DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?
08.05.2023 23:01
A+
A-

Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Hayat şartlarının her geçen gün daha da zorlaştığı bu günlerde emeklilik dönemini daha rahat, maddi sıkıntıya düşmeden geçirmek isteyen pek çok kişi; bireysel emeklilik sistemlerine dahil olmak ve emekli olduklarında çift maaş almak istiyorlar.

Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Bireysel Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır

Özellikle iş hayatına yeni atılan kişilerin emekli olduklarında oldukça düşük maaşlar alacak olmaları, bireysel emekliliği adeta bir zorunluluk haline getiriyor.

Sigortasız çalışan kişiler ya da herhangi bir işte çalışmayanlar da bireysel emeklilik sistemleri sayesinde emekli olmanın ve maaş almanın hayalini kuruyorlar.

Kısacası bireysel emeklilik; pek çok kişinin araştırdığı, son dönemlerin gündemine damga vuran konular arasında bulunuyor.

Bu yazımızda kısaca bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili merak edilenleri cevaplandırmaya ve sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Bireysel Emeklilik Nedir?

En genel tanımıyla BES; kişilerin yaşlılık dönemlerinde de tıpkı çalışma dönemlerinde olduğu gibi kaliteli ve rahat bir yaşam sürebilmeleri, hayat standartlarının düşmemesi adına günümüzdeki kamu sosyal güvenlik sistemlerini tamamlamak amacıyla oluşturulmuş bir emeklilik sistemi olma özelliği taşıyor.

Son dönemlerde bireysel emeklilik sistemine katılmak isteyen kişilere devlet tarafından sunulan %30 oranındaki katkı payı; bu sistemi oldukça cazip bir hale getiriyor.

Bireysel emeklilik sisteminde bireyler, aylık ödemeleri gereken prim miktarına ve vade süresine diledikleri gibi kendileri karar verebiliyorlar.

Kişi; ödemeyi aylık yapabileceği gibi 3 aylık, 6 aylık hatta yıllık periyotlar şeklinde de gerçekleştirebiliyor.

Yani başvuran kişi, ödeme periyodunu kendi dilediği gibi belirleyebiliyor.

Bireysel Emeklilik Sistemine Nasıl Başvurulur?

Pek çok banka, müşterilerine bireysel emeklilik hizmeti vermekle birlikte her bankanın emeklilik planı, farklı olabiliyor.

Bu noktada banka tekliflerini kapsamlı bir şekilde araştırmalı, size en uygun bankanın bireysel emeklilik sistemine dahil olmalısınız.

Sisteme başvurmak isteyen kişilerin öncelikle banka tarafından kendilerine sunulan emeklilik planını kabul etmeleri gerekiyor.

Ardından bireysel emeklilik başvuru formunun doldurulması ve sözleşmenin imzalanması ile kişi, başvuru işlemini tamamlamış oluyor.

Sözleşme başlangıç tarihi, sözleşmenin imzalandığı tarih olarak kabul ediliyor.

İmzalanan bireysel emeklilik sözleşmesi, düzenli olarak yapılacak katkı payı ödemelerinin miktarını, tarihi, katılımcının sistemden ayrılması sonrası nasıl bir yol izleneceğini, katılımcı lehine yapılacak ödemeleri ve çok daha fazlasını içeriyor.

Bireysel emeklilik başvurusu sigorta firmaları ya da bankalar aracılığıyla yapılabileceği gibi online bir şekilde yani bankaların internet sitesi üzerinden başvuru formunun doldurulmasıyla da yapılabiliyor.

İnternet üzerinden başvuru formunun doldurulması sonrasında başvuru, başvurulan sigorta şirketine iletiliyor.

Hatta bazı siteler üzerinde yapılan başvurular sonrasında kişinin doldurduğu başvuru formu, birden çok anlaşmalı sigorta şirketine gönderiliyor.

Sonrasında sigorta şirketleri ya da başvurduğunuz yetkili banka, sizleri arayarak, emeklilik planına dair sizleri bilgilendiriyor.

Bu noktada birden çok sigorta şirketine başvurmanızın, birden çok emeklilik teklifini değerlendirebilmeniz ve size en yakın teklifi kabul etmeniz noktasında daha doğru bir karar olacağını söyleyebiliriz.

Kimler Bireysel Emeklilik Yaptırabilir?

Fiil ehliyetine sahip olan yani Medeni Kanunumuza göre ayırt etme gücü bulunan ve kısıtlı olmayan, 18 yaşını doldurmuş herkesin bireysel emeklilik sistemine katılma şansı bulunuyor.

Yani 18 yaşını dolduran kamu çalışanları, özel sektör çalışanları, öğrenciler, ev hanımları kısacası herkes bu sisteme başvurabiliyor.

Emekli olduğunda refah seviyesini yükseltmek, zorlayıcı emeklilik koşullarına tabi olmamak isteyen herkes, bu sistemden yararlanabiliyor.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Nedir?

Otomatik bireysel emeklilik şeklinde de adlandırılan zorunlu bireysel emeklilik sistemi, 45 yaş altı tüm çalışanları ilgilendiren, çalışan kişilerin otomatik bir şekilde sisteme dahil edildiği bir emeklilik sistemini tanımlıyor.

1972 yılı ve sonrası yıllarda dünyaya gelmiş olan hem özel sektör hem de kamu çalışanları sisteme otomatik bir şekilde dahil ediliyorlar.

Kişiler, sisteme işverenleri yani çalışan şirket ya da kamu kurumu tarafından eklendiğinden kişinin bu sisteme katılmak için herhangi bir başvuru yapmasına da gerek kalmıyor.

Bu sisteme göre 45 yaş altı kişiler, en az 3 yıl boyunca bu sistemin bir parçası oluyorlar.

Sisteme göre her ay kişinin aldığı brüt maaşın %30 gibi bir bölümü zorunlu bireysel emeklik sistemine aktarılıyor.

Örneğin kamuda çalışan ve aylık 5.000 TL alan bir personelin maaşından aylık 150 TL kesiliyor ve bu miktar, onun zorunlu bireysel emeklilik sistemine transfer ediliyor.

Hali hazırda kendi bireysel emekliliği olan kişiler de zorunlu bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak katılıyorlar.

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak isteyen kişilerin ilk iki ayın sonunda sistemden ayrılmaları gerekiyor.

Bu durumda sistemden ayrılan çalışanların hesabına iki aylık kesilen paraları maksimum 10 gün içerisinde yatırılıyor.

2 ayın sonunda sistemden ayrılmayan çalışanlara ise devlet tarafından tek seferlik 1000 TL katkı payı sunuluyor.

Sistemden ilk 3 yıl içinde çıkan kişiler, sisteme sonra dahil olmak istediklerinde ise 1000 TL katkı payını hiçbir şekilde alamıyorlar.

Bu miktar, Bakanlar Kurulu kararı ile azaltılabileceği gibi arttırılabiliyor da.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemini normal bireysel emeklilikten ayıran en önemli fark ise otomatik sistemde kişinin çalıştığı kurum ya da şirket tarafından hazırlanan emeklilik planına dahil edilmesi!

Yani kişi, primlerini ne zaman ödeyeceğine, ne kadar bir miktar ödeyeceğine kendi isteği doğrultusunda karar veremiyor.

Bireysel Emeklilik Sistemine Ara Vermek Mümkün mü?

Gerek normal gerekse bireysel emeklilik sisteminde kişi, ödemelerde zorlanacağı hallerde ara verme şansını kullanabiliyor.

Zorunlu sistemde ara verme süresi maksimum 3 ay olmakla birlikte bu hak, birden fazla sefer kullanılabiliyor.

Ara verme durumunda kişiden az bir miktar kesinti yapılıyor.

BES ile Emekli Olma Şartları 2023

Gerek kişisel gerekse otomatik BES’e dahil olan kişiler, 56 yaşını doldurdukları ve en az 10 yıl boyunca sistemde kaldıkları taktirde emekli olup, emekli aylığı alabiliyorlar.

Emekli olan kişiler, hesaptaki birikimlerini toplu para şeklinde alabilecekleri gibi aylık, üç aylık, altı aylık ya da yıllık ödemeler halinde de alabiliyorlar.

Kişiler, bu süre dolmadan sistemden ayrıldıklarında ise hesaplarındaki birikimlerini kesintili bir şekilde alıyorlar.

Şayet daha önce katıldığınız bir bireysel emeklilik planınız varsa ya da zorunlu sisteme dahilseniz; konuyla ilgili deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Bireysel Emekliliğe nasıl girebilirim?

Bireysel emeklilik sistemine girmek için öncelikle bir bireysel emeklilik şirketi ile sözleşme imzalamalısınız. Bu şirketler aracılığıyla sistemde bir hesap açarak düzenli olarak ödeme yapmanız gerekiyor. Sistemde kalan paranız emekli olduğunuzda size maaş olarak ödenir.

Ziraat Bankası Bireysel emeklilik en az kaç TL?

Ziraat Bankası bireysel emeklilik planlarına başlangıç tutarı 50 TL’dir. Ancak katılımcılar, belirli bir düzenli ödeme yükümlülüğünü yerine getirmeleri gerekmektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.