Kadın Girişimcilere 100 Bin TL Destek Kredisi

Kadın Girişimcilere 100 Bin TL Destek Kredisi
10.05.2023 17:30
1.963
A+
A-

Kadın Girişimcilere 100 Bin TL Destek Kredisi hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Pozitif ayrımcılık kapsamında kadın girişimcilere sunulan devlet destekleri ile kadınların kendi işlerini kurabilme hayalleri gerçeğe dönüşüyor.

KOSGEB başta olmak üzere pek çok platform tarafından kadınlara tanınan bu hak ile kadınların iş gücünde daha aktif olmalarını sağlamak hedefleniyor.

Devlet tarafından kadın girişimcilere verilen hibeler, faizsiz krediler, düşük faizli krediler ile ülke ekonomisinin canlanması da amaç ediniyor.

Bu yazımızda devlet tarafından kadınlara sunula devlet destekleri ile ilgili olarak merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Sizler de kendi işinizi kurmanın hayalini kuruyorsanız; bu yazımızı dikkatli bir şekilde sonuna kadar okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

İşte, kadın girişimcilere verilen devlet desteklerine dair bilmeniz gereken detaylar:

Kadın Girişimcilere Verilen Destekler 2023

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar Listesi:

Kadınlara maddi anlamda destek sunan bu kurumların başlıcalarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • KOSGEB
 • Kadın Girişimciler Derneği
 • Özel bankalar
 • Devlet bankaları
 • TKDK

KOSGEB Kadın Girişimci Destekleri

Kadın girişimcilere işlerini kurabilmeleri ya da mevcut işlerini büyütüp, iş hayatında ilerleyebilmeleri noktasında yardımcı olan KOSGEB; pozitif ayrımcılık kapsamında kadınlara hibe ve düşük faizli krediler veriyor.

Kadın Girişimci desteği 2023 yılında kadın girişimcilere KOSGEB tarafından 50 BİN TL hibe veriliyor.

Aynı zamanda girişimciler; 300 BİN TL’ye kadar düşük faizli kredilerden de yararlanabiliyorlar.

Bu desteği almak isteyen kadınların öncelikle KOSGEB tarafından verilen girişimcilik eğitimlerine katılmaları, ardından eğitimlerini tamamladıklarını gösteren belgeyi almaları gerekiyor.

KOSGEB tarafından beğenilen ve desteklenen projenin yetkili kişilerce kabul edilmesi halinde kadınlara hibe ve düşük faizli krediler veriliyor.

KOSGEB kadın girişimci desteğinden yararlanmayı dileyen kadınların 18 yaşını doldurmuş, TC vatandaşı bireyler olmaları, Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı’nı başarı ile tamamlamaları, son olarak da KOSGEB’e internet üzerinden ya da direk olarak başvurmaları talep ediliyor.

TKDK Kadın Girişimci Desteği 2023

Kadın girişimcileri destekleyen bir diğer önemli kuruluş olan TKDK, çiftçilikle ilgilenen ve çiftçiliği meslek olarak benimsemiş kadınlara %70 gibi büyük bir oranda hibe desteği sunuyor.

Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu tarafından verilen hibelerden yararlanmanın ilk yolu, IPARD tarafından belirtilen birtakım niteliklere sahip olmaktan geçiyor.

Bu kapsamda tarım sektöründe faaliyet gösteren, 65 yaşını henüz doldurmamış olan, başvurulan sektöre dair ön lisans, lisans, teknik lise, doktora ya da tarım meslek lisesi diplomasına sahip kadınlar; hibelere başvurabiliyorlar.

Hayvan imalatı, kırmızı ya da beyaz et imalatı, kanatlı hayvan imalatı, süt imalatı, arıcılık ve arı ürünleri üretimi vb. hayvancılık kollarının yanı sıra mantar imalatı vb. tarımsal faaliyetler de destek kapsamında yer alıyor.

Kadın Girişimciler Derneği Destekleri 2023

Ülkemizin en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan KAGİDER; kadınlara nasıl daha iyi bir girişimci ve başarılı bir iş kadını olabileceklerine dair eğitimler, rehberlik ve montörlük hizmetleri veriyor.

Hedefi, ülkemizdeki kadın girişimcilerin güçlenmesini sağlamak olan KAGİDER; manevi anlamda kadınların yanında yer alıyor.

Girişimciliğe, başarılı bir kadın girişimci olma yolunda neler yapmanız gerektiğine dair tüm sorularınıza yanıt bulmak için Kadın Girişimciler Derneği’nden yardım ve rehberlik alabilirsiniz.

GSS Gelir Testi Formu Nasıl Doldurulur?

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı 

Özellikle dar gelirli kadınların daha rahat bir yaşam sürebilmelerini sağlamak amacıyla kurulan KEDV; kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olarak, kadınlara eğitim ve danışmanlık hizmeti veriyor.

Aynı zamanda iyi bir iş fikrine sahip olan kadınlar, kredi ve pazarlama desteğinden de yararlanabiliyorlar.

KGF Kadın Girişimci Destekleri

Kadınları destekleyen bir diğer kurum olan Kredi Garanti Fonu(KGF); Bakanlar Kurulu kararı ile oluşturulan bir kurum olarak, kobi ve işletmelere kefil garantisi sunuyor.

Bu kurum sayesinde ipotek yetersizliği yüzünden devlet ya da özel banka kredilerine başvuramayan kişilere işletme adına kredi çekiliyor. Yani KGF; işletmelere kefil oluyor.

2 yıl geri ödemesiz olan bu kredilerin 5 yıl içerisinde kadın girişimciler tarafından geri ödenmesi gerekiyor.

Kadın girişimler, KGF sayesinde 130 BİN TL’ye kadar kredi çekebiliyorlar.

Ancak KGF girişimci desteklerinden vadesi geçmiş SGK ya da vergi borcu bulunan kişiler yararlanamıyor.

KGF teminatlarına 2 yıldan daha az süredir faaliyet gösteren kadın girişimciler, genç girişimciler, çiftçiler, tarımsal işletmeler, havayolu şirketleri, gemi inşa işletmeleri vb. bazı işletmeler ve kişiler yararlanabiliyor.

kadın girişimci destekleri

Kadın Girişimcilere Destek Veren Bankalar 2023

Kamu bankalarının yanı sıra pek çok özel banka da kadın girişimcilere oldukça özel kredi paketleri sunuyor.

Vakıfbank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, TEB, Finansbank, YapıKredi, DenizBank, HalkBank kadın girişimcilere cazip krediler sunan bankalar listesinde başı çekiyor.

Örneğin; HALK BANK; Girişimci Kredisi kapsamında üniversite mezunlarına eğitim aldıkları bölüme dair iş kurabilmeleri noktasında 48 aylık vadeye sahip 30 BİN TL’den başlayıp, 75 BİN TL’ye kadar uzanan krediler veriyor.

Kadın girişimcilere destek veren bir diğer banka olan YAPIKREDİ ise kadın girişimcilere herhangi bir üst sınırı olmayan 36 ay vadeli, aylık, 3 aylık ya da 6 ayda bir ödemeli kredilerden yararlanma hakkı sunuyor.

Kadın girişimcileri destekleyen en önemli devlet bankalarından biri olan VAKIFBANK; kadın girişimcilere 84 ay vadeli, düşük faizli krediler veriyor.

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı

Evde üretim yapan kadınlara sunulan mikro kredi ile evde üretim desteği bağlamında kadınlara 5000 TL, faizsiz geri ödemeli kredi veriliyor.

Lakin bu krediden yararlanmak isteyen ev hanımlarının akrabalarından oluşmayan, yapacakları işte yer alacak minimum 5 kadından bir grup oluşturmaları gerekiyor.

Başvuruda bulunmak isteyen kadınların öncelikle TGMP şubelerinden birine gitmeleri gerekiyor.

Başvurusu onaylanan kişiler, ardından TİSVA(Türkiye İsrafı Önleme Vakfı) tarafından verilen eğitimlere katılıyorlar.

Eğitimi tamamlayan kişiler, 5 BİN TL geri ödemeli krediden yararlanma şansına kavuşuyor.

Kadın Girişimcilere Devlet Destekleri 2023

Kadın Girişimcilere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Desteği Faizsiz ve uzun vadeli krediler veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı; kadınlara tanıdığı bu büyük avantaj ile pek çok kadını kendi işinin patronu yapmaya devam ediyor.

Öyle ki destek kapsamında kadınlara 8 yıl vadeli 15 BİN TL değerinde kredi veriliyor.

Krediden yararlanacak kadınlardan birtakım başvuru koşullarını karşılamaları bekleniyor.

Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olmayan, herhangi bir kuruluştan aylık gelir yani maaş almayan, bankadan kredi çekme şansına sahip olmayan, aktif esnaf olarak faaliyet göstermeyen, daha önce fon kaynaklarıyla desteklenen gelir getirici projelerden birinden yararlanmayan, hazırladığı projeye dair yeterli bilgi ve beceriye sahip olduğu tespit edilen kadınlar; bu krediden yararlanabiliyor.

Kadın Girişimcilere Verilen Krediler

Bir çok kadın girişimci işlerini büyütmek ve yatırım almak için kadın girişimcilere verilen kredileri merak etmektedir. Bir çok banka ve kuruluş kadın girişimcileri destekleyerek uygun oranlarda kredi vermektedir.

İş Bankası, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf ve Deniz Bank kadın girişimcilere destekleyerek kredi vermektedir. Bu bankalardan çekeceğiniz kadın girişimci kredisi almak için iş planı hazırlamalı yada mevcut işinizi büyütmeyi düşünüyorsanız başvurabilirsiniz.

Daha önce kadın girişimcilere sunulan devlet desteklerinden birinden yararlandıysanız, konu ile ilgili deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir ve önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Çalışan Kadınlara Devlet Desteği

KOSGEB Yaş Sınırı Kaçtır?

Yaş sınırı yoktur.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği İçin Yaş Sınırı Kaçtır?

18-29 yaş arasıdır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Sevim aktan dedi ki:

  Giyim sektöründe işimi ve yerimi büyütmek istiyorum 15.yıldır bayan giyim işletiyorum

 2. Ceylan dedi ki:

  Tuhafiye ve benzeri bir işyeri acmak istiyorum bu durumda bu desteklerden yararlanabilir miyim acaba

 3. elmas dedi ki:

  merhabalar dekoratif ürünler üretip e-ticaret olarak yurtiçi ve yurtdışı satışlar gerçekleştirmek istiyorum ne tür destekten yararlabilirim