Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Hafif Yağmurlu

Iğdır Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
977
A+
A-
Iğdır Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Iğdır Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Sosyal yardımları ile ön plana çıkan Iğdır Belediyesi her sene olduğu gibi bu sene de yardımlarına tüm hızı ile devam etmektedir. Iğdır Belediyesi; vatandaşlarına ayni ve nakdi yardımlarda bulunmaya, yeni yardım projeleri geliştirerek, toplumunun yoksul ve dar gelirli kesimine hitap etmeye devam ediyor.

Korona virüs salgınıyla birlikte maddi hasara uğrayan ve mağdur duruma düşen esnaflar için de gıda kolisi yardımı sunan Iğdır Belediyesi, ihtiyaç sahiplerinin yardım taleplerini karşılamayı sürdürüyor.

Zor durumdaki vatandaşlarına maddi destek sunan yani onlara nakdi yardımlarda bulunan Iğdır Belediyesi, gerek gıda yardımları gerekse diğer ayni yardımları ile engellilere, yaşlılara, muhtaçlara, dul kadınlara, kimsesizlere, dar gelirlilere sahip çıkıyor.

Bu yazımızda kısaca Iğdır Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri yanıtlamaya, Iğdır Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Iğdır Belediyesi Hangi Sosyal Yardımlarda Bulunuyor?

Iğdır Belediyesinin merkez ve köylerdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlarına yönelik olarak gerçekleştirdiği ayni ve nakdi yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Kira desteği
 • Para yardımı
 • Eşya ve mobilya yardımı
 • Giysi yardımı
 • Muhtaç asker ailelerine, şehit ve gazi yakınlarına yönelik yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlara yönelik yardımlar
 • Muhtaç ailelerin çocuklarına yönelik yardımlar
 • Kırtasiye yardımı
 • Yoksul aile çocukları için ücretsiz tablet desteği
 • Doğal afetlere maruz kalanlara yapılan yardımlar
 • Günlük sıcak yemek servisi
 • Yaşlılar için evde yaşlı bakım hizmetleri
 • Engellilere yönelik yardımlar
 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları

Toplumun her kesimini kucaklayarak, onları en zor günlerinde yalnız bırakmayan Iğdır Belediyesi; yoksullara, dar gelirlilere, muhtaçlara, engellilere, asker, gazi ve şehit yakınlarına, kimsesiz yaşlılara, yoksul ailelerin çocuklarına ve afetzedelere yaptığı yardımlar ile halkına sahip çıkıyor.

Belediye tarafından muhtaç ve dar gelirli ailelerin çocuklarına sunulan eğitim desteği ile çocuklar ve gençler; daha iyi şartlar altında eğitim alabilme ve eğitim hayatlarına devam edebilme şansını elde ediyorlar.

Örneğin, belediye ilköğretim ve lise öğrencileri için ‘kalem, defter, kitap vb. malzemeleri içeren kırtasiye yardımında bulunuyor.

Üniversite öğrencilerine para desteği sunan Iğdır Belediyesi; öğrencilerin maddi imkansızlıklar yüzünden eğitim hayatlarından vazgeçmelerine ve okumak yerine bir işe girerek, çalışmayı tercih etmelerine engel oluyor.

Yoksul ailelerin lise ya da ilköğretim eğitimini sürdüren çocukları için MEB tarafından başlatılan ücretsiz tablet kampanyasına katılan belediye; çocuklara tablet armağan ediyor.

Tabletler sayesinde öğrenciler; online eğitimlere katılabiliyorlar.

Üstelik Iğdır Belediyesi; çocukların ve gençlerin kırtasiye ve tablet ihtiyaçlarının yanı sıra kıyafet ihtiyaçlarını da karşılamaya çalışıyor. Bu bağlamda yoksul aile çocuklarına bedenlerine uygun olarak önlük, ayakkabı, kaban, mont, eşofman vb. kıyafetler hediye ediyor.

Toplumunun yardıma en çok ihtiyacı olan kesiminde bulunan engelliler için de yeni projelere imza atmaya devam eden Iğdır Belediyesi, zor durumdaki engellilere tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, baston vb. medikal cihazlar sunuyor. Yani engelli kişilerin kendilerini yalnız hissetmelerini ve hayatlarına daha rahat ve konforlu bir şekilde devam edebilmelerini mümkün bir hale getiriyor.

Kimsesiz yaşlılara da sahip çıkan belediye; onlara gıda yardımında ve para yardımında bulunmanın yanı sıra evde yaşlı bakım hizmeti de sunuyor. Bu hizmet kapsamında sağlık personelleri, kendisine bakacak kimsesi olmayan yaşlıların evine gidiyor ve onları düzenli olarak kontrol ediyorlar. Yani yaşlıların sağlık kontrolleri için doktora gitmelerine gerek kalmamış oluyor. Evde yaşlı bakım hizmeti sayesinde yaşlılar, hastanelere giderek, korona virüs kapma riski ile karşılaşmaktan da kurtulmuş oluyorlar.

Muhtaç ve dar gelirli aileleri son derece soğuk geçen kış aylarında da unutmayan Iğdır Belediyesi, onlara soğuk havalarla daha iyi mücadele edebilmeleri noktasında kömür, odun vb. yakacak dağıtıyor. Isınmak için sobası olmayan ailelere ve kişilere ise soba hediye ediyor.

Kirasını ödemekte maddi anlamda sıkıntıya düşenler içinse bir miktar para desteğinde bulunuyor.

Hatta yoksul ailelerin evlerine giderek, görevlendirdiği kişilerle birtakım boya, badana, temizlik ve tamirat işlerini de ücretsiz bir şekilde yapıyor.

Iğdır’da kısa bir süre önce açılan aşevi ise her gün sıcak yemek çıkararak, pişirdiği yemekleri kimsesizlere, yetimlere ve aşevine gelen yoksullara ücretsiz bir şekilde dağıtıyor. Her gün binlerce yoksul kişi; aşevlerine giderek, gıda ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Hayırseverlerin gıda, giysi, mobilya, eşya, para vb. yardımlarını zamanında ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırarak, yardım kampanyalarını destekleyici politikalar izliyor.

Özellikle pandemi sürecinde zor durumda olan esnafa destek çıkan belediye, yoksul vatandaşların yeni doğan bebeklerine ise talepleri üzerine bebek bezi ve bebek maması dağıtıyor.

Iğdır Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Iğdır Belediyesinin il sınırlarında yaşayan yoksullar ve dar gelirliler için bütçesi doğrultusunda hazırladığı ayni ya da nakdi yardımlara sadece muhtaçlar ve yoksullar başvurabiliyorlar.

Yani maddi durumu iyi olan kişilere hiçbir şekilde ayni ya da nakdi yardım yapılmıyor.

Iğdır Belediyesi; sınırlı belediye bütçesini toplumunun maddi açıdan en zor durumdaki kesimine yani muhtaçlara, yoksul ve dar gelirlilere, işsiz engellilere, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarına, muhtaç dul kadınlara, muhtaç afetzedelere yapıyor.

Muhtaçlar; yani hiçbir düzenli geliri olmayanlar, SGK kaydı bulunmayan ve mesleği bulunmayanlar; öncelikli olarak Iğdır Belediyesi para yardımından ve ayni yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Muhtaçların yanı sıra yoksul ve dar gelirliler; yani ülkemizde aylık hanedeki kişi başı ortalama net geliri asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlar da muhtaç kişiler gibi para yardımı, gıda yardımı, kömür ve yakacak yardımı vb. yardımlardan yararlanabiliyorlar.

İşi olmayan yani düzenli geliri bulunmayan engelliler, işsiz ve muhtaç dul kadınlar, muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları da belediyenin sosyal yardımlarına başvurabiliyorlar.

Belediye; yapılan binlerce başvuruyu inceleyip, en çok hangi başvuru sahibinin muhtaç durumda olduğunu tespit ederek, ilk olarak en zor durumdaki kişilere yardımcı oluyor.

Başvuru sahiplerinin muhtaçlık seviyelerini tespit etme noktasında ise sosyal yardım başvuru formunda başvuran kişiler tarafından paylaşılan bilgileri kontrol ediyor.

Bu yüzden de başvuru formunda paylaşılan bilgilerin doğruluğu, oldukça önem taşıyor.

Iğdır Belediyesi, ülkemizdeki diğer belediyeler gibi başvuru sahiplerinden muhtaçlık durumlarını ve başvuru formunda paylaştıkları bilgileri kanıtlamalarını istiyor. Bu noktada onlardan birtakım belgeler istiyor.

Örneğin; başvuru formunda paylaşılan bilgiler doğrultusunda dul kadınlardan eşlerine dair ölüm belgesi, engellilerden engellik hallerine ve engellik derecelerine dair sağlık kurulu raporu, eğitim, kırtasiye ve tablet desteğine başvuran ailelerden ise çocuklarına ait öğrenci belgesi talep edebiliyor.

Bir diğer deyişle belediyenin talep ettiği belgeler, başvuru sahiplerinin durumuna, hangi yardımlardan faydalanmak istediklerine göre de değişebiliyor.

Iğdır Belediyesi; başvuru formlarını inceledikten ve öncelikli olarak ayni ya da nakdi yardım yapacağı kişi veya ailelere dair ilk kararını verdikten sonra kararını onaylamak adına bu kişi ya da ailelerin ikametgah adreslerine birkaç kişiden oluşan bir inceleme komisyonu yolluyor.

Görevi ziyaret ettiği ailenin yaşadığı eve, başvuru formunda beyan ettiği bilgilerin doğruluğuna dair rapor hazırlamak olan bu belediye, ailenin maddi ve sosyo-ekonomik durumuna dair hazırladığı raporu belediyeye teslim ediyor.

Iğdır Belediyesi; birkaç kişiden oluşan değerlendirme kurulu oluşturup, inceleme komisyonunun hazırladığı raporu, başvuru formunu ve başvuru sahibinin daha önce teslim ettiği tüm belgeleri birlikte inceleyip, yardım yapacağı kişi ve ailelere dair nihai kararını veriyor.

Iğdır Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pandemi yüzünden işleri kötüleşen, kiralarını bile ödeyemez hale gelen esnaflar, işleri kötüleşen işverenler tarafından işten çıkarılan ya da geçici bir süreliğine ücretsiz izne çıkarılanlar, muhtaçlar, yoksullar, engelliler; bağlı oldukları belediye binasına gitmek suretiyle burada başvuru formunu doldurarak, belediye sosyal yardım başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Belediyeye gidecek durumu olmayan kişiler, özellikle pandemi yüzünden dışarı çıkmak istemeyenler; alternatif olarak başvurularını e-Devlet üzerinden de gerçekleştirebiliyorlar.

e-Devlet başvuruları https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

e-Devlet şifresi ve TC kimlik no bilgisi ile Iğdırlı vatandaşlar, bağlı oldukları belediyeye başvurabiliyorlar. Üstelik sistem üzerinden gıda yardımı, sosyal yardım kartı vb. başvurmak istedikleri sosyal yardım türünü de seçebiliyorlar.

Iğdır Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Vatandaşların başvurularını takip edebilme, başvuru sonuçlarını öğrenebilme hakları da bulunuyor.

Başvurularının değerlendirmeye alınıp alınmadığını, olumlu ya da olumsuz sonucunu öğrenmek isteyen Iğdırlı vatandaşlar, sorgulama amacıyla direk belediyeye gidebiliyor ve yetkili kişilerden bilgi alabiliyorlar.

Vatandaşlar; detaylı bilgi edinmek adına belediyeye ait telefon numarasını da arayabiliyorlar.

e-Devlet başvuru sayfası üzerinden başvuru sorgulama işlemi de yapılabiliyor. e-Devlet sorgulaması için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamak gerekiyor.

Iğdır Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Iğdırlı vatandaşlar, dışarıya çıkmadan yani belediyeye gitmeden başvuru sonucunu, başvuru için gerekli belgeleri, hangi yardımlara başvurabileceklerini öğrenmek istediklerinde de belediyeyi aramayı tercih edebiliyorlar.

Belediye yetkileriyle iletişime geçerek, detaylı bilgi almak isteyen Iğdırlı vatandaşların ise belediyeye ait olan 0476 227 65 53 telefon numarasını aramaları gerekiyor.

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

Iğdır Belediyesi Yardım Başvuru Formu

İstisnasız tüm başvuru sahiplerinin doldurmaları gereken başvuru formu; başvuran kişiye yönelik birtakım sorular içeriyor.

Örneğin; başvuru sahibine mesleği, aylık geliri, evli olup olmadığı vb. sorular yöneltiliyor.

Belediyeler; başvuru formundaki bu tarz sorular ile başvuran kişilerin mali durumlarına, hangi yardımlara ihtiyaç duyduklarına, muhtaç olup olmadıklarına dair bilgi edinmek istiyor.

Yardım başvurularının onaylanıp, kabul edilmesini sağlamak ve bir an önce yardımlardan faydalanmak isteyen Iğdırlı vatandaşların başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekiyor.

Formda yanlış bilgi paylaşmak, örneğin düzenli bir geliri ve mesleği olmasına rağmen kendini işsiz olarak göstermek ise yasal anlamda suç olarak kabul ediliyor.

Başvurusu onaylanan, lakin sonradan muhtaç olmadığı tespit edilen başvuru sahiplerine dair belediye, daha sonra cezai yaptırım uygulayarak, onlardan yaptığı tüm yardımların nakdi karşılığını faiziyle birlikte geri talep ediyor.

Belediye, cezai yaptırım uygulayarak, belediye yardımlarını suiistimal etmek isteyen kişilere karşı da önlem almış oluyor.

Iğdır Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Iğdır Belediyesi Hayırlı İşler Sosyal Market ile İhtiyaç Sahiplerine Destek Oluyor! Iğdır Belediyesi tarafından yıllardır yürütülen Hayırlı İşler Sosyal Market projesi; hayırseverler ile ihtiyaç sahiplerini bir araya getiriyor.

İhtiyaç sahibi Iğdırlı vatandaşlar, sosyal markete giderek, hayırseverler tarafından bağışlanan gıda kolilerini, giysileri, eşyaları ve diğer malzemeleri ücretsiz bir şekilde temin edebiliyorlar.

Iğdır’da yardımlaşmayı teşvik etmek amacıyla yıllar önce açılan Sosyal Market’e giden dar gelirli ve yoksul vatandaşlar; ihtiyaç duydukları malzemeleri kendileri seçebiliyorlar.

Iğdır Belediyesi Sosyal Yardımları

Iğdır Vefa Sosyal Destek Grubu, Yaşlıları Yalnız Bırakmıyor. Ülke genelinde milyonlarca kişinin yardım taleplerine yanıt vererek, onlara yardımcı olan Vefa Sosyal Destek grubu Iğdır gönüllüleri; 65 yaş üstü yaşlıları ve kronik hastaları yalnız bırakmıyor.

Onların talepleri doğrultusunda onların ihtiyaçlarına yönelik olarak alışveriş yapan gönüllüler; satın aldıkları ürün ve malzemeleri başvuru sahiplerine evlerinde teslim ediyor, teslimat esnasında ürün ve malzeme ücretini alıyorlar.

Yoksul ve muhtaç kişilere ise gıda kolileri dağıtmanın yanı sıra onların ihtiyaçlarını giderirken hiçbir şekilde para talep etmiyorlar.

65 yaş üstü ve yalnız kişilerin, kronik hastaların kamu ve bankacılık işlemlerini de gerçekleştirerek, onlara yardımcı oluyorlar.

112, 155 ya da 156 numaralarını aramak suretiyle Vefa Sosyal Destek grubu gönüllülerine erişilebiliyor.

Bu yazımızda kısaca Iğdır Belediyesi sosyal yardım başvurusuna dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Iğdır’da yaşıyorsanız, belediye sosyal yardımlarına dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Belediye Maddi Yardım Başvurusu ( Covid-19 Destekleri)

Kızılay Yardım Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır? Başvuru Sorgulama

Doğalgaz Desteği Aylık Ne Kadardır?

900-2.500 TL arasında değişmektedir.

Doğalgaz Yardım Başvurusunun Onaylandığını Nereden Anlarız?

e-Devlet üzerinden doğalgaz yardımı tamamlandı uyarısından anlayabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık