e-Devlet

T.C. Kimlik Numarası ile İcra Dosyası Sorgulama

T.C. Kimlik Numarası ile İcra Dosyası Sorgulama; hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. İcra Dosyası Nedir? UYAP Nedir? Ne İşe Yarar? E-Devlet Üzerinden TC Kimlik NO ile İcra Dosyası Sorgulama nasıl yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Günümüzde vatandaşlar; icra dosyası sorgulama vb. dava dosyası sorgulama vb. pek çok işlemlerini internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar.

E-devlet sayesinde vatandaşlar, icra borçlarına dair son durumu takip edebilecekleri gibi mahkeme dosyaları hakkında da güncel bilgi edinebiliyorlar.

Adalet Bakanlığı ile entegre bir şekilde çalışan e-devlet üzerinden dakikalar içerisinde icra dosyası sorgulanıp, görüntülenebiliyor.

Bu yazımızda kısaca TC kimlik no ile icra dosyası nasıl sorgulanır? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İşte, konuya dair bilmeniz gereken o detaylar:

İcra Dosyası Nedir?

Kamu kurumlarının yanı sıra özel kurumlardan herhangi birine borcu olmasına rağmen borcunu zamanında ödemeyen kişiler için alacaklı taraf tarafından mahkemeye başvurulması sonrasında mahkeme kararı ile açılan dosyaya icra dosyası ismi veriliyor.

Kendisine icra dosyası açılan kişi ya kurum, yasal takibe alınıyor. Bu süreçte öncelikle vatandaşa borcunu ödemesi gerektiğine dair zarfla tebligat gönderiliyor.

Vatandaşın mahkeme tarafından kendisine verilen süre içerisinde borcunu ödemesi gerekiyor.

Aksi halde dosyayı takip eden avukat ya da hukuk bürosu tarafından haciz işlemlerine gidilebiliyor.

Haciz, borçlu kişinin maaşına, banka hesabına, evine, arabasına kısacası gelir kaynaklarına konulabileceği gibi gayrimenkul ve değerli menkullerine de konulabiliyor.

E-devlet üzerinden borçlu kişi, kendisine açılan icra dosyasını sorgulayarak, borcunun son ödeme tarihini, mahkeme kararını, ödemesi gereken borç miktarını ve diğer bilgileri öğrenebiliyor.

Borçlu kişinin yanı sıra alacaklı kişi de son gelişmeleri e-devlet üzerinden sorgulayabiliyor.

E-Devlet Üzerinden TC Kimlik NO ile İcra Dosyası Sorgulama

E-devlet üzerinden Adalet Bakanlığı internet sayfasına yönlendirilip, icra dosyası sorgulama başta olmak üzere pek çok işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu noktada TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi kullanmanız yeterli oluyor.

E-devlet üzerinden icra dosyası sorgulamak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama linkini tıklamalısınız.

Sonrasında TC kimlik no ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Dilerseniz, mobil imza, elektronik imza vb. diğer giriş yöntemlerinden birini de kullanabilirsiniz.

Hala e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden şifrenizi alabilirsiniz.

Adalet Bakanlığı Sitesinden İcra Dosyası Sorgulama

Adalet Bakanlığı’na ait olan UYAP üzerinden de icra dosyanızı hızlı bir şekilde sorgulayabilmeniz mümkün!

Bu amaçla Adalet Bakanlığı’nın bir projesi olan UYAP sitesini tıklamanız gerekiyor.

UYAP sitesine giriş yaptığınızda da sizden e-devlet şifreniz talep ediliyor. Alternatif olarak mobil imza ve e-imza ile de sisteme giriş yapabiliyorsunuz.

https://vatandas.uyap.gov.tr/main/vatandas/giris.jsp linkini tıklayarak, icra dosyanızı UYAP aracılığıyla sorgulayabilirsiniz.

UYAP Nedir? Ne İşe Yarar?

Adalet Bakanlığına dair tüm işlemlerin online platformda yürütülebilmesi adına geliştirilen UYAP, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi; Bakanlığa bağlı olan tüm merkezi ve taşra teşkilatın kamu kurum ve kuruluşları ile dış entegrasyonunu, adli ve idari yargının ise iç entegrasyonunu sağlayan bir sistem olma özelliği taşıyor.

E-dönüşüm sürecinin bir parçası olan UYAP sayesinde vatandaşlar, mahkeme dava dosyalarını, icra dosyalarını hızlı bir şekilde sorgulayabiliyorlar.

Sistem, aynı zamanda MERNİS, TAKBİS, POLNET, Adli Sicil Sistemi, Merkez Bankası ve Adres Kayıt Sistemi ile entegre bir şekilde çalışıyor.

Yani vatandaşlar, adli ve idari yargı dosyalarının yanı sıra sabıka kayıtlarına, nüfus kayıtlarına, tapu ve kadastro kayıtlarına da sistem üzerinden erişebiliyorlar.

Uyap Nedir? Ne İşe Yarar? Kimler Kullanır? Nasıl Kullanılır?

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu