Askerlik Borçlanması Ne Kadar? (GÜNCEL)

Askerlik Borçlanması Ne Kadar? (GÜNCEL)
A+
A-

Askerlik Borçlanması Ne Kadar? Askerliğini er, erbaş veya yedek subay olarak tamamlayan kişilerin askerlikte geçirdikleri süreleri belgelendirerek, fiili hizmet sürelerine ekleyebilmelerine olanak tanıyan askerlik borçlanması, 2021 yılında da askerler ve asker adayları tarafından en çok merak edilen sorular arasında bulunuyor.

Kişinin emekliliğini daha erken tamamlayabilmesini mümkün bir hale getiren askerlik borçlanması, maksimum askerlik süresi kadar yapılabiliyor.

Bu yazımızda merak edenler için askerlik borçlanması 2021 yılı ne kadar? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Görevini er, yedek subay ya da erbaş statüsünde tamamlayan erkeklerin mesleki hayatlarındaki maddi kazançlarının alt ve üst sınırları dikkate alınarak hesaplanan askerlik borçlanması, kişinin maaş prim esasına göre hesaplanıyor.

Bir diğer deyişle askerlikte geçirilen sürenin bir kısmının ya da tamamının yalnızca emeklilikte geçerli olacak şekilde sigorta pirimlerinin yatırılmasına deniyor.

Vatani görevini tamamlamış tüm erkeklere tanınan bir emeklilik hakkı olan askerlik borçlanması, kişinin erken emekli olabilmesinin yolunu açıyor.

Borçlanma, kişinin maaşının alt ve üst sınırları arasında ve günlük kazancının %32’si üzerinden hesaplanıyor.

En düşük borçlanma miktarı, asgari ücretin %32’sine, en yüksek borçlanma miktarı ise asgari ücretin %32’sinin 7,5 katına tekabül ediyor.

Askerlik görevini gerçekleştirmemiş olan kişiler, askerlik borçlanmasından hiçbir şekilde yararlanamıyorlar.

Askerlik Borçlanması Ne Kadar 2021

2019 yılı sonuna kadar günlük 27 TL olan askerlik borçlanması, 2021 yılı itibariyle günlük 31. 39 TL’ye tekabül ediyor.

Asgari ücret 2021 yılında brüt 2.943 TL olduğundan borçlanmanın aylık alt sınırı 941,76 TL, aylık üst sınırı ise 7 BİN 6 TL olarak kabul ediliyor.

Askerlik Borçlanmasından Kimler Yararlanabilir?

Er, erbaş ya da yedek subaylar bu haktan yararlanabiliyor. Yedek subayların okulda geçirdikleri süre, emeklilik için borçlanmaya tabi tutuluyor.

Maksimum askerlik süresi kadar olabilen borçlanma, emeklilik için prim gün sayısının artması anlamına geliyor. Yani kişinin emekli olmak için ödediği prim gün sayısı yeterli gelmiyorsa bu süre askerlik borçlanması sayesinde tamamlanabiliyor.

Örneğin, emekliliğine henüz 8 ay kalmış kişi, askerlik borçlanması yaparak erken emekli olabiliyor.

Yani kişi, maaşına göre günlük ortalama 31.39 TL’lik prim ödemesi karşılığında erkenden emekliliğe ayrılabiliyor.

UYARI: Askerlik borçlanmasından yararlanmak isteyen kişilerin askerlik yaptıkları süre boyunca prim ödemelerinin işveren tarafından SGK’ya yapılmamış olması gerekiyor.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Başvurular, askerlik terhis belgesi ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılıyor.

Bu noktada öncelikle askerlik şubesinden alınan ‘askerlik borçlanması formunun’ eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekiyor.

Bu formda askerlik başlangıç ve bitiş tarihi vb. bilgiler yer alıyor.

Formun askerlik şubesi tarafından onaylanması sonrası kişi, en son çalıştığı işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik müdürlüğüne başvuru yapabiliyor.

E-Devlet Üzerinden Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden kolaylıkla askerlik borçlanması başvurusu tamamlanabiliyor.

E-devlet üzerinden borçlanma yapmak için öncelikle e-devlet şifrenizle birlikte sisteme girmelisiniz.

Karşınıza çıkan sayfadan ‘e-hizmetler’ seçeneğine tıklamalısınız.

Ardından yine karşınıza çıkan seçeneklerden ‘Sosyal Güvenlik ve Sigorta’ seçeneğini tercih etmelisiniz.

‘Askerlik Borçlanması’nı seçerek, borçlanmak istediğiniz günleri, prim miktarını ve talep edilen diğer belge ve bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurup, başvuruda bulunabilirsiniz.

SGK’nın başvuruyu değerlendirmesi ve onaylaması halinde ödemeniz gereken miktarı yetkili bankalara ödediğinizde erken emekli olabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Primleri Hangi Bankalara Ödenebilir?

Primlerinizi ödeyerek, erken emekli olmak istediğinizde borçlanma ödemenizi Ziraat Bankası, Vakıfbank, Denizbank, İş Bankası, Halkbank, Yapı Kredi veya Garanti Bankası aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Kaç Gün

Askerlik borçlanması borçlanan kişinin gün sayısını yükseltir. Emeklilik için yaş şartlarını yerine getirenler eskin günleri için 18 aya kadar askerli gün borçlanması yapabilir. Askerlik borçlanması kaç gün sorusuna cevap vermek gerekirse borçlanma gün sayısı askerlik yaptığınız gün sayısı kadardır.

Askerlik Borçlanması Azami Tutar Nedir

2021 askerlik borçlanması için günlük 31.39 TL günlük en yüksek askerlik borçlanması 204,05 TL olarak belirlenmiştir. 550 gün askerlik yapan birinin en az ödeyeceği askerlik borçlanması tutarı  17,265.60 TL ‘dir.

Askerlik Borçlanması Emeklilik Yasını Geri Çeker Mi

Askerlik borçlanması hiç bir durumda asla erken emekli etmez. Ancak çalışmaya hayatına girmeden yani sigortalı olmadan askere giden biri askerlik borçlanması yaparsa ilk kez sigortalı olduğu tarih borçlandığı süre kadar geriye gider.

Askerlik Borçlanması Emeklilik Maaşını Yükseltir yada Düşürür Mü

Askerlik borçlanması yapmanız emeklilik maaşınız üzerinden kesinlikle etkisi olur. Devletin belirlediği alt sınır ve üst sınır arasında fark bulunmaktadır. Alt sınırdan askerlik borçlanması yapanlar daha düşük emekli maaşı alırken üst sınırdan askerlik borçlanması yapanlar daha yüksek maaş bağlanma imkanına sahip olabilir.

Askerlik Borçlanması Günü Geri Çeker Mi

Askerlik borçlanması 30 Nisan 2008 tarihinden sonra sigortalı olanların emeklilik yaşının kesinlikle etkilemiyor. 2008 yılından önce askerlik yapan biri askerlik borçlanması ile günü geri çekebilir.

Askerlik Borçlanması Nasıl Sorgulanır?

Sorgulama işlemlerini https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden gerçekleştirebilir, borçlanmaya dair güncel durumu takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.