Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?
08.05.2023 22:18
1.208
A+
A-

Kara liste nedir? Kara listeden nasıl çıkılır? Bankalardan kredi almak veya kredi kartı almak isteyen herkes için bir takım araştırmalar ve koşullar öne sürülür. Öncelikle bankalardan kredi kartı veya kredi almak istediğinizde banka geçmişlerinize bakılır. Burada başta kredi puanı, banka sicilleri ve kişilerin kara listede olup olmadığı teyit edilir. Çünkü banka sicili bozan başlıca sebeplerden biri müşterilerin kara listeye alınmasıdır.

Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?
Kara Liste Nedir Kara Listeden Nasıl Çıkılır

Banka kredi taksitlerini zamanında ödemeyen kişiler için veya bankadan alınan kredi kartlarının borçlarının zamanında ödenmemesi gibi durumlarda ilk olarak banka müşterilerini ikaz eder. Eğer 90 gün içinde bankaya olan borç ödenmez ise ek bir haftalık süre daha verilir. Eğer borçlu kişi hala borcunu bankaya ödememiş ise bankalar yasal işlem başlatır. Bu yasal süreçte kişiler kara listeye alınır.

Kara listede olan kişiler sadece borçlu banka tarafından değil, diğer bankalar tarafından da görülür. Yani mevcutta borcunuzun bulunduğu banka, borçlu kişiyi fişler. Bu durumda da bankalardan her hangi bir işlem yapılması zorlaşır. Kara listede olan kişiler hala borçlarını ödemeyecek olursa, kişilere kırmızı kalem çekilir. Yani kara listeden sonra kırmızı kalem gelir. Bu da her hangi bir banka ile bir finansman alış verişini adeta imkansız hale getirir. Dolayı ile bankalara kredi kartı borcu olan veya kredi borcu olan herkesin mutlaka borçlarını zamanında ödemesi gerekmektedir.

Kara liste kişilerin borçlarını ödemediği takdirde bir daha kredi çekemeyecekleri anlamına gelir. Özellikle isminin üzerine kırmızı kalem çekilmiş olan kişiler için banklardan yaklaşık beş yıl  boyunca kredi vermez. Ancak kişiler kara listeden çıktıkları takdirde isimleri yine temize alınır. Dolayısı ile adı kara listeye alınan kişilerin derhal, verilen süre içinde bankaya olan borçlarını kapatmaları gerekir. Bu sayede bankalar ile tekrar finansman alış verişleri yapabilirsiniz. Eğer kendinizin kara listeye alınıp, alınmadığı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, bununla ilgili çeşitli yollarla bilgi alabilirsiniz.

Kara Listeye Neden Girilir?

Kara listeye giren kişilerin hepsi bankalara olan borçlarını ödemedikten dolayı, bu listeye alınır. Öncelikle bankalardan kredi çektiğinizde veya bankaların kredi kartlarını kullandığınızda düzensiz ödeme yaparsanız kara listeye alınırsınız. Bir kişi bankaya olan borç sözleşmesinde yer alan zaman diliminde borcunu ödemez ise ilk olarak, banka tarafından ikaz edilir ve bu süre içinde borcun yatırılması beklenir. Eğer kişiler bu süre içinde de bankaya olan borçlarını ödemeyecek olursa, kredi puanları düşer. Akabinde yine kişilere bir ikaz süreci başlatılır. Burada Ankaların verdiği yasal süre 90 gündür. 90 gün içinde borcunu ödemeyen kişiler artık yasal takibe alınır. İşte yasal takip sürecinde olan kişiler kara listeye alınmış olur.

Kara listede yer alan kişileri diğer bankalar da görebildiği için diğer tüm bankalardan da kredi çekme işlemleri veya kredi kartı talepleri kesinlikle onaylanmaz. Eğer kara listede olan kişiler, bankadan tekrar kredi çekmek ister ise diğer bankalardan borç transferi kredisi çekebilir. Bu sayede kara listeden kurutulabilirsiniz. Ama kara listeden çıkan herkesin kredi not aynı orana gelmez. Yani kredi notunu etkileyen bu durum için belli bir süre geçmesi ve bankalar tarafından tekrar güven kazanılması gerekmektedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeye giren herkesin ortak sorunu, bankaya olan borçlarının zamanında yatırılmamasıdır. Yasal takibe alınan kişi yani kara listeye alınan kişi tüm borçlarını kapatsa daha belli bir süre kara listeden çıkmaz. Ama bu durum sürekli olacak diye bir kural yoktur. Yani kara listeden çıkmanın da yöntemleri mevcuttur. Doğru yolları ve doğru yöntemleri takip ettiğinizde daha kısa yoldan kara listeden çıkabilirsiniz. Kara listeden nasıl çıkılı? Sorusunun yanıtına bakacak olursak;

İlk olarak, eğer ödeyebiliyorsanız bankaya olan tüm borçlarınızı birden ödemeniz tavsiye  edilir. Bunun için halk bankası, ziraat bankası veya vakıf bank gibi bankalar borç transferi kredisi vermektedir. Eğer bu banklardan borç kapatma kredisi  alırsanız, diğer bankalara olan borçlarınızı kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz.

Bankalardan düşük limitli kredi kartları talep edebilirsiniz. Ama bu kredi kartlarını aktif olarak kullanmanız ve  kredi kartları borçlarını zamanında ödemeniz gerekmektedir. Yani kredi kartı çıktıktan sonra hala borçlarınızı ödemiyor ve her ay aksatıyorsanız, kara listende çıkmak için aldığınız düşük limitli kredi kartının bir faydası olmayacaktır.

Faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Kara listede olduğunuz banka üzerinden faturalarınızı otomatik ödeme talimatı ile ödemeniz tavsiye edilir. Doğal gaz faturası, elektrik faturası, su faturası veya telefon faturalarınızı ve internet faturalarınızı otomatik ödemeye almanız faydalı olacaktır. Bunun nedeni ise bankalara düzenli bir gelirinizin olduğunu göstermek ve borcunuza sadık kaldığınızı göstermektir.

Kara listede olduğunuz bankadaki hesabınızda az da olsa belli bir bakiye bulundurmanız tavsiye edilir. Bunun bilgisi bankalara ulaştığında sizi kara listeden çıkarmaları daha kolay olacaktır.

kara listeden nasıl çıkılır

Kara Listeden Kaç Yılda Çıkılır?

Bankalar tarafından kara listeye alınan kişiler, kara listeden çıkmak için bankaların istediği tüm koşulları yerine getirmelidir. Öte yandan Kara listeden kaç yılda çıkılır? Sorusu pek çok kişi için esas merak edilen soruların başında gelmektedir. Kara listeden çıkmak için ilk etapta bankaya olan tüm borçlarınızın ödemesini yapmanız gerekir. Kara listeden 5 yılda çıkabilirsiniz. Borcun zaman aşımına uğraması ve yine kara listeden çıkmak için 10 yıl geçmiş olması gerekmektedir.

Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi almak isteyen kişiler ilk etapta kredi notunu hesaplamalıdır. Kredi notu riskli olan kişiler için kredi imkanları verilmez. Bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmeniz daha doğru olacaktır. Kara liste sorgulama için farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Ama kredi notu düşük olan ya da riskli gurupta olan kişilerin tümü kara listede olacak  diye bir kural yoktur.

Burada örnek vermek gerekirse, daha öce bankalardan hiçbir şekilde kredi çekmeyen kişiler kredi notu da diğer borç ödemesi yapmayan  kişilerin kredi notu gibi düşük olur. Yani kara listeye alınan kişiler hakkında yasal takip sürecinin başlatıldığını düşünecek olursak, yasal takip sürecinde olmayıp, kredi notu düşük olan kişilerin kara listeye tabi tutulması mümkün değildir.

Kara Listede Olduğumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kara liste sorgulamasında kullanılan yöntemler ise;

Kara listede olup, olmadığınızı anlamanın ilk yolu kesinlikle hakkınızda bankalar  tarafından yasal işlemlerinin başlatılıp, başlatılmadığından anlayabilirsiniz. Eğer borçlarınızı zamanında ödemiyor veya borçlarınızın ödemesini hiç yapmıyorsanız, bu konuda banka tarafından aranıp, uyarı alırsınız. Daha sonra size verinle 90 günlük zaman dolduktan sonra kara listeye alınırsınız. Bu durumda olan kişilerin kara liste sorgulaması yapmasına bile gerek yoktur. Çünkü bu durumda olan kişiler kesinlikle kara listeye alınır.  Eğer bir banka tarafından kara listeye alınırsanız, diğer bankalara  da tüm bunların bildirimi yapılır ve diğer bankalardan da kredi alamazsınız. Kara listede olup, olmadığını merak eden kişiler için birkaç farklı öğrenme yöntemleri mevcuttur bunlar ise;

  • Findeks üzerinden analiz alabilirsiniz.
  • Not danışmanı ile kara listede olup olmadığınızı çok rahat bir şekilde öğrenmeniz mümkündür.
  • Merkez bankası kara liste sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Buradan da en doğru sonuçları almanız mümkün olacaktır.
  • Kredi almak istediğiniz bankanın şubelerini ziyaret ederek, hem kredi notunuzu öğrenebilir, Hem de kara  listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.
  • e–Devlet ile kara listede olup, olmadığınızı öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Kara Listeden Nasıl Kurtulurum

Kara listeden kurtulmak için borç ödemesini yapmanız yeterlidir değildir. Banka kayıtlarında görülen kredi ve kredi kartı çekerken zorluk yaşatan kara listeden çıkmak için kredi sicil affı yasasının çıkması gereklidir. Ayrıca kara listede olanlar borçlarını düzenli ödediklerinde kara listeden kolay şekilde çıkabilirler.

Kara listeden nasıl kurtulurum diyorsanız bankaya olan borcunuzu ödedikten sonra kara liste kaydını tutan “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi” ve “Kredi Kayıt Bürosu” ile iletişime geçerek kara listeden çıkmak istediğinin yazılı olarak bildirmeniz gereklidir. Gerekli incelemeden sonra kara liste kaydınız silinecektir.

Kara Listede Nasıl Kredi Alabilirim

Kara listede olanlar kredi çekerken oldukça fazla zorluk çekebilirler. Normalde kara listede olanların kredi notu düşük olduğu için kredi çekmekte zorluk çekseler de kara listede olanlara kredi veren bankalar ile iletişime geçebilirler. Ayrıca kara listede olan biri kredi çekmek için kefil göstererek kredi çekebilirler. Ayrıca ipotekli kredi çekebilir yada kredi notunu yükseltmek için teminatlı kredi çekmeyi deneyebilir.

Sizlere bu yazımızda Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır? ve Kara listeden nasıl kurtulurum sorusuna cevap vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

En Kolay Kredi Kartı Başvurusu, Anında Kredi Kartı Veren Bankalar

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? ( Ücretsiz Yöntem)

Kara listeye alınırsa ne olur?

Kara listede olmak, yani kredi sicilinin kötü olması, kredi başvurularında olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bankalar, kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi sicilini ve borçlarını değerlendirir ve kredi verip vermemeye karar verirler. Kara listede olmak, kredi başvurusunun reddedilmesine neden olabilir veya yüksek faiz oranları ile kredi verilmesine yol açabilir. Ayrıca, kredi kartı başvuruları da reddedilebilir. Kredi sicilini düzeltmek için borçların ödenmesi, ödemelerin düzenli yapılması ve borçların yapılandırılması gibi adımlar atılabilir.

Kara listeden çıkınca kredi çıkar mı?

Kara listeden çıkmak, kredi çıkması için gerekli olan bir şarttır ancak yalnızca bu şartın sağlanması kredi verilmesini garanti etmez. Kara listeden çıkabilmek için öncelikle borçların kapatılması veya yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Bu işlem gerçekleştirildikten sonra, bankaların müşterilerine kredi verirken birçok farklı kriteri göz önünde bulundurdukları unutulmamalıdır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.