Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Başarı Teşvik Programı Başvurusu ve E- Devlet Başvuru Formu

30.09.2023
45
A+
A-
Başarı Teşvik Programı Başvurusu ve E- Devlet Başvuru Formu

Başarı teşvik programı başvurusu ile ilgili geçtiğimiz aylarda duyuru yapılması ile birlikte en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu kapsamda öğrencilerin yanı sıra veliler de başarı teşvik başvurusunu kimlerin yapabileceğini, kimlere verileceğini ve başvuru şartlarını merak etmektedir. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından takibi yapılacak olan Başarı Teşvik Programı ile ihtiyaç sahibi öğrencilere maddi destek sağlanacaktır.

Maddi durumu iyi olmayan ihtiyaç sahibi öğrencilere verilecek olan maddi destekle öğrencilerin eğitimlerine ara vermeden devam etmeleri amaçlanmaktadır. Böylelikle öğrenciler eğitim hayatında sıkıntı yaşamadan devam edebileceklerdir. Başarı Teşvik Programı başvurusu yapabilmek için başvuru sahibinin ilgili şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Başarı Teşvik Programı Başvurusu ve E- Devlet Başvuru Formu

Başarı Teşvik Programı Nedir?

Başarı Teşvik Programı okul hayatlarında başarı olan öğrencileri desteklemek amacıyla yeni sosyal yardım faaliyetleri kapsamında verilen yardımlardan biridir. Yapılan bu yardımlardan Başarı Destek Programı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardım alan ailelerin ilköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversitede okuyan çocukları yararlanabileceklerdir.

Başarı Teşvik Programı ile sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi ailelerin devlet okullarında okuyan, sınıflarında ve okullarında dereceye giren ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğrenim öğrencileri farklı tutarlarda yardım alacaklardır. Bu kapsamda ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri net asgari ücretin yüzde 60’ı, yükseköğrenim öğrencileri ise net asgari ücret tutarında yardım alacaklardır. Diğer yandan dört yıllık örgün öğretim kazanan öğrencilere her ay 100 TL maddi destek sağlanacaktır.

Başarı Teşvik Programı Yardımı Kimlere Verilir?

Başarı Teşvik Programı Yardımı Kimlere Verilir?

Maddi yetersizlikten dolayı sosyal yardım alan ailelerin meslek lisesinden mezun olan çocukları destek ödemesi almaya hak kazanacaktır. Bu kapsamda lise öğrenimlerinin ardından meslek edindirme kurslarına katılarak ardından da iş hayatına katılacak olan öğrencilere net asgari ücret tutarınca ödeme yapılacaktır.

Başarı Teşvik Programı kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına verilen yardımlar oldukça geniştir. Öğrencilerin işe girmek için gerekli sınav ücretleri, sanat, spor ve bilim yarışmalarına katılan öğrencilerin ihtiyaçlarını da devlet karşılayacaktır. Başarı Teşvik Programı detayları aşağıdaki gibidir;

  • LGS sınavında ilk %5 e giren öğrencilere yılda 1 defa asgari ücretin 2 katı destek verilecektir.
  • Okulunda ilk 5’e, sınıfında ise ilk 3’e giren öğrencilere yılda iki defa net asgari ücretin %60’ı kadar destek verilecektir.
  • Meslek lisesi mezunlarının işe girmesi durumunda 1 yıl süre boyunca 3 ayda 1 net asgari ücret kadar ödeme desteği sunulacaktır. Genel not ortalaması 85 ve üstünde olan üniversite öğrencileri net asgari ücret kadar ödeme alacaktır.
  • YKS sınavında ilk 500 bine giren öğrenciler tek seferlik net asgari ücretin 3 katı destek alacaktır.
  • Öğrenim gördüğü fakültede ilk 5’e giren öğrencileri net asgari ücretin 2 katı destek alacaktır.
  • İhtiyaç sahibi ailelerin örgün eğitim alan çocuklara eğitim süresi boyunca her yıl aylık 300 TL maddi yardım alacaktır.
  • Üniversite sınavında ilk 500’e giren öğrencilerin eğitim hayatları süresince bütün barınma, burs ve yol ihtiyaçlarını devlet karşılayacaktır.

Başarı Teşvik Programı Başvuru Şartları

Başarı Teşvik Programı kapsamında ihtiyaç sahibi ve devletten sürekli olarak sosyal yardım alan ailelerin hem okulda hem de sınıflarında başarı gösteren çocukları ve LGS sınavında ilk 5’e giren öğrencilere destek sağlanacaktır. Yapılan açıklama ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında sosyal yardım alan ailelere anaokulu desteği sağlanacaktır. Bu destekle çocuğunu ana okuluna kaydettiren ailelerin okul ve kırtasiye masrafları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından karşılanacaktır.

Ortaöğretim veya üniversiteye kayıt yaptıran öğrenciler ve özel yetenek gerektiren programa katılanların ihtiyaçları da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanacaktır. Bu yardım tek seferlik yapılmaktadır. Bunun yanında lisanslı olarak bir spor kulübünde spora devam eden öğrencileri bütün müsabakalara katılması halinde yılda 1 sefer ve tek bir lisans için öğrencilere net asgari ücretin %50’si kadar destek verilecektir.

Başarı Teşvik Programı Başvurusu Nasıl Yapılır

Başarı Teşvik Programı başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler ve öğrencilerin ilk olarak e- devlet sistemine giriş yapmaları gerekir. E- devlet şifresi olmayanlar PTT şubelerine giderek belirli bir ücret karşılığında e- devlet şifresi sahibi olabileceklerdir. E- devlet şifresi ve T.C kimlik numarası ile sisteme giriş yapılmasının ardından arama kısmına Başarı Teşvik Programı yazılarak ilgili sayfaya ulaşılacaktır.

Başarı Teşvik Programı başvurusu yapmak için ekrana gelen formun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. Başvuru sahibinin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığının tespiti için yapılan başvuru yetkili birimlerce incelenecektir. Bu nedenle başvuru formunda yer alan bilgilerin doğru olması gerekir. Başarı Teşvik Programından yardım almaya hak kazananlara SMS ve e-mail ile dönüş sağlanacaktır. Bundan dolayı başvuru formunda yer alan iletişim bilgilerinin güncel olması gerekir.

İhtiyaç sahibi aileler verilen desteklerden düzenli bir şekilde yararlanabileceklerdir. Aynı şekilde eğitim hayatına düzenli olarak devam eden öğrencilerde nakit desteği alabileceklerdir. Verilen bu destekle öğrencilerin kaygı ve stresten uzak bir şekilde eğitim görmelerinin önü açılacaktır. Devlet tarafından sağlanan Başarı Teşvik Programından ihtiyaç sahibi her başarılı öğrenci faydalanabilecektir.

Aynı ailede birden fazla başarılı çocuk olması durumunda her çocuk için ayrı ayrı başvurulabilecektir. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler bakanlığa bağlı ilgili temsilcileri arayarak bilgi sahibi olabilirler. İhtiyaç sahibi aileler yalnızca kendi çocukları için başvurabilirler. Başkalarının çocukları adına başvuru yapamazlar bundan dolayı 18 yaşından küçük olan çocukların başvuruları velileri tarafından yapılır. Başarı Teşvik Programı başvurusu e- devlet sistemi üzerinden, bakanlıklardan ya da belediyelerden yapılabilmektedir.

E- Devlet Başvuru Formu

Başarı Teşvik Programı başvurusu için e- devlet üzerinden başvuru yapacak olanlar e- devlet şifreleri ve T.C kimlik numaraları ile sisteme giriş yaparak başvuru formunu doldurmak durumundadırlar. Başvuru formunda yer alan bilgilere istinaden başvurular yetkili birimlerce incelenecek uygun görüldüğü takdirde başvuru sahiplerine geri dönüş yapılacaktır. Başarı Teşvik Programı kapsamında öğrencilere verilecek maddi yardımın yeni eğitim ve öğretim döneminde verilmesi planlanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Başarı teşvik Programı için nereye başvurulur?

Başarı Teşvik Programı başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler ve öğrencilerin ilk olarak e- devlet sistemine giriş yapmaları gerekir.

Başarı teşvik Programı başvuruları başladı mı?

İhtiyaç sahibi aileler verilen desteklerden düzenli bir şekilde yararlanabileceklerdir. Aynı şekilde eğitim hayatına düzenli olarak devam eden öğrencilerde nakit desteği alabileceklerdir.
Başarı teşvik programı başvurusu

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık