Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartları Nelerdir? (ANINDA ONAY)

08.05.2023
1.376
A+
A-
Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartları Nelerdir? (ANINDA ONAY)

Kredi Çekmek İçin Gerekli Şartları Nelerdir? Pek çok kişi gerek yatırım yapmak için gerekse bir takım ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara kredi başvurusunda bulunmaktadır. Özellikle aratan ihtiyaçlar ve daha iyi bir yaşamın sağlanabilmesi için kredi çekmek çoğunlukla zaruri bir hal almaktadır. Ama bankalar müşterilerine kredi vermek için bir takım koşullar öne sürmektedir. Kredi çekmek için şartlar genel anlamda aynı olsa da her  bankanın kendine has farklı şartları da mevcuttur.

Özellikle kredi tipine göre kişilerde aranan şartlar değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle ilk etapta hangi ihtiyacınıza yönelik kredi çekmek istediğinizi belirlemeniz gerekir. Akabinde kredi çekmek için bankaların öne sürdüğü şartları yerine getirmenizde fayda vardır.

Kredi vermek için bankaların kişilerde ilk olarak aradıkları nitelik kredi notudur. Çünkü banklar daha önce sorun yaşadıkları müşterileri ile tekrar bir sorun daha yaşamak istemez. Bu nedenle ilk olarak, kişileri iyice irdeleyip, kredilerini zamanında ödeyip ödeyemeyecekleri konusunda bilgi sahibi olmak isterler. Kredi Almak, Kredi Çekme Şartları hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kredi almak için Kaç Yaşında Olmak Gerekiyor

Tüm bankaların ortak şartlarından ilki kredi vermeden önce kişilerde yaş sınırı aramalarıdır. Çünkü yasalar gereği kredi çekecek kişilerin mutlaka 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekir. reşit olmayan kişiler kredi başvurusunda bulunamaz. Yani diğer tüm şartları yerine getirebilecek olsalar bile yaş sınırı nedeni ile kredi çekmeleri imkansızdır. Yasal bir zorunluluk olan yaş sınırı çoğu banka için kredi vermek için yeterli görülmez. Çünkü pek çok özel banka kredi vermek için genelde 20 yaş sınırı belirleyebiliyor.

Bu nedenle 18 yaşını doldurmuş olmak ta pek çok banka için yeterli olmayacaktır. ama gelir düzeyi yeterli görülen ve kefili olan kişiler daha çok çeşitli ihtiyaç kredilerinden, taşıt kredilerinden, KOBİ kredilerinde faydalanabilir. Bunun için ilk olarak hangi bankadan kredi çekmek istiyorsanız, bir ön görüşme yapmanız tavsiye edilir. bankalar zaruri olarak 18 yaş sınırını koymak durumundadır. Ama bazı bankalar üst yaş sınırı da çizebiliyor. Bu genelde 70 yaş sınırı olabiliyor. elbette bu üst yaş sınırı her banka için geçerli değildir.

Bankadan Kredi Çekmek İçin Kaç Puan Gerekli

Kredi notu oldukça önemlidir. bankalar ödemelerinin aksamasını istemez, bu nedenle de kredi vermek için ilk olarak kredi notu incelemesi yapar. Dolayısı ile kredi notu düşük olan kişiler için kredi çekmek nerede ise imkansız hale gelir. kredi notu yeterli olmayan kişiler ise bir bankadan kredi çekebilmek adına ilk olarak kendi kredi notunu yükseltmesi gerekmektedir.

Kredi notu ise kredi kartlarının borçlarının zamanında ödenip ödenmemesi, önce çekilen kredilerin ödemelerinin zamanında yapılıp, yapılmaması gibi durumlar göz önünde bulundurularak belirlenir. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi çekmeleri zordur. Ayrıca düşük nota sahip olan kişiler için kredi miktarı da düşer. Yani kredi notu yükseldikçe hem kredi çekmeleri kolay olur hem de yüksek miktarda kredi çekebilirler. Kredi notlarına bakacak olursak;

 • 699 riskli bir kredi notudur, bu guruptaki kişilerin kredi çekebilmeleri nerede ise imkansız olarak görülür.
 • 700 – 1099 orta risk gurubu olarak değerlendirilir. Bu gurupta olan kişiler de tıpkı riskli kredi notuna sahip olan kişiler gibi kredi çekemeyebilir veya kredi çekme ihtimalleri oldukça düşüktür.
 • 1100 – 1499 az riskli olarak değerlendirilen bir kredi notudur. Eğer kişilerin gelir miktarları çekecekleri kredilerin ayık ödemesine uyum sağlarsa kredi çekebilirler.
 • 1500- 1699 iyi bir kredi notudur. Kredi almaları yüksek bir olasılıktır.
 • 1700- 1900 kredi notunun en yüksek olarak kabul edildiği bu puana sahip olan kişiler için bankaların kredi verme ihtimalleri oldukça yüksektir. Fakat bu kredi notu kredi çekebilmek için aranan tek özellik değildir. yani 1700 – 1900 notuna sahip olan herkes mutlaka kredi çekebilir demek doğru olmaz. Bu nedenle bankaların diğer şartlarını da yerine getirmeniz gerekir.

Kredi Almak İçin Gelir Belgesine Sahip Olmak

Bankalar müşterileri ile anlaştığı günde ödemelerini aksamadan almak isterler. Pek çok banka ise müşterilerinde verdikleri kredilerin aylık ödemeleri için kazançlarının iki katı olmasını ister. Buna örnek vermek gerekirse, bir bankadan 2000 TL aylık ödemeli kredi çektiğinizde, banka sizden 4000 TL aylık gelir şartı arayabiliyor. Buna ek olarak bankalar, müşterilerinde başka kredi ödemesi olup olmadığını da göz önüne alır. yani kredi almak istediğiniz banka gelirinize göre bir değerlendirme yapar.

Eğer kredi çekeceğiniz banka, başka bankaya ödemelerinizi yapabileceğiniz ve kendi kredilerinin ödemesini aksatmayacağını görürse o halde kredi verir. Ama gelir gider tablosunda giderleriniz gelirlerinize göre daha yüksek ise kredi retti yapabilirler. Elbette kredi çekebilmeniz için maaş bordrosu istemektedir. Yani maaş bordrosunu incelemeden kredi imkanı sunmazlar.

İpotekli Kredi Çekmek İçin Gereken Şartlar

Eğer ipotek gerektiren bir kredi çekmek durumunda iseniz, bunun için eş rızası alınır. Yani yasalarda da belirtildiği gibi eş rızası olmadan banklar kredi vermez.

Tüm bu şartlar, genelde tüm bankaların aradıkları ortak özelliklerdir. Ama kredi miktarına göre yada kredi türüne  göre bu şartlara eklemeler yapılabiliyor. Eğer tüm bu şartları taşıyor ve kredi çekmek istiyorsanız, ilk olarak bankanıza gidip, hangi kredi imkanlarından faydalanmak istediğinizi belirtmelisiniz. Eğer farklı şartlar arıyorlarsa bunun bilgisini sizlere mutlaka vereceklerdir.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Bankalar, sadece aylık gelirinizi değil kaç aylık çalıştığınızı da görmek ister. Yani kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor? Sorusu bu konuda en sık sorulan sorulardan biridir. Ancak bu konu pek çok banka için farklılık gösterebilir. Ama genel olarak birkaç detay verilecek olursa;

Sigortalı bir çalışan kredi çekmek isterse  mutlaka son çalıştığı iş yerinde en az 3 ay sabit çalışmış olmalıdır. Bu bankadan bankaya değişiklik gösterir. Yani 6 ay – 12 ay sigortalı olarak çalışma gibi bazı detaylar da aranabiliyor.

Vergi levhalı kişiler için aylık kazanca çok bakılmaz. Ama vergi levhasının en az bir yılı doldurmuş olması şartı aranabilir.

Memurlar için çalışma süresine bakılmaz. Memur olan kişiler için esas dikkate alınan konu kredi notudur. Burada kamuda ne kadar süre çalışmış yerine kredi notu düşük mü? Yoksa yüksek mi? ona bakılır.

kredi almak için gereken şartlar

Kredi Çekmek İçin Gerekli Evraklar

Bankadan kredi çekmek istediğiniz mutlaka hazırlamanız gereken evrak ve belgeler kredi başvurusu sürecini hızlandırdığı gibi kredi onaylanma sürecini de hızlandırmaktadır. İşte kredi çekmek için gerekli belgeler;

 • Başvuru Formu,
 • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi,
 • Kişinin çalışma durumuna göre gelir belgesi,
 • Ek gelir varsa belgesi
 • Şubece istenebilecek diğer belgeler

Garanti Bankası Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Ülkemizde hem online bankacılıkta hem de şube bankacılığında en çok tercih edilen banka garanti’dir. Dolayısı ile garanti bankasından kredi çekmek isteyen kişilerin sayısı bir hayli fazladır. Dolayısı ile Garanti bankası kredi çekme şartları nelerdir? sorusu da sıklıkla sorulabiliyor. Öncelikle yukarıda verdiğimiz şartların tümünü, diğer bankalar gibi garanti bankası da aramaktadır. Ama kredi türüne göre aranan şartlarda değişiklikler gözlemlenebilir. Bunlar ise;

İhtiyaç kredisi için aranan şartlar;

Eğer şubelerden başvuru yapacaksanız;

 • Garantin bankasından ihtiyaç kredisi çekmek isteyen kişiler, kredi için mutlaka garanti bankasının şubelerini ziyaret etmelidir.
 • Eğer garanti bankasının kendi müşterisi değil iseniz, o halde sizden gelir belgesi talep eder.
 • Ödenmiş fatura isterler (adres bilgisinin teyidi için istenir)
 • Kendi müşterisi olmayan kişiler için nüfus cüzdanı istenir,
 • Kredi notu sorgulaması yapılır.
 • Kredi üst limiti sorgulaması yapılır.

Online kredi başvurusu yapacaksanız;

 • Garanti bankasına ait mevduat hesabı istenir,
 • Kredi notunun iyi olması gerekir.

Tüm bu şartları yerine getirmek, ihtiyaç kredisi almak için yeterli görülür.

Garanti bankası konut ve araç kredi çekecekler için aranan şartlar

 • Müşteriler alacakların evin tapusunu göstermelidir.
 • Araç alacak kişiler, arabanın faturasını göstermelidir.
 • Kredi alacak kişiler eğer bankanın kendi müşterisi değil ise gelir belgelerini göstermelidir.
 • Nüfus cüzdanı,
 • Kredi çekmek isteyen kişilerde yüksek kredi notu aranır.

Ziraat Bankası Kredi Şartları

Ülkemizde en çok kredi çekilen bankalardan biri de ziraat bankasıdır. Çünkü bu bankanın hem faizleri düşük olduğu gibi hem de kişilere çok fazla şart aramadan kredi imkanı tanıdığı için tercih edilir. dolayısı ile ziraat bankası kredi çekmek için en ideal bankalardan biridir. Peki ziraat bankasının kredi vermek için müşterilerden istediği şartlar nelerdir?

Ziraat bankasının konut ve araç kredisi şartları

 • İlk şart konut kredisi için mutlaka bir şubeye başvurulması gerektiğidir. İnternet bankacılığı ile konut kredisi başvurusu yapılamıyor.
 • Kimlik numarası ister,
 • Kredi notu şartı mevcuttur, yüksek kredi notuna sahip olan kişiler için kredi alma ihtimali daha yüksektir.
 • Kredi üst limiti şartı mevcuttur.
 • Kredi üst limiti yetersiz olan kişilerden farklı belgeler istenir ( belir belgesi, satın alınacak evin tapusu, ödemesi yapılan bir fatura.)

Tüm bu şartları taşıyan kişiler, ziraat bankasından konut veya araç kredisi çekebilir.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredileri sık sık tercih edilen kredi türlerinden biridir.  Ziraat bankası ihtiyaç kredisi için aranan şartlar ise;

Ziraat bankası ihtiyaç kredisine internet bankacılığı ile başvuruda bulunabilirsiniz. Online başvuru şartları ise…

 • Her hangi bir şekilde gelir belgesi koşulu aranmaz,
 • Ziraat bankası ihtiyaç kredisinde Kefil istenmez,
 • Şubede verilen formlar online işlemlerde verilmez. Yani belge doldurmanıza gerek yoktur.
 • Nüfus cüzdanı online başvurularda banka tarafından aranmaz.
 • Ödenmiş fatura gibi diğer, kredi başvurularında aranan şartlar aranmaz.
 • Dijital başvurularda, ziraat bankasının maaş müşterisi olmanız gerekir.
 • Kredi notunuzun yüksek olması gerekir.

Yani sadece kredi notunuz iyi olduğu sürece ziraat bankasından ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.

İhtiyaç kredisi için şubelere başvuracak kişilerden istenen şartlar ise;

 • Ziraat bankası maaş müşterisi olan kişilerde yüksek bir kredi notuna sahip olmak yeterli oluyor.

Maaş müşterisi olmayan kişiler için kredi çekebilmek için aranan şartlar

 • İhtiyaç kredisi çekmek isteyen kişilerden gelir belgesi istenir,
 • Adres kontrolü ve teyidi için ödenmiş bir fatura istenmektedir.
 • Ehliyet/ nüfus cüzdanı,
 • Eğer alınacak kredi limiti yüksek ise kefil istenir.
 • Kredi notuna bakılır.

Kredi Çekebilir Miyim? Sorgula

Bankalardan kredi çekmek isteyen kişiler ilk olarak kredi çekip, çekemeyeceklerini bilmeleri gerekir. bu sayede kredi başvurusu gibi zaman alıcı işlemlerle uğraşmak zorunda kalmazlar. Bununla beraber, hangi bankadan ne kadar kredi alabileceğini öğrenmek isteyen kişiler, Kredi çekebilir miyim? Sorgula işlemleri yaparak çekebilecekleri kredileri veya kredi miktarlarını öğrenebilirler. Bankaların web sitelerinde yer alan hesapla kısmına ne kadar kredi çekmek istediğinizi ve kaç taksitle ödeyeceğiniz yazmanız yeterli olacaktır. otomatik olarak kredi hesaplamanız yapılır.

Kredi Almak İstiyorum Ama Alamıyorum Ne Yapmam Lazım

Aninda kredi nasil cekilir?

Anında kredi çekmek için genellikle internet bankacılığı veya mobil uygulamalar aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz hızlı bir şekilde değerlendirilir ve onaylanması durumunda kredi tutarı hesabınıza yatırılır. Ancak, kredi başvurunuzun onaylanması için bankaların belirlediği bazı kriterleri sağlamanız gerekebilir. Bu kriterler arasında gelir düzeyi, kredi notu ve kredi ödeme geçmişi yer alabilir.

Kredi bir günde çıkar mı?

Genellikle kredi başvurularının incelenmesi, onaylanması ve ödemenin yapılması gibi süreçler birkaç gün alabilir. Ancak bazı bankalar hızlı kredi seçenekleri sunarak, başvurunun aynı gün sonuçlandırılmasını ve ödemenin yapılmasını mümkün kılabiliyorlar. Bu süreçte kişinin kredi puanı, gelir düzeyi ve diğer kriterlerin uygunluğu da etkili olacaktır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık