DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Yeni Kimlik İşlemlerinde Kullanılan Kiosk Nedir?

Yeni Kimlik İşlemlerinde Kullanılan Kiosk Nedir?
10.05.2023 16:45
A+
A-

Yeni Kimlik İşlemlerinde Kullanılan Kiosk Nedir? Son zamanlarda sıkça duyulan terimlerden biri de Kiosk’tur. Yeni kimlik işlemlerinde kullanılan Kiosk, dilimize Fransızca “Kiosque” kelimesinden geçmiştir. Türkçe’de Kiosk “köşk, büfe” anlamına gelmektedir. Kiosk, yeni kimlik işlemlerinde kullanılması için özel tasarlanmış cihazlardır. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla üretilen bu cihazlar, özel klavyeli veya dokunmatik ekranlı olarak faaliyete geçirilmiştir.

Kiosk’lar bize çok tanıdık gelmese de bankalarda sıra almak, ulaşım kartlarına bakiye yüklemek gibi faaliyetler için neredeyse her gün kullandığımız cihazlar tekelinde birer Kiosk’tur.

Kiosk Nedir?

Kiosk cihazlarının kullanım amacı, bulunduğu kurumdaki çalışanların iş gücünü azaltmak ve hem o kurumda çalışanlara hem de diğer insanlara zaman tasarrufu sağlamaktadır. Örneğin; hem özel kuruluşlarda hem de devlet kuruluşlarında fatura ödeme, borç sorgulama gibi işlemlerde sıkça kullanılan bu cihazlar sayesinde işlemlerimizi hızlıca gerçekleştirebiliyorduk. Artık bu cihazlar, yeni kimlik işlemlerinde de kullanılabilmektedir.

Diğer işlemlerinizde olduğu gibi burada da hem çalışanların hem de kendi zamanımızdan tasarruf etmiş olur, hem de bilgilerinizi kimseyle paylaşmak zorunda kalmamış olursunuz. Sonuç olarak daha hızlı ve daha güvenli işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Kimlik İşlemlerinde Kullanılan Kiosk Cihazları Nerede Bulunur?

Yeni kimlik işlemlerinde kullanılan Kiosk cihazları, yalnızca Nüfus Müdürlüklerinde bulunmaktadır. Kimlik kartınız ile ilgili şifre işlemi yapmak istediğiniz zaman artık, Nüfus Müdürlüklerinde bulunan gişelere gitmek yerine bu Kiosk cihazları ile işleminizi daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Kimlik Yenileme ve Değiştirme Randevusu Nasıl Alınır? 2022 Yeni Kimlik  Çıkarma Ücreti ve Gerekli Evraklar Nelerdir? - Son Dakika Haberleri Milliyet

Kiosk Cihazları ile İşlemler Nasıl Yapılır?

Kiosk cihazları ile işlem yapmak için ilk önce başvuru yaptığınız yeni kimlik kartınızın sizlere kapalı zarf teslim edilmesi gerekir. Daha sonra kâğıtta yazılı olan pin kodunuzu Kiosk cihazına girerek dilediğiniz işlemi yapabilirsiniz. Ancak ilk olarak size zarf içerisinde verilen pin kodunuzu değiştirmenizi öneririz. Eğer pin kodunuzu unuttuysanız ya da kaybettiyseniz biyometrik verilerinizi kullanarak yeni şifre alabilirsiniz.

Biyometrik Veriler Nelerdir?

Yeni tip kimlik kartlarında kullanılan biyometrik veriler, kişiseldir ve insanların ayırt edilmesini sağlar. Biyometrik veri uygulaması yeni kimlik uygulaması ile birlikte uygulanmaya başlanmıştır.

Biyometrik veri deyince aklımıza sadece biyometrik fotoğraf gelmemelidir. Bu verilere avuç içi ve parmak izi de dâhildir. Yeni kimlik için bu biyometrik veriler olmadan hiçbir işlem yapılamaz. Buna ek olarak biyometrik verilerin doğru ve kaliteli olması şarttır. Bu verilerin kalitesi ise sistem tarafından ölçülmektedir. Eğer kalite standartları sağlanamazsa sistem, verilerin tekrar yüklenmesini talep eder. Ancak biyometrik verilerin toplamda 5 kez standartları sağlamaması durumunda “alınmadı” olarak işaretlenmektedir. Sonuç olarak biyometrik fotoğraf, avuç içi ve parmak izi bilgilerinizi verirken son derece dikkatli olmanızda fayda var.

Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alınır? Nasıl İptal Edilir? (GÜNCEL)

Kiosk Üzerinden Pin Kodu Nasıl Değiştirilir?

Şimdilik yeni kimlik kartlarınızın pin kodu değiştirme işlemlerini nüfus müdürlüklerinde bulunan Kiosk’lar üzerinden değiştirebiliyorsunuz. Bu işlemi gerçekleştirmek için yanınızda yeni kimlik kartınızı bulundurmayı unutmayın. Yeni kimlik kartı başvurusu yaptığınız zaman hemen pin kodunuzu teslim alabilirsiniz ancak kimlik kartınızı alamazsınız. Bu yüzden yeni kimlik kartınız elinize ulaştığında tekrar nüfus müdürlüklerinden birine giderek Kiosk’lar ile pin kodu değiştirme işleminizi yapabilirsiniz.

Pin kodunuzu değiştirmek için kullanabileceğiniz yöntemler aşağıda sıralanmıştır;

  • Kişisel mesaj sorusu,
  • Biyometrik doğrulama,
  • Pin kodu ile değiştirmedir.

Pin Kodu Belirlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni tip kimlik kartlarını kullanırken dikkat edilmesi gereken belki de en önemli konu pin kodudur. Bunun önemli olmasının sebebi ise gelecekte e-Devlet üzerinden birçok işlemin yapılabilmesidir. Bu yüzden pin kodunuzu belirlerken herkes tarafından kolay tahmin edilebilen bir kod yerine, daha karmaşık ve sadece sizin hatırlayabileceğiniz bir pin kodu belirlemelisiniz. Ayrıca belirlediğiniz pin kodunuzu diğer kişilerin ulaşabileceği yerlerde saklamayın. Çünkü pin kodunuzun başkalarının ellerine geçmesi başınıza bela açabilir.

Pin kodunuzu belirlemeden önce yapmanız gereken şey ise size bir zarf içinde teslim edilen kimlik kartınız ve şifrenizin zarfının zarar görmemiş olması gerekir. Bu zarfın zarar görmüş olup olmadığı sizin sorumluluğunuz altındadır. Eğer zarfın zarar gördüğünü düşünüyorsanız zarfın değişimini talep edebilirsiniz. Ancak bunu zarfın kontrolünü zarfı size veren görevlinin yanında yapmanızı öneririz aksi takdirde böyle bir hakkınız olmaz.

Pin Kodunu Değiştirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pin kodunuzu değiştirirken dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi de tanımadığınız ya da güvenmediğiniz kişilerden yardım istemektir. Kiosk cihazlarını mesken tutan birçok kötü niyetli insan söz konusudur. Bu noktada, bilgileriniz ele geçirilebilmesi ihtimal dahilindedir. Bu yüzden öncelikle kendiniz değiştirmeyi deneyin eğer yapamazsanız orada bulunan yetkili kişiden yardım alabilirsiniz. Tüm şifreler ve pin kodları sizlerin özel bilgisi olduğu için lütfen hiç kimse ile paylaşmayınız.

T.C. Kimlik No İle Ehliyet (Sürücü) Belgesi Sorgulama

Kimlik Randevusunu Nasıl Alabilirim?

ALO 199 arayarak alabilirsiniz.

Yeni Kimlik Kaç Günde Elimize Ulaşır?

1 hafta içerisinde elinizde olur.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.