Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Gassal Maaşları Ne Kadar? Güncel Gassal Maaşı

15.10.2023
33
A+
A-
Gassal Maaşları Ne Kadar? Güncel Gassal Maaşı

Gassal maaşları çoğu kişinin en çok merak ettiği konulardan biridir. Dinimizde ölüler gömülmeden önce yıkanmaktadır. Ölen kişileri defnetmeden önce yıkayan kişiler ise gassal olarak adlandırılmaktadır. Gassal ölü bedenleri temizleyen kişi olarak bilinmekle birlikte ölü yıkayıcı olarak tanımlanabilmektedir. Bu meslek çok yaygın bilinen bir kolu değildir.

Bu mesleği icra eden kişiler hastanelerin ve camilerin ölü yıkama bölümünde görev alırlar. Günlük hayatta sürekli ölüleri gören kişilerin ölüm sürekli akılarında olmakla birlikte bu mesleği icra etmek isteyecek olan kişilerin sayısı oldukça azdır. Ölüyü kefene sarmadan en son şekilde gören gassalların mesleği icra etmeleri nedeniyle taktir edilip sevilmeleri onlar için huzur kaynağı olmaktadır.

Gassal Nedir?

Gassal kelime anlamıyla ölü yıkayan anlamına gelmektedir. Dini inanışa göre ölen kişiler toprağa verilmeden önce temizlenmekte, yıkanmakta ve kefenlenmektedir. Bu mesleği yapmak isteyenler ilgili eğitimleri almış olmaları gerekir. Diyanet ve MEB işbirliği ile verilen bu eğitimlere gassal olmak isteyenlerin katılmaları gerekir.

Gassal Ne İş Yapar?

Gassallarla ilgili çoğu kişinin aklında farklı sorular yer almaktadır. Bu soruların başında da gassalların ne iş yaptığı gelmektedir. Ölen kişilerin defnedilme sürecine kadar gassallar aktif bir şekilde yer almaktadır. Gassalların görevleri şu şekildedir;

  • Gassallar ölen kişiyi dini uygun bir şekilde yıkanmak sorumludurlar.
  • Vefat eden kişiyi yakınlarının görmesi için uygun şekilde hazırlarlar.
  • Vücutta yere ve bere varsa bunların temizliğini yaparlar.
  • Ölen kişinin vücudunun temizlenip yıkanmasından sonra kefenlerler.
  • Ölüyü tabut içerisine usullere uygun bir şekilde yerleştirirler.
  • Tabutu kapatarak kapaklarını doğru şekilde tuttururlar.
  • Gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından tabutu bekleme alanına alırlar.
  • Hazır olan cenazeyi yakınlarına teslim ederler.

Ölü yıkanmak görevli olan gassalların güvenilir kişi olması gerekir. İslam dinine göre zorunlu olmadıkça ölü yıkama esnasında ortamda gassal ve ölü haricinde başka bir kişinin olmaması gerekir. İslam dini esasına ölü yıkamaya besmele ile başlanır. Ölüye abdest aldırılarak bütün vücudu yıkanır ve kurulanır. Ölü yıkama işleminde kadının kadını ve erkeğin erkeği yıkaması esas olandır.

Gassal Nasıl Olunur?

Gassal olmak isteyen kişiler gassal nasıl olunur sorusuna cevap aramaktadır. Gassal olmak isteyen kişilerin ilk olarak KPSS sınavına girmeleri gerekir. Bu mesleği yapmak için KPSS sınavından çok yüksek bir puan almaya gerek olmamaktadır. Belirli bir puanı alan adaylar alım yapan yerleri araştırarak buraları tercih edebilirler.

Gassal olmak isteyenler için Diyanet ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılmış olan gassal kursları bulunmaktadır. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler bu kurslara katılarak cenaze yıkama ve defin işlemlerinde görev alabilirler. MEB ve Diyanet işbirliği ile ülkemizde 2009 yılında ilk olarak gassal kursları açılmıştır. Bu kursların açılışında tüm il ve ilçede olması amaçlanmıştır. Bu konuda yapılan çalışmalarla birlikte oldukça geniş bir alanda kurslar açılmıştır.

Diyanet ve Milli Eğitim Bakanlığınca açılan bu kursların asıl amacı afet anlarında cenaze yıkama işlemini daha hızlı hale getirerek özelliklerde köylerde yaşanan kadın cenaze yıkama sorununu ortadan kaldırmaktır.

Kimler Gassal Olabilir?

Gassal olmak isteyenlerin bu konuda doğru karar verdiklerinden emin olmaları gerekir. Bu durumda bu mesleği yapacak olanların ilk yapması gereken bu mesleği icra eden kişilerle görüşme sağlayarak mesleğin zorlukları ve incelikleri ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmalarıdır. Sağlam bir psikoloji gerektiren bu işi yapmak için kişilerin duygusal sarsıntıya kapalı olmaları gerekir.

Gassallık mesleğini yapacak olan kişileri metanetli olması oldukça önemlidir. Gassalların olmazsa olmaz özelliklerinden biri soğukkanlılık olup, duydukları ve gördüklerinden etkilenmemeleri gerekir. Cenaze sahibini teselli edecek olan gassalın bu mesleği yaparken kutsal bir meslek olduğunu bilmesi ve ona göre hareket etmesi gerekir.

Gassal Alım Şartları

Gassallıkla ilgili merak edilen konulardan biri de gassal alım şartları olmaktadır. Gassal olmak isteyenlerin en az lise mezunu olma şartı aranmaktadır. Gassal alımı ülkemizde her il ve ilçede yapılabilmektedir. Bu mesleğin diğer mesleklerle karşılaştırıldığında daha az tercih ediliyor olması seçilme şansı daha yüksektir.

İlahiyat fakültesi ve imam hatip lisesi mezunlarının bu mesleği tercih edebilmelerinde ayrıcalıkları bulunmaktadır. Gassallık mesleğinin sağladığı en büyük avantajlardan biri de haftalık çalışma saatinin 8-9 saat olmasıdır. Gassallık mesleğini icra eden kişiler pek çok resmi kurum ve kuruluşta görev alabilmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı, belediyeler ve Sağlık Bakanlığı da gassal alımı gerçekleştirmektedir. Sanıldığından daha zor bir meslek olan gassallık seçiminde adayların dikkatli olmaları gerekir.

Gassal Çalışma Saatleri

Gassalların çalışma ortamı genel olarak steril ve sessiz ortamlardır. Haftada 5 gün çalışan gassalların çalışma saatleri yoğunluğun olduğu dönemlerde değişebilmektedir. Bu durum gasalların izin kullanma sürelerinde de etkili olmaktadır. Bu mesleği yapan kişilerin yıllık izin ve rapor alma hakları da bulunmaktadır.

Gassal Maaşları Ne Kadar?

Gassallık mesleğine dair en çok merak edilen konulardan biri gassal maaşları olmaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları kanununa göre gassal maaşları 2023 yılı için 23.000 TL ile 25.000 TL arasında değişmektedir. Gassalların maaşlarının hesaplanmasında meslekte yeni olma, bekar ya da evli olma, çocuklu ya da çocuksuz olma gibi kriterler dikkate alınmaktadır.

Görevi yeni başlayan bir gassal 23.000 TL net maaş almaktadır. Mesleğinin üçüncü yılında olan bir gassal 23.500 TL maaş alırken, altıncı yılında olan bir gassal 24.000 TL maaş almaktadır. 25 yılın üzerinde çalışan gassalların maaşları ise 25.000 TL’dir.

Belediye Gassal Maaşları

Gassal maaşları çalışılacak olan yere bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Belediyelerde görev alacak olan gassallar kadın ve erkek gassal maaşları aynı şekildedir. Belediyede çalışan gassal maaşları ortalama olarak 22.000 TL ile 25.000 TL aralığında olmaktadır. Gassalların alacağı maaş pek çok kritere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık