Gündem

Yoklama Kaçağı Nedir? Ücreti ve Bedelli Yapabilir Mi?

Yoklama Kaçağı Nedir? Cezası Bedelli Yapılabilir mi? Yoklama kaçağı, askerlik çağına gelmiş kişilerin yoklamada bulunmadıklarını ve bulunmadıklarını dair yazılı bir mazeret göstermemiş olan kişilere denilmektedir. Yoklama sırasında, askerlik şubesine veya yurtdışındaki temsilcilikler gelmemiş ve aynı zamanda gelmeme sebebini bildirmemiş kişiler, yoklama kaçağı olarak kabul edilmektedir. Yoklama kaçağının ne olduğu askerlik çağına gelmiş kişiler tarafından sık sık merak ediliyor.

Yoklama kaçağı olan kişiler, askerlik görevlerini yerine getirebilmeleri açısından yakalanmaları için Milli Savunma Bakanlığınca İçişleri Bakanlığına bildirilirler. Ayrıca askerlik şubelerine de mahallin en büyük mülki amirine bildirilmesi zorunludur. Yakalandığında koruma altına alınan yoklama kaçakları, en geç 24 saat içinde en yakındaki askerlik şubesine götürülürler. Askerlik şubesine getirilen yoklama kaçağı olan kişiler, askerlik şubesince teslim alınamazlar. Bu nedenler kolluk kuvvetleri tarafından hazırlanan tutanağa göre acilen serbest bırakılırlar.

Yoklama Kaçağı Olmanın Para Cezası

Yoklama kaçağı olan kişiler para cezası almaktadırlar. 2022 yılında yoklama kaçağı olan kişilerin gün bazında ödeyeceği para cezası kanunla belirlenmiştir. Kanuna göre;

  1. Yoklama kaçakları ve saklılar için yoklama kaçağı sayıldığı tarihten,
  2. Bakayalar için bakaya kaldıkları tarihten,
  3. Geç iltihak bakayaları için kendilerine tanınan yol süresinin bitiminden,
  4. Yedeklerden çağırılanlar için birlikte işleme tabi olanların en son gönderilme tarihinden.

Yukarıda sayılan tarihten itibaren kaçak kaldıkları gün sayısı kadar idari para cezasını yoklama kaçakları ödemek zorundadırlar. Yoklama kaçaklarının kendilerinin teslim olması halinde her gün karşılığı 5 TL, yakalananlar ise her gün 10 TL karşılığında cezalandırılırlar. Bu cezaların tebliğinden itibaren 1 ay içinde yoklama kaçaklarının ödemesi gerekmektedir.

Yoklayamaya Tabi Ne Demek 

Askerlik Yok Parası Ne Kadar

Askerlik Borçlanması Ne Kadar 

Yoklama Kaçağı Bedelli Yapılabilir mi?

Milli Savunma Bakanlığının bedelli askerlik şartlarını açıkladı. 2022 Bedelli askerlik ücretini 56 bin 500 lira olarak belirledi. Peki, bahsedilen bedelli askerliğe yoklama kaçakları da dahil mi? Açıklanan şartlara uyum sağlamanız halinde yoklama kaçağı olsanız dahi bedelli askerlikten yararlanabilirsiniz. Açıklanan maddeler arasında şu cümleler yer almaktadır.

  • Fiili askerlik hizmetine başlayanlar ile bakaya, yoklama kaçağı ve saklıların bedelli askerliğe başvuru hakkı bulunmamaktadır.
  • 2001 doğumlu ve bu doğumla yoklamaya tabi daha yaşlı yükümlüler ile askerliği ertelenmiş olanlardan (erteleme başlangıç tarihinden önce yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar hariç) erteleme süresi içerisinde başvuru işlemlerini tamamlayanlar bedelli askerlikten yararlanacaktır.
  • Bedelli askerliğe başvuracak olan yükümlülerin; yoklama kaçağı ve bakaya kalmadan, yoklamalarını yaptırmaları ve bedelli askerliği tercih tarihinden itibaren iki aylık süre içerisinde bedeli ödemeleri gerekmektedir.

Yoklama Kaçağı ile Bakaya Arasındaki Fark Nedir?

Yoklama kaçağı askerlik zamanı gelip tecil ettirmeyen kişinin askerlik yoklaması yapması gerekmektedir. Eğer bu kişi askerlik yoklaması yapmazsa yoklama kaçağı durumuna düşer. Askerlik yaşına gelip askerlik yoklamasını yapan ancak birliğine teslim olması gerekirken teslim olmayan kişiler bakaya kalır.

Yoklama kaçağı ile bakaya kalmak arasında çok büyük farklar bulunmaktadır.

Yoklama Kaçağı Ne Zaman Askere Gider?

Yoklama kaçağı yaşı gelip yoklamasını yapmayan kişilere denir. Kanunlarda net şekilde belirlenmiş yoklama kaçağı her hangi bir mazeret göstermeyen kişilerin yoklamasını yapması gerekirken yapmaması durumudur. Yoklama kaçağı durumuna düşen kişiler jandarma yada polis tarafından yakalanması halinde hiç vakit kaybetmeden en geç 24 saat içerisinde birliğine teslim edilirler yani yoklama kaçakları yakalandığında hemen askere alınır.

Şu Anda Yoklama Kaçağı Olarak Aranmaktasınız

Yoklama zamanı gelen ancak yoklamasını yaptırmayan kişiler e-devlet üzerinden Şu Anda Yoklama Kaçağı Olarak Aranmaktasınız uyarısı ile karşılaşırlar. Yoklama kaçağı durumuna düşmemek için mutlaka mazeretinizi bildirmeli yada tecil ettirmelisiniz. Yoklama kaçağı durumundan kurtulmak için mutlaka tecil ettirmeli ve e-Devlet üzerinden bildirmelisiniz.

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir? Askerlik Tecil Ettirme Süresi ve Tarihi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu