Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Parçalı Bulutlu

Amasya Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
1.100
A+
A-
Amasya Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Amasya Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Amasya Belediyesi 2023 yardımları nelerdir gelin birlikte bakalım. Orta Karadeniz bölgemizin en güzel ve en tarihi şehirleri arasında yer alan Amasya; Anadolu’nun en eski yerleşim birimleri arasında bulunuyor.

Amasya’da vatandaşlara hizmet sunan Amasya Belediyesi; pandemi sürecinin başlangıcından bu yana sosyal yardıma ihtiyaç duyan, kimsesiz ve yoksul kişilere yardım elini uzatıyor.

Sosyal yardımları ile muhtaç kişileri unutmayan belediye; vatandaşlarının ve işyerlerini kapatmak zorunda kalan esnafın bu süreci daha iyi bir şekilde atlatabilmesine yönelik çalışmalarda bulunuyor.

Bu yazımızda Amasya belediyesi sosyal yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye, Amasya belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Amasya Belediyesi Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Belediye tarafından yapılan yardımlar; vatandaşların ihtiyaçlarına göre ayni ya da nakdi yardımları içeriyorlar.

Yardımlar, öncelikli olarak sigortalı bir işte çalışmayan, kimsesiz, yaşlı, engelli kişilere yapılıyor.

Belediye; evde bakıma muhtaç olan hastalara, eşi terk etmiş kadınlara ve bu kadınların çocuklarına da sosyal yardımlarda bulunuyor.

Belediye tarafından düzenli bir şekilde yapılan bu yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda yardımı
 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Kömür vb. yakacak yardımı
 • Kira yardımı
 • Nakdi yardımlar (para yardımı)
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı
 • Eşini kaybetmiş, eşi terk etmiş ya da eşinden boşanmış kadınlara ve çocuklarına yapılan yardımlar
 • Asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Kırtasiye yardımı
 • Yol parası yardımı

Amasya Belediyesi; kimsesi olmayan, düzenli bir gelire sahip olmayan kişilere ve bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları ailelerine düzenli bir şekilde gıda kolisi dağıtıyor.

Bu kolilerde zeytinyağı, pirinç, bulgur gibi ailelerin gıda ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik malzemeler bulunuyor.

Eşini kaybetmiş ya da eşi tarafından terk edilmiş kadınlara ve bu kadınların velayeti altındaki çocuklara da yardım etmeyi unutmuyor.

Muhtaç aile çocuklarına kırtasiye yardımı, giyecek yardımı vb. yardımlarda bulunan belediye; maddi anlamda yoksun ailelere temizlik malzemeleri de dağıtıyor.

Sürekli ya da birkaç seferli para yardımı da yapan belediye, yoksul kişilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına bu ailelerin kiralarını ödeyebiliyor.

Belediye; fakir ve yoksul kişiler, Amasya’nın köylerinde yaşıyor olsalar dahi bu vatandaşları tespit ederek, onlara giyecek, gıda, temizlik malzemesi içeren koliler götürüyor.

İlçelerde yer alan aşevleri ile her gün yüzlerce kimsesiz ve muhtaç kişinin beslenme ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Amasya Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyenin sosyal yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşların belediyeye gitmeleri ve başvuru formlarını doldurmaları gerekiyor.

Alternatif olarak vatandaşlar; belediyeye ait olan https://amasya.bel.tr/ resmi sitesine giriş yaparak ve sayfanın sağ üst köşesindeki İletişim seçeneğine tıklayarak da maddi sıkıntılarına dair belediyeden yardım isteyebiliyorlar.

Ancak Amasya’da yaşayan vatandaşlara başvurularının kabul edilmesi noktasında mutlaka belediyeye gitmelerini ve içinde bulundukları zorlu süreci yetkili kişilere en ince ayrıntısına kadar anlatmalarını öneriyoruz.

Amasya Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediyenin sosyal yardımlarına başvurmak için belediyeye giden kişilerin öncelikle burada başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Başvuru formunda başvuru sahibine kişisel bilgilerine yönelik soruların yanı sıra mesleğine, aylık gelirine, üzerine kayıtlı gayrimenkul bulunup bulunmadığına dair da bazı sorular yöneltiliyor.

Belediye sosyal yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşların başvuru formunda kendilerine sorulan tüm soruları eksiksiz ve doğru bir şekilde yanıtlamaları gerekiyor.

Başvuru formunda kişinin muhtaç olup olmadığını tespit etmek amacıyla hane halkı çalışan sayısına, hanedeki çocuk sayısına, evli olup olmadığına dair sorular da bulunuyor.

Amasya Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yaptığınız yardım başvurularınıza dair en son durumu sorgulamak, başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenmek için belediyeye gidebileceğiniz gibi belediyeye ait telefon numarasını da arayabilirsiniz.

Yetkili belediye çalışanlarıyla iletişime geçmek için hemen 0358 218 80 00 şeklinde olan belediye telefon numarasını arayabilirsiniz.

Doğum Yardımı Nedir? Başvuru ve Sorgulama

Amasya Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Amasya belediyesi de tıpkı diğer belediyelerimiz gibi muhtaç, kimsesiz ve yoksul kişilere ve bu kişilerin ailelerine yardım ediyor.

Çalışamayacak durumda olan, hastalık sahibi ya da engelli kişilere de bütçesi doğrultusunda yardımcı oluyor.

İhtiyaç sahibi ailelere yardımcı olurken, ailelerde ve başvuru sahiplerinde muhtaçlık sınırının altında olma kriterini arıyor.

Yani hane halkı kişi başına düşen ortalama gelir; asgari ücretin 1/3’ünün altında olan ailelere öncelikli olarak sosyal yardımlarda bulunuyor.

Şehit ya da gazi yakınlarına yardım ederken onlardan şehit ve gazi yakınlık derecelerini gösteren belgeler talep ediyor.

Kırtasiye yardımı, şartlı eğitim yardımı gibi çocuklara yönelik yardımları yaparken de bu çocukların ailelerinden fakirlik belgesi istiyor.

Amasya’da ikamet eden yoksul vatandaşlar; muhtarlıklardan alabilecekleri FAKİRLİK BELGESİ sayesinde gıda yardımı, kıyafet yardımı, kırtasiye yardımı vb. yardımlardan daha kolay bir şekilde faydalanabiliyorlar.

Kırtasiye yardımından yararlanmak isteyen ailelerin ise çocuklarına dair öğrenci belgesini belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Korona virüs sürecinde belediye; işini kaybetmiş olan yani işten çıkarılan kişilere ve işyerini kapatmış esnaflara da gıda kolisi dağıtmak suretiyle yardımcı oluyor.

Amasya Belediyesi; sosyal yardım başvurusunda bulunan kişilerin başvurularını inceledikten sonra yoksul olduğuna kanaat getirdiği kişileri belediyeye görüşmeye davet ediyor.

Bu görüşmeye giden kişilerin yanlarında fakirlik belgesi, öğrenci belgesi vb. kendilerinden daha önce başvuru esnasında talep edilen belgeleri de götürmeleri gerekiyor.

Ardından belediye, başvuru sahiplerinin maddi durumlarını incelemek amacıyla evlerine bir komisyon gönderiyor.

Eve incelemeye giden kişiler, ailenin yaşam koşullarına dair bir rapor hazırlıyorlar.

Sonraki süreçte bu rapor, belediye kurulu tarafından inceleniyor.

Yapılan inceleme sonrasında sosyal yardım yapılması uygun görülen kişilere yardım yapılıyor.

Ayni ya da nakdi sosyal yardım yapılan kişilerin muhtaçlık durumlarının ortadan kalkması yani bu kişilerin sigortalı işe girmeleri söz konusu olduğunda ise bu kişilere yapılan sosyal yardımlar kesiliyor.

Yardım alan ve daha sonradan işe giren kişilerin hem yasal anlamda suç işlememek hem de diğer muhtaç kişilerin haklarını gasp etmemek adına işe girdiklerinde ya da maddi durumları düzeldiklerinde bu duruma dair mutlaka belediyeye bilgi vermeleri gerekiyor.

Amasya Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Belediyeye her türlü soru, önerilerinizi iletmek veya yardım başvurunuzu sorgulamak için belediyeye ait olan 0358 218 80 00 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Amasya Belediyesi Sosyal Yardımlaşma Başvurusu 2023

Amasya Belediyesi, 65 Yaş Üstü ya da Kronik Hastalık Sahibi Vatandaşlara Alışveriş Desteği Sunuyor

Ülkemizdeki diğer belediyeler gibi Amasya belediyesi de korona virüs dolayısıyla evlerine hapsolan 65 yaş üstü yaşlı bireylere ve kronik bir rahatsızlığı bulunan hastalara alışveriş desteği sunuyor.

ALO 153 telefon numarasını çeviren 65 yaş üstü vatandaşlar ya da kronik hastalar; belediye, zabıta, polis vb. kişilerden oluşan gönüllülere ihtiyaçlarını söyleyerek, gönüllü kişilerin kendileri adına alışveriş yapmalarını sağlayabiliyorlar.

Vefa Sosyal Destek grubu gönülleri, bu vatandaşlar için ihtiyaçlarına yönelik alışveriş yaptıktan sonra alışveriş poşetlerini vatandaşların evlerinin kapısında teslim ediyorlar.

65 yaş üstü kişiler ve kronik hastalar, evlerinin kapısında alışveriş tutarını ödemek koşuluyla alışveriş poşetlerini gönüllülerden teslim alabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Amasya Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Amasya belediyesi yardımlarından kimler yararlanabilir? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu

Emekliye Aile Yardımı Verilecek Mi? Başvuru ve Sorgulama

Aile Destek Ödemesi Kaç TL Oldu?

850-1250 TL arasında değişiklik gösterir.

Aile Destek Ödemesinin Yatıp Yatmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

e-Devlet üzerinden sorgulatabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık