DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97

Subay Nasıl Olunur? Subay Olma Şartları ve Maaşları

Subay Nasıl Olunur? Subay Olma Şartları ve Maaşları
10.05.2023 16:13
A+
A-

Subay Nasıl Olunur? Subay Olma Şartları ve Maaşları; Askerlik mesleğini seçmek isteyen kişiler alım şartlarını araştırmaya başlamıştır. Türk gençlerinin çoğunun hayalinde asker olmak vardır. Bu yazımızda Türk gencinin hayallerindeki konu hakkında bilgiler vereceğiz. Subay nasıl olunur diye soruyorsanız her Türk vatandaşının bu hakka sahip olduğunu sizlere söylemek isteriz. Tabii ki subaylık konusunda aranan tek şart bu değildir.

Sizlere subay olmak için gerekenleri tüm detaylarıyla açıklayacağız. Hayallerinizdeki subaylığa bu yazıda okuduklarınızla bir adım daha yaklaşabilir ve gerekli adımları atabilirsiniz. Umarız bu yazımız sizler için ön ayak olur.

Subay Olma Şartları Nelerdir?

Subaylık rütbesine ulaşmak için aslında önünüzde iki seçenek vardır. İlk yol için orta öğretiminizi askeri liselerde tamamlamış olmanız gerekmektedir. Bir diğer yol içinse lisans eğitimini tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Askerli lise eğitim görebilmek için ortaokul mezunlarının askeri lise giriş sınavına girmesi gerekmektedir. Lise mezunu olanlar ise kara, deniz ya da hava kuvvetleri komutanlıklarına başvurmalıdır. Harp okullar için gerekli olan yaş sınırı 20’dir. Bunun yanı sıra üniversite sınavından yeterli puan alındığı takdirde boy ve kilo gibi kriterler de uyuyorsa başvuru bu gibi durumlarda yapılabilmektedir. Bunun neticesinde toparlamak gerekirse üniversite giriş sınavlarına girerek kuvvet komutanlıklarına yapılan başvuru sonucu subay olunabilmektedir.

Lisans mezunu olanların ise 27 yaşına kadar subaylığa başvuru hakkı vardır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin istediği boy, kilo ve fiziki olarak yeterlilik gibi şartlar da sağlanıyorsa subaylık sınavlarında başarılı olunduğu takdirde subay olunabilmektedir. Yüksek lisans mezunları için de aynı koşullar geçerlidir.

Ancak eğitimin biraz daha uzun sürmesinden olayı yüksek lisans mezun adaylarının yaş sınırı 32’dir. Son olarak söylememiz gerekirse askeri lise aracılığıyla ya da lisans eğitiminden sonra başvuru yoluyla subay olunabilmektedir. Bunun dışında hiçbir durum söz konusu değildir. Yani eğer lise mezunu değilseniz subay olma gibi bir şansınız yoktur. Tüm bunlara ek olarak subaylık için gerekli şartları sizlere şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Lisans mezunlarının 27 yaşını aşmaması gerekmektedir.
 • Lisans üstü eğitimden mezunların ise 32 yaşını aşmaması gerekmektedir.
 • Kadınlar için asgari boy şartı 1.60, erkekler içinse asgari boy şartı 1.65’tür.
 • Uzmanlık eğitimini tamamlamış doktorların ise yaş sınırı 35’tir.

Subay Olmak İçin Gereken Şartlar

Eğer subay olmak istiyorsanız güvenlik soruşturması gibi bir aşamadan geçeceğinizi unutmamanız gerekmektedir. Bu süreçte kesinlikle temiz çıkmanız gerekmektedir. Aksi bir durumda süreç uzar ya da tamamen sürecin önüne geçilir. Bu yüzden siyasi, bölücü ve yasadışı bir aktiviteniz varsa güvenlik soruşturmasına takılacağınızı söyleyebiliriz.

Türk Silahlı Kuvvetleri bu konuda gerçekten son derece disiplinli çalışmaktadır.  Eğer güvenlik soruşturmasında kişi siyasi, bölücü ve bunun gibi bir eylemde bulunmuşsa kesinlikle subaylık başvuru onaylanmaz. Buna ek olarak adli sicil kaydının da temiz olması beklenmektedir.

Subay Nasıl Olunur? Yedek Subay Olma Şartları Neler? - Kariyer Haberleri

Subaylık Tercihi Nasıl Yapılır?

Subay olmak isteyen adaylar subaylık tercihleri için en az bir kuvvet komutanlığını tercih etmelidirler. Bu tercihlerde bir sıralama olmayacak. Bu noktada adayların mezun oldukları bölüme bakılacaktır. Kuvvet komutanlığı tercihini yapan subay adayları hangi bölümden mezun oldularsa buna göre en fazla 5 sınıf tercihi yapabileceklerdir.

Subay Olmak İçin Hangi Sınava Girilir?

Subay olmak için mutlaka YKS sınavına girmiş olmaları gerekmektedir. Her sene Subay olmak isteyen lise mezunları için Harp Okullarına başvuru şartları açıklanmaktadır. Lise mezunları subay olmak için Harp Okullarını taban puanı almaları yeterlidir. Lisans mezunları ise KPSSP3 Lisans Puanı 60 almaları gerekmektedir.

Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığınca yapılan YKS TYT ile YKS Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) katılmış, YKS Sayısal ve Eşit Ağırlık Puan türünden MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmiş taban puanı almış olmak gerekmektedir.

Subay Maaşları 2023

Subay maaşları rütbeye, bölgeye ve birkaç faktöre bağlı değişkenlik göstermektedir. Ancak en düşük subay maaşı 15.000 TL civarındadır.

Astsubay Nasıl Olunur?

Subay Olmak İçin Fiziki Şartları

Subay olmak için bazı fiziksel özellikleri taşımanız gerekmektedir.  Subay olmak için erkeklerde boy oranı en az 1.65 cm kadınlarda ise 1.60 cm olmadır. Subaylık için kilo hesaplaması ise vücut kitle indeksi hesaplanarak yapılır. Kitle indeksi hesaplamak için vücut ağırlığının (kg olarak),boy uzunluğunun (metre cinsinden) karesine bölünmesiyle hesaplayabilirsiniz.

Subay olmak fizik şartları boy ve kilo oranın yanında fiziki yeterlilik sınavına girmeniz gereklidir. Fiziki yeterlilik sınavında

 • Barfiks kol çekme en 1 en fazla 15 tane
 • Durarak uzun atlama en az 164 cm en fazla 210 cm
 • Basketbol topu fırlatma en az 8.5 metre en fazla 16 metre
 • Mekik 1 dakikada en az 19 en fazla 48 tane
 • 400 metre koşu en fazla 01.25 dakika en fazla 01:00 dakika olmalıdır

Subay Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Subay olmak için önünüzde iki tane seçenek bulunmaktadır. İlk olarak askeri lise sınavlarına giriş yaparak askeri okulda okuyarak subay olabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise Lisans mezunu olarak subaylık sınavına giriş yapmaktır. Orta okul bittikten sonra Askeri Lise Sınavlarına katılarak subay olmak için ilk adımı atabilirler.

Subay Olmak İçin Yaş Sınırı

Subay olmak için Kilo, boy, fiziki yeterlilik ve yazılı sınavının yanında yaş sınırı da bulunmaktadır. Üniversite mezunlarının subay olmaları için yaş sınırı 27 iken Yüksek Lisans mezunlarının subay olma yaş sınırı 32 olarak belirlenmiştir.

Subay Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Subay olmak için hangi liseye gidileceğinin her hangi bir önemi yoktur. Subaylık için alınan şartları taşımanız ve lise ve dengi okullarından, yüksek okul, fakülte ve meslek yüksek okullarından her hangi birinden mezun olmanız gereklidir.

Sizlere bu yazımızda Subay Nasıl Olunur? Subay Olma Şartları ve Subay Maaşları 2023 hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan ve merak ettiğiniz soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Askerlik Yoklaması Nedir? Yoklamaya Tabi Ne Demek? Nasıl Sorgulanır?

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir? Askerlik Tecil Ettirme Süresi ve Tarihi

Polis Memuru Maaşı Ne Kadardır?

17.000 TL civarındadır.

Subaylar Doğuda Kaç Yıl Görev Yaparlar?

2-3 yıl.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Mustafa dedi ki:

  Arkadaşlar vücutta iz veya yüz de ben olması subaylık için engelmi?

 2. Yusuf dedi ki:

  Ben subay lik bölümünde okumak istiyorum. Şuan 8 sinif öğrencisiyim. Mezun olduktan sonra ASL sınavına girmek istiyor ve nasıl ve nerede göreceğime dair bir bilgi sahibi değilim.Bana bu konuya dair yardımcı olabilirmisiniz …

 3. Yusuf dedi ki:

  Vücudunda herhangi bir yerinde Ilgi çekicek yara,yanik, vb gibi şeyler var mi…

 4. Cafer dedi ki:

  Askeri lise değil de normal bir lise mezunu subaylığa başvuramaz mı?

  1. Hamza ŞAYIK dedi ki:

   basvura bılırsın yeterkı hevesın ve ıraden olsun ama yas sınırı va dıkat etmek gerekır

  2. MİT dedi ki:

   Hayır bunun için ya askerî lise okumanız gerekir yada herhangi bir bölümün üniversitesinden yüksek lisans mezunu olmanız gerekir ayrıca MSÜ (Milli Savunma Üniversitesi) ‘ den mezun olarak da Subay olabilirsiniz

  3. Ali dedi ki:

   Yks ye girecek diye biliyorum

 5. Abdulkadir Yurduseven dedi ki:

  doğuştan ikizim olduğu için 1 kulağım yok msü ye katılacağım subay veyada as subay olmak istiyorum herhangi bir duyma kaybım yok gayet iyi duyuyorum tek kulak ile bu durum beni elemeleri için yeterli olurmu diğer tüm şartları ALLAH ın izniyle tamamlayabilirim.YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK TEŞŞEKKÜR EDERİM :)) SAĞOLUN

 6. Mert dedi ki:

  Askeri liseler kapanmadı mı yazıda yanlışlık var gibi

 7. Ahmet dedi ki:

  hocam merhabalar üniversite mezunuyum ve kpss ye hazırlanıyorum. Subaylık için başvurular kpss yolu ile mi oluyor yoksa ayrı bir sınava girmemiz gerekiyor mu ? Mülakat aşamasından sonra eğitimler ne kadar sürüyor.. Teşekkürler