Tarım ve Hayvancılık

Devlet Destekli Sera Kredisi (2 Yıl Geri Ödemesiz)

Devlet Destekli Sera Kredisi; Devlet çiftçisine her zamanki gibi destek olmaya devam ediyor. Tabii ki de örtü altı tarım da unutulmadı. Devlet destekli sera kredisi de bunlardan sadece biri. 7 sene vadeli ve ilk iki yılda geri ödemesiz olan sera kredisi gerçekten çiftçiyi rahat ettirmeyi amaçlamaktadır.  Eğer sizin de böyle bir düşünceniz varsa siz de sera kredisi hesaplamaları yaparak ne kadar bir maliyet gerektiğine bakabilirsiniz.

Sera kredi desteği alarak seracılık işi yapabileceğiniz gibi var olan seracılık işinin büyütmek içinde sera kredisi desteği alabilirsiniz.

Devlet Destekli Seracılık Kredisi 2022

Devlet, örtü altı tarım için destek vermeye devam ediyor. Sera kredisi adı altında verilen bu destekle hem yeni girişimciler hem de mevcut sera üreticileri faydalanıyor. Siz de eğer böyle bir girişim yapmak istiyorsanız ya da var olan sera üretimlerinizi geliştirmek istiyorsanız bu krediden faydalanabilirsiniz.

Sera kredisi, yatırım maliyetinin çok büyük bir kısmını karşılamaktadır. Bunun yanı sıra ipotekle alnına krediler ise maksimum 120 ay vade yapılmaktadır. Bu yıl alınan kredi için 7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesizdir.

Devlet Destekli Sera Kurulumu

Devlet destekli sera kurulumu yapmak isteyenlere devlet destekleri bulunmaktadır. Devlet Bankaları aracılığı ile sera kurulum desteği ile hem seracılık işini büyütmek hem de bu işe girecek girişimcilere verilmektedir.

Devlet Destekli Sera Kurulumu için 2 farklı şekilde desteklenmektedir.

 • Yatırım aşamasında sağlanan destekler
 • İşletme aşamasında sağlanan destekler 

Yatırım Aşamadın Sağlanan Devlet Destekli Sera Kurulumu;

 • Düşük ve Sıfır Faizli Kredi desteği
 • Kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme programı
 • Mera alanlarının jeotermal ısıtmalı teknolojik seralara tahsisi,
 • Hazine arazilerini kullanma izni için destek
 • Bölgesel yatırım teşvikleri kapsamında yapılmaktadır.

İşletme Aşamadın Sağlanan Devlet Destekli Sera Kurulumu;

 • Gübre ve mazot yardımı 22 TL/da,
 • Seracılık  tarım desteği 150 TL/da,
 • TARSİM desteği, sigortanın yarısı kadar,
 • Seracılık Bombus arısı desteği 60 TL/Koloni,
 • Seracılıkta biyolojik ve biyoteknolojik mücadele desteği 635 TL/da olacak şekilde verilecektir.

Sera Kredisi Çekmek İçin Neler Gereklidir?

Sera kredisi için bilgi almak isteyenlerin en çok sorduğu soruda gerekli evraklardır. Böyle bir girişim yapabilmek için uygun şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Sizlere maddeler halinde gerekli belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çiftçilik belgesi
 • Kontrollü örtü altı kayıt sistemi belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve kimlik aslı
 • Eğer bir sera satın alınacaksa seraya ait olan bir ekspertiz belgesi
 • Eğer yeni bir sera yapılacaksa ya da tadilat uygulanacaksa alana dair belgeler gereklidir.

Tüm bunlara ek olarak görüşme sırasında gerekli görülürse başka evraklar da istenecektir.

Ziraat Bankası Sera Kredisi

Ziraat bankasının da çiftçiye destek veren uygulamaları vardır. Ziraat bankası sera kredisi de bunlardan sadece bir tanesidir. Seracılık girişimcilerine verdiği desteklerle onlara özel sera kredisi vermektedir. Fakat bunun için en az 1 dekar alana sahip üretim yapabilen bir yer gereklidir. Örtü altı üretimi kayıt altına alınmalıdır. Bunun hakkında yönetmelik esasına uygun bir şekilde üretimlerine devam eden ve örtü altı kayıt sistemi içerisinde kayıtlı olarak yer alan işletmelere verilen seracılık kredileri sadece devlet destekli olarak yer almaktadır. Devlet destekli krediler kapsamında bulunur.

Çiftçiye en büyük desteği veren bankalardan biri olan Ziraat Bankası seracılık kredisi ile 7 yıla kadar vade ve 2 yıl ödemesiz imkanlar sunmaktadır. Ziraat Bankası sera kredisinde yapılan masrafların %75 kadar kredi vermektedir ve üst limit bulunmamaktadır.

Seracılara KOSGEB Desteği

Yeni iş kuran her insana destek veren KOSGEB, sera üreticilerini de asla unutmuyor. KOSGEB bu noktada üreticilere sıfır faizli 100 bin lira devlet destekli kredi vermektedir. Ancak bu krediyi almak için KOSGEB şartlarına uymak gerekmektedir. İlk aşamada 32 saatlik girişimcilik kurslara katılmak ve buradan sertifika almak gereklidir.

Sera Kredisi Veren Bankalar 2022

Sera kredisi veren Ziraat bankası ve KOSGEB dışında da kaynaklar vardır. Sera kredisi veren bankalar arasında TEB, Finansbank, Şekerbank ve Yapı Kredi Bankası vardır.

TEB üzerinden sera kredisi almak istiyorsanız 60 aya kadar vade seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Çiftçi belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, tapu senedi, ikametgah belgesi ve örtü altı belgesiyle kredi için başvurabilirsiniz. Finansbank’tan da alacağınız krediyle işletme maliyetinin gerçekten büyük bir bölümünü karşılayabilirsiniz. Ancak bu bankadan alacağınız vade sayısı maksimum 36 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şeker Bank Sera Kredisi

Tarımda üretim metotlarını modernleştirmeyi teşvik amaçlı, sera yapımı ve modernizasyonuna yönelik yapılan harcamaların finansmanı için esnek ödemeli kredidir.

Örtüaltı tarım ve serada üretim yapan üreticilerin sera yapımı, ısıtma sistemlerinin modernizasyonu, mevcut seraların iyileştirilmesi, ürün paketleme ve ambalajlama gibi yatırım giderlerinin finansmanı konularında kullandırılır.

 • 60 aya kadar vade ve yılda bir ödeme imkanı sağlanır.
 • Yatırım tutarının %75’ine kadar kredi verilir.
 • Üreticilerde en az 2 yıllık örtü altı tarım konusunda tecrübe şartı aranmaktadır.

Yapı Kredi Sera Kredisi

Seracılık Kredisi, seracılık yapan çiftçilerin üretim için ihtiyaç duydukları plastik örtü, zirai ilaç, fide, gübre gibi ürünlerin alımında nakit ihtiyacını karşılamayı sağlayan kredi türüdür. Düşük faizli sera kredisi alarak sizlerde seracılık işinizi büyütebilirsiniz.

Sera Kredisinde çiftçilerimiz kredi geri ödemelerinde cazip taksit avantajlarıyla birlikte tek seferde ödeme veya hasat zamanına uygun 12 aya varan vadelerle ödeme imkânına sahiptirler.

Siz de seracılık için böyle bir kredi çekmek istiyorsanız öncelikli olarak devlet destekli sera kredileri için başvuru yapabilir ve hayalınızdaki seracılık  için ilk adımı atabilirsiniz.

Sera Kurmak ve Yapımı için Devlet Desteği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu