftar çadırları ile sokakta yaşayan kişilerin, kimsesizlerin ve yoksulların daha iyi bir şekilde beslenebilmelerine yardımcı oluyor.

En az %40 engel oranına sahip kişilerin tekerlekli sandalye, baston, akü gibi ihtiyaçlarına da yanıt vermeye çalışan belediye, onların yaşam koşullarını iyileştirmeyi hedefliyor.

Muhtaç ailelerin yeni doğan bebekleri için hazırladığı yeni doğan destek paketi ile onlara bebek bezi, bebek maması, ıslak mendil, battaniye ve polar vb. malzemelerin yer aldığı bir paketi armağan ediyor.

Çorum Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çorum Belediyesi, sosyal yardımlarından yararlanmak için bizzat belediyeye gidebilirsiniz.

Ya da e-Devlet üzerinden belediyenin tüm yardımlarına başvurabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden sosyal yardımlara başvurmak adına öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

Ardından TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız.

Açılan sayfada Uygulamaya Git butonuna tıklamalısınız.

Daha sonra yeni sayfada yardım başvurusunda bulunmak istediğiniz belediyeyi seçmeli ve başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız.

Sayfanın alt kısmında yer alan ‘Sosyal Yardım Türleri’nden başvurmak istediğiniz yardımları seçtikten sonra başvuru formunu onaylamalı ve göndermelisiniz.

Çorum Belediyesi sosyal yardımlarıyla ilgili detaylı bilgi edinmek adına belediyeyi arayabilirsiniz.

Çorum Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediyeye sosyal yardım başvurusu yapmak için gittiğinizde ya da e-Devlet üzerinden bağlı olduğunuz belediyenin yardımlarına başvurmak istediğinizde başvuru formunu doldurmanız gerekiyor.

Bu formda kişisel bilgilerinize, mesleğinize, medeni halinize, hanedeki kişi sayısına, hane toplam aylık gelirine dair bazı sorular bulunuyor.

Maddi durumunuzu, bir diğer deyişle muhtaçlık seviyenizi tespit etmek için hazırlanan bu sorulara doğru ve eksiksiz yanıt vermeniz gerekiyor.

Formdaki bilgilerin doğruluğu, sonradan Çorum Belediyesi tarafından soruşturulup, araştırılıyor. Bu yüzden hem zaman kaybetmemek hem de belediyeye zaman kaybettirmemek için formda belediyeyi yanıltmaya yönelik, yanlış bilgiler paylaşmamalısınız.

Yaşlılık Maaşı Aylığı Ne Kadar? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Çorum Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Belediyeye yaptığınız sosyal yardım başvurularınızın son durumunu sorgulamak, onaylanıp onaylanmadığını öğrenmek için belediyeye gidebilir ya da belediyeyi arayabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden de başvurunuzun son durumunu takip edebilirsiniz.

Bu amaçla https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

Belediyeyi arayarak da başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

Çorum Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Hangi sosyal yardımlara başvurabileceğinizi öğrenmek, sosyal yardımlardan yararlanma şartlarına ve başvuru esnasında teslim etmeniz gereken belgelerle ilgili ayrıntılı bilgi almak ya da başvurunuzu sorgulamak için 0364 225 08 10 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Çorum Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çorum Belediyesi, Ramazan ayında binlerce yoksul aileye temel gıda malzemelerinden oluşan yardım paketlerini dağıtmaya devam ediyor.

Gıda yardımına engellilerin, yaşlı ve kimsesizlerin, yoksulların ve dar gelirlilerin yanı sıra korona virüs yüzünden işini kaybeden kişiler ve işyerini kaybeden esnaflar da başvurabiliyorlar.

Gıda yardım kolilerine başvurmak için belediyeye gidebilir veya başvurunuzu e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Çorum Belediyesi Maddi Durumu Kötü Ailelere Destek

Çorum Belediyesi, Muhtaç Aile Çocuklarına Ücretsiz Tablet Dağıtıyor! Muhtaç aile çocuklarına pandemi sürecinde destek olan Çorum Belediyesi; çocukların online eğitimlere katılabilmeleri yani EBA derslerini izleyebilmeleri adına onlara ücretsiz tablet dağıtıyor.

Binlerce muhtaç aile çocuğuna dağıtılan ücretsiz tabletlerden yalnızca dar gelirli ve yoksul aile çocukları yararlanabiliyorlar.

Bu noktada ücretsiz tablete başvurmayı düşünen anne ya da babaların bağlı oldukları muhtarlıktan fakirlik belgesi almaları gerekiyor.

Aynı zamanda çocuklarına ait öğrenci belgesini de belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Başvurular; belediyede başvuru formu doldurmak ya da e-Devlet üzerinden sosyal yardımlara başvurmak suretiyle yapılabiliyor.

Çorum Belediyesi, Şiddet Mağduru Kadınları Unutmuyor

Eşinden ya da ailesinden şiddet gören kadınları unutmayan belediye; bu kadınların kadın konuk evlerinde ve sığınma evlerinde konaklayabilmelerini sağlıyor.

Şiddet gören kadınlar, kadın konuk evlerinde kalarak, barınma ve gıda ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Dul kadınları unutmayan belediye, onlara ve çocuklarına gıda kolisi, giyecek, yakacak, eşya vb. ayni yardımlarda ve gerekli hallerde para yardımında bulunuyor.

Çorum Belediyesi Sosyal Destek Kartı

Çorum Belediyesi, Yoksullara Sosyal Kart Dağıtıyor. Yoksul ve dar gelirli ailelerin sosyal destek kartı taleplerini de karşılayan belediye; onlara gıda, temizlik malzemesi, kişisel bakım vb. birçok malzemelerini satın alırken kullanabilecekleri, bazı marketlerde geçerli sosyal kartlar sunuyor.

Alışveriş kartı niteliğinde olan bu kartların limitleri ise değişebiliyor. Bu kartlarda aylık 200-300-400 TL gibi farklı limitler bulunabiliyor.

Sosyal destek kartlarına e-devlet üzerinden de kolaylıkla başvurabiliyorsunuz.

Çorum Belediyesi Yaşlı ve Hastalara Bakım Hizmeti Yardımı

Çorum Belediyesi, Kronik Hastaları ve Yaşlıları Unutmuyor! Çorum’da pandemi başlangıcından bu yana yardım faaliyetlerine devam eden Vefa Sosyal Destek Grubu, 65 yaş üstü yaşlıların ve kronik hastaların da ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürüyor.

Yaşlılar ve hastalar; 112, 155 ya da 156 Vefa Sosyal Destek Grubu hatlarından birini arayıp, neye ihtiyaç duyuyorlarsa ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayabiliyorlar.

Belediye çalışanları ve Vefa Sosyal Destek Grubu gönüllüleri; hatları arayıp, ihtiyaçlarını bildiren kişiler adına ihtiyaçlarına yönelik alışveriş yaptıktan sonra alışveriş poşetlerini ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine kadar götürüyor.

Muhtaç olan hastalar ve yaşlılar; herhangi bir ücret ödemeksizin de Vefa grubu gönüllerinin ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayabiliyorlar.

Vefa Sosyal Destek grubu; hatları arayan yaşlıların ve kronik hastaların bankacılık ve kamu işlemlerini de gerçekleştiriyor.

Çorum Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Engelliler, kendisine bakacak kimsesi olmayan yaşlılar, ciddi bir kronik bir hastalığı olan kişiler, kimsesiz dul kadınlar, işi olmayan muhtaçlar; belediye sosyal yardımlarından yararlanabiliyorlar.

Başvuru sahiplerinin gerçek anlamda muhtaç olduklarını kanıtlamak adına bazı belgeleri Çorum Belediyesine teslim etmeleri gerekiyor.

Bu belgeler; başvuran kişilerin muhtaçlık durumlarına göre de değişebiliyor.

Örneğin; yardıma başvuran kişi engelli ise tam teşekküllü bir hastaneden almaları gereken sağlık kurulu raporu talep ediliyor.

Çocukları için kırtasiye ya da tablet yardımlarına başvuran kişilerden ise çocuklarına ait öğrenci belgesi isteniyor.

Belediye; sosyal yardımlara belediyeye giderek ya da e-Devlet üzerinden başvuran kişilerin başvuru formlarını inceledikten sonra onları bir ön görüşmeye çağırıyor.

Ardından yardım yapmaya karar verdiği kişilerin evine kendi çalışanlarından oluşan ve başvuru sahiplerinin ekonomik, sosyal yaşamlarına göre bir inceleme raporu hazırlamaları gereken bir komisyon yolluyor.

Komisyon, detaylı inceleme sonrasında hazırladığı raporunu belediye değerlendirme kuruluna teslim ediyor.

Belediye, kendisine teslim edilen raporu ve diğer belgeleri ayrıntılı bir şekilde inceleyip, belgelerin doğruluğunu onayladıktan sonra başvuru sahibine yardım yapıp yapmayacağına dair karar veriyor.

Bu yazımızda Çorum Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Çorum’da yaşıyorsanız; belediye sosyal yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Eşi Vefat Eden Kadına Yapılan Yardımlar

Dul Maaşı Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Ne Kadar?

https://www.youtube.com/watch?v=8XvjXAS_0UU

Aile Destek Ödemesinin Yatıp Yatmadığını Nereden Öğrenebiliriz?

e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Sosyal Yardım Parasının Çıkıp Çıkmadığını Nereden Öğrenebiliriz?

e-Devlet üzerinden sosyal yardım bilgilerini sorgulatabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ferat dedi ki:

  Mrb sosyal destek kart kullanıyordum yılbaşı nedeniyle yenilenmesini gerektiğini söylediler krtim var ama herhangi bi haber ve ilmedi bilgi alabilirmiyim

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık