DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

İşkur Nasıl Kayıt Olunur? İşkur Profil Oluşturma Nasıl Yapılır?

İşkur Nasıl Kayıt Olunur? İşkur Profil Oluşturma Nasıl Yapılır?
10.05.2023 16:20
A+
A-

İşkur Profil Oluşturma Nasıl Yapılır? İş arayan kişilerin ilk başvurdukları yer İşkur’dur. Özel sektörde iş bulmanın hayalini kuran milyonlarca kişi; İşkur profili oluşturarak, İşkur’un kendi resmi internet sitesinde yayınlanan işlere nasıl başvurabileceklerini, yeni iş ilanlarından nasıl haberdar olabileceklerini arama motorlarında araştırıyorlar.

Üniversite mezunlarının yanı sıra ev hanımlarının hatta öğrencilerin bile kayıt olduğu, full time ya da part time işler aradığı, yaşadıkları semtteki işlerin yanı sıra farklı şehirlerdeki iş imkanlarını da listeleyen İşkur; işverenlerle iş arayan kişileri bir araya getiren, ülkemizdeki en önemli iş bulma sayfalarından biri olarak ön plana çıkıyor.

Bu yazımızda internet üzerinden iş başvurusu yaparak, zaman kazanmak isteyen kişiler için İşkur profil oluşturma nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, İşkur online iş arama platformuna nasıl üye olabileceğinize değinmeye çalışacağız.

İşte, İşkur üyeliğine dair bilmeniz gereken o detaylar:

İşkur Nedir?

5 Temmuz 2003 tarihinde kurulan ve kurulduğu günden bu yana vatandaşların daha kolay iş bulabilmelerini sağlayarak, ülkemizdeki işsizlik rakamlarını düşürmeyi hedefleyen İşkur; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı özerk bir kamu kuruluşu olarak yıllardır hizmet veriyor.

İstihdamın korunması ve sağlanması, işsizliğin önlenmesi ve işsizlik sigortası hizmetinin yürütülmesi adına faaliyetlerine devam eden İşkur’un vatandaşlarımıza sunduğu hizmetler arasında İş ve Meslek Danışmanlığı, istihdamın sağlanması ve korunması, işsizlik ödeneklerinin belirlenmesi ve dağıtılması, iş kaybı ve kısa çalışma ödeneklerinin takibi ilk sıralarda yer alıyor.

İşkur; aynı zamanda işgücü yetiştirme kursları ile vatandaşlara meslek edindirmeyi, işbaşı eğitim programları ile yetiştirdiği personelleri iş hayatına hazırlamayı, girişimcilik programları ile girişimcilere önderlik etmeyi hedefliyor.

Kısacası İşkur, ülke istihdamının sürdürülebilmesini, vatandaşların meslek edindirme kursları sonrası meslek sahibi olabilmelerini ve ülke ekonomilerine katkıda bulunabilmelerini amaçlıyor.

Türkiye İş Kurumu - Vikipedi

İşkur Profil Nasıl Oluşturulur?

İşkur’un sitesinde nasıl profil oluşturacağınızı yani sisteme nasıl kayıt olabileceğinizi adım adım aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Öncelikle İşkur’un kendi resmi sitesi olan işkur sitesini ziyaret etmelisiniz.
 • Ardından ana sayfada hemen sol tarafta yer alan ‘internet şubesi’ kategorisine tıklamalısınız.
 • Sonrasında İşkur e-Devlet seçeneğini tercih etmelisiniz.
 • Bu seçeneği tıkladığınızda yeni bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz.
 • Yeni sayfanın ise sol kısmında ‘İş Arayan’ bölümü yer alıyor.
 • İş Arayan bölümünden Üye Ol kısmına tıkladığınızda ise kolaylıkla üye olabiliyorsunuz.
 • Bu noktada size yöneltilen isim, soy isim, eğitim durumu, yaşanılan şehir vb. soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. Böylelikle kendi eğitiminize, yaşadığınız şehre, yeteneklerinize en uygun işi daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz.
 • Bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra ise üyelik sözleşmesini okudum ve kabul ediyorum seçeneğine tıklamalısınız.
 • Kimlik bilgilerinizi de girdiğiniz takdirde iş arayan profiliniz tamamlanmış oluyor.

İşverenler için İşkur Profili Oluşturma

İş arayan kişilerin iş bulabilmesine yardımcı olmak üzere kurulan İş-kur; aynı zamanda işverenlerin de kendilerine en uygun işçiyi bulabilmelerini sağlıyor.

Yani işverenler de İşkur profili oluşturarak, iş ilanları oluşturabiliyor, bu iş ilanlarına başvuran işçilerin cvlerini okuyarak, firmalarında çalışacak personeli rahatlıkla bulabiliyorlar.

Kısacası İşkur, işverenlerin zamandan tasarruf etmesini, personel istihdam işlemlerini daha hızlı bir şekilde tamamlamalarını sağlıyor.

Peki, işverenler nasıl İşkur profili oluşturur?

 • Öncelikle https://esube.iskur.gov.tr/ linkini tıklamalısınız.
 • Ardından karşınıza çıkan sayfanın hemen sağ kısmında yer alan İşveren kategorisine tıklamalısınız.
 • Genel koşulları onayladıktan hemen sonra SGK numarası, vergi numara bilgisi, şirket kuruluş tarihi, şirket adres bilgisi vb. firmanıza dair yöneltilen tüm soruları eksiksiz ve doğru bir şekilde yanıtlamalısınız.
 • Bilgilerinizi girerek, İşkur işveren profilinizi oluşturabilir, oluşturduğunuz profil sayesinde iş ilanı hazırlayabilir ve firmanızda ya da işletmenizde çalıştırmak üzere personel aramaya hemen başlayabilirsiniz.

İşkur Kayıt Belgesi Nasıl Oluşturulur?

İşkur sayfası üzerinde yer alan iş ilanlarına başvurmak isteyen kişilerin profil oluşturduktan sonra kayıt belgesi de oluşturmaları gerekiyor.

Yani profil oluşturmak, iş ilanlarına başvurmak ya da işverenler tarafından düzenlenen iş ilanlarından haberdar olmak için tek başına yeterli olmuyor.

Oluşturulan kayıt belgesi, kişiye İşkur yeni iş ilanlarının SMS yoluyla gönderilmesine ve kişinin yeni iş ilanlarını güncel bir şekilde takip edebilmesine de yardımcı oluyor.

İş arayan belgesini İşkur şubelerinden profilinizi oluşturduktan sonra alabileceğiniz gibi elektronik imza yöntemi ile de bu belgeyi cihazınıza indirebilir ve belgenin çıktısını alabilirsiniz.

Şayet elektronik imza kullanmıyorsanız, bu durumda bağlı olduğunuz İşkur şubesine gitmeniz ve kayıt belgenizi yetkili çalışan kişiden almanız gerekiyor.

İşkur Kayıt Belgesi Oluşturma Koşulları

İşkur iş müdürlüklerine giderek kayıt belgesi oluşturabileceğiniz gibi İşkur sayfası üzerinden de elektronik imza ile belgenizi oluşturabilme şansınız bulunuyor.

Lakin kayıt belgesi oluşturabilmenin de birtakım koşulları bulunuyor.

Kayıt belgesi oluşturmak için gerekli şartları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC vatandaşı olmak
 • En az 14 yaşını doldurmuş olmak
 • Reşit olan erkekler için askerlikle ilişiğinin olmaması

İşkur’a kayıt olmak için illa da SGK çalışanı olma zorunluluğu bulunmuyor. Liseyi bitirmiş kişiler de İşkur’a kayıt olabiliyorlar.

Ortaokul mezunu olmayan, herhangi bir eğitimi ve becerisi bulunmayan kişilerin ise İşkur’a kayıt olmadan ve kayıt belgesi talep etmeden önce İşkur tarafından belirli zamanlarda düzenlenen meslek edindirme kurslarına katılması ve bu kursları başarı ile tamamlamaları gerekiyor.

Kişi, bu kurslardan herhangi birine katıldıktan sonra İşkur aracılığıyla daha rahat bir şekilde iş bulabiliyor.

Kosgeb Girişimcilik Kursu Nedir? Başvuru ve Kaç Saat

İşkur İş İlanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İş ilanı sorgulama, İşkur sitesi üzerinden yapılabildiği gibi e-Devlet üzerinden de yapılabiliyor.

İşkur sayfasına girildiğinde site, sizi otomatik bir şekilde e-Devlete yönlendiriyor.

Bu yüzden de TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekiyor.

e-Devlet şifreniz yoksa şifrenizi size en yakın PTT şubesinden temin edebilmeniz mümkün!

Peki, İşkur iş ilanlarına nasıl ulaşabilir ve başvurabilirsiniz?

 • Öncelikle https://esube.iskur.gov.tr/ linkine tıklamalısınız.
 • Bu linke tıkladığınızda karşınıza çıkan sayfanın hemen sol kısmındaki iş arayan seçeneğini tercih etmelisiniz.
 • Bu seçeneğe tıkladığınızda ülkemizdeki iş ilanlarının yanı sıra yurtdışı iş ilanlarını da kolaylıkla görüntüleyebilmeniz mümkün.
 • Şayet aramayı sınırlamak yani belirli bir işi belirli bir şehirde aramak istiyorsanız, arama filtrelemesi seçeneğini kullanabilirsiniz.
 • Filtreleme imkanı sayesinde ülke, il, ilçe, meslek bazında iş arayabilirsiniz.
 • İş ilanlarına tıkladığınızda aynı zamanda dilediğiniz yani size uygun olduğuna karar verdiğiniz işlere de başvurabiliyorsunuz.
 • Yani İşkur iş ilanlarına da aynı sayfa üzerinden başvurulduğunu söyleyebiliriz.

 İşkur Statüsü Nasıl Aktif Edilir?

Profilinizi oluşturduktan sonra aktif etmek ve iş arama işlemlerine başlamak için yapmanız gerekenleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Öncelikle https://esube.iskur.gov.tr/UserSignUp.aspx linkini tıklamalısınız.
 • Ardından ‘ İş Arayan’ ya da ‘İşveren’ seçeneklerinden birini tercih etmelisiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan hemen sonra ‘Özgeçmiş’ seçeneğine tıklamalısınız.
 • Kişisel bilgilerinizin alt kısmındaki İş Arama statüsünü aktif ettiğiniz takdirde İşkur üzerinde iş aramaya ve iş ilanlarını görüntülemeye başlayabilirsiniz.

İşkur profil oluşturma, iş ilanlarına başvurma, kayıt belgesi oluşturma vb. konularla ilgili deneyim ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, iş arayan kişilere önerilerinizi sizler de paylaşabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Almak için Gerekli Şartlar

İŞKUR Hakkında Bilgi Almak İçin Nereyi Aramalıyız?

ALO 170 arayabilirsiniz.

İŞKUR Çalışma Süresi Kaç Aydır?

En fazla 6 aydır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.