Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Sera Kurmak ve Yapımı için Devlet Desteği

07.05.2023
1.834
A+
A-
Sera Kurmak ve Yapımı için Devlet Desteği

Sera Kurmak ve Yapımı için Devlet Desteği; Sera kurmak ve sebze yetiştirmek isteyen kişilere pek çok hibe ve kredi desteği sunulduğunu biliyor muydunuz?

İlk kez 1545 yılında kurulan seralar, günümüzde tarım faaliyetlerinde önemli bir yer tutuyor.

Bitkilerin daha kolay yetişmesine imkan tanıyan, olumsuz çevre şartlarının ve iklimin kontrol altında tutulmasına yardımcı olan, cam, plastik ya da fiberglas gibi ışığı geçirebilen materyallerle örtülü olan yapıları ifade eden seraların kurulumu esnasında gerekli olan malzemelerin temininde devlet geri ödemesiz ve uzun süreli kredileri ile de ön plana çıkıyor.

Bu yazımızda kısaca sera kurma ve yapımı esnasında devlet tarafından sunulan en temel desteklerle ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye ve konuya dair sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

İşte, seracılık faaliyetlerine dair devlet desteklerine dair bilmeniz gereken o detaylar:

Sera Kurmak İsteyenler için KOSGEB Kredileri

Seracılık alanında kendini geliştirmek isteyen kişilere KOSGEB tarafından 50 BİN TL hibe krediler veriliyor.

100 bin liraya kadar ulaşan sera kredisinden yararlanmak isteyenlerin ise öncelikle KOSGEB tarafından düzenlenen girişimcilik kurslarına katılmaları, bu kursları başarı ile tamamlayıp, sertifika almaları, en nihayetinde ise hazırladıkları projenin KOSGEB yetkilileri tarafından onaylanması gerekiyor.

Projesi onaylanan kişiler, O faizli ve geri ödemeli 100 BİN TL kredi çekebilecekleri gibi 50 BİN TL geri ödemesiz hibelere de başvurabiliyorlar.

Lakin bu kredilerin alınabilmesi için kişinin öncelikle çiftçinin işletmesini kurması ve giderlerini faturalandırması ve bu faturaları KOSGEB yetkililerine teslim etmesi gerekiyor.

KOSGEB Seracılık Hibe ve Desteklerine Kimler Başvurabilir?

KOSGEB hibe ya da kredilerinden yararlanmak isteyen kişilerin birtakım başvuru şartlarını karşılamaları yani birtakım belgeleri toparlamaları gerekiyor.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Çiftçi kayıt belgesi
 • Proje örneği
 • Yapılacak harcamanın tahmini tutarlarını gösteren belge
 • Yapılan harcamalara yani giderlere ait fatura ya da makbuzlar

KOSGEB hibe ve desteklerine başvuracak kişinin öncelikle çiftçi kayıt sistemine kayıt olması gerekiyor.

Ardından kurmak istediği işe dair projeyi de ilgili KOSGEB yetkililerine teslim etmesi, başvurunun kabulü noktasında önem arz ediyor.

Bankalar Tarafından Verilen Sera Kredileri

Bankalar, seracılık alanında faaliyet göstermek ya da mevcut faaliyetlerini hızlandırmak isteyen çiftçilere devlet destekli pek çok kredi veriyor.

Düşük faiz oranlarına ve uzun vadelere sahip olan bu krediler sayesinde kişiler, hayallerindeki seraya kısa sürede kavuşabiliyorlar.

Örtü altı tarıma destek kapsamında Ziraat Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası vb. bankalardan kredi çekebiliyorsunuz.

Son dönemlerin en çok rağbet gören sera desteklerini kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Ziraat Bankası Sera (Devlet Destekli Örtü altı) Kredisi

Sera yapımı esnasında gerekli olan işletme ürünlerinin alınabilmesi ve yatırıma yönelik tüm giderlerin karşılanabilmesi noktasında Ziraat Bankası tarafından girişimcilere kredi veriliyor.

Sera kredisi kapsamında kontrollü örtü altı üretim koşullarını bünyesinde barındıran, en az 1 dekar büyüklüğe sahip olan, fizibilite raporu bakanlık tarafından onaylanmış ve yeni kurulacak işletmeler için Ziraat Bankası tarafından sera kredisi sunuluyor.

Yeni seraların kurulumunun yanı sıra mevcut seraların yenilenmesi ve eksikliklerinin karşılanması amacıyla da Hazine ve Maliye Bakanlığı desteği ile Ziraat Bankası tarafından verilen bu kredi 7 yıl gibi uzun vade süresi ile dikkat çekiyor.

2 yıla kadar çiftçinin herhangi bir ana para ödemesine gerek olmayan bu kredi, toplam yatırımların %75’i oranında çekilebiliyor. Yani geri kalan %25’lik kısmı kişinin kendi bütçesi ile ödemesi gerekiyor.

%8.25 faiz oranına sahip olan bu kredi bağlamında çiftçiler, 10 milyon liraya kadar ulaşan kredilerden yararlanabiliyorlar.

Ziraat Bankası Sera Kredisine Başvuru Şartları

Ziraat Bankası tarafından verilen bu krediye kimlerin başvurabileceğini ve başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Arazı büyüklüğünün 1 dekardan daha fazla olması
 • Arazinin örtü altı tarım sisteminde kayıtlı olması
 • Kişinin daha önce hiçbir kurumdan destek ödemesi almamış olması
 • Biyolojik gübre kullanılması(Kimyasal gübre kullanımı, tamamen yasak)
 • Şayet seracılık ile domates yetiştirilecekse güve için kullanılan böcek öldürücü ilaçların 1 dekarda 4 adet kullanılması

Ziraat Bankası Örtü Altı Üretim Sistemine Verilen Krediler

Sera kurulumu, yapımı ve seraların geliştirilmesi noktasında Ziraat Bankası tarafından verilen kredileri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Bitkisel üretim kredileri
 • Organik tarım kredileri
 • Tarım makineleri kredileri
 • Seracılık kredileri
 • Arazi alım kredileri
 • Modern basınçlı sulama kredileri
 • Hasat ve pazarlama kredileri
 • Çok yıllık yem bitkisi üretim kredileri
 • Sertifikalı tohum, fide ve fidan üretim ya da kullanım kredileri

Seracılık alanında faaliyet göstermeyi düşünen kişiler, yukarıdaki kredilerden yararlanabiliyorlar.

 Sera Kredisi Veren Diğer Bankalar

Ziraat Bankası’nın yanı sıra TEB de çiftçilere sera kredisi veriyor. 60 ay vadeli yani 5 yıl gibi uzun süreli olan TEB sera kredisini 1, 3, 6, 12 aylık vadelerle ödeme şansınız bulunuyor.

Finansbank, sera kredisi veren bir diğer banka. İşletme ve yatırım maliyetinin %85 gibi büyük bir oranını karşılayan Finansbank sera kredileri, tohum, fide, ilaç vb. seraya dair ihtiyaçları karşılayabilmenizi sağlıyor.

Maksimum 36 ay vadeli yani 3 ay geri ödemeli olan bu krediyi de 1.3.6, 12 aylık eşit ya da esnek ödeme seçenekleri ile ödeyebiliyorsunuz.

Sera Kredisi Çekmek için Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası, TEB vb. bankalara sera kredisi çekmek için başvuran kişilerden istenilen belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Çiftçilik belgesi
 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Şayet sera satın alınacaksa seraya ait ekspertiz belgesi
 • Yeni yapılan ya da tadilatta olan seralar için kesin fatura ve proforma
 • Tapu fotokopileri
 • Arazi kiralıksa kira sözleşmesi
 • Araziye dair örtü artı belgesi
 • İkametgah senedi

Yukarıdaki belgelerin yanı sıra bankalar, gerekli gördükleri durumlarda farklı belgeler de isteyebiliyorlar.

Bununla birlikte bankalar, kişinin çekeceği kredi için kefil ya da ipotek göstermesini de talep edebiliyorlar.

Özellikle başvuran kişinin kredi notunun düşük olduğu hallerde ipotek ya da kefil yoluna başvuruluyor.

Modern Seralar için Devlet Destekleri

Modern yani kontrollü örtü altı tarım yatırım kredilerinde %50 faiz indiriminden de yararlanabiliyorsunuz.

Yatırım kredilerinin yanı sıra işletme gider kredileri de %50 indirim ile sunuluyor.

Ziraat Bankası ve Tarım kredi kooperatifleri tarafından verilen bu krediler, modern seralar için geçerli olduğu gibi mevcut seralardaki modernizasyon çalışmaları için de geçerli oluyor.

Söz konusu sabit ya da montajlı yapı iskelet ve ürünlerinin daha fazla verim almak amacıyla sağlamlaştırılması olduğunda ise 300 BİN TL’ye kadar uzanan, sıfır faizli krediler de alabiliyorsunuz.

Genel anlamda 25 milyona kadar ulaşabilen işletme ve yatırım kredilerinden yararlanmak isteyen çiftçilere %50 indirimin yanı sıra ekstra indirimler de sunulabiliyor.

Öyle ki serasında yenilebilir enerji kullanan, organik tarım ile ürünlerini yetiştiren, yurtiçi sertifikalı tohum ya da gübre kullanan kişilerin yanı sıra 40 yaş altı genç çiftçiler ve kadın çiftçiler ekstra indirimlerden yararlanabiliyorlar.

Sera yapım ve modernizasyon kredisi veren diğer bankalara Yapı Kredi Bankası’nı ve Şeker Bank’ı örnek olarak gösterebilmemiz mümkün.

Seracılık ile Hangi Ürünler Yetiştirilebilir?

Domates, biber, patlıcan, salatalık, çilek; seracılık ile yetiştirilen bitkiler ve meyveler arasında bulunuyor.

Kavun, kabak, patates, soğan vb. neredeyse tüm bitkiler seracılık faaliyetleri ile yetiştirilebiliyor.

Ülkemizde seracılık faaliyetlerine Akdeniz ve Ege bölgelerinde sıklıkla rastlanıyor.

Tek ürün yetiştiriciliğinde tohumların Ağustos, birden çok ürün yetiştiriciliğinde ise tohumların Ekim-Aralık aylarında ekilmeleri gerekiyor.

KOSGEB Destekli Seracılık

Sera hibe desteği ne kadar?

Sera hibe desteği ülkeden ülkeye ve programdan programa değişebilir. Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen sera destek programları bulunmaktadır. Bu programlar kapsamında çiftçilere sera kurulumu ve modernizasyonu için hibe destekleri verilmektedir. Destek miktarları yıllara göre değişebilir ancak genellikle %50 ile %60 arasında değişen oranlarda hibe verilmektedir. Sera hibe desteği almak isteyen çiftçilerin Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerine başvurması gerekmektedir.

Sera yapmak için izin gerekiyor mu?

Sera yapmak için izin almak gerekebilir. Sera yapacak kişiler öncelikle belediyeler veya ilgili kamu kurumları ile iletişime geçerek hangi şartları yerine getirmeleri gerektiği konusunda bilgi almalıdır. Sera yapmak için izin gerekiyorsa, izin almadan inşaat işlemine başlamak yasal sorunlara yol açabilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ziya dedi ki:

  Sera kredileri Eylül 2020 itibariyle hala geçerliliğini koruyor mu yoksa bunlar eski haber mi?

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık