Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar? (Güncel Fiyat)

07.05.2023
1.654
A+
A-
Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar? (Güncel Fiyat)

Bedelli Askerlik Ücreti; Osmanlı Devleti’nden bu yana zaman zaman uygulanan, zorunlu askerliğe alternatif olarak yapılabilen bedelli askerlik ile askerlik çağına gelen erkekler; nakdi ödeme karşılığında askerlik sürelerini kısaltabiliyorlar.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar? (Güncel Fiyat)
Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar (Güncel Fiyat)

Anayasa Mahkemesi kararına göre bedelli askerlik uygulaması; Anayasanın eşitlik ilkesine hiçbir şekilde aykırılık teşkil etmiyor.

Bedelli askerlik yapmak isteyen kişiler; bedelli askerliğe askerlik şubelerine giderek başvurabilecekleri gibi başvuru işlemlerini e-Devlet üzerinden de gerçekleştirebiliyorlar.

2023 yılında bedelli askerlik ücretinin ne kadar olacağı ise en çok merak edilen sorular arasında bulunuyor.

Bu yazımızda bedelli askerlik 2023 ücreti nedir? Bedelli askerlik kaç gün? vb. konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Bedelli Askerlik Nedir?

En genel tanımıyla bedelli askerlik; TC vatandaşı erkeklerin kısa bir süreliğine askerlik yapabilmelerine olanak tanıyan askerlik türünü ifade ediyor.

Yani kişiler; belirtilen bedelli askerlik ücretini ödemek koşuluyla askerlik sürelerini oldukça kısa tutabiliyorlar.

Osmanlı Devleti’nde de uygulanan bedelli askerlik ile hem askerlik yapmayı düşünen gençlerin iş hayatlarına engel olmamak hem de devletin ve ordunun maddi ihtiyaçlarını karşılayabilmek hedefleniyor.

Cumhuriyet tarihinde toplamda 10 kez çıkarılan bedelli askerliğe son zamanlarda yoğun bir şekilde ilgi gösteriliyor.

Bedelli Askerlik Ücreti 2023

2023 yılı için Ocak-Haziran döneminde bedelli askerlik yapmayı düşünen kişilerin 56 Bin 500 TL ödemeleri ve Bütçe ve Mali Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen bu miktarın ilgili bankalara yatırılması gerekiyor.

Bedelli Askerlik Ne Kadar 2023

Bedelli askerlik ücreti her sene devlet tarafından güncellenmektedir. Bedelli askerlik için ödenmesi gereken ücret 56.500 TL olarak belirlenmiştir.

Bedelli Askerlik Ücreti Taksit Oluyor Mu

Bedelli askerlik yapmak isteyenlerin merak ettiği sorulardan biride bedelli askerlik için taksit oluyor mu sorusudur. Bedelli askerlik için ödenecek tutar tek seferde ve peşin olarak yapılır. Eğer taksitli olarak ödemek isteyenler ise dilerlerse bankadan kredi çekip taksitle ödeyebilirler.

Bedelli Askerlik Ücreti Yatırma

Bedelli askerlik ödemesi hangi bankaya yatacak sorusuna cevap vermek gerekirse, Bedel ödemeleri Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ile PTT şubelerinden yatırılması gerekir.

Bedelli Askerlik Süresi 2023

2023 yılı için bedelli askerlik yapmayı düşünen kişilerin 21 gün askerlik yapmaları gerekiyor.

Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir?

Başvuru koşullarını taşıyan herkes, bedelli askerliğe başvurabiliyor.

Ülkemizde bedelli askerlik 2 farklı şekilde yapılabiliyor.

Bu yöntemleri kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

1.Yöntem:

18 yaş ve üstünde olup da yurtdışında en az 3 yıl süreyle çalışmış olan TC vatandaşı erkekler; diledikleri zaman bedelli askerlik yapabiliyorlar.

Dövizle askerlik hizmeti olarak adlandırılan bu şekildeki askerliğe aynı zamanda ‘dahte’ ismi de veriliyor.

2.Yöntem:

TC sınırlarında ikamet eden, 12 yaşını doldurmuş olan tüm erkekler, bedelli askerlik ücretini ödedikleri takdirde 21 gün süreyle askerlik yapabiliyorlar.

Bununla birlikte başvuru koşulları, yasal düzenlemelere göre de değişiklik gösterebiliyor.

Örneğin, 2011 tarihinde yürürlüğe giren yasaya göre 30 yaşından gün almış ve bedelli askerlik ücretini ödeyen TC vatandaşı erkekler, askerlik görevlerini tamamlamış kabul ediliyor

Yani 21 günlük askerlik hizmetinden de muaf tutulmuş oluyorlar.

***2023 yılı içinse 27 yaşından gün almış olan kişiler, bedelli askerliğe başvurabiliyorlar. Yani Ekim 1991 ve öncesinde doğan TC vatandaşı erkekler, bedelli askerlik yapabilirlerken 27 yaşından henüz gün almamış, 26 yaş ve altı gençler ise bedelli askerliğe başvuramıyorlar.

bedelli askerlik ücreti

2023 Bedelli Askerlik Şartları

Bedelli askerlik başvuru koşullarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Bakaya olmamak
  • Fiili askerlik hizmetine henüz başlamamış olmak
  • Yoklama yapılan tarihte yoklama kaçağı ya da saklı olmamak
  • Bedelli askerlik ücretini başvuru tarihinden sonra maksimum 2 ay içerisinde belirtilen süreyi aşmadan ilgili bankalardan birine yatırmış olmak
  • İstekli olmak
  • Başvurunun kendisi, eşi, birinci ya da ikinci derece kanuni yakınları, vasileri ya da vekilleri aracılığıyla askerlik şubelerine ya da e-devlet üzerinden yapılmış olması
  • Yapılan sağlık muayenesi sonrasında askerliğe elverişlidir kararı verilmiş olması
  • Askerlik eğitimine alınacağı yılın celp ve sevk dönemlerinde tercih yapmış olmak
  • Sınıflandırma ya da kura sonrasında bedelli askerliğe hak kazanmak

Yukarıdaki şartları karşılayan kişiler, bedelli askerliğe başvurabiliyor. Başvurunun gerekenden fazla sayıda olması halinde ise kura sistemi ile kimlerin bedelli askerliğe hak kazandıkları belirleniyor.

Kura sistemi sonrasında askerliğe hak kazanamamış olan kişilerin yatırdıkları bedelli askerlik ücreti, hesaplarına geri yatırılıyor.

Hak kazanan kişiler ise sevk ve celp tarihlerini e-devlet üzerinden öğrenebiliyorlar.

Bedelli Askerlik Ücreti Hangi Bankaya Yatacak 2023

Yatırılması gereken ücret, devlet bankalarına yatırılabiliyor.

Yani ödemeler; Halk Bankası, Ziraat Bankası, VakıfBank, VakıfKatılım, Ziraat Katılım bankaları olacak şekilde 5 banka aracılığıyla yapılabiliyor.

Aynı zamanda bedelli askerlik ücreti PTT şubelerinden de yatırılabiliyor.

Bedelli Askerlik Kredisi Nedir, Hangi Bankalar Veriyor?

Ülkemizde devlet bankalarının yanı sıra özel bankalar da bedelli askerlik yapmak isteyen ancak yeterli maddi gücü olmayan kişilere kredi veriyor.

Ancak bu krediye başvurmak isteyen kişilerin kredi notlarının düşük olmaması, mevcut gelirlerinin kredi taksitlerini karşılayabiliyor olması gerekiyor.

İpotekle krediye başvurmayı düşünen evli kişilerin ise mutlaka eşlerinin rızası ve onayına ihtiyaç duyuluyor.

Bununla birlikte maksimum 3 yıl için bedelli askerlik kredisi çekilebiliyor.

Vakıfbank, Halkbank, Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, TEB, Ziraat Bankası vb. pek çok banka; bedelli askerlik kredisi veriyor.

2023 Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik şubesine giderek ya da e-Devlet sistemi üzerinden bedelli askerliğe başvurabilirsiniz. Başvuru işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-bakanligi linkini tıklayabilirsiniz.

Bu yazımızda bedelli askerliğe dair en çok merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuya dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Askerde Verilen Malzemeler ve Eşyalar

Askerlik Yoklaması Nedir? Yoklamaya Tabi Ne Demek

Muhtaç Askerlik Ailesi Yardımı Nedir? Kimlere Veriler?

Askerlik Nasıl Tescil Edilir?

Yoklama Kaçağı Nedir Ücreti ve Cezası

Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

Asker Yol Parası Ne Kadar? Asker Yol Parası Sorgulama

Sizlere bu yazımızda Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar 2023 hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.

2023 bedelli askerlik hangi illerde yapılacak?

Şu an için 2023 yılında bedelli askerlik hakkında resmi bir açıklama yapılmamıştır. Bedelli askerlik uygulaması her yıl Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenir ve ilan edilir. 2023 yılında bedelli askerlik yapılacak iller hakkında bilgiye henüz sahip değiliz. Yine de, ilgili açıklamalar ve detaylar için Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri resmi web sitelerini takip edebilirsiniz.

2023 te askerlik kaç ay olacak?

2023 yılında askerlik süresi ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak geçmiş yıllarda askerlik süresi genellikle 6-12 ay arasında değişiklik göstermiştir. Ayrıca askerlik süresi ile ilgili belirleyici faktörler arasında askeri birliklerin ihtiyaçları, güvenlik durumu, eğitim programı gibi konular da yer alabilir. Bu nedenle askerlik süresi ile ilgili kesin bir bilgi henüz açıklanmamıştır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık