Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Taşınma Yardımı Nedir? İstenen Belgeler ve Nasıl Alınır?

08.05.2023
3.921
A+
A-
Taşınma Yardımı Nedir? İstenen Belgeler ve Nasıl Alınır?

Taşınma Yardımı Nedir? İstenen Belgeler ve Nasıl Alınır? Kentsel dönüşüm projeleri doğrultusunda yeni bir eve ya da iş yerine taşınan kişiler; ciddi miktarlarda taşınma ücreti ödemek zorunda kalıyorlar.

Taşınma Yardımı Nedir? İstenen Belgeler ve Nasıl Alınır?
Taşınma Yardımı Nedir İstenen Belgeler ve Nasıl Alınır

Bu ücret; özellikle ihtiyaç sahibi yani zor durumda olan, maddi sıkıntı çeken kişileri ciddi anlamda zorluyor.

Sosyal devlet anlayışının gerekliliklerinden biri olarak, devlet; kentsel dönüşüm yüzünden taşınmak zorunda olan kişilere maddi destekte bulunuyor.

Tıpkı kira yardımına benzer maddi bir destek olan taşınma yardımına başvuracak kişilerin ise birtakım özellikleri taşıyor olmaları gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca taşınma yardımı nedir? Taşınma yardımı başvurusu için istenen belgeler nelerdir? Bu yardım nasıl alınır? Kimler taşınma yardımından yararlanabilir? vb. konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, taşınma yardımına dair bilmeniz gereken o detaylar:

Taşınma Yardımı Nedir?

Belediyelerin ihtiyaç sahibi kişilere sunduğu sosyal yardımlardan biri olan taşınma yardımı; il ve ilçelerdeki kentsel dönüşüm projeleri kapsamında evinden taşınmak zorunda kalan kişilere veriliyor.

Tek seferli olan yani kira yardımı gibi uzun süreli olmayan bu yardım; tıpkı 2021 yılı öncesinde olduğu gibi bu yıl da muhtaç kişilere belediyeler tarafından veriliyor.

Deprem, sel, afet vb. doğal afetler sonrasında evini taşıması gereken lakin buna maddi gücü yeterli olmayan kişilere verilen taşınma yardımı; aynı zamanda işyerini taşımak isteyen kişilere de verilebiliyor.

Taşınma Yardımı Kimlere Verilir?

Kentsel dönüşüm yardımlarından biri olan taşınma yardımı; genellikle 6306 sayılı kanun çerçevesinde ve gerçek anlamda ihtiyaç sahibi kişilere veriliyor.

Bununla birlikte deprem, sel vb. durumlarda da muhtaç kişilere bu yardım yapılabiliyor.

Ülkemizde İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehir belediyeleri tarafından başlatılan kentsel dönüşüm projeleri dolayısıyla evinden çıkmak zorunda kalan vatandaşlara taşınma yardımı yapılıyor.

Ev taşımalarının yanı sıra iş yeri taşınmalarında da kişiler, bu yardıma başvurabiliyorlar.

Taşınma Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Ev ya da işyeri taşınma yardımı, ciddi anlamda maddi gücü yetersiz kişilere verildiğinden başvuru için kişiden yoksul olduğunu, yeni bir ev ya da işyerine taşınacak gücünün bulunmadığını gösteren birtakım belgeler talep ediliyor.

Kentsel dönüşüm kapsamında kişilere verilen ‘ev taşınma yardımı’ için gerekli olan bu belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Ev Taşınma Yardımı Başvurusu için İstenen Belgeler

 • Belediyeden alınması gereken taşınma yardımı başvuru formu
 • TC kimlik belgesi ya da nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Taşınılacak yere dair yerleşim belgesi
 • Riskli yapı belgesi
 • Kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki yerlerden birinde oturulduğunu gösteren son 3 aya ait elektrik ya da su faturası
 • Kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki yerlerden birinde oturulduğunu gösteren nüfus kayıt örneği ya da ikametgah belgesinin fotokopisi
 • Kamu bankalarında açılmış olan banka hesap numarası(taşınma yardımının yatırılacağı, başvuran kişiye ait banka hesabı)

İşyeri Taşınma Yardımı Başvurusu için İstenen Belgeler

 • Belediyeden alınması gereken taşınma yardımı başvuru formu
 • TC kimlik belgesi ya da nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Riskli yapının işyerine ait vergi levhası
 • Taşınılacak yere ait adres bildirimi
 • Riskli yapının riskli yapı belgesi
 • Kamu bankalarından birinde başvuran kişi adına açılmış hesap numarası

Taşınma yardımı için istenilen belgeler; belediyeden belediye göre de değişebiliyor. Başvuran kişiden yukarıdaki belgelerin yanı sıra farklı belgeler de talep edilebiliyor.

Belgelerle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için bağlı olduğunuz belediyeyi arayabilir, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Ev ya da İşyeri Taşınma Yardımı Alabilme Koşulları

Belediye tarafından sunulan ev ya da işyeri taşınma yardımı, kentsel dönüşüm kapsamındaki ev ya da işyeri sahiplerine veriliyor.

Kentsel dönüşüm ile depreme dayanıksız, kentsel dönüşüme alınan binaların boşaltılması, vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amaç ediniyor.

Ev ya da işyeri sahibi kişilerin yanı sıra kiracı konumunda olan kişiler de bu yardıma başvurabiliyorlar.

Ev ya da işyeri sahibinin kentsel dönüşüme alınan ev ya da işyerinde kendilerinin ikamet etmemesi, kiracılarının bulunması ya da binanın tamamen boş olması halinde ise ev ya da işyeri sahibine taşınma yardımı verilmiyor.

Bununla birlikte ev ya da işyeri sahibi bu kişiler; 18 ya da 36 ay boyunca devam eden kira yardımından yararlanabiliyorlar.

Yukarıda belirttiğimiz belgeleri belediyeye teslim eden ve muhtaç olduğu tespit edilen kişiler; taşınma yardımı alabiliyor.

Lakin kişinin muhtaç olmadığının tespiti halinde taşınma yardımı ödemesi yapılmıyor.

Taşınma Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Taşınma yardım başvurusunun ev ya da işyeri sahipleri ya da kiracılar tarafından belediyelere bağlı kentsel dönüşüm müdürlüklerine yapılmaları gerekiyor.

Yani internet üzerinden ya da e-Devlet üzerinden bu yardıma başvurma şansınız bulunmuyor.

Belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim eden, yardıma muhtaç olduğuna karar verilen kişilerin banka hesaplarına taşınma yardımı ücreti yatırılıyor.

Taşınma Yardımı Ne Kadar 2023

Taşınma yardımının ne kadar olduğu yani nakit yardım miktarı; başvuran kişilerin de en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor.

Kişilere verilen bu ücret; yeni taşınılacak ev ya da işyerinin konumuna, evde ya da işyerinde ikamet eden kişi sayısına göre değişebiliyor.

Taşınma yardımı miktarı, genellikle 2300-2500TL arasında değişiklik gösteriyor.

Taşınma Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

İş yeri yasa ev taşımak için taşınma yardımı başvurusu nereye yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse ev sahibi yada kiracı tarafından taşınma yardımı başvurusu belediyelerde bulunan kentsel dönüşüm müdürlüklerine bizzat yapılır. Gerekli evrakları hazırlayarak taşınma yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz.

Taşınma Yardımı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Başvuru sonrası belediyeler, başvuruyu değerlendirmeye alıyor. Bu değerlendirmenin süresi, belediyenin yoğunluğuna göre değişebiliyor.

Başvurusu kabul edilen kişilere taşınma yardımının yapılmasına karar veriliyor.

Başvuru sonrası ortalama 1 ile 3 ay içerisinde kişinin belirttiği banka hesabına taşınma yardımı ücreti yatırılıyor.

Kişiler; taşınma yardımının yanı sıra kira yardımına da başvurup, her iki yardımdan da yararlanabilme şansını elde edebiliyorlar.

Bu yazımızda taşınma yardımı ile ilgili olarak merak edilenleri yanıtlamaya, taşınma yardımı nasıl alınır? sorusunu cevaplamaya çalıştık.

Konuyla ilgili deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Yoksullara Kira Yardımı

Taşınma yardımına nasıl başvurabilirim?

Taşınma yardımı için başvuru yapmak istiyorsanız, öncelikle bulunduğunuz il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (SYDV) başvurmanız gerekmektedir. Başvuru yaparken nüfus cüzdanı, gelir belgesi, tapu belgesi veya kira kontratı gibi belgeleri hazırlamanız gerekebilir.

Belediyeden Tasinma yardimi nasil alinir?

Belediyeler genellikle ihtiyaç sahibi vatandaşlara taşınma yardımı yaparlar. Bu yardımların şartları ve miktarı belediyeden belediyeye değişebilir, bu nedenle öncelikle kendi belediyenizin internet sitesini ziyaret ederek taşınma yardımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık