Borsa Nasıl Öğrenilir? Sıfırdan Borsa Eğitimi

Borsa Nasıl Öğrenilir? Sıfırdan Borsa Eğitimi
10.05.2023 15:29
1.623
A+
A-

Borsa Nasıl Öğrenilir? Borsa tüm insanlar tarafından merak edilen ve en fazla da rağbet gören bir piyasadır. Özellikle yatırımcılar tarafından tercih edilse de, hiç bilmeyen kişilerin de borsaya girdiğini çevremizde duymaktayız. Bilinçli ya da bilinçsiz alınan hisse senetleri, kişilere bazen kazandırırken bazen ise kötüye doğru sürüklemektedir.

Borsa Nasıl Öğrenilir? Sıfırdan Borsa Eğitimi
Borsa Nasıl Öğrenilir Sıfırdan Borsa Eğitimi

Borsa da kötüye doğru sürüklenmemek için kurumların verdiği eğitimlere katılabilir veya uzun yıllar süren deneme yanılma yöntemleri ile kolayca öğrenebilirsiniz. Yine de kesinlikle kazanmak istiyorsanız kurumların verdiği eğitimlerden yararlanabilirsiniz. Böylelikle uzman kişilerden aldığınız eğitimde sizler için bir avantaj olacaktır. Öncelikle bilmeyenler ve sıfırdan başlamak isteyenler için borsanın ne olduğunu sizlere açıklayalım.

Borsa Nedir?

Borsa, halka açık olan şirketlerin hisselerinin kişiler tarafından alınıp satıldığı yerdir. Dünyada ve ülkemizde, en çok bilinen ve en çok hisselerin alındığı kurumlar şunlardır:

 • Türk Hava Yolları (THYAO)
 • Garanti Bankası (GARAN)
 • Tüpraş (TURPs)
 • ASELSAN (ASELS)
 • Apple (APPL)
 • Facebook (FB)
 • Disney (DIS)
 • Microsoft (MSFT)
 • Amazon (AMZN)
 • Google (GOOGL)
 • Netflix (NFLX)
 • Uber (UBER)
 • Pinterest (PINS)

Aslında en başında kavranması gereken mantıkların başında bir ayrıntı vardır. Borsa da, her alıcı için bir satıcı mevcuttur. Ne demek istiyoruz? Siz 50 adet hisse senedi aldığınızda, size birileri 50 adet hisse senedi satılıyordur. Aynı şekilde eğer satan kişi sizseniz, sattığınız hisseleri birileri almak durumundadır. Arz talep dengesi olarak bilinen bir durumda hissenin fiyatı ya yükselecek ya da düşüşe geçecektir. Peki, bu ne demek? Aslında arz talep dengeleri karışık gibi görünse de sizlere basit bir şekilde anlatmaya çalışalım. Eğer hisse senedinin alıcılarının (talep) sayısı, satıcılardan (arz) fazlaysa hissenin fiyatı artacaktır. Tam tersi olduğu durumlarda yani satıcıların sayısı alıcılardan fazlaysa hissenin fiyatı düşecektir.

Hisse Senedi Nedir?

Borsayı öğrenebilmek için öncelikle bu kavramı iyi bilmemiz gerekmektedir. O halde hisse senedi nedir? Hisse senetleri, borsada şirketin ortaya çıkardığı evraklardır. Kısaca şirketin belirli bir kısmına ortak olduğunuzu gösteren belgelerdir. Bir şirketin hisse senedini aldığınız takdirde o şirketin sermayesine ortak olursunuz. Eğer bir şirketten hisse senedi almak istiyorsanız, öncelikle bir aracı kuruma ihtiyaç duyarsınız. Ülkemizde aracı kurum olarak en çok bankalar tercih edilmektedir. Sizde bankaları tercih ederek hisse senedi alabilirsiniz.

Hisse senedi almak için öncelikle bir bankadan borsa hesabı açtırmanız gereklidir. Borsa hesabınız bulunduğu takdirde hisse senetlerini satın alabilirsiniz. Size tavsiyemiz, borsadan hisse senedi almadan önce mutlaka o hisse senedi hakkında sağlam bir araştırma yapmanızdır. Bu nedenle bilmediğiniz bir şirketten aldığınız hisse senetleri düşebilir ve aldığınız hisse ile zarara uğrayabilirsiniz. Borsa hesabınızdan hisse alım emri verebileceğiniz gibi hisseleriniz düşüşe geçtiği anda satış emrini de verebilirsiniz. Borsa hafta içi sabah saat 10’da açılırken, akşam saat 6’da kapanmaktadır ve hafta sonları da borsalar kapalıdır.

Hisse senetlerinin alım satımının güvensiz olduğunu çevrenizden duymuş olabilirsiniz. Ancak hisse alacağınız şirketi iyi araştırırsanız, yatırım yapıp yapmayacağınızı da anlamış olursunuz. Kısacası borsayı çok iyi bilmek ve takip etmek gerekmektedir. Eğer borsanın mantığını kavrayamazsanız, borsa sizin için çok riskli bir yatırım aracı olacaktır. Teknik analizler, grafikler, şirketlerin öz sermayeleri, hacimleri, piyasaları, piyasadaki lot sayıları gibi birçok konuda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bilgi sahibi olmanızın da çoğu zaman yeterli olmadığını sizlere aktarmak istiyoruz. Borsanın mantığını iyice kavradığınızı ve anladığınızı varsayalım. Borsayı ne kadar iyi bilirseniz bilin, borsa da risk her zaman vardır. Unutmayın!

borsa öğrenme yolları

Borsayı Öğrenmenin Yolları 2023

Borsayı öğrenmek isteyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Aynı zamanda da borsa oynamak isteyen kişiler kısa zamanda yüksek kazanç elde edeceklerini düşünmektedirler. Yukarıda söylediğimiz tekrar tekrarlayalım. Borsa her zaman bir risk içermektedir. Yine de borsaya yeni başlamak isteyenler için bilinmesi gereken küçük tüyoları sizler için derledik.

 1. Bir Hesap Açın.

Borsa oynamak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken aracı bir kurumda bir borsa hesabı açmanızdır. İyi bir online borsa aracı bularak bir hesap açabilir veya bir bankadan borsa hesabı oluşturabilirsiniz. Borsa hesabınızı açtığınız uygulamanın güvenli olup olmadığını araştırmayı unutmamalısınız. Aynı zamanda da borsa hesabı açtıktan sonra yapmanız gereken en önemli şey, kesinlikle uygulamanızın ara yüzünü incelemek olmalıdır. Borsa hesabınızın ara yüzüne ne kadar aşina olursanız, o kadar iyi bir başlangıç yapmış olursunuz.

 1. Borsa Piyasası Hakkında Makaleler ve Kitaplar Okuyun.

Borsa öğrenmek isteyenler için önemli bir ayrıntıda borsayı takip edebileceğiniz yazıları okumanızdır. Borsa öğrenmek ve borsa bilgisini geliştirmek için dünyaca ünlü kitaplar bulunmaktadır. Bu kitaplara internet üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Dünyada ünlü bir kitaplar olan Warren Buffet’in “Akıllı Yatırımcı” ve William O’Neil’in “Borsa’da Nasıl Para Kazanılır?” kitaplarını okumanızı öneriyoruz. Kitapların içeriğinde borsaya dair ipuçları sizler için derlenmiş.

Borsa öğrenmek için diğer bir yapmanız gereken makale okumaktır. Borsa oynayan birçok kişinin ihmal ettiği ve görmezden geldiği bir durumdur. Makaleler, son dönemlerdeki piyasaları sizlere en iyi anlatan ve en iyi analiz eden yazılardır. Bundan dolayı yatırım yapmak istediğinizde makaleler mükemmel bir araç olacaktır. Makaleler sayesinde, hem geçmişteki piyasaya hakim olabilir hem de gelecekte piyasada olacakları değerlendirebilirsiniz.

 1. Bir Uzman İle Görüşün.

Bu bölümde uzman olarak bahsettiğimiz kişi borsa piyasasını yakında takip eden biri olabilir. Bu kişi ailenizden veya arkadaşlarınızdan olabileceği gibi herhangi bir yerden tanıdığınız, güvendiğiniz bir kişide olabilir. Bu kişiye veya kişilere borsa hakkında danışabilir ve aynı zamanda da sizlere moral, motivasyon vermelerini de sağlayabilirsiniz. Geçmişe bakıldığında bütün ünlü ve başarılı yatırımcıların arkasında kesinlikle bir uzman yer almaktadır.

Günümüzde eskiye nazaran çok kullanılmasa da forumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Seçeceğiniz uzman kişinin forumları altına yorum yapan ve internetten tanıdığınız birinin olmamasına dikkat edin. Çünkü bu tür kişilerin yorumları yanlış olabilir ve dolayısıyla sizi de yanlış yönlendirebilir. Bu noktada yapmanız gereken forumlardaki kişilere güvenmemenizdir. Bu kişiler yüzünden yanlış yatırımlar yaparak, borsada kötü sonuçlar elde edebilirsiniz.

 1. Başarılı Yatırımcıları Mutlaka İnceleyin.

Her yatırımcı borsa piyasasında belirli bir hata yapmıştır. Bu hatalar sayesinde ileriki hayatında borsa da başarılı olmuş ve büyük miktarlar kazanmıştır. Sizde borsaya yeni başlayacak biri olarak başarılı yatırımcıları inceleyebilirsiniz. Onların borsa piyasasında yaptığı hataları yapmayarak, yatırımcıların hayatlarından kendiniz için dersler çıkartabilirsiniz. Özellikle Warren Buffett, Jesse Livermore, Benjamin Graham, Peter Lynch gibi isimle başarılı yatırımcılar arasında gösterilmektedir.

 1. Borsa Haberlerini Günlük Olarak Takip Edin.

Bu madde size borsa oynarken oldukça yarar sağlayacaktır. Borsayı takip etmek demek, aslında biraz ekonomiyi ve kişilerin analizlerini de incelemek demektedir. Hisse fiyatlarının grafiklerin incelemek, haber başlıklarına aşina olmak ve şirketlerin temel bilgilerini de incelemek borsa oynarken işinize yarayacak olan bilgiler arasındadır. Borsa piyasasını en kolay takip edebileceğiniz araç tabii ki televizyondur. Bloomberg kanalı borsa piyasası konusunda en iyi haberleri yapan bir kanaldır. Bu kanala günde yalnızca 20 dakikanızı ayırarak, borsa bilginizi artırabilirsiniz. Borsa Haberlerini takip ettiğinizde, kısa süre içinde kazandığınız göreceksiniz.

 1. Borsa Dersleri Alın.

Aslında imkanınız varsa, çok önemli maddelerin başında borsa dersleri gelmektedir. Önemli kurumların düzenlediği borsa derslerini alarak, borsa ile ilgili bilginizi artırabilirsiniz. Aynı zamanda bahsedilen yanlışları yapmayarak, kendinizi borsa piyasasında iyi bir yere alabilirsiniz. İmkanınız olduğu sürece online derslere, canlı yayınlara katılmanızı ve seminerlere gitmenizi sizlere tavsiye ediyoruz.

 1. Küçükte Olsa Bir Hisse Alın.

Borsa piyasasında hisse almaktan gözünüz korkmasın. Yalnız ilk etapta alacağınız hisseler, küçük olmalıdır. Eğer yüksek bir hisse satın alırsanız, bilmediğiniz için yanlış bir şirkete yatırım yapmış olabilirsiniz. Bu da yatırdığınız parayı kaybetmenize veya moralinizin sıfırlanmasına neden olabilir. Borsayı yeni yeni öğreniyorsanız, diğer başlayanların hatalarını siz yapmamalısınız. Borsaya yeni başlayanların en çok yaptığı hatalardan biri çok sayıda hisse senedi almalıdır. Bu konu da sizlerin dikkatli olacağını umuyoruz.

 1. Borsa Piyasası ile İnatlaşmayın!

Sizler daha tabiri caizse taze yatırımcılarsınız. Borsa piyasasında elbette yükselişler ve düşüşler olacaktır. Sizde bu nedenler hisse senetlerinizden kar edebileceğiniz gibi kaybedebilirsiniz. Bu nedenle kazanmaya ve kaybetmeye kendinizi alıştırmanız gerekmektedir. Borsa piyasasındaki tahminler doğru çıkabileceği gibi yanlışta çıkabilir. Bu durumda yapmanız gereken piyasa ile inatlaşmamanız. Hisselerin düşeceğini düşündüğünüz anda hisselerinizi satabilir ve zarar etmenizin önüne geçebilirsiniz.

borsa öğrenme eğitimi

Borsayı Öğrenmek İstiyorum

Borsayı öğrenmek istiyorum diyorsanız borsa direk girmek yerine aracı kurumların eğitimlerine katılarak borsa hakkında temel bilgilere sahip olmalısınız. Özellikle borsacılıkta kullanılan hisse senedi nasıl alınır, nasıl satılır? Endeks nedir? Teknik analiz, temel analiz nedir? borsa nedir TE nedir, Viop nedir gibi terimleri öğrenmelisiniz.

Unutmayı borsaya direk bilgisizce girmek ciddi maddi zararlar görmenize neden olabilir. Özellikle cezalı kağıtlar ve gün içerisinde ciddi yükselip düşen kağıtlar zarar etmenize neden olabilir.

Borsa öğrenmek istiyorum ama nerden öğrenebilirim sorusuna cevap arıyorsanız kullandığınız bankanın mobil uygulamasından YATIRIM ARAÇLARI ve MOBİL BORSA ya giriş yaparak borsa takip edebilirsiniz. Borsada en iyi öğrenme yöntemi kağıdı iyi takip etmektir.

Borsaya Ne Kadar Para Yatırmalıyım?

Borsaya girmeye kesin olarak karar verdiğinizde aklınıza “Borsaya Ne Kadar Para Yatırmalıyım?” sorusu gelir. Bu soru tamamen sizin bütçeniz ile alakalı bir durumdur. Bütçenizden borsa için ayıracağınız para kesinlikle ihtiyaçlarınızdan kesinti yaparak olmamalıdır. Aynı zamanda borsaya girmek için kredi çekmemelisiniz.

Borsa piyasası dengesizdir. Ne zaman ne yapacağı hiç belli olmaz. Kredi çekerek veya ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmayarak girdiğiniz borsa piyasası, sizi hezimete uğratabilir. Bu durumda çok zor duruma düşebilirsiniz. Peki, borsaya ne kadar ile girilmelidir? Az öncede söylediğimiz gibi borsaya mutlaka bütçenizden ayırdığınız kadar girmelisiniz. Bu tamamen sizin bütçeniz ile ilgilidir. İsteyenler 1.000 TL ile girebileceği gibi 10.000 TL ile de girebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda Borsa Nasıl Öğrenilir? Sıfırdan Borsa Eğitimi hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Borsa öğrenmek için aklınıza takılanları ve merak ettiğiniz soruları bize sorarak bilgi alabilirsiniz.

Acil Para Kazanma Yolları ve Yöntemleri

Borsa eğitimine nereden başlanır?

Borsa eğitimine başlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
Araştırma yapın: Borsa hakkında temel bilgilere ve işleyişine dair araştırmalar yapın. İnternet üzerinde yer alan kaynaklar, kitaplar ve finansal haberler size faydalı olabilir.
Eğitim programlarına katılın: Birçok finansal kuruluş ve eğitim kurumu, borsa eğitimi programları sunmaktadır. Bu programlara katılarak temel ve ileri düzeyde borsa bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Borsaya nasıl başlanmalı?

Borsaya başlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
Araştırma yapın: Borsa hakkında temel bilgilere ve işleyişine dair araştırmalar yapın. İnternet üzerinde yer alan kaynaklar, kitaplar ve finansal haberler size faydalı olabilir.
Hedeflerinizi belirleyin: Borsaya giriş yapmadan önce, yatırım hedeflerinizi ve risk toleransınızı belirleyin. Uzun vadeli yatırım mı yapmak istiyorsunuz, yoksa kısa vadeli al-sat işlemleri mi yapmak istiyorsunuz?

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.