Bankacılık

Evde Para Kazanmanın En Popüler 10 Yolu

Evde Para Kazanmanın En Popüler 10 Yolu; Evden para kazanma herkese câzip gelen bir fikirdir. Özellikle bu ihtiyaç, pandemi döneminde daha da artmıştır. Öğrenciler, ev hanımları, emekliler, bir işi olduğu halde ek gelir elde etmek isteyenler evden para kazanma yöntemleri arayışına girmektedir. Siz de onlardan biriyseniz bu yazı, evinizden çalışarak nasıl kazanç sağlayabileceğiniz noktasında size rehberlik edecektir.

 

Evden Para Kazandıran En İyi Yöntemler

Evde para kazanmak için tercih edilebilecek yüzlerce alternatif yol vardır. Her şeyden önce kişinin hangi alanda yetenekli olduğunu belirlemesi gerekir. Daha sonra bu alana yönelik çalışmaya başlamalı ve buna azimle devam etmelidir.

Başlangıçta az bir gelir elde edebilir veya hiçbir şey kazanamayabilir. Fakat ilgi duyduğu alanda deneyim edindikçe müşteri pörtföyünü genişletecek ve evden sermayesiz para kazanma onun için kolay bir hâl alacaktır.

1. Yazı Yazarak Evden Para Kazanmak

Evde para kazanma yöntemleri arasında en popüler olanı budur. Uzman olduğunuz bir alan varsa bu alanda içerikler üreterek ciddi gelirler elde etmeniz mümkündür. Herhangi bir konuda uzman olmasanız dahî; detaylı araştırma yaparak bilgi sahibi olduktan sonra edindiğiniz bilgileri kendi cümlelerinizle yazıya aktararak para kazanmanız oldukça kolaydır. Kendinize ait bir web sitesi açarak bu site için içerikler yazıp AdSense reklamlarından para kazanmanız da muhtemeldir fakat insanlar yazı yazarak para kazanmak için genellikle başka sitelere içerik üretmeyi tercih etmektedir.

Örneğin; Bionluk, R10, Wmaracı ve Sadeceon gibi platformlarda iş ilanı oluşturarak veya mevcut ilanlara başvuru yaparak makale siparişi alınabilir. Bu işten düzenli olarak para kazanabilmek için beklentilere uygun şekilde yerine getirmek gerekir. İçerik üretimi yaparken anlatım bozukluklarından ve yazım yanlışlarından kaçınmak; imlâ kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat etmek, akıcı, anlaşılır, ilgi çekici, doyurucu bilgi verici ve SEO uyumlu yazmaya özen göstermek lâzımdır.

Fiyatlandırma 100 kelime üzerinden hesaplanmakta olup kazanacağınız en düşük miktar 100 kelime başına 1,5 TL’dir. Bununla birlikte 100 kelimesini 10 TL’den yazanlar bile vardır. Tecrübeleriniz arttıkça makalelerinize biçtiğiniz fiyat da yükselecektir. Bu iş; fiyatını kendinizin belirleyeceği, müşteri seçme hakkınızın olduğu, oldukça kolay ve eğlenceli bir iştir. İhtiyacınız olan tek şey; bilgisayar, internet bağlantısı ve bolca zamandır!

Metin redaksiyon hizmeti vermek de bu kategoride değerlendirilebilir. Sıfırdan bir yazı yazmak yerine mevcut metinlerdeki yazım hatalarını giderme işi de size para kazandırabilir.

Evde para kazanma yolları arayışındaysanız ve yazı yazmayı tercih edecekseniz haber sitelerinde editörlük yaparak, ajanslara içerik oluşturarak; reklam metinleri, ürün tanıtım yazıları, e-kitap, dergi makalesi, tebrik kartları, özgeçmiş yazarak da para kazanma imkânınız vardır. Ayrıca yabancı dil biliyorsanız yazılı çeviri yapmak da size tatmin edici bir kazanç sağlayacaktır.

2. Ürün Satarak Evden Para Kazanmak

Evde para kazanmak isteyen kadınlar bu yola daha çok rağbet göstermektedir. Evde yetenekleriniz doğrultusunda çeşitli ürünler yaparak bunları satışa sunup gelir elde etme fırsatınız mevcuttur. Örneğin losyonlar, nikah şekerleri, mumlar, sabunlar, danteller ve el işi ürünleri, kartlar, defterler, oyuncaklar, yüzükler, telefon kılıfları, bileklikler bunlardan bazılarıdır.

Bunun için tabii ki yeteri kadar malzemeye ihtiyacınız olacaktır. Malzemeleri ucuza temin edip ürünleri hazırladıktan sonra kârlı fiyata satarak ev bütçenize katkıda bulunmanız mümkün olacaktır. Evde yapılan ürünler Instagram hesabından satışa sunulabileceği gibi bunun için Letgo, Gittigidiyor ve Etsy gibi platformlar da kullanılabilir.

Fakat ilk olarak belirli bir alana yönelmeniz; piyasadaki yüzlerce ürün arasından sizin ürünlerinizin tercih edilmesini gerektirecek farklılıklar ortaya koymanız gerekir.

Aynı zamanda ürün satın alıp bunları kendi dokunuşlarınızla farklılaştırarak satmak da bir başka alternatifinizdir. Aldığınız tişörtlerin, bez çantaların, bardakların, laptop kılıflarının üzerine baskılar yapmanız buna örnek verilebilir.

Bu işe girmeden önce, üretmek istediğiniz ürünün nasıl yapılacağına dâir ayrıntılı bilgi edinmeniz gerekecektir. Önce basit düzeyde başlamanız, ustalaştıkça işinizi büyütmeniz önerilir.

3. Seslendirme Yaparak Evden Para Kazanmak

Sesinize güveniyorsanız seslendirme işi de size ek gelir kapısı olabilir. Karantinada evde para kazanma gibi bir hedefiniz varsa bunu konuşarak gerçekleştirmek de değerlendirmeyi düşünebileceğiniz diğer olanaklardan biridir.

Etkileyici bir ses tonuna sahip olan ve akıcı konuşabilen insanlar; animasyon filmler, oyunlar, eğitim videoları gibi çeşitli içeriklerin seslendirmesinde görev alabilmektedir. Seslendirme sanatçısı arayanlara ulaşabileceğiniz yerlerden bazıları; Upwork, Fiverr ve Freelancer gibi platformlardır.

Bunun için uygun bir ortama ve iyi bir mikrofona ihtiyacınız vardır. Seslendirme teknikleriyle ilgili bilgi sahibi olmanız da son derece mühimdir. Voiver, Voice Bunny, Snap Recordings, The Voice Crew gibi ücretsiz platformlar da seslendirme işi bulabileceğiniz yerlerdendir.

4. Çocuk Veya Evcil Hayvan Bakıcılığı İle Evden Para Kazanmak

Evde para kazanmak isteyen bayanlar arasında yaygın olan bir yöntem de çocuk bakıcılığıdır. Gerçi bunun hiç de kolay olmadığı söylenebilir. Çünkü çocuk bakmak hem sabır gerektirir hem de mesuliyetli bir iştir. Yine de bu işin size uygun olduğunu düşünüyorsanız –varsa- yakın çevrenizde çocuk bakıcısı arayanlarla görüşmeniz tavsiye edilir. Onun haricinde internetten de bu gibi ilanlara rastlanabilir.

Fakat bakıcılık yapabilmek için resmi boyutlara girmek de gerekebilir. Bu da belediyeye müracaat ederek ruhsat almakla olur. İşi resmiyete dökmek istemiyorsanız müşteri bulmak konusunda size tanıdıklarınız yardımcı olmalıdır.

Evcil hayvan bakıcılığı da evde para kazanmak isteyenlerin tercih edebileceği diğer işlerdendir. Pek çok insan, işe veya tatile giderken evcil hayvanını birine emanet etme ihtiyacı duyar. Hayvanları seven ve bu hususta deneyimli olanlar sosyal medya platformlarına yahut ilgili internet sitelerine ilan vererek bu işi yapmaya başlayabilir.

5. Terzilik ya da Ütü Yaparak Evden Para Kazanmak

Evden para kazandıran işler içerisinde bir başka seçenek dikiş veya ütü yapmaktır. Ev hanımlarına iyi bir ek gelir kaynağı olan bu işleri tek iş olarak yapıp geçimini böyle sağlayanlar da çoktur.

Güzel bir ütüye ve ütü masasına sahip olanlar evde ütü yapma işi alarak bunu fırsata çevirebilir. Civardaki dükkanlara, restoranlara ve kafelere ilan asmak mantıklı bir fikirdir. Sosyal medya aracılığıyla da müşteri bulunabilir.

Dikiş beceriniz ve dikiş makineniz varsa terzilik de sizin için kazanç aracı olabilir. İşe yine arkadaşlarınızdan başlamanız ve kendinizi bu vesileyle geliştirmeniz iyi olacaktır.

6. Yemek Yaparak Evden Para Kazanmak

Evden para kazandıran yöntemler söz konusu olduğunda bilhassa bayanlar içinde en çok ilgi gören yollardan biri de budur. Evde çikolata, börek, pasta, kek, reçel, yaprak sarması ve benzeri şeyler yaparak para kazananların sayısı bir hayli fazladır. Lezzetli yemek yapıyorsanız bu maharetinizin size ayda binlerce lira getirisi olabilir.

Bunun için butik lokantalarla veya pastaneler ile anlaşmanız gerekmektedir. Bazen de çalıştığı için yemek yapmaya hiç vakit bulamayanlar da ev hanımlarına yemek yaptırarak satın almayı tercih etmektedir.

7. Sosyal Medya İle Evden Para Kazanma

Online para kazanma yöntemleri çeşitli olsa da şüphesiz ki sosyal medyanın bu konuda ayrı bir yeri vardır. Sosyal medyanın önemi ve ne kadar yaygın olduğu herkesin mâlumudur. İşte sosyal medyada harcanan saatler paraya dönüştürülebilir.

Örneğin Instagram, Twitter veya Facebook’ta hesap/sayfa açarak düzenli içerikler paylaşmak suretiyle belirli bir takipçi kitlesine erişmek, hesabı büyüttükten sonra da güzel bir fiyattan satışa sunmak bunlardan biridir. Ancak takdir edersiniz ki, bahsettiğimiz yöntem zaman ve uzun uğraşlar gerektirecektir.

Zaten ürünlerinizi geniş kitlelere duyurmak, başka alanlarda verdiğiniz hizmetleri pazarlamak için de sosyal medyanın gücünden faydalanmaya ihtiyacınız olacaktır. Youtube’dan para kazanmak da bu kapsamda değerlendirilebilir.

Fakat onun için de bir Youtube kanalı açarak özgün videolar paylaşmak, 1000 aboneye ulaşmak, kanaldaki videoların en az toplamda 4000 saat izlenmiş olması ve kanalın para kazanma özelliğinin aktifleştirilmesi gibi şartlar söz konusudur.

Bu alanda yetkinliğiniz varsa sosyal medya danışmanlığı yapmak, başkalarının sosyal medya hesaplarını yönetmek de sizin için güzel bir iş fırsatıdır.

8. Online Ders Vererek Evden Para Kazanmak

Evden çalışarak para kazanmak istiyorsanız ve insanların eğitime ihtiyaç duyduğu (matematik, yemek yapmak, grafik tasarım gibi) bir alanda uzmansanız çevrimiçi ders vermek size hatırı sayılır paralar kazandırabilir. Özellikle pandemi döneminde WizIQ, Zoom ya da Skype gibi uygulamalar üzerinden online ders vererek para kazanma girişimleri artmıştır. Online öğretmenlerin saatlik kazancı değişiklik göstermekle birlikte saat başına en az 150 Tl kazandıkları söylenebilir.

Öte yandan Lynda, Skillshare, Superprof ve Udemy gibi eğitim platformlarına katılmak da önemlidir. Eğitim verebilecek düzeye gelebilmek için; önce başkalarının eğitimlerinden yararlanmanız gerekebilir.

Yöneleceğiniz alanda zaten uzmansanız, kendi eğitim setinizi hazırlayarak bu gibi eğitim platformlarında kurs sunarak da para kazanma fırsatınız vardır. Derslerinizin reklamını yapmak için kullanabileceğiniz platformlar ise forumlar, bloglar ve sosyal medyadır.

Liderlik eğitmenliği, fitness eğitmenliği, yaşam koçluğu veya iş eğitmenliği de evde ek gelir elde etmek amacıyla tercihini online eğitim işinden yana kullanacak olanların önündeki diğer seçeneklerdendir.

Para Kazandıran İş Fikirleri

Acil Para Kazanma Yolları ve Yöntemleri

Para Yardımı Yapan Dernek, Vakıf ve İş Adamları

9. Grafik-Tasarım ve Video Editörlüğü İle Evden Para Kazanmak

Evden çalışarak para kazanma gibi bir hayaliniz varsa; grafik-tasarım ya da video düzenleme programlarına hâkimseniz bu alandaki işler size yüksek kazanç sağlayabilir. Afiş, logo, broşür, banner, kartvizit, kapak ve profil fotoğrafları hazırlamak; video editlemek, kurgu-prodüksiyon işleri internetten para kazanma yöntemleri içinde en çok kazandıranların başında gelmektedir.

Bu yeteneğinizi kullanarak ortaya çıkardığınız çalışmaları satın alacak potansiyel müşteriler ise; yazımızın başında da belirttiğimiz, Sadeceon, Bionluk, R10 ve Wmaracı gibi yerlerde bulunmaktadır.

Bununla bağlantılı olarak; web sitesi tasarlamak, tasarım dersleri vermek de size hitap eden evden para kazandıran işler arasındadır.

10. Paketleme Yaparak Evden Para Kazanmak

Evde paketleme işi de son derece ilgi görmektedir. Fakat evlere paketleme işi veren firmalara ulaşmak biraz zordur. Böyle firmaları bulup belirlenen adet kadar sipariş hazırlanarak da iyi kazanç sağlanabilir.

Evden para kazanma yolları arasından tercihiniz bu olacaksa, tek kişi olarak değil birkaç arkadaşınızla beraber çalışmanız size zaman kazandıracaktır. Pek çok işletme ve fabrika, ek masraflardan kaçınmak için bu işi evde yaptırma yoluna gitmektedir. Evlere ek iş veren firmalar bu sayede ödemeleri gereken ilâve maaliyetlerden kurtulmaktadırlar.

Evde; bardak altlığı, tesbih, karton ve plastik bardak, pipet, fermuar, çerez, kürdan, çorap, nikah şekeri, boncuk, vida, telefon kılıfı, maske, kına, mum veya kırtasiye ürünleri gibi pek çok ürünün paketlemesini yaparak gelir elde etmek oldukça revaçtadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu