DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Gelir Yuvan 7200 TL Yardım Başvurusu Nasıl Alınır?

Gelir Yuvan 7200 TL Yardım Başvurusu Nasıl Alınır?
26.05.2023 17:43
A+
A-

Geçtiğimiz hafta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yaklaşık 4 milyon aileye destek olmak adına yeni bir sosyal yardım projesi yapılacağı duyurusu geldi. Yapılması planlanan projeler kapsamında tam 4 milyon aileye ayda 600 yılda ise 7200 TL sosyal yardım yapılacağı belirtilmektedir.

Gelir Yuvan” olarak tanıtılan proje dar gelirli birçok ailenin bayram öncesi sevinmesine neden oldu. Şimdi dar gelirli ve yardıma muhtaç birçok kişi arama motorları üzerinde gelir yuvan 7200 TL yardım başvurusu nasıl alınır ya da gelir yuvana nasıl başvurabilirim, başvuru şartları nelerdir, yardım kapsamı içerisinde miyim diye soruları araştırmaktadır. Bu yazımızda “Gelir Yuvan” projesine dair merak edilen tüm soruları yanıtlamaya çalıştık.

Gelir Yuvan Kampanyası Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı her sene yardıma muhtaç ve dar gelirli ailelere yardım amacı ile çeşitli kampanyalar, projeler yürütmektedir. Ancak herkesin de tahmin edeceği üzere bu yardımlardan faydalanmak için muhtaçlık sınırının altında kalmak yani yardım başvuru şartlarında belirtilen maddi imkânsızları kanıtlıyor olabilmek önemlidir. Aksi halde ekonomik açıdan yardıma muhtaç olmadığı halde yardım başvurusunda bulunan kimselere hiçbir yardım yapılmamaktadır.

Bakanlık tarafından yürütülen proje kapsamında yaklaşık 4 milyon aileye destek olacağı düşünülen bu projeye başvuru yapmak oldukça kolaydır. Hiçbir yere gitmeden e-devlet üzerinden kolayca başvuru yapacağınız “Gelir Yuvan” kampanyasında başvuru formunu doldurduktan sonra 30 gün içerisinde geri dönüş alabilmek mümkündür. Eğer herhangi bir dönüş alamadıysanız başvurunuzu “ALO 144” arayarak kontrol edebilme şansınız da bulunmaktadır. Peki, tam 4 milyon aileyi ilgilendiren bu projenin detayları nelerdir?

Gelir Yuvan 7200 TL Yardımı Nedir?

“Gelir Yuvan” yardımı, devlet tarafından verilen adımları güncel olarak vatandaşlara duyuran bir web sitesidir. Bu site üzerinden devlet tarafından alınan yardımları kolayca takip edebilir ve yardım başvurularında kolayca bulunabilirsiniz. PTT gibi özel kurumlar da düzenli olarak yardım başvurusunda bulunduğundan ihtiyacınız olan ve kapsam dâhilinde olduğunuz yardımları kaçırmamış olursunuz.

Geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanan yeni bir yardımda dar gelirli olarak yaşayan 4 milyon aileye yönelik 7200 TL yardım başvurusu alınacağı haberi duyuruldu. Bu yardım muhtaçlık seviyesi altında yaşayan ve özellikle temel ihtiyaçlarını bile karşılamada zorluk çeken ailelere aylık 600 TL 12 ay boyunca yapılması planlanan bir yardımdır. Bunun ardından birçok insan gelir yuvan 7200 TL yardım başvurusu nasıl alınır sorularını araştırmaya başladı. Peki, bu yardımı almaya nasıl ve nereden başvuru yapabiliriz?

E-Devlet Üzerinden Gelir Yuvan Başvurusu

“Gelir Yuvan” yardım başvurusu e-devlet kanalı ile yapılabilen bir yardımdır. Yani bu yardıma başvurmak için hiçbir yere gitmenize gerek yok. Gelir yuvan 7200 TL’lik sosyal yardım paketine başvuruda bulunabilmeniz için e-devlet hesabınıza girerek kurum sayfasına tıklamanız ardından aynı ekran üzerinden başvurunuzu kolayca aşamaları geçerek iletmeniz mümkündür. Başvuruları olumlu sonuçlanan ailelerin takip eden ay içerisinde ilk ödemelerini alabilmeleri mümkündür. Bu yardımlara yapılan başvurular en geç 30 gün içerisinde açıklanmaktadır. Peki, başvuru nasıl yapılır?

Gelir yuvan 7200 TL yardım başvurusu nasıl alınır sorusuna yönelik son zamanlarda yapılan araştırmaların sıklaştığı görülmektedir. Bu yardıma başvuru yapabilmeniz için aşağıdaki adımları izleyiniz;

  • E-devlet hesabınıza şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak giriş yapınız. Arama motoru kısmına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazıp karşınız çıkan butona tıklayınız. Sayfaya doğrudan ulaşmak istiyorsanız “https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-bakanligi” link bağlantısına tıklayınız.
  • Karşınıza çıkan sayfadan aşağıya doğru kaydırarak geliniz.
  • Bu sayfa üzerinde yer alan Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu sekmesini bulup tıklayınız.
  • Kişisel bilgilerinizi kontrol ederek “başvur” butonuna tıklayınız.

Yukarıdaki tüm aşamaları eksiksiz bir şekilde yapmanız halinde sosyal yardım talebinde kolayca buldunuz demektir. Başvuru sırasında özellikle kişisel bilgiler ve iletişim bilgilerinizin güncel olup olmadığını kontrol etmeniz başvurunuzun hem olumlu hem de kısa sürede yanıt almasını sağlayacaktır.

7200 TL Gelir Yuvan Başvuru Formu Nedir?

Gelir yuvan 7200 TL yardım başvurusu nasıl alınır başvuru formuna nasıl ulaşabilirim gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır.  Gelir Yuvan 7200 TL başvurusunda bulunmak için mutlaka 7200 TL başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu form gelir düzeyinizi ölçmekte ve yardımı almak için yetkili kişilerin sizi incelemesinde kullanılmaktadır.  Formda yer alan bilgileri doğru, eksiksiz bir şekilde doldurmalı ve ardından bulunduğunuz ile en yakın Sosyal Hizmetler Müdürlüğü binasına teslim etmelisiniz. (isterseniz e-devlet aracılığı ile de başvuru yapabilirsiniz.)

Yardım başvurusunda bulunurken aklınıza takılan soruları yanıtlamak ve başvurunuzu müşteri temsilcisi ile yapmak istiyorsanız yapmanız gereken “ALO 144 SOSYAL YARDIM HATTINI” da arayabilirsiniz.

7200 TL yardım başvurusu, başvuru formu doldurulduktan en geç 14-30 iş günü içerisinde sistem üzerinde kayıtlı iletişim adresinize mesaj aracılığı ile bildirilmektedir. Bu kısa mesaj içerisinde başvurunuzun sonucu, yapmanız gereken diğer işlemlere dair detaylar bulunmaktadır. Bir sonraki ay yardım PTT aracılığı ile alınma başlanmaktadır. Başvuru esnasında herhangi bir yanlışlık olmuş, başvurunuz olumsuz olarak karşılanmışsa hatayı düzelterek yeniden başvuru yapma şansınız da bulunmaktadır. Gelir yuvan 7200 TL yardım başvurusu nasıl alınır sorunuza yönelik merak ettiğiniz tüm detayları bu yazımızda aktarmaya çalıştık. İlgili diğer içeriklerimiz için takipte kalınız.

Gelir yuvan başvurusu kimler yapabilir?

Engelliler, yaşlılar, dezavantajlılar.

E-devlet üzerinden gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır?

E-devlet üzerinden gıda yardımı başvurusu yapmak için öncelikle e-devlet kapısına giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından “Sosyal Yardımlar” veya benzeri bir kategori altında bulunan “Gıda Yardımı Başvurusu” seçeneğini seçerek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru sürecinde istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.