Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Bolu Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

10.05.2023
1.046
A+
A-
Bolu Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Bolu Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Bolu Belediyesi yardım başvuruları için yoksul durumda olan kişiler rahatlıkla belediyeye başvuruda bulunabilirler. Karadeniz Bölgemizin tarihi yapıları ile yerli ve yabancı turist akınına uğrayan Bolu ilimizde görev yapan Bolu Belediyesi; muhtaç ve yoksul vatandaşlara korona virüs salgın günlerinde de yardımcı oluyor.

Ramazan başlangıcından bu yana her gün dar gelirli ailelere ve kimsesizlere gıda kolileri dağıtan belediye; engellilere yönelik yardımları ile de takdir topluyor.

Maddi yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar, belediyeye başvurmak suretiyle ayni ve nakdi yardımlardan yararlanabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca Bolu Belediyesi tarafından yapılan sosyal yardımlarla ilgili olarak merak edilenleri yanıtlamaya, Bolu Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Bolu Belediyesi Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Bolu Belediyesi tarafından dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişilere yapılan güncel ayni ve nakdi yardımları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Gıda kolisi ve erzak yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Kömür ve yakacak yardımı
 • Nakdi yardımlar (para yardımı)
 • Kira yardımı
 • Engellilere yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar
 • Çocuklar için kırtasiye yardımı
 • 65 yaş üstü yaşlılara yönelik yardımlar
 • Dul kadınlara yapılan yardımlar
 • Bebek bezi ve bebek maması yardımı
 • Eşya yardımı
 • Çocuklar için tablet yardımı
 • Kronik hastalığı olan hastalara yönelik yardımlar
 • Şartlı eğitim yardımları
 • Şartlı sağlık yardımları

Pandemi sürecinde maddi zarar gören ve işyerini kapatmak zorunda kalan esnaflara da yardım eden belediye; işyerinden çıkarılan ve pandemi yüzünden işsiz kalmış vatandaşlara da yardımcı oluyor.

Ramazan ayında yoksul ailelere gıda kolileri dağıtan belediye; bütçesi doğrultusunda muhtaç kişilere yardım ediyor.

Önceliğini ise ülkemizde ‘muhtaçlık kriterini’ karşılayan yani hane halkı kişi başı ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişi ve ailelere veriyor.

Bolu’da hizmet veren aşevi ise pandemi sürecinde her gün yoksul ailelere ve kimsesizlere sıcak yemek dağıtıyor.

Üstelik pandemi yüzünden evden çıkamayacak durumda olan yaşlılara, ailelere ve hastalara sıcak yemekleri paket servis ediyor. Yani günlük sıcak yemekleri ihtiyaç sahiplerinin ev adreslerine kadar teslim ediyor.

Kirasını ödeyemeyecek kadar maddi açıdan yetersiz olan ailelere kira yardımında bulunan belediye; kış aylarında ise yoksul ailelere kömür ve yakacak dağıtıyor.

Yoksul aile çocuklarını unutmayan belediye; çocukların online eğitimlerine devam edebilmeleri adına onlara ücretsiz tablet dağıtıyor.

Eşi vefat etmiş ya da eşinden ayrılmış, düzenli bir geliri ve işi olmayan kadınlara gıda kolisi, temizlik malzemesi dağıtan belediye; hayır severler tarafından bağışlanan kıyafet, mobilya ve eşyaları zor durumdaki kişilere ve ailelere dağıtıyor.

Engellilere tekerlekli sandalye, baston vb. ihtiyaçlarına yönelik malzemeleri sunan belediye, yaşlılara, yalnız yaşayan kronik hastalara ve engellilere evde temizlik ve kişisel bakım hizmeti veriyor. Pandemi sürecinde korona virüs yüzünden evde temizlik, traş vb. hizmetleri ertelemiş olsa da pandeminin sona ermesiyle birlikte evde temizlik hizmetine kaldığı yerden devam etmeyi planlıyor.

Kısacası Bolu Belediyesi, toplumun her kesiminden ve her yaşta ihtiyaç sahibi, muhtaç ve kimsesizlere yardımcı olmaya çaba gösteriyor.

Bolu Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyenin 7’den 70’e ihtiyaç sahibi herkese yönelik sosyal yardımlarına başvurmak isteyen Bolu il sınırlarında ikamet eden vatandaşların bizzat belediyeye gitmeleri ve burada sosyal yardım başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

Muhtaç ihtiyaç sahipleri, Bolu belediyesine ait olan internet sitesi üzerinden başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Sizler de sosyal yardımlara online olarak başvurmak istiyorsanız öncelikle https://www.bolu.bel.tr/ linkini tıklamalısınız.

Ardından sayfanın sağ üst köşesindeki İletişim menüsüne girip, yeni bir mesaj oluşturmalısınız.

Belediye yetkililerine iletmek üzere hazırlayacağınız mesajda başvurmak istediğiniz sosyal yardımlardan, maddi durumunuzdan, bu sosyal yardımlara neden ihtiyaç duyduğunuzdan bahsetmelisiniz.

Belediyenin sosyal yardım başvurularınıza daha sonra dönüş gerçekleştirebilmesi adına hotmail ya da e-mail adres bilgilerinizi ve telefon numaranızı da mesajda yazmayı unutmamalısınız.

Alternatif olarak belediyeyi arayabilir, faydalanabileceğiniz sosyal yardımlarla ilgili bilgi alabilir ve başvurunuzun durumunu sorgulayabilirsiniz.

Bolu Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Sosyal yardım başvurunuzun kabul edilip edilmediğini, başvurunuza dair son durumu öğrenmek yani başvurunuzu sorgulamak adına belediyeye gidebilirsiniz.

İnternet sitesi üzerinden gerçekleştirdiğiniz başvurularınıza yanıt gelip gelmediğini kontrol etmek için başvuru mesajınızda bahsettiğiniz email ya da hotmail adresinize göz atabilirsiniz.

Başvurunuzu sorgulamak için belediyeyi arayabilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı Aylığı Ne Kadar? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Bolu Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Bolu Belediyesi yardımlarına başvurmak ya da daha önce gerçekleştirdiğiniz başvurularınızı sorgulamak istediğinizde Bolu Belediyesine ait olan 444 2 658 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Yetkili kişilerden hangi yardımlara başvurabileceğinizi, başvurunuz esnasında teslim etmeniz gereken belgeleri ve çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Bolu Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Bolu Belediyesine giden vatandaşlar, sosyal yardımlara başvurmak istediklerinde belediye, onlardan başvuru formunu doldurmalarını talep ediyor.

Başvuru formunda başvuru sahibinin kişisel bilgilerine yönelik soruların yanı sıra mesleğine, gelirine, aylık kazancına, hanedeki kişi sayısına dair sorular da bulunuyor.

Belediyeler tarafından başvuran kişilerin maddi durumlarını tespit etmeye yönelik olan bu sorular ile belediyeler; en çok yardıma ihtiyaç duyan kişileri belirliyorlar. Yani yardım edecekleri kişileri belirlerken başvuru sahiplerinin formda doldurdukları bilgileri kriter alıyorlar.

Bu yüzden de belediye sosyal yardımlarına başvuran kişilerin başvuru formunu doğru bir şekilde doldurmaları gerekiyor.

Bolu Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Düzenli olarak Bolu Belediyesi tarafından muhtaç ve yoksul kişilere yapılan gıda yardımına başvurmak için belediyeye gidebilirsiniz.

Gıda yardımı da dahil daha fazla sosyal yardımdan yararlanmak adına Bolu sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıflarından birine gidebilir ve üyelik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Muhtarlıktan alabileceğiniz fakirlik belgesi sayesinde gıda yardımlarından düzenli bir şekilde sizler de faydalanabilirsiniz.

Bolu Belediyesi Yardım Kampanyası

Yoksul aileler, eğitim çağındaki çocukları için belediyeye tablet yardımı için de başvurabiliyorlar.

Tablet yardımı; yoksul aile çocuklarına yönelik olduğundan ücretsiz tablet temin etmek isteyen kişilerin belediyeye fakirlik belgesi teslim etmeleri gerekiyor.

Ücretsiz tablet yardımı sayesinde çocuklar, pandemi döneminde derslerini EBA üzerinden takip edebiliyorlar. Yani öğrencilerin yoksulluk yüzünden derslerinden geri kalmamaları sağlanmış oluyor.

Belediye, aynı zamanda yoksul aile çocuklarına internet yardımında da bulunuyor.

Bolu Belediyesi Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Bolu Belediyesi, Muhtaç Kişilere Nakdi Yardımlarda Bulunuyor. Muhtaç ailelere para yardımında da bulunan Bolu Belediyesi, ailelere sürekli ya da yılda birkaç seferli para da veriyor.

Nakdi yardımlar, para yardımı şeklinde yapılabildiği gibi belediye, ailelere anlaşmalı marketlerde kullanabilecekleri alışveriş çekleri, akıllı kartlar vb. kartlar da dağıtabiliyor.

Bu kartlarda başvuru sahiplerinin muhtaçlık seviyelerine göre aylık 200-300 TL vb. limitler bulunuyor.

Böylelikle muhtaç kişiler, kartlarındaki limitler sayesinde gıda, kişisel bakım, ilaç vb. kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Ramazan ve Kurban Bayramlarında da yoksullara nakdi yardımlarda bulunan belediye, muhtaçlara bayram harçlığı dağıtıyor.

Nakdi yardımlara başvurmak isteyen kişilerin de bizzat belediyeye gitmeleri gerekiyor.

Bolu Belediyesi Hasta ve Yaşlılara Yardım Başvurusu

Bolu Belediyesi, Yaşlıları ve Hastaları Unutmuyor. Pandemi döneminde ülke çapında faaliyetlerine devam eden Vefa Sosyal Destek grubu üyelerinden olan Bolu Belediyesi ve Bolu’daki gönüllüler, 65 yaş üstü yani dışarı çıkmaları yasak olan yaşlılara ve kronik hastalara bu dönemde yardımcı oluyor.

Engelliler, hastalar ve yaşlılar, 112, 155 ya da 156 Vefa Sosyal Destek hatlarından birini arayarak, belediye görevlilerinden ya da gönüllülerden yardım isteyebiliyorlar.

Yaşlılar, engelliler ve hastalar; bu hatları arayarak, neye ihtiyaç duyduklarını belirtebiliyorlar.

Vefa Sosyal Destek Grubu, destek hatlarından kendilerine iletilen yardım talepleri doğrultusunda yardıma muhtaç vatandaşların gıda, kişisel bakım, ilaç vb. ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

Alışveriş esnasında harcadıkları parayı ise daha sonra yardım talebinde bulunan kişilerden evlerinin kapısında alıyorlar.

Dar gelirli ve yoksul kişiler, Vefa sosyal destek hatlarını arayarak, sosyal yardımlara da başvurabiliyorlar.

Bolu Belediyesi Sosyal Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Bolu Belediyesi, kimsesizlere, yoksullara, ailesini geçindirmekte zorlananlara yani düzenli bir geliri olmayan kişilere her daim yardımlarda bulunuyor.

Engelliler, kronik hastalığı yüzünden çalışamayanlar, yatağa bağlı yaşamak zorunda olan kişiler, kimsesizler, kendisine bakacak kimsesi olmayan yaşlılar, eşleri tarafından terkedilen, eşlerinden ayrılan ya da eşleri vefat eden ve gelirsiz kadınlar da hem ayni hem de nakdi yardımlara başvurabiliyorlar.

Sosyal yardımlara başvuran kişilerden hem genel hem de özel bazı belgeler talep ediliyor.

Örneğin, yoksul kişiler, fakirlik belgesi sayesinde birçok yardımdan faydalanabiliyorlar.

Engellilerin ise en az %40 engelli olduklarını gösteren sağlık kurulu raporunu tam teşekküllü bir hastaneden almaları ve daha sonra belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Belediye, tüm başvuruları değerlendirdikten sonra yardım yapmaya karar verdiği kişilerin evine bir komisyon gönderiyor.

Komisyon, kişilerin sosyo-ekonomik durumlarına dair bir rapor hazırlıyor.

Daha sonra belediye kurulu; bu raporu, başvuru formunu ve başvuru sahibinin teslim ettiği belgeleri de inceledikten sonra yardım yapıp yapmayacağına dair son kararını veriyor.

Bu yazımızda Bolu Belediyesi yardımlarından bahsetmeye ve Bolu Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları, Ne Zaman Yatar?

Dul Maaşı Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Ne Kadar?

Doğalgaz Yardım Parasını Nakit Olarak Alabilir miyim?

Hayır.

Doğalgaz Yardımı Nereye Yatar?

PTT’ye yatmaktadır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık