Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları ve Yasası

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları ve Yasası
10.05.2023 23:10
2.206
A+
A-

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları ve Yasası; hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Nelerdir? Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir? Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları 2022, Ev Hanımları Emekli Olmak İçin Ne Kadar Prim Ödemelidir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Çalışmayan, maddi bir geliri bulunmayan ev hanımlarının da emekli olabilmesine olanak tanıyan yeni yasa tasarısı;  pek çok ev kadınına umut olacak gibi görünüyor.

Kısa bir süre önce TBMM komisyonuna sevk edilen yasa tasarısı, kadınların borçlanma şartı ile emekli olabilmelerini böylelikle daha rahat bir yaşlılık dönemi geçirebilmelerini hedefliyor!

Pozitif ayrımcılık kapsamında kadınların en çok paraya ihtiyaç duydukları yaşlılık dönemlerinde maddi sıkıntı çekmelerini önlemeyi de amaç edinen yasaya göre 1970 yılından daha önce doğmuş olan ya da 1995 yılından bu yana evli olan kadınlar; bu yasa dahilinde kolaylıkla emekli olabiliyor.

Lakin emekli olmak isteyen, yasanın sunduğu maaş ve sigortadan yararlanmak isteyen ev hanımlarının da bazı nitelikleri taşımaları gerekiyor.

İşte, ev hanımlarına emeklilik şansı sunan emeklilik yasasına, şartlarına ve başvuru koşullarına dair bilmeniz gereken o detaylar:

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Nelerdir?

Ev Hanımlarına Emeklilik Yasası Başvuru  Şartları; Tüm gün boyunca temizlik, yemek, çocuk bakımı derken çalışmaya bir türlü fırsat bulamayan ev hanımlarına emekli olabilme hakkını veren bu yasadan yararlanmak isteyenlerin en az 25 yıl evli kalmaları ve 50 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor.

Daha önce hiç çalışmamış ev hanımlarının yanı sıra belirli bir süre için çalışmış lakin 50 yaşını doldurmasına rağmen emekli olmaya hak kazanmamış kadınlar da bu yasadan yararlanabiliyor.

Emekli olmak isteyen ev hanımlarından sigortalı bir şekilde herhangi bir yerde çalışıyor olmamaları, herhangi başka bir gelire sahip olmamaları, malullük ya da yaşlılık aylığı da almamaları bekleniyor.

Aynı zamanda kendi üzerine herhangi bir gayri-menkul bulunan yani ‘gelir vergisi’ne tabi olan ev hanımları da bu yasa kapsamında emekli olamıyor.

Bununla birlikte gelir vergisine tabi olmayan tüm ev hanımları, 25 yıl boyunca sigorta primlerini ödedikleri takdirde çalışmasalar bile ‘isteğe bağlı sigorta’ kapsamında emekli olabiliyorlar. Örneğin yaptığı el işi ürünleri satarak para kazanan lakin gelir vergisine tabi olmayan ev hanımları; bu yasadan faydalanabiliyorlar.

Devlet Çocuk Yardım Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir?

2 Farklı Emeklilik Yolu Öngörülüyor

Ev hanımları yani çalışmayan evli bayanların emekli olabilmelerine olanak tanıyan iki farklı yöntem bulunuyor.

Sigorta başlangıç tarihinden sonra 25 yıl boyunca düzenli bir şekilde her ay sigorta primlerini ödemek

Lakin kişinin her ne olursa olsun 50 yaşını doldurması gerekiyor. Yani 20 yaşında evlenmiş, 25 yıl boyunca primlerini ödemiş bir ev hanımı, 45 yaşında emekli olamıyor. Emekli olmak için 50 yaşını doldurmayı beklemek zorunda kalıyor.

Evde Para Kazanmanın En Popüler 10 Yolu

Ev Hanımları Emeklilik Şartları

Ev hanımları 25 yıl değil de 15 yıl yani 5400 gün boyunca sigorta primlerini ödediklerinde 61 yaşlarını doldurduklarında emekli olabiliyorlar.

Yani 45 yaşında sigorta başvurusunda bulunan ev hanımı, 61 yaşında emekli olabiliyor.

Sigorta başlangıç tarihinde çalışmayan ev hanımları, sigortalarını başlattıktan sonra iş bulduklarında çalışabiliyorlar. Yani ev hanımlarının çalışmaları ve iş hayatına atılmaları noktasında önlerinde herhangi bir engel de bulunmuyor.

Çalıştıkları süre boyunca sigortalı olmaları durumunda ‘emeklilik’ için ödenmesi gereken prim gün süresi, toplam süreden düşülüyor.

UYARI:

Yasaya göre ev hanımlarının borçlanmasında iki farklı yöntemden birinin kabul edilmesi bekleniyor.

Analık borçlanması olan ilk yönteme göre ev hanımları her gün 31.39 TL, toplamda 226 BİN TL ödeyerek emekli olabiliyor.

Bir diğer yöntem ise yurtdışında yaşayan, gurbetçi kadınların borçlanma yapabilmesini sağlayan yasayı örnek alıyor. Günümüzde yurtdışında ikamet eden gurbetçi kadınlarımızın 2021 yılı itibariyle günlük 44.14 TL’lik bir borçlanma yaparak, ülkemizden emekli olabilme şansları bulunuyor.

Şayet bu yöntem örnek alınırsa ev hanımlarının 7.200 gün boyunca 317 bin 808 TL’lik bir borçlanma yapmaları gerekiyor.

Hangi yöntemin kabul edileceği ise yasa teklifinin kabul edilip, onaylanmasından sonra belirli olacak.

UYARI:

Pek çok uzmana göre emeklilik yasası, ev hanımları için harika bir şans olsa da bazı  uzmanlar, ödenmesi gereken günlük primlerin hesaplanmasında farklı bir yöntemden yararlanılması, borçlanmanın azaltılması, daha fazla sayıda kişinin bu haktan yararlanabilmesi gerektiğine inanıyor.

Emeklilik yasasının ne zaman yürürlüğe gireceği, kabul edilip edilmeyeceği ise hala tüm ev hanımlarının en çok merak ettiği sorular arasında bulunuyor.

ev hanımlarına emeklilik

Ev Hanımlarına Emeklilik Var Mı?

Ev işlerini yapan ve çocuklarla ilgilenen ev hanımlarına emeklilik bir çok ev hanımının beklediği olanaklardan biridir. Çalışmayan ev hanımları yapılan yasal düzenleme ile beraber emeklilik imkanından yararlanabilecektir.

Sigorta girişi bulunmayan ve bir işte sigortalı olarak çalışmayan ev hanımları için yasal düzenleme yapılarak emekli olma imkanı tanınmaktadır. Yasal düzenleme sonrası tasarı onaylandığında ev hanımları belirlenen ücreti ödedikten sonra emekli olabilecekler.

Ev Hanımlarına Emeklilik Yasası

Ev hanımlarına emeklilik yasası 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu’na sevk edilen yasaya göre ev hanımlarının emekli olma şartlarını yerine getirmesi halinde emeklilik imkanı doğmuştur. En az 25 yıl evli kalan ve 50 yaşını geçen ev hanımları yasada belirtilen şartları yerine getirmeleri halinde emekli olabilecekler.

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları 2022

Yasa ile beraber ev hanımlarına emekli olma imkanı getirilmesinden sonra şartları taşıyan bütün ev hanımları emekli olabilecek emekli olma şartları ise;

 • SGK ile bağının bulunmaması
 • En az 25 yıl evli kalmak
 • 50 yaşını doldurmak
 • Yaşlılık maaşı almamak
 • Her hangi bir gelirinin bulunmaması

Ev Hanımları Emekli Olmak İçin Ne Kadar Prim Ödemelidir?

Ev hanımlarının emekli olmak için ne kadar pirim ödeyeceği sorusuna cevap vermek gerekirse hiç çalışmamış ve pirim gün sayısı olmayan biri 7.200 gün için 317.808 TL ödeme yapacaktır. Bu hesaplama yurt dışı borçlanması ile aynı orandadır. Eğer doğum borçlanması gibi hesaplanırsa toplam ödenecek para 226.000 TL olacaktır.

Peki yasa siz ev hanımlarına emeklilik şartları ve 2022 ev hanımlarına emeklilik yasası için ne düşünüyorsunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Devlet Destekli Kredi

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Recep dedi ki:

  Ev hanımlarına emeklilik,

  Düşünce güzel ama çıkan yasa! varlıklılar ve aylık geliri çok olanlar için bir kazanç kapısı ..
  Dar gelirli ailelerin faydalanma oranı tamamen yoktur .
  65 yaşından sonra olması da bir avantaj değildir.
  Ev hanımlığı! bünyesinde dünyanın bir çok mesleğini tek bünyede toplayan çilekeş bir meslektir.
  Dar gelirliye/Hiç sigorta prim yatırmayana/ Eşten babadan hiç bir maaş almayana/25 yıl bir fiil evli kalabilene/üzerinde birden fazla taşınmaz hiç malı olmayana /25 yıllık SGK primi ödenmiş sayılarak, yaş sınırı olmadan emeklilik hakkı hemen tanınmalıdır.
  Yoksa mevcut çıkan yasa fukaraya faydası yoktur.

 2. Hulya Kartal dedi ki:

  Bir gün Turkiye’de yaşayan ve hiç bir geliri olmayan annelere de dunyaya getirdiği bakıp büyuttüğü çocukları icin Almanya’da olduğu gibi borçlanmadan prim günü verilecegine ve en az 5 yıllık sigortalılık suresi ile emekli olma hakkına kavuşacaklarina inanmak istiyorum. Sosyal devlet olmak bunu gerektiriyor. Ustelik annelik makamınım en fazla kutsandıgı bir ülkede yaşarken bunu beklemek de doğal olsa gerek diye düşünüyorum.