Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Karabük Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
1.077
A+
A-
Karabük Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Karabük Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Sosyal yardımlarına tüm hızı ile devam eden belediyelerden biri de Karabük Belediyesidir. Her ay ihtiyaç sahibi ailelere gıda kolileri dağıtan Karabük Belediyesi; belediyeye sosyal yardım başvurusunda bulunan ya da e-Devlet üzerinden başvurularını gerçekleştiren muhtaç, dar gelirli ve yoksul kişilerin başvurularını da yanıtsız bırakmıyor.

Gıda yardımının yanı sıra kırtasiye yardımı, giysi yardımı, kömür ve odun yardımı gibi diğer ayni yardımları ile de vatandaşlarına sahip çıkan Karabük Belediyesi; Ramazan ayında iftar çadırları hazırlayarak, yüzlerce aileyi ağırlıyor.

Sosyal belediyecilik anlayışını kendine vizyon edinen belediye; evde kişisel bakım hizmeti vererek, evden çıkamayacak halde olan yaşlılara, engellilere ve kronik hastalara da yardımcı oluyor. Evde kişisel bakım hizmeti kapsamında yaşlıların, engellilerin, yatağa bağlı olarak yaşayan hastaların ve kronik hastaların periyodik sağlık kontrollerini görevlendirdiği sağlık personelleri ile gerçekleştiriyor.

Dar gelirli ve maddi durumu elverişsiz olan üniversite öğrencilerine düzenli bir şekilde burs vererek, onların eğitimlerine daha rahat koşullar altında devam edebilmelerine olanak tanıyan Karabük Belediyesi; esnafları da zaman zaman ziyaret ederek, onların taleplerini ve görüşlerini dinliyor.

Bu yazımızda Karabük Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya, Karabük Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Karabük Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Belediye tarafından ihtiyaç sahiplerine yapılan sosyal yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Kira desteği
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Çocuklara yönelik giysi ve kırtasiye yardımı
 • Yeni doğan bebek yardım paketi
 • Afetzedelere yönelik yardımlar
 • Yaşlılara yönelik yardımlar
 • Engelliler, kronik hastalar ve yaşlılar için evde kişisel bakım hizmeti

Her ay yoksul ailelere ulaşarak, erzak içeren gıda yardım kolilerini teslim eden Karabük Belediyesi; kış ayları yaklaşmaya başladığında ise onlara kömür ve odun yardımında bulunuyor.

Çocuklara soğuk kış günlerinde kullanmaları için mont, kaban, bot dağıtan belediye; onların okul ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamak adına onlara önlük, çanta, defter, kalem, kitap vb. malzemeler hediye ediyor.

Dışarı çıkamayacak halde olan yaşlılar, engelliler ve kronik hastaların evlerine onların sağlık durumlarını kontrol etmek ve genel muayenelerini yapmak üzere sağlık görevlileri gönderiyor.

Karabük Belediyesi, engelli veya kronik hasta olan vatandaşlarına ise medikal malzeme desteğinde bulunmayı unutmuyor. Yani onlara tekerlekli sandalye, baston ya da havalı yatak gibi medikal cihazları ücretsiz bir şekilde dağıtıyor.

Engelli vatandaşların engelli araçlarını kolaylıkla şarj edebilmeleri için şehrin dört farklı noktasında akülü araç şarj istasyonu kurarak, engellilerin yaşam şartlarını kolaylaştıran belediye; eşinden ayrılmış ya da eşi vefat etmiş muhtaç kadınlara da sahip çıkarak, onlara erzak, giysi, çocuklarına ise giysi ve kırtasiye yardımlarında bulunuyor.

Hayırseverler tarafından Karabük il sınırlarındaki yoksul ve muhtaç vatandaşlara bağışlanan giysi, gıda, eşya vb. malzemeleri de ihtiyaç sahiplerine teslim ediyor.

Şehit yakınları için taziye çadırları düzenleyen ve vefat eden şehitlerimiz için çadırlarda yemek dağıtan Karabük Belediyesi, muhtaç durumdaki şehit, gazi ya da asker yakınlarının gıda, yakacak gibi zaruri ihtiyaçlarını karşılıyor.

Bebeğini yeni kucağına alan muhtaç ve dar gelirli ailelere ise Hoş Geldin hediyesi olarak, bebek beşiği, bebek bezi, battaniye vb. malzemelerin yer aldığı yeni doğan yardım paketini armağan ediyor.

Karabük Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Engelliler, şehit ve gazi yakınları, muhtaçlar, dar gelirliler; sosyal yardımlardan yararlanmak adına başvurularını bizzat bağlı oldukları belediyeye giderek, gerçekleştirebiliyorlar. Karabük Belediyesi resmi sitesinden erzak yardımı ve gıda yardımı başvurusunda bulunabilir yada belediye iletişi numarası aranarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Karabük Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü birimine bizzat gıda yardımı ve maddi yardım talebinde bulunabileceğiniz gibi Başvurular, e-Devlet üzerinden de belediye yetkililerine iletilebiliyor.

e-Devlet üzerinden Karabük belediyesi ayni ya da nakdi yardımlarına başvurmak isteyenlerin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları gerekiyor.

Başvuru formunda kişinin başvuracağı belediyeyi ve sosyal yardım türlerini seçerek, formda kendisine yöneltilen soruları yanıtlaması ve başvuru formunu son bir kez gözden geçirip, onaylayıp, belediyeye göndermesi gerekiyor.

Karabük Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Karabük belediyesi yardımlarından hiçbir geliri olmayanlar yani muhtaçlar, geliri ve kendisine bakacak yakını olmayan yaşlılar, kendisine bakacak kimsesi olmayan kronik hastalar, engelli vatandaşlar, yardıma ihtiyacı olan dul kadınlar, yetimler, afetzedeler, öğrenciler, dar gelirli ve yoksul aileler yararlanabiliyorlar.

SGK kaydı bulunmayan, sigortalı düzenli bir işi olmayan muhtaç vatandaşların yanı sıra dar gelirli vatandaşlar yani hane kişi başı aylık ortalama net geliri asgari ücretin 1/3’üne ya da daha altındaki bir miktara tekabül eden vatandaşlar; belediyeye yardım başvurusunda bulunmak üzere gidebiliyorlar.

Yani sosyal yardımlardan yararlanabilmenin birtakım şartları bulunuyor.

Belediye; muhtaç, dar gelirli, yoksul, engelli vb. bu şartları karşılayan kişilerden muhtaçlıklarını kanıtlamalarına yönelik olarak bazı belgeler talep ediyor.

Örneğin, engellilerden engellilik oranlarını gösteren ve tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporunu, kronik hastalardan kronik hastalıklarını kanıtlayan sağlık kurulu raporunu, çocukları için kırtasiye yardımına bulunacak kişilerden ise çocuklarına ait olan öğrenci belgesini isteyebiliyor.

Karabük Belediyesi; ayni ya da nakdi yardımlarda bulunurken, başvuran kişiler tarafından doldurulan başvuru formundaki bilgileri detaylı bir şekilde inceliyor.

Başvuruların büyük bir çoğunluğuna baktıktan sonra hangi başvuru sahibinin öncelikli olarak yardıma ihtiyaç duyduğunu tespit ediyor ve ilk olarak bu kişilere yardım ediyor.

Yardımlara başlamadan önce ise yardım etmeyi planladığı kişilerin evine bir komisyon gönderiyor.

Gönderilen komisyon, kişi ya da ailenin evinde de inceleme yaptıktan ve hanedeki diğer kişilerle de görüştükten sonra hazırladığı raporu belediyeye teslim ediyor.

Belediye değerlendirme kurulu, kendisine teslim eden raporu inceleyerek, değerlendirmeye alıyor.

Son bir kez tüm belgeleri ve raporu inceledikten sonra kurul üyelerinin oybirliğiyle kimlere yardım yapacağına dair son kararını veriyor.

Edirnekapı Sosyal Hizmetleri Yardımı Nelerdir? Nasıl Alınır?

Karabük Belediyesi Yardım Başvuru Formu

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, Karabük il sınırlarında yaşıyor ve ikamet ediyor olmak koşuluyla belediye yardımlarına başvurabiliyorlar.

Başvuru esnasında ise kendilerini belediyeye tanıtabilmeleri ve muhtaçlıklarıyla ilgili ayrıntılı bilgi verebilmeleri için bir başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Başvuru formunun e-Devlet üzerinden yapılan başvurularda da doldurulması gerekiyor.

Başvuru formunda vatandaşlar; mesleklerine, TC kimlik numaralarına, medeni durumlarına, mesleklerine dair soruları yanıtlayarak, hangi yardımlara başvurmak istediklerini de işaretliyorlar.

Böylelikle belediye, hem başvuru sahibinin ekonomik durumunu ve muhtaçlık seviyesini hem de hangi yardımlara ihtiyaç duyduğunu öğrenmiş oluyor.

Bu yüzden de başvuru sahiplerinin bu formu ayrıntılı bir şekilde ve doğru bilgileri paylaşarak, doldurmaları gerekiyor.

Sigortalı bir işte çalışmasına rağmen kendini işsiz gösteren ya da maddi durumu iyi olmasına rağmen kendisini ihtiyaç sahibi olarak beyan eden ve bir süreliğine Karabük Belediyesi sosyal yardımlarından yararlanan kişilerin aldıkları yardımlar, muhtaç olmadıklarının tespit edilmesi halinde belediye tarafından kesiliyor.

Üstelik belediye; bu kişilerden aldıkları ayni ve nakdi yardımların para karşılığını faiziyle birlikte geri ödemelerini talep ediyor. Ödeme yapmayan kişileri ise mahkemeye veriyor.

Bu yüzden de belediye sosyal yardımlarına yalnızca muhtaç kişilerin ya da dar gelirlilerin başvurmaları gerekiyor.

Karabük Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Karabük’te ikamet eden vatandaşlar; yardım başvurularının belediye tarafından incelenip incelenmediğini ve kabul edilip edilmediğini de kolaylıkla sorgulayabiliyorlar.

Sorgulama işlemi belediyeye gidilerek, belediye aranarak ya da e-Devlet üzerinden yapılabiliyor.

e-Devlet üzerinden sorgulama yöntemini tercih eden kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Karabük Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Daha önce bağlı oldukları Karabük Belediyesi sosyal yardımlarına başvuran kişiler sorgulama işlemi için Karabük Belediyesini arayabiliyorlar.

Karabüklü başvuru sahipleri, yardımlara dair ayrıntılı bilgi almak, yardım başvurusu esnasında gerekli belgeleri ve başvuru koşullarını öğrenmek adına da belediyeye ait olan 444 2 178 telefon numarasını arayıp, belediye yetkilileri ile iletişime geçebiliyorlar.

Karabük Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakir ya da dar gelirli kişiler; erzak yani gıda yardım kolilerine başvurmak istediklerinde belediyeye gidebiliyorlar.

Erzak yardımı kapsamında muhtaç ve dar gelirli kişilere pirinç, bulgur, yağ, zeytin, peynir gibi temel yemeklik ve kahvaltılık malzemelerin yer aldığı ve 4 kişilik bir ailenin 1 aylık besin ihtiyaçlarını karşılayan gıda kolileri dağıtılıyor.

e-Devlet üzerinden gıda yardımına başvurmak isteyen vatandaşların ise başvuru formunun hemen alt kısmında yer alan ‘sosyal yardım türleri’ başlığında ‘erzak ve gıda yardımı’ seçeneğini tercih etmeleri yani bu yardımın önüne tick işareti koymaları gerekiyor.

Muhtaç yani herhangi bir düzenli geliri olmayan kişilerin yanı sıra dar gelirliler de gıda yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Karabük Belediyesi Yardım Kampanyası

Karabük Vefa Destek Hattı Telefon Numarası: Karabük’te pandemi sürecinde sosyal desteğe ihtiyacı olan vatandaşlar, 7 gün 24 saat hizmet veren 0370 415 25 85 Karabük Vefa Sosyal Destek hattını arayıp, yardım taleplerini iletebiliyorlar.

Aynı zamanda 112, 155 ya da 156 telefon numaralarından birini arayarak da Vefa gönüllülerine ulaşabiliyorlar.

Bu hatları arayan kişiler; gıda yardımlarının yanı sıra diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

65 yaş üstü kişiler ya da kronik hastalar; gıda, ilaç, şampuan, sabun vb. temel ihtiyaçlarına yönelik malzemeleri gönüllülere aldırabiliyorlar.

Bu malzemeleri satın alan gönüllüler ise aldıkları ürünleri sipariş veren yani destek hatlarını arayan kişilere ev adreslerinde teslim ederken, ürün ücretlerini de alıyorlar.

Yani Vefa Sosyal Destek hattı; hem muhtaç ve dar gelirli kişilere yardımcı oluyor hem de yaşlılar ve kronik hastalar için alışveriş yapıyor.

Bu yazımızda Karabük Belediyesi yardım başvurusuna dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Karabük’te yaşıyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Başvurusu

https://www.youtube.com/watch?v=XSbui_Ld2Iw

Kira Yardımı Kaç Ay Boyunca Yapılır?

12 ay.

Hane Yardımı Kaç Ayda Bir Alınır?

Aylık yardım verilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Süreyya dedi ki:

  Benim 5 çocuğum var bende erzak yardımı almak istiyorum lütfen dönüş yapiniz

 2. Serkan dedi ki:

  Engelliyim Karabük yeşil mah yardıma ihtiyacım var kızımla kirayı zor ödüyorum saygılar

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık