Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay Nasıl Olunur?
10.05.2023 16:04
226
A+
A-

Astsubay Nasıl Olunur? Askerlik mesleği hayali olan ve bunu gerçekleştirmek isteyen birçok kişi başvuru şartlarını merak etmektedir. Erkek ve kadın astsubay başvuru şartları neler? Astsubay maaşları ne kadar? Astsubay alımı için adımlar neler? sorularını sizler için cevaplıyoruz. Pek çok kişinin çocukluk hayallerinden birisi de Astsubay olmaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Astsubay alımları için aranan şartlar neler? Astsubay Nasıl Olunur? Astsubay Başvuru Şartları Neler? Astsubay Maaşı Ne Kadar? gibi sorular araştırılmaya başlandı.

Astsubay Olma Süreci

Lise mezunu, Lisans veya Ön Lisans mezunu kişilerin Astsubay olmak için izlemesi gereken yollar ve başvuru sürecini sizler için araştırdık. Aynı zamanda girmeniz gereken sınavlar, başvuru kılavuzu, alacağınız görevler gibi merak edilen pek çok soruya da cevap bulabilirsiniz. Astsubay olmak isteyen adaylar, başvuru kılavuzunda belirlenen tarihe kadar, Milli Savunma Bakanlığının resmi internet sitesinde bulunan başvuru formunu online olarak doldurarak ön başvurularını yapıyorlar.

Astsubay Nasıl Olunur?

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirli dönemlerde açılan astsubay alımı ilanı yayımlanıyor. Bu ilanları takip etmek açısından Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesini veya Kara, Deniz veya Hava Kuvvetlerinin resmi sitelerini takip edebilirsiniz. Bu sitelerde yayınlanan ilanlarda başvuru tarihleri ve başvuru süreçleri detaylı bir şekilde anlatılıyor. Biz de bu içeriğimizde aranan şartları derledik. Başvuru sürecinde ilk önce Silahlı Kuvvetler tarafından yapılacak olan Astsubay alım sınavına girmeniz gerekiyor. Sonrasında ise sınavda başarılı olan adaylar için spor sınavı, sözlü mülakat ve sağlık muayenesi adımları başlıyor. Bu aşamaları da başarı ile geçen kişiler Astsubay olmak için eğitime başlıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde astsubay olmak istiyorsanız üç farklı yoldan bu mesleğe giriş yapabilirsiniz. Bu yollar şunlardır:

 1. Lise mezuniyetiniz sonrasında, üniversite sınavı ile birlikte Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak olan sınava girerek Milli Savunma Üniversitesi Astsubay Meslek Yüksek Okullarına giriş yapabilirsiniz.
 2. Diğer bir seçeneğiniz ise Lisans veya ön lisans mezunu olduktan sonra astsubay alımı için açılan ilanlara dışarıdan başvuru yapabilirsiniz.
 3. Ayrıca, lise mezuniyetiniz sonrası askerlik mesleğine giriş yapan Uzman Erbaşlar da sonrasında Astsubaylığa Geçiş Sınavı’na katılarak sonradan da astsubay olabilirsiniz.

Jandarma Astsubay nasıl olunur, ne kadar maaş alır, hangi eğitimlerden geçer? - Kamu Gündemi

Astsubay MYO Giriş Şartları Neler?

Astsubay eğitimine başlamanız için en az lise mezuniyetinizin olması gerekiyor. Sonrasında ise Astsubay olmak için almanız gereken eğitim ve öğretim süreci şu şekilde işliyor:

 • Liseden mezun olan adaylar, YKS sınavından önce Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak olan sınava giriyorsunuz.
 • Yapılacak olan bu sınavda baraj puanını geçen kişiler ön başvuru aşamasına geçiyorlar. Bu aşamada ilk önce spor sınavına tabi tutuluyorlar.
 • Spor mülakatını geçen adaylar, bir kurul tarafından gerçekleştirilen sözlü mülakata giriyorlar.
 • Bu aşamaları tamamlayan adaylar, aldıkları puan üzerinden bir sonuç puanı alıyorlar.
 • Sonuç puanına göre yapılan sıralama sonrası, eğitimlere girmeye hak kazanan adaylar son olarak sağlık muayenesine giriyorlar.
 • Sağlık muayenesini de geçen adaylar, Astsubay MYO eğitimlerine başlıyor.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar? (Güncel Fiyat)

Astsubay Başvuru Şartları Neler?

Astsubay olmak için başvuru yapan adaylarda aranan şartlar şunlar:

 1. TC vatandaşı olmanız gerekiyor,
 2. En az lise, ön lisans veya lisans bölümlerinden mezun olmak,
 3. Erkeklerin en az 1.64, Kadınların ise en az 1.58 boyunda olması,
 4. Lisans üstü adayların 32 yaşından küçük olması,
 5. 4 senelik lisans mezunu adayların 27 yaşından küçük olması,
 6. Astsubaylık başvurusunda bulunacak adayların sosyal durumları, ahlak ve karakterler şartlarının gerekli sınırlar çerçevesinde olması,
 7. Vücudunuzda herhangi dövme, yanık, çizik gibi kalıcı bir izin olmaması,
 8. Vücut yapısının sağlam ve düzgün olması, kalıcı bir aksaklığınızın olmaması,
 9. Beden Kitle Endeksinizin (BKE) Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen aralıkta olması,
 10. Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen minimum sağlık şartlarına sahip olmanız gerekiyor.

Astsubay Mülakat Aşaması Nasıl Geçiyor?

 1. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan ilk aşama yazılı sınavı başarı ile geçen adaylar, belli bir sıra ile ilk önce Fiziki Yeterlilik testine tabi tutuluyorlar. Bu aşamada adaylar, koşu, şınav, barfiks ve mekik gibi çeşitli spor testlerindeki derecelerine göre puan alıyorlar. Spor aşamasını geçmeniz için tüm testlerdeki toplam puanınızın en az 40 olması gerekiyor.
 2. Spor testlerini başarı ile geçen kişiler Sözlü Mülakat aşamasına geçmeye hak kazanıyorlar. Bir kurul karşısında sözlü mülakata girecek olan adayların bu aşamada kendilerini ifade etme yeteneği, genel görünüşü, genel kültür seviyesi, konuşma ve hitabet yeteneği ile diksiyonu gibi kriterler değerlendiriliyor. Sözlü mülakat aşamasından da en az 70 puan almanız gerekiyor.
 3. Bu aşamaları başarı ile geçerek sağlık muayenesi aşamasına gelen adaylar için aşamaların her birinden aldığı puanların belli bir ortalaması alınarak nihai derece puanı ile bir sıralama yapılıyor. Bu aşamadaki puanınız ise yazılı sınav puanınızın %70’i, spor testlerinde alacağınız toplam puanın %15’i ve sözlü mülakat puanınızın %15’i alınarak belirleniyor.

Astsubay olmak isteyen adaylar, tüm bu aşamaları başarılı olarak geçtikten sonra Astsubay Meslek Yüksekokullarında 2 yıllık eğitimlerini de tamamlayarak Astsubay çavuş rütbesi ile görev hayatına başlıyorlar.

Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Günümüzde, Meslek Yüksekokullarından mezun olarak Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Astsubay rütbesi ile çalışmaya başlayan kişilerin aldıkları ortalama maaş 10.000 TL’den başlayarak görev aldıkları bölge, birim ve sürelere göre değişkenlik göstererek 19.000 TL’ye kadar artabiliyor. Tabii ki alacağınız ek nöbet ve ek görev ücretleri ile bu maaşlar daha da yukarılara çıkabiliyor.

Ayrıca bakınız:

Uzman Erbaş Nasıl Olunur? > TIKLAYIN

Muvazzaf Astsubayların Hizmet Zorunluluğu Kaç Senedir?

15 yıldır.

Astsubaylık Eğitimi Kaç Aydır?

2 yıldır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.