Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Kredi ve Kredi Kartı Ödenmezse Ne Olur?

08.05.2023
1.893
A+
A-
Kredi ve Kredi Kartı Ödenmezse Ne Olur?

Kredi ve Kredi Kartı Ödenmezse Ne Olur? Hangimiz, zaman zaman kredi ve kredi kart borçlarımızı ödemekte zorlanmıyoruz ki?

Her şeyin iyiden iyiye daha da pahalılaşmaya başladığı şu günlerde pek çok kişi; kredi kartı ya da banka kredisi borçlarını yani aylık taksitlerini ödemekte ciddi anlamda sıkıntıya düşüyor.

Kredi ve Kredi Kartı Ödenmezse Ne Olur?
Kredi ve Kredi Kartı Ödenmezse Ne Olur

Bu durumda kart ve kredi kullanıcılarının kafasını ‘kredi ve kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? sorusu meşgul etmeye başlıyor.

Kredi ve kredi kartlarının maddi durumu pek de iyi olan kişilere bile verilmesi, bankalara borcunu ödeyemeyen kişilerin sayısının her geçen gün daha da artmasına yol açıyor.

Bu yazımızda kısaca kredi ve kredi kartı borcunuzu ödeyemediğiniz hallerde hangi yaptırımlarla karşılaşacağınıza değinmeye çalışacağız.

Banka Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankalar,  kredi aylık taksitlerini ödeyemeyen müşterilerine idari takip yoluna başvurmadan önce bazı haklardan yararlanabilme şansı sunuyorlar.

Öncelikli olarak müşterilerine borç ödeme tarihinin geçtiği tarihten sonra 2 aylık bir süre veriyorlar.

Bu süre içerisinde borcun ödenmeye başlaması durumunda kişi, gecikme faizini ödeyip, aylık borç taksitlerini gecikmeli olarak kaldığı yerden ödemeye devam edebiliyor.

İlk iki ay dolmuş olmasına rağmen hala kredi ödemesini gerçekleştirmeyen kişiler ise bankalar tarafından sık sık aranmaya başlıyorlar.

Aynı zamanda müşteriler, gerekli süre içerisinde borcun ödenmemesi halinde yasal yani idari takip başlatılacağına dair müşterilerini SMS yoluyla da uyarıyorlar.

Bankalar, 2 ayın sonunda müşterilerine 1 aylık daha süre veriyorlar.

Yani kişinin borcunu ödemesi için toplamda 3 aylık bir süresi bulunuyor.

3 ay yani 90 günlük süre dolmasına rağmen ödemenin gerçekleşmediği durumlarda yasal takip süreci başlıyor.

Yani bankalar, ödenmeyen borca dair avukatlara bildirimde bulunuyorlar. Bu süreçten sonra kredi borcunu ödemeyen müşterilerin muhatabı bankalar değil de avukatlar oluyor.

İlk 3 aylık zaman dilimi içerisinde bankalar; mevcut borcun aylık ödeme miktarını azaltma, ödeme zamanını uzatma yani kredi borcunu yapılandırma tekliflerinde de bulunuyorlar.

Borcunuzu ödeyecek durumunuz yoksa avukatlarla muhatap olmak zorunda kalmak yerine borcunuzu yapılandırmanızı öneriyoruz.

Bankanız size yapılandırma teklifinde bulunmuyorsa onlara siz bu teklifi götürebilir, borcunuzu daha rahat bir şekilde ödeme şansını elde edebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcunu ödemeyen müşteriler de tıpkı kredi aylık taksitini ödemeyen müşteriler ile aynı prosedür ile karşılaşıyorlar.

Öncelikle kişinin birkaç hafta içerisinde kredi kartı borcunu ödemesi bekleniyor. Bu süreçte gecikme faizi, kişinin bir sonraki kredi kartı ödemesine yansıtılıyor.

Yaklaşık 3-4 hafta sonra ise kişinin kredi kartı kullanıma kapatılıyor. Yani kişi, kredi kartını bu süreden sonra kullanamıyor.

Kredi kart borcunu bankamatiklerden bile ödeyemiyor. Borcunu ödemesi için mutlaka bu işlemi bankanın içine girerek, bankadaki gişe sorumlusu aracılığıyla gerçekleştirmesi gerekiyor.

Kredi kart borcunu ödeyemeyen kişiler de bu borcunu ilk 3 ay içerisinde yapılandırabiliyorlar.

Bu durumda yapılandırma süresi uzayıp, aylık ödenecek taksit miktarı azaldığından kişinin ödemesi gereken faiz artsa da kişi, banka borcunu daha kolay ödeyebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR>>>>> Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yasal İşlem Başlatıldığında Neler Oluyor?

İlk 3 ay içerisinde kredi ya da kredi kartı borcunun müşteri tarafından ödenmediği hallerde bankalar, yasal işlem sürecini başlatıyorlar.

Bu durumda şayet kredi, bir kefil gösterilerek ya da bir mal ipotek altına alınıp çekildiyse kefilden borcu alma ya da ipotekli malın satışa çıkarılması yoluna gidiliyor.

Yani bankalar, kefilden ya da malın satılması sonrası elde dilen para ile borcu tahsil ediyorlar.

Kişinin ipotek gösterdiği bir malı ya da kişiye kefil olan bir kefil yoksa bu durumda kişinin evine, arabasına, arsasına ya da maaşına el konulabiliyor.

Hatta ilerleyen süreçte hala borç tahsil edilmemişse kişinin evine haciz bile gelebiliyor.

Yasal işlemin başlatılması, aynı zamanda kişinin Merkez Bankası kara listesine alınmasını da beraberinde getiriyor.

Kara listeye alınan kişilere ise 5 yıl süreyle yeni bir kredi kartı verilmiyor. Bu müşterilerin kredi talepleri de olumsuz sonuçlanıyor. Kişiler, 5 yıl boyunca bankaların hiçbir ürün ve avantajlarından maalesef ki yararlanamıyorlar.

Hapis Cezası Mümkün mü?

Borcunu ödeyemeyen kişilerin en çok merak ettiği sorular ve endişe duydukları konular arasında ise borçlarını ödeyemedikleri için hapse girip girmeyecekleri yer alıyor.

Bu soru, pek çok kişinin endişeye kapılmasına ve motivasyonlarının düşmesine yol açıyor.

Kredi ve kart borçlarının ödenmediği durumlarda öncelikle borçların tahsil edilmesi yoluna gidiliyor.

Yani banka, üzerinize kayıtlı arabaya, eve ya da diğer değerli eşyalara el koyuyor ve bunları satışa çıkarıyor.

En nihayetinde maaşınıza el konuluyor ve ödemeniz gereken aylık tutar, maaşınızdan düzenli bir şekilde kesiliyor.

Düzenli bir geliri ve maaşı olmayan, değerli menkulu ya da gayrimenkulu bulunmayan kişilerin borcunu ödemediği durumlarda ise en son çare olarak hapis cezası gündeme gelebiliyor.

Lakin hapis cezası öncesi bankalar, cazip borç yapılandırma seçeneklerini sizlere sunduğundan hapis cezasının pek de ihtimal dahilinde olmadığını söyleyebiliriz.

Ancak icra memurları yada avukat ile yapılan anlaşma hapis cezası yemenize neden olabilir. Ödeme taahhüdü vermek yada ödeme taahhüdü imzalamak sizin ödemeyi belirli bir tarihte yapacağınızın sözüdür. Taahhüt verilip tutulmadığında hapis cezası verilmektedir. Yani borcu paranız olduğunda ödeyeceğim demek başka taahhüt imzalamak başka bir şeydir. Asla avukatlara ödeyemeyeceğiniz borç için taahhüt vermeyin bunun hapis cezası vardır.

Yine de her ihtimale karşı ödemekte zorlanacağınız kredileri çekmemenizi öneriyoruz.

Kredi ve Kredi Kartı Borçlarını Ödeyemeyen Kişiler Ne Yapmalı?

Borçlarınızı ödemekte zorlanıyorsanız, tabii ki bu süreci daha kolay bir şekilde atlatabilmeniz için yapmanız gereken ilk şey, tasarrufa gitmek!

Harcamalarınızı azaltarak, yalnızca temel ihtiyaçlarınızı karşılayıp, lüks ihtiyaçlarınızı bir süreliğine erteleyerek, para biriktirebilir, bu parayı borçlarınız ödemek için kullanabilirsiniz.

Tüm tasarruflarınıza rağmen yine de borçlarınızı ödeyemiyorsanız; bu durumda bankanıza yapılandırma teklifinde bulunmalısınız.

Şayet birden çok bankaya kredi ya da kredi kartı borcunuz varsa bu durumda borç transfer kredisinden yararlanabilir, bankalara olan tüm borçlarınızı tek bir bankada toplayabilir ve tek bir plan üzerinden yani tek bir bankaya borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Pek çok banka tarafından borçlarını ödemekte zorlanan kişilere sunulan ‘banka transfer kredisi’, kişilerin borçlarını kapatabilmelerine olanak tanıyor.

Örneğin 4 farklı bankaya kredi borcunuz varsa banka transfer kredisi sayesinde 4 borcun toplamını kredi çektiğiniz bankaya aynı faiz oranı üzerinden aylık taksitler halinde ödeyebiliyorsunuz.

Bankaların verdikleri transfer kredileri 10.000 TL’den başlayıp 20.000 TL’ye kadar yükselebiliyor.

Bu miktar, bankadan bankaya göre değişiklik gösterebiliyor.

Borç Transfer Kredisi Veren Bankalar 2023

Pek çok banka, borç transfer kredisi imkanını müşterilerine sunarak, müşterilerine yardımcı oluyorlar.

Daha önce müşterisi olmadığınız bir banka bile, size borç transfer kredisi vererek, borçlarınızı ödeyebilmenizin yolunu açıyor.

Bankaların yeni müşteriler kazanmasını da sağlayan borç transfer kredisi; borçların tek bir yerde toplanmasını yani karışıklıkların ortaya çıkmasını önlüyor.

Tek bir bankaya borçlanan müşteriler, böylelikle vadesi gelen ödemelerini unutma riskinden de kurtulmuş oluyorlar.

Bankalar, kişilere uygun faiz oranları da sunduklarından müşteriler, borçlarını daha kolay bir şekilde ödeyebiliyorlar.

Borç transfer kredisi veren bankalar arasında Akbank, Vakıfbank, Denizbank, Finansbank, Şeker Bankası önde geliyorlar.

Vakıfbank, maksimum 18 ay vadeli, 20.000 TL’ye kadar uzanan kredi imkanı sunarken, Akbank, 20,0000 TL’ye varan, 36 ay vade seçeneği ile ciddi anlamda maddi sıkıntı çeken kişilerin yardımına koşuyor.

Bu yazımızda kredi, kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Daha önce böyle bir durumla yüzleşmek zorunda kaldıysanız; konuyla ilgili deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Kredi ve kredi kartı borcunu ödemezsem ne olur?

Kredi ve kredi kartı borcunu ödemezseniz, borcunuz zaman içinde artabilir ve faiz ödemeleri nedeniyle borcunuzu ödemek daha zor hale gelebilir. Ayrıca, ödeme süresinin sonunda borcunuzu ödemezseniz, gecikme faizleri ve yasal takip işlemleri devreye girebilir. Banka, kredi notunuzu düşürebilir, borcunuzu tahsil etmek için icra takibi başlatabilir ve hatta borcunuz nedeniyle haciz işlemi yapabilir. Borcunuzu ödeyemediğiniz durumda, mümkün olduğunca çabuk bankanızla iletişime geçmeniz ve ödeme planınızı yeniden yapılandırmanız önerilir.

Kredi kartı borcu en fazla kaç ay ödenmezse icra gelir?

Kredi kartı borcu icra takibi için yasal süre, ödenmeyen borcun ödeme tarihinden itibaren 90 gün (3 ay) sonrasıdır. Yani, kredi kartı borcunun en fazla 3 ay gecikmesi durumunda, banka borcun tahsili için icra takibi başlatabilir. Ancak bu süre, bankadan bankaya ve borçlunun önceki ödeme alışkanlıklarına göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, kredi kartı borcunun ödenmesi öncelikli bir borç ödeme yöntemi olmalıdır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık