Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

28.10.2023
66
A+
A-
Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?, Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisinde Neler Olur?,

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı; Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi de ramazan kolisi yardımlarına başladı. Bu konu hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevapları burada. Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvuru Formu, Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Kimlere Verilir, Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar, Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisinde Neler Olur gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

Her yıl muhtaç vatandaşlara yapılan yardımlarla adından söz ettiren Ankara Büyükşehir Belediyesi bu sene de yardımlarına hızla devam etmektedir. 2023 yılında da devam ettiği sosyal yardımlardan biri de Ramazan Kolisi yardımıdır.

Ramazan kolisi yardımı vatandaşın ihtiyaçları göz önüne alınarak yapılan yardımlardan biridir. Temel ihtiyaçların giderilmesine yönelik olan bu yardım kolisi sayesinde pek çok vatandaş evlerine sağlıklı besinleri götürebilmiştir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi gece gündüz demeden yoksul vatandaşların eksiklerini gidermek için çalışmaktadır. Her yıl bütçesinin bir kısmını yoksul vatandaşlar için ayıran belediye bu sene de bütçesinin bir kısmını ayırmıştır.

Yoksul ve dar gelirli kimselere ülkemizde çeşitli kurum ve kuruluşlar yardım eli uzatmaktadır. Özellikle belediyeler gıda ve erzak kolisi yardımı ile temiz ve sağlıklı besinleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırmıştır. Ramazan ayında dağıtılan Ramazan Kolisi yardımı ile de Ankara Belediyesi öncü olmuş ve muhtaç birçok vatandaşın kapısını çalmışlardır.

Muhtaçlık sınırın altında kalan, yoksul kimselerin kapısını çalan ve onlara ramazan kolisi yardımlarında bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi diğer belediyelere örnek olmuştur.

Vatandaşların bir nebzede olsa ihtiyaçlarını karşılayan ramazan kolisi yardımı pek çok yoksul aileyi mutlu etmiştir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diğer belediyelere örnek olan Ankara Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi bu senede Ramazan Kolisi yardımında bulunmaya hazırlanıyor. Bütçesinin bir kısmını ramazan kolisi için ayıran belediye özelikle yardıma muhtaç ve dar gelirli ailelerin kapısını çalacak.

Ankara il sınırları içerisinde yaşayan ve yardıma muhtaç olan vatandaşlar belediyenin ramazan kolisi yardımının yanı sıra diğer sosyal yardımlarından da faydalanabilir. Yakacak yardımından burs yardımına kadar pek çok yardım imkanı sunan Ankara Belediyesi, vatandaşları bir nebze de olsa rahatlatmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi yardımına başvurmak isteyen vatandaşlar belediyeye bizzat giderek, belediyenin resmi sayfasına girerek veya e-Devlet sistemine girerek başvuruda bulunabilirler.

Belediyelerin gıda ve erzak kolisi yardımlarına e-Devlet sistemi üzerinden başvurmak isteyen vatandaşlar bunun için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini kullanabilirler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımına başvurmak isteyen vatandaşlar bunun için ilk olarak başvuru formu doldururlar. Başvuru formunu doğru ve eksiksiz doldurmanız önem arz etmektedir.

Başvuru formunun yanı sıra sizden istenilen evrakları da eksiksiz kuruma teslim etmeniz gerekmektedir. Başvuru formu ve verilen evrakların incelenmesi sonucu muhtaçlık durumunuz tespit edilerek yardım kolisi alıp almayacağınıza karar verilir.

Yardım kolisi alamaya hak kazan vatandaşlara, belediye çalışanları evlerine kadar giderek ramazan kolilerini teslim eder.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisinde Neler Olur?

Her yıl ihtiyaç sahiplerine dağıtılan Ramazan kolisinde vatandaşın 1 aylık beslenme ihtiyacı bulunmaktadır. 1 aylık 4 kişilik aileye yetecek şekilde hazırlanan yardım kolileri Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerinin evlerine kadar götürülmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı ailedeki kişi sayısına ve belediyenin bütçesine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Vatandaşın muhtaçlık durumu da göz önüne alınarak hazırlanan yardım kolileri ailenin bir aylık ihtiyacını karşılamaktadır.

Belediyelerin bütçesine göre değişiklik gösteren ramazan kolisinde genellikle; çay, salça, un, tuz, mercimek, bulgur, makarna, reçel, peynir, zeytin gibi ürünler bulunmaktadır. Genellikle uzun süre muhafaza edilebilecek olan ürünlerden oluşan yardım kolileri ihtiyaç sahibi ailelere özenle dağıtılmaktadır.

Burada yine şunu belirtmeliyiz ki belediyelerin bütçesine göre yardım kolilerinin içeriği değişmektedir. Ayrıca başvurunun yoğunluğuna göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvuru Formu

Her yıl sosyal yardımlarda bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi bu sene de yardımlarına devam etmektedir. Özellikle Ramazan ayında verilen Ramazan kolisi yardımı ile pek çok muhtaç vatandaş 1 aylık yiyecek ihtiyacını karşılaşmıştır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi yardımına başvurmak isteyen vatandaşlar öncelikle başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru formunda kişisel bilgilere dair sorular yer almaktadır.

Başvuru formunda kişisel bilgilere dair yer alan sorular kazancınız, ailedeki kişi sayısı, giderleriniz gibi sorulardır. Burada önemli olan soruları doğru ve eksiksiz doldurmanızdır. Doğru ve eksiksiz doldurulan formun yanında sizden istenilen evrakları da belediyeye teslim etmeniz gerekmektedir.

Başvuru formu ve teslim edilen evraklar incelendikten sonra bir yerinde inceleme komisyonu oluşturulur. İnceleme komisyonu ailenin evine giderek yerinde değerlendirme yapar. Değerlendirme sonrası bir rapor oluşturulur ve bu raporun yanında evraklar da göz önüne alınarak yardımı alacak olan aileler tespit edilir.

Tespit edilen ve yardım almaya hak kazan ailelerin evlerine kadar bu yardım kolisi götürülür. Burada şunu belirtmeliyiz ki yalan yanlış beyanlarda bulunup yardım alan vatandaşların sonradan tespit edilmesi durumunda almış oldukları yardımları güncel faizi ile birlikte kuruma geri öderler.

Geri ödeme yapmayı kabul etmeyen vatandaşlar hakkında dava açılır.

Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı ve Başvurusu

Ramazan Kolisi Veren Yerler

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımını Kimler Alabilir?

Ramazan kolisi yardımı genellikle muhtaçlık sınırının altında kalan ve dar gelirli ailelere yapılmaktadır. Ayrıca geliri olmayan eşi vefat etmiş dul kadınlar da ramazan kolisi yardımına başvuruda bulunabilir. Geliri olmayan işsiz vatandaşlara, engelli bireylere, çalışamayan kronik hastalara da ramazan kolisi yardımı yapılmaktadır.

Ramazan kolisi yardımı yapılacak olan kişiler;

  • Eşi vefat eden dul kadınlar
  • Engelli vatandaşlar
  • Geliri olmayan işsiz kimseler
  • Muhtaçlık sınırının altında kalan ve dar gelirliler
  • Çalışamayan kronik hastalar
  • Gazi ve Şehit yakınları
  • Muhtaç asker aileleri
  • Afetzedeler

Kısacası yardıma muhtaç tüm kişilere Ankara Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımında bulunmaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi yardımı başvurusu için gerekli evraklar;

Ramazan kolisi yardımı başvurusu için gerekli olan belgelerin yanı sıra vatandaşın özel durumuna bağlı olarak belge de talep edilebilmektedir. Örneğin engelli vatandaşın sağlık kurulu raporu gibi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı başvurusunda bazen farklı belgeler de talep edilebilmektedir. Bunun için belediyenin resmi internet sayfasını takip edebilir ya da ALO 153 hattını arayarak yetkili kişilerden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Almak İstiyorum

Ankara Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı için başvuru şartlarını sağlamanız yeterlidir. Başvuru şartlarını sağlayan vatandaşlar belediyeye giderek bizzat başvurusunu gerçekleştirebilir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı başvuruları titizlikle incelenir. İncelemenin yanı sıra başvuru yapan kişinin evine bir inceleme komisyonu gönderilir ve vatandaşın durumu tespit edilir. Durum tespiti yapılmasının amacı ise yardımın gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaşılmasını sağlamaktır.

İnceleme için gönderilen görevli evdeki durumu rapor haline getirerek belediyeye sunar. Bu rapor sonucuna göre belediye, yardımı alacak olan kişilere karar verir ve yardımlarına başlar. Başvuru sonuçları ise başvuru yoğunluğuna göre ortalama 15-20 gün içerisinde açıklanmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı

Fakirlik Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

6 aydır.

Gelir Belgesini Nereden alabilirim?

e-Devlet üzerinden alabilirsiniz.

editor
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık