10 Adımda Kredi Notunu Yükseltme

10 Adımda Kredi Notunu Yükseltme
10.05.2023 16:45
1.115
A+
A-

10 Adımda Kredi Notunu Yükseltme; Kredi notunu yükseltmek isteyenler bu yazımız tam da sizin için. Krediye başvurarak, ihtiyaçlarını karşılamak isteyen ya da kredi kartı çıkartmayı planlayan birçok kişi; kredi notları düşük olduğu için ne yazık ki bu hayallerine erişemiyorlar.

9 banka tarafından kurulan Findeks tarafından banka müşterilerine verilen Findeks kredi notunun düşük olması; müşterilerin kredi ve kredi kartı başvurularının olumsuz sonuçlanmasını da beraberinde getiriyor.

Bu yüzden de bankalardan yüksek limitli krediler çekmenin ya da kredi kartı çıkarmanın hayalini kuran tüm müşterilerin öncelikle kredi puanlarını yükseltmeleri, ardından da bankalara başvurmaları gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca kredi notu yükseltme yöntemlerine dair merak edilenleri aydınlatmaya, kredi notu nasıl yükseltilir? sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Findeks Kredi Notu Nedir?

9 büyük bankanın iş birliği ile hayata geçirilen Kredi Kayıt Bürosu A.Ş tarafından kurulan Findeks; bir finansal hizmet platformu olarak kurulduğu günden bu yana hizmet veriyor.

2014 yılından günümüze kadar başarılı bir şekilde faaliyetlerine devam eden Findeks; her daim şeffaflık, güvenilirlik ilkelerini misyon ediniyor.

Findeks; banka müşterilerinin tüm kredi geçmişlerinin kayıt altına alındığı bir sistem olarak, müşterilerine güvenilirliklerine dair puanlar veriyor.

Verdiği puanlar doğrultusunda ise müşterilerinin güvenilirliklerini yani borçlarına ne denli sadık olduklarını belirliyor.

Findeks; tüm banka müşterilerine 1’den başlayan ve 1900’da sona eren puanlar veriyor.

Bu puanlamalar; Findeks kurucularının yanı sıra Findeks’e üye olan diğer üyeler tarafından da referans olarak kabul ediliyor.

Yani bankalar, bu puanlamalara bakarak, kredi çekmek isteyen veya kredi kartı çıkarma başvurusunda bulunan müşterilerin ne denli güvenilir olduklarını öğrenebiliyor.

Yüksek Findeks kredi puanına sahip olan kişiler ve kurumlar; kolaylıkla yüksek limitli kredi ve kredi kartlarına başvurabiliyorlar. Yani başvuruları, çoğunlukla olumlu bir şekilde sonuçlanıyor.

Düşük Findeks puanı ise müşterilerin kredi ya da kredi kart başvurularının bankalar tarafından reddedilmesine öncülük ediyor.

Bankalar, düşük kredi puanına sahip müşterilerinin daha önceki borçlarını zamanında ödememelerini gerekçe olarak göstererek, bu müşterilerinin başvurularını reddediyor.

Findeks kredi notu; müşterilerin borç ödeme alışkanlıklarına, kredili ürün kullanım sıklıklarına göre hesaplanıyor.

Findeks kredi notunu yükseltme yollarına değinmeden önce kredi notunu belirleyen etmenlerden bahsederek, konuya açıklık getirmek istiyoruz.

Findeks Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi notunu temelde dört adet faktör belirliyor. Bu faktörleri kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Kredili ürün ödeme alışkanlıkları:

Kredili ürün ödeme alışkanlıkları, bir diğer deyişle müşterilerin kredi ya da kart borçlarını zamanında ödeyip, ödemedikleri; kredi notunun %35 gibi büyük bir kısmını etkiliyor.

Kredi borcunun son ödeme tarihinin bir gün geciktirilmesi bile, kredi notunu düşürüyor.

Bu yüzden de kredi ya da kart borcunuzun son ödeme tarihini hiçbir şekilde geçirmemeniz gerekiyor.

 • Mevcut hesap ve borçlar:

Müşterinin mevcut borçları yani bankalara ne kadar borcunun olduğu, banka hesaplarındaki varlıkları da kredi notunu doğrudan etkiliyor.

Banka hesaplarında yüklü miktarda parası olan kişilerin kredi notu yükselirken; bankalara toplam borcu yüksek olan kişilerin ise kredi notu düşüyor.

Bankalar, müşterilerinin bankalardaki varlıklarını müşterilerinin borçlarını ödememeleri halinde çekebilecekleri birer güvence olarak görüyorlar.

Müşterilerin mevcut banka hesapları ve borçları da Findeks kredi notunu %35 oranında etkiliyor.

 • Kredi kullanım yoğunluğu:

Sık sık kredilere başvurmak ya da kredi kartı çıkartmak, Findeks kredi notunu düşürüyor.

Sürekli olarak farklı krediler kullanan müşterilere karşı da bankalar, şüphe ile yaklaşabiliyorlar.

Yani müşterilerinin borçlarını ödeyip ödemeyeceklerine dair tereddütte düşebiliyorlar.

Kredi kullanım yoğunluğu ise Findeks kredi puanının %10’unu etkiliyor.

 • Yeni kredili ürün açılışları:

Bankaya kredi başvurusunda bulunmak, kısa bir süre önce kredi çekilmişse başvurunun olumsuz sonuçlanmasına yol açabiliyor.

Özellikle aynı anda hem ihtiyaç kredisi hem de taşıt kredisi gibi birden çok krediye başvuran kişilerin de bankalar tarafından güvenilirliği sorgulanıyor.

Bu yüzden süregelen bir kredi borcunuz mevcutsa öncelikle bu borcunuzu kapatmanız, ardından da yeni krediye başvurmanız gerekiyor.

Yeni kredili ürün açılışları ise Findeks kredi notunun %11’ini belirliyor.

Kredi - Mukayese.com

 • Diğer faktörler:

Yukarıdaki faktörler; Findeks kredi puanının %91 gibi büyük bir kısmını belirlemekle birlikte %9’luk kısmı neyin belirlediği bankalar tarafından açıklanmadığı için henüz bilinmiyor.

Ancak birçok ekonomiste göre kredi notunu belirleyen diğer faktörler arasında müşterilerin faturalarını zamanında ödeyip ödemedikleri ve sigorta primlerini düzenli bir şekilde yatırıp, yatırmadıkları bulunuyor.

Yani sigorta primini zamanında yatırmayan ya da fatura ödemelerinin son ödeme tarihlerini geçiren kişilerin de kredi notu düşüyor.

Findeks; yukarıda bahsettiğimiz etmenleri dikkate alarak, banka müşterilerine 1-1900 arasında puan veriyor.

Bu puanlama ile müşterilerinin borçlarını ödeme noktasında risk teşkil edip etmediklerini belirliyor.

Bu puanlamaya göre;

Kredi puanı 1-699 arasında olan müşteriler, borçlarını ödeme aşamasında yüksek risk teşkil ediyorlar.

Bu yüzden de bankalar; bu gruptaki kişilerin kredi başvurularını her daim reddediyor.

Kredi notu 700-1099 aralığındaki kişiler, orta risk grubunda bulunuyorlar.

1100-1499 aralığındaki müşteriler ise düşük risk grubunda yer alıyorlar.

Findeks; kredi notu 1500-1699 aralığındaki müşterilerini iyi sınıfında değerlendiriyor. Yani bu sınıftaki müşteriler, borçlarını zamanında ödeme konusunda daha önceki gruplara göre daha tutarlı davranıyorlar.

Kredi notu 1700-1900 aralığındaki kişiler ise çok iyi sınıfında bulunuyorlar.

Bankaların en sevdikleri müşterilerin yer aldığı bu sınıftaki kişiler; yüksek limitli krediler çekebiliyorlar.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunuzu düşüren temel etmenleri tespit ederek ve bu etmenleri ortadan kaldırarak, kredi notunuzu daha hızlı bir şekilde yani daha kısa sürede yükseltebilirsiniz.

Kredi notunu düşüren etmenleri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Ödeme düzensizlikleri:

Kredi, kredi kartı, KHM ödemelerinin bir gün bile geciktirilmesi; bankalar tarafından ödeme düzensizliği olarak kabul ediliyor.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi ödeme düzensizlikleri, kredi puanının %35 gibi büyük bir oranını etkiliyor.

 • Yüksek miktarda borçlanma:

Bankalara yüksek miktarda borçlanmak da kredi notunu düşürüyor.

Özellikle bankadaki varlıkları yetersiz olmasına rağmen borcu yüksek olan müşterilerin kredi notları, bu borçlanmadan olumsuz yönde etkileniyor.

 • Kredi limitlerinin büyük kısmının kullanılması:

Uzmanlar, müşterileri kredi ve kredi kartı limitlerinin tamamını kullanmamaları yönünde uyarıyor.

Hem kredi hem de kart limitlerinin büyük çoğunluğunun ya da tamamının kullanılması da kredi notunu ciddi anlamda düşürüyor.

 • Gecikmeye düşen hesap sayısının birden fazla olması:

Geciktirilen borçlar da kredi notunu düşürerek, müşterinin bir sonraki kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına öncülük ediyor.

 • Müşteri banka varlık durumunun yetersizliği:

Bankalardaki varlık durumu yetersiz olan yani bankadaki yatırımları borçlarını ödeyecek kadar fazla olmayan müşterilerin de kredi notları düşüyor.

 • Yeni kredi açılışları:

Mevcut borcu süregelmesine rağmen yeni kredi başvurusunda bulunan kişilerin başvuruları kabul edilse dahi kredi notları düşüyor.

Bu durum, müşterinin yeni kredi borcunu düzenli bir şekilde ödemesiyle sona eriyor. Yani yeni kredi açılışları, bir süreliğine kredi notunu olumsuz etkiliyor.

İlerleyen süreçte borçların düzenli ödenmeye devam edilmesi ile müşterinin kredi notu da yükselmeye başlıyor.

Yukarıdaki faktörler; kredi notunu düşüren temel faktörler olmakla birlikte elektrik, su, doğalgaz vb. faturaların zamanında ödenmemesi, SGK prim ödemelerindeki düzensizlikler de kredi notunu düşürüyor.

Bu faktörlerin sizin de kredi notunuzu düşürdüğünü düşünüyorsanız, bu faktörleri ortadan kaldırarak, kredi puanınızı yükseltme yolunda önemli bir adım atabilirsiniz.

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?( Puan Yükseltme Taktikleri)

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Findeks; müşterilerinin kredi geçmişlerini 5 yıl boyunca sistemde kayıtlı tutuyor. Bu süre dolduğunda bile dilediği zaman kayıtlara ulaşabiliyor.

Yani kara listeye düşen kişilerin kredi notlarını düzeltebilmeleri için 5 yıl boyunca beklemeleri gerekiyor.

İnternette pek çok kişi, 3 ay gibi bir sürede kredi notunu yükseltmenin yollarını araştırsa da bu kadar kısa bir zaman diliminde kredi notunun çok da yükselmeyeceğinin altını çizmek istiyoruz.

Yani 3 ayda kredi notu yükseltme yolları mevcut olmakla birlikte kredi notunuzu çok yükseltemiyorsunuz.

Birtakım noktalara dikkat etmek suretiyle kredi puanınızı 6 ay-1 yıl sonrasında ciddi oranda yükseltebilirsiniz.

10 adımda kredi notunu hızlı yükseltme yöntemlerini kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Banka Borçlarınızı Son Ödeme Tarihini Geçirmeden Ödeyin

Yukarıda da belirttiğimiz gibi banka borçlarınızı en geç son ödeme tarihinde ödemelisiniz.

Kredi kartı borcunuzun dönem borcunun tamamını ödeyemiyorsanız, asgari miktarını son ödeme tarihine kadar mutlaka ödemeyi ihmal etmemelisiniz.

Kredi ya da kart borçlarınızı geciktirmeden ödediğiniz taktirde 3. ayın sonunda kredi puanınızın yavaş yavaş yükseldiğine tanık olabilirsiniz.

 • Kredi Puanınızı Zaman Zaman Kontrol Edin

Kredi puanınızın düşük olduğundan şüpheleniyorsanız, hem şüphelerinizin yerinde olup olmadığını öğrenmek hem de bir an önce önlem alarak, notunuzun daha da düşmesini önlemek için kredi puanınızı da belirli aralıklarla kontrol etmelisiniz.

Bu noktada bankanıza danışabilirsiniz.

Kredi geçmişiniz hakkında ayrıntılı bilgi edinmek adına banka müşteri hizmetlerini arayabilir, e-mail ya da hotmail adresinize Findeks Risk Raporu gönderilmesine yönelik talebinizi iletebilirsiniz.

Ya da bankanızın internet bankacılığını veya mobil bankacılık hizmetini kullanabilir, Risk Raporu’na başvurabilirsiniz.

Alternatif olarak www.findeks.com.tr sitesini ziyaret edebilir, kredi notunuzu 7,50 TL ödeme karşılığında öğrenebilir, 13,75 TL ve KDV ödemek karşılığında ise Risk Raporu çıkartabilirsiniz.

Risk Raporu sayesinde kredi ve borç durumunuzu detaylı görüntüleyebilir, borçlarınızı nasıl yönetebileceğinize dair daha kolay bir şekilde plan oluşturabilirsiniz.

 • Aynı Anda Birden Çok Kredili Ürün Açılışına Başvurmayın

Hangimiz, internette karşılaştığımız ‘Hemen Kredi AL’, ‘Kefilsiz, Gelir Belgesiz Kredi Kartı Sahibi Ol’ şeklindeki reklamlardan etkilenmiyor ve bankaların kredi ya da kredi kartlarına başvurmuyoruz ki?

Ancak kısa bir süre içerisinde birden çok krediye ya da kredi kartına başvurmak, bankalar tarafından aşırı sorgulama olarak algılanıyor.

Aynı anda hem kredi kartına hem de krediye başvurmak, kredi notunu olumsuz yönde etkiliyor.

Bu yüzden de kredi ya da kart başvurusunda bulunurken dikkatli olmalı, başvurularınız arasında en az 3-4 ay olduğuna emin olmalısınız!

Aksi halde sadece ‘aşırı sorgulama’ yaptığınız için bile kredi ya da kart başvurularınızın olumsuz sonuçlanması riski ile karşılaşabilirsiniz.

 • Kredi Limitinizin Tamamını Kullanmayın

Findeks, müşterilerine aylık gelirleri, gayrimenkulleri, bankadaki yatırımları ve varlıkları doğrultusunda belirli bir kredi limiti belirliyor.

Bu limitin tamamını kullanmak ise müşterinin kredi puanını olumsuz yönde etkiliyor.

Bankalardaki limitinizi sorgulamak için Findeks Risk Raporu çıkartabilir, bu doğrultuda kredi çekebilirsiniz.

Toplam kullanılabilir limitinizin aynı anda maksimum %30 gibi bir kısmını kullanmak suretiyle kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

 • Yeni Kredili Ürün Açılışı Yapmaktan Kaçının

Süregelen bir kredi borcunuz varken yeni bir kredi ürün açılış talebinde bulunmanız da ne yazık ki kredi puanınızı düşürüyor.

Hatta ilk kez kredi çekecek kişilerin bile kredi notu düşüyor.

Ancak müşteriler, ilk başvurularında borçlarını ödediklerinde yani taksitlerinin son ödeme tarihini geçirmediklerinde kredi puanları zaman içerisinde yükselmeye başlıyor.

 • Kredi Kartlarınızı İptal Etmekten Kaçının

Sanılanın aksine kullanmadığınız kredi kartınızı kapatmanız, kredi puanınızı yükseltmiyor.

Kartınızı iptal ettirmek için başvurduğunuzda bankalardaki toplam kullanılabilir limitiniz de paralel bir şekilde düşmüş oluyor.

 • Kredi Kartınıza Dair Asgari Ödemeleri Kaçırmayın

Daha önce de bahsettiğimiz gibi kredi kartınızla ilgili gecikmiş ödemelerinizden ötürü kredi puanınızın azalmasını istemiyorsanız; en azından kart borcunuzun asgari miktarını son ödeme tarihini geçirmeden ödemelisiniz.

 • Faturalarınızı Otomatik Ödeme Talimatı Vererek Ödeyin

Kredi puanını hızlı bir şekilde yükselten en önemli etmenlerden bir diğeri ise faturaları otomatik ödeme talimatı vererek, ödemek!

Bir süreliğine faturalarınızı otomatik ödeme talimatı ile ödeyerek, bankanızın nezdinde güvenilir bir imaj çizebilirsiniz.

Böylelikle kredi notunuzun yükselmesine öncülük edebilirsiniz.

 • Kredi Geçmişinizin Öneminin Farkına Varın

Findeks hizmet platformunda kredi geçmişiniz, yani son 5 yıla dair tüm kredi, kredi kart ve diğer banka borç ödemeleriniz; en ince ayrıntısına kadar kayıtlı bir şekilde kalıyor.

Yani birkaç yıl öncesinde sürekli borçlarını gecikmeli ödediğiniz için kapattığınız kredi kartınız bile kredi sicilinizde yer alıyor ve kredi puanınızı düşürüyor.

Bu yüzden son 5 yıla dair kredi geçmişinizi temiz tutmaya özen göstermelisiniz.

 • Teminatlı Kredi Kartı Çıkartın

Kredi siciliniz temiz değilse yani kara listedeyseniz; teminatlı kredi kartı çıkartabilir ve düşük kredi notunuzun kredi borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz doğrultusunda tekrar yükselmeye başlamasını sağlayabilirsiniz.

Ancak bu noktada en az birkaç yıl beklemeniz gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz.

Maaşınızı ve diğer yatırımlarınızı bankanızda saklayarak ve kredi kartı borcunuza karşı teminat göstererek, kara listede olsanız dahi teminatlı kredi kartı çıkartabilirsiniz.

Böylelikle hem yeni bir kredi kartı sahibi olabilir hem de kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Teminatlı kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı vererek ve faturalarınızı bu talimatlarla ödeyerek de kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Yukarıdaki 10 temel etmene dikkat etmenin yanı sıra faturalarınızı ve SGK prim borçlarınızı da mutlaka zamanında ödemeyi unutmamanızı öneriyoruz!

Otomatik Ödeme Talimatı Kredi Notunu Yükseltir mi?

Kredi kartına otomatik ödeme talimatı vererek, faturaları ödemek; gerçekten de kredi notunu hızlı bir şekilde yükseltiyor.

Böylelikle faturalarınızın son ödeme tarihini de geçirmemiş oluyorsunuz.

Aynı zamanda bankaların gözünde güvenilirlik, tutarlılık da kazanmış oluyorsunuz.

Birden çok faturanızı kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı vererek ödemek suretiyle kredi puanınızın yükselmesini garantileyebilirsiniz.

Telefon Faturası Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi Kayıt Bürosu ve Findeks; müşterilerin telefon, doğalgaz, internet vb. faturalarını zamanında ödeyip ödemediklerini de kayıt altında tutuyor.

Fatura ve SGK prim ödemeleri, kredi puanının %11’lik bölümünü etkiliyor.

Telefon faturalarınızın yanı sıra diğer faturalarınızı ve SGK primlerinizi düzenli ödeyerek, kredi puanınızı kolaylıkla arttırabilirsiniz.

Krediyi Erken Kapatmak Kredi Notunu Etkiler mi?

Krediyi erken kapatmanın yani tüm borçları ödemenin kredi notuna doğrudan bir etkisi bulunmuyor.

Yani borcunun tamamını ödeyerek, bir anda tüm taksitlerden kurtulan kişilerin sanılanın aksine kredi notları yükselmiyor.

Bankalar, bu süreçte kredi taksitlerinin düzenli ödenip ödenmediğine yani son ödeme tarihlerinin geçirilip geçirilmediğine bakıyorlar.

Örneğin, birkaç yıl boyunca taksit ödemelerini geçiren kişiler; kredi borçlarının tamamını birkaç yıl sonra kredi süreleri dolmadan kapatsalar dahi kredi puanları gecikmiş ödemeleri yüzünden düşmüş oluyor.

Krediden Cayma Kredi Notunu Etkiler mi?

Krediden caymak, kredi notunu olumsuz yönde etkileyebiliyor. Ancak çok da büyük bir etkinin varlığından da söz etmemek gerekiyor.

Kredi Notu Sorgulama Puan Düşürür mü?

Findeks kredi notunu sorgulamak; kredi notunu olumlu ya da olumsuz bir yönde etkilemiyor.

Bu yazımızda 10 adımda kredi notu yükseltme yöntemlerine değinmeye çalıştık.

Sizler de konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, kredi notu yükseltme önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir? Kredi Notu Ayda Kaç Puan Yükselir

1 Günde Kredi Notu Yükselir mi?

Hayır.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Bankanızdan öğrenebilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Ahmet Şahin dedi ki:

  Danışmanlıkta alabilirsiniz,