Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Parçalı Bulutlu

Diyetisyen Maaşları Ne Kadar? (Devlet ve Özel Hastane)

10.05.2023
2.380
A+
A-
Diyetisyen Maaşları Ne Kadar? (Devlet ve Özel Hastane)

Diyetisyenler Ne Kadar Maaş Alıyor ? Diyetisyen mesleğini seçmek isteyen kişiler alacakları maaşları ister istemez merak etmektedirler. Aşırı kilolarından kurtulmak isteyen ya da sağlıklı beslenerek, yaşam kalitesini yükseltmek ve yaşam süresini uzatmak isteyen kişilere danışmanlık hizmeti veren diyetisyenlerin ne kadar maaş aldığı, diyetisyenlik bölümü öğrencilerini ilgilendiren en önemli konular arasında yer alıyor.

Öyle ki üniversite eğitimini tamamlamak üzere olan, özel sektörde ya da kamuda çalışmayı düşünen pek çok diyetisyen, şimdiden maaşlarını ve çalışma şartlarını araştırıyorlar.

Bu yazımızda gerek halihazırda diyetisyen olarak çalışan kişiler, gerekse mesleki hayatına yeni başlayacak adaylar için diyetisyen maaşları 2023 yılında ne kadar? ve Diyetisyenler ne kadar kazanır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

İşte, 2023 diyetisyen maaşlarına dair bilmeniz gereken o detaylar:

Diyetisyen Kime Denir?

Üniversitelerin ‘Beslenme ve Diyetetik’ lisans programlarından mezun olarak, mesleğini icra etmeye hak kazanan kişilere diyetisyen ismi veriliyor.

Diyetisyenler, birer sağlık personelleri olmakla birlikte beslenme biliminin temel ilkeleri doğrultusunda hastalara özel diyet programları hazırlayarak, onların sağlıklı bir şekilde zayıflamalarına ya da mevcut kilolarını sağlıklı bir şekilde beslenerek, korumalarına yardımcı oluyor.

Yani diyetisyenlerin görevleri arasında yalnızca insanların zayıflaması için onlara diyet listesi yazmak bulunmuyor.

Diyetisyenlerin görevleri arasında sağlıklı beslenmeye dair toplumu bilinçlendirmek, büyüme ve gelişme çağındaki çocuklara düzgün ve doğru beslenme alışkanlığı kazandırmak, hastalara sağlıklı beslenme eğitimi vermek vb. pek çok görev de bulunuyor.

Uzman diyetisyen olmak isteyen kişilerin 4 yıllık üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonra aynı zamanda yüksek lisans eğitimi almaları da gerekiyor.

Diyetisyenler KPSS’ye Giriyor mu?

Kamu hastanelerinde, sağlık müdürlüklerinde ya da eğitim ve araştırma hastanelerinde diyetisyen olarak görev almak isteyen yani devlet memuru olarak, mesleğinde ilerlemek isteyen kişilerin mutlaka KPSS sınavlarına girmeleri gerekiyor.

Özel hastanelerde ya da özel kurumlarda çalışmayı düşünen kişiler için herhangi bir sınav zorunluluğu bulunmuyor.

Diyetisyenler, aynı zamanda üniversitelere ve farklı kurumlara da atanabiliyorlar.

KPSS sınavlarında diyetisyen adaylarına genel kültür ve genel yetenek sorularının yanı sıra mesleklerine dair alan soruları da yöneltiliyor.

2023 yılı itibariyle diyetisyen olarak atanmak isteyen kişilerin KPSS’den en az 92-93 puan almaları gerekiyor.

Yani diyetisyen atama puanlarının oldukça yüksek olduğunu, her yıl sınırlı sayıda kişinin kamuda atandığını söyleyebiliriz.

2023 Zamlı Diyetisyen Maaşları Ne Kadar - Kamu Saati

Diyetisyen Maaşlarını Etkileyen Faktörler?

Diyetisyen maaşları üzerinde kişinin kaç yıllık diyetisyen olduğu, devlet mi yoksa özel hastanede mi yoksa özel başka bir kurumda mı çalıştığı vb. farklı faktörler etkiliyor.

Diyetisyenlerin kıdemleri arttıkça aldıkları maaş da doğru orantılı bir şekilde yükseliyor.

Bununla birlikte uzman diyetisyen vasfına sahip kişiler, diyetisyenlere göre daha yüksek maaşlar alıyorlar.

Kendi özel kliniğini açan uzman diyetisyenler ise kendi seans ücretlerini kendileri belirliyorlar.

Yani uzman diyetisyenlerin kendi kliniklerini açarak, meslekte ilerleme şansları da bulunuyor.

Diyetisyen Maaşları Ne Kadar 2023

Özel hastanelerde ya da kamu hastanelerinde çalışan diyetisyenlerin 2023 yılı güncel maaşlarını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün: İşte diyetisyenler ne kadar kazanır sorusunun cevabı;

Özel Hastane Diyetisyen Maaşları 2023

Özel hastanede çalışan ya da çalışmayı düşünen diyetisyenlerin alacağı maaşlar, hastanenin büyüklüğüne ve çalışma koşullarına göre değişebiliyor.

Özel hastanelerde yabancı dil bilen, birden çok sertifikası olan yani mesleğine dair pek çok eğitim almış kişiler, diğer kişilere göre daha dolgun maaşlar alıyorlar.

Üniversite eğitimini tamamlayıp, ilk kez göreve başlayacak diyetisyenlere ise genellikle asgari ücret ya da asgari ücretin biraz üstünde bir maaş veriliyor.

Bu maaş, ortalama 1-2 yıl sonrasında diyetisyenlerin kendilerini geliştirmeleri doğrultusunda 8-9 bin TL’ye çıkıyor.

Ortalama 5 yıldan daha fazla çalışan bir diyetisyen ise 10.000-12.000 TL gibi iyi bir maaş almaya hak kazanıyor.

Bu rakam, isim yapmış bazı büyük hastanelerde 15.000 TL’ye kadar da yükselebiliyor.

Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası Şartları

Devlet Hastanesinde Diyetisyen Maaşları 2023

Devlet hastanesinde çalışacak diyetisyenler ise ortalama 8.500 TL ile işe başlıyorlar.

İlk başlarda düşük olan bu maaş, ilerleyen süreçte kademe artışına bağlı olarak artış gösteriyor.

Aynı zamanda mesai ücretleri, döner sermayeden alınan para, ek ücret derken diyetisyenler, ilk 5 yıl içerisinde ortalama 9-10 bin TL maaş alıyorlar.

İlk 5 yılını dolduran diyetisyenlerin maaşı ise 5. yılın sonunda 2023 yılı itibariyle yaklaşık 12-13 bin TL oluyor.

Uzman Diyetisyen Maaşları 2023

Uzman diyetisyenler yani 4 yıllık temel diyetisyenlik eğitimlerini tamamladıktan sonra 2 yıl yüksek lisans eğitimi de alan kişiler, aynı zamanda kendi kliniklerini de açabiliyorlar.

Yani kendi kliniğini açarak, kendi hastalarına hizmet vermek isteyen kişilerin mutlaka 2 yıl yüksek lisans yapmaları gerekiyor.

Uzman diyetisyen olarak özel ya da kamu hastanelerinde göreve başlayan kişiler; diyetisyen statüsü ile başlayan dört yıllık bölüm mezunlarına göre daha fazla maaş alıyorlar.

2023 uzman diyetisyen maaşlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Özel hastanelerde ve kurumlarda uzman diyetisyen maaşları

Özel hastanelerde ilk kez işe başlayan uzman diyetisyene ortalama 8-9 bin TL maaş veriliyor.

Pek çok sertifikaya sahip, yabancı dil bilen, kendini sürekli olarak geliştiren ve eğitimlere katılan kişilerin maaşı 15.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

İlerleyen süreçte uzman diyetisyenler; çalıştıkları özel kurumun büyüklüğüne bağlı olarak 15.000-20.000 TL maaş alabiliyorlar.

Devlet hastanelerinde ve kamu kurumlarında uzman diyetisyen maaşları

Devlet hastanelerinde ya da kamu kurumlarında uzman diyetisyen olarak göreve başlayanlar, 2023 yılı itibariyle ortalama 8.500 TL maaş alıyorlar.

Bu maaş, ilk 5 yıl içerisinde kişinin kıdemi arttıkça 10.000 TL’ye kadar artabiliyor.

Diyetisyenlerin Görevleri

Beslenme ve diyetetik eğitimi alan diyetisyenlerin aynı zamanda empati yeteneği gelişmiş, anlayışlı, iletişim yeteneği güçlü kişiler olmaları da gerekiyor.

Hasta memnuniyetinin sağlanması noktasında diyetisyenlere güleryüzlü olmak, hastalara her daim moral vermek ve onları motive ederek, zayıflayabileceklerine inandırmak da bulunuyor.

Diyetisyen olarak kamuda ya da özel sektörde görev alan kişilerin temel görevlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Hastanın vücut yapısını analiz etmek, yağ ve kas oranını tespit etmek ve bu doğrultuda kişiye uygun doğru beslenme listesi oluşturmak
  • Hastanın şeker, kalp, tansiyon vb. sağlık problemlerini de göz önünde bulundurarak, tamamen kişiye özel bir diyet listesi hazırlamak( Bu yüzden kişinin mevcut hastalıklarına dair diyetisyenini mutlaka bilgilendirmesi gerekiyor. Hatta diyetisyene görünen kişilerin kan tahlillerini de yanlarında götürmeleri, zorunluluk arz ediyor. Kan tahlilleri ve gerekli tetkikler sonrasında diyetisyenler, hastalarına özel bir beslenme programı hazırlıyorlar)
  • Hastada metabolik ve kişinin zayıflamasına engel olan bir hastalık tespit etmeleri halinde hastayı uygun nöroloji, endokrinoloji, dahiliye vb. bölümlere yönlendirmek ve bu bölümlerle işbirliği içerisinde hastaya beslenme programı hazırlamak
  • Ameliyat olan hastalara özel, sağlıklı bir beslenme listesi oluşturmak
  • Hastaları sağlıklı beslenmenin avantajlarına dair bilgilendirmek ve onlara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak

***Diyetisyenlerin aynı zamanda kişide kilo alımına yol açan ve kişinin zayıflamasına engel olan beslenme bozuklukları, metabolik rahatsızlıklar ya da psikolojik sorunlar hakkında da kapsamlı bilgi sahibi olmaları gerekiyor.

Bu konularda bilgi sahibi olmayan bir diyetisyen tarafından hazırlanan diyet listeleri, maalesef ki kilo alımının devam etmesi ile sonuçlanıyor.

Şeker, yüksek tansiyon, kalp, tiroid yetersizliği, prolaktin yükseliği, huzursuz bağırsak sendromu vb. hastalıklarda bile hastaya uygun diyeti hazırlayabilen diyetisyenler, hasta memnuniyetini sağladıklarından zamanla daha çok kişi tarafından tercih ediliyorlar.

Diyetisyenler ne kadar kazanır? Diyetisyen maaşlarına dair görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, konuyla ilgili önerilerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsar? Kimlere Yapılır

Diyetisyenlerin Diğer Adı Nedir?

Beslenme uzmanıdır.

Diyetisyen Devlet Hastanesinde Var mıdır?

Evet.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık