Asgari Ücretten Emekli Olan Biri Ne Kadar Maaş Alır?

Asgari Ücretten Emekli Olan Biri Ne Kadar Maaş Alır?
A+
A-

Asgari Ücretten Emekli Olan Biri Ne Kadar Maaş Alır? Emeklilik, bireylerin yaşlandıklarında artık çalışamayacak durumda olmalarının sonucu bilinçli bir şekilde çalışmalarını bitirmeleri olarak nitelendirilmektedir. Diğer ismi tekaüt de olan emeklilik süreci öncesinde bir birikim planlanması yapılmaktadır.

Bu birikim planına göre yaşamı boyunca çeşitli işlerde çalışmış olan bireylerin maaşları hesaplanıp yüzdelikleri alınarak emeklilikte onlara geri verilmesi sistemiyle işlemektedir. Bu sisteme göre her işin kendine göre farklı emeklilik payı oranları mevcuttur. 2021 asgari ücretliden emekli olanların emekli maaşı Türkiye Emekliler Derneği tarafından belirlenmiştir.

Emeklilik Koşulları Nelerdir?

İnsan yaşamının fazlaca bir bölümü çeşitli işlerde çalışarak tüketmektedir. Yaşamın geri kalan kısmını daha rahat geçirebilmek adına yapılan birikimler emeklilik hayatını kolaylaştırmaktadır. Bunun için çalışırken birtakım birikim planları yapılmaktadır. Bu birikimlerin bozulmaması adına düzenlenen bazı emeklilik çeşitleri vardır. Emeklilik planı kişinin yaşına, çalışma hayatı boyunca çalışılan sigortalı gün sayısına ve ilk sigortalılık günü gibi birçok etmenle oluşturulmaktadır. Aşağıdaki şartlara bağlı olarak açıklamak gerekirse:

  • Yaş: Kanunda geçen sigorta giriş tarihine göre belirlenmiş olan emeklilik yaşının tarihini belirtmektedir.
  • Prim gün sayısı: Sigortalı olarak çalışılan gün sayısını nitelemektedir.
  • Sigortalılık süresi: Sigortaya ilk kez başladığı tarih ile emeklilik başvurusu yapıldığı tarih arasındaki süreye denmektedir.

Bunların yanı sıra bir de normal emeklilik şartlarını yerine getiremeyip yine de emekli olmak isteyenlerin hakkını koruyan bir emeklilik çeşidi bulunmaktadır. Kısmi emeklilik başlığı altında yaşı ilerlemiş olan bireyler için de düşünülen ve kademeli olarak emekliliği sağlayan türe denmektedir. Malulen emeklilik ise sigortanın karşılayabileceği kapsamda artık çalışamayacak durumda olanlara sağlanmış olan bir haktır.

2021 Yılı İçin Asgari Ücretten Emekli Olanlar Ne Kadar Maaş Alır?

2021 yılı asgari ücretten emekli olanların maaşını Türkiye Emekliler Derneği belirlemiştir. 2021 yılı asgari ücretleri kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bekar ve çocuğu olmayan kişiler 2.825,9 TL maaş alırken evli ve eşi çalışmayan kişiler ise 2.879,57 TL maaş almaktadır. Bu değişikliğe göre emeklilik yaşı gelmiş olanların almış olacakları maaş da değişiklik gösterecektir. 2021 yılında SSK ve Bağkur emeklilerine yapılmış olan maaş zammı  %8,36’dır. Bu durumda asgari ücretten emekli olmuş olan bir vatandaş 1.625 TL ile 2000 TL ARASINDA maaşa sahip olacaktır.

Asgari Ücretten Emekli Olan Biri Ne Kadar Emekli Maaşı Alır 2021

Asgari ücretten emekli olan biri 2021 yılında alacağı maaş asgari ücret artışı ile doğru orantılıdır. 2021 yılında asgari ücretin artması ile beraber en düşük emekli maaşı sigortalı çalışan biri için 2000 TL olmuştur. Asgari ücretle çalışan biri Ocak 2021 tarihi itibari ile zamlı olarak alacağı para 1904 TL’den 2000 TL’ye çıkarılmıştır.

Emekli Maaşı Farklılıkları Nelerdir?

Emekli olabilmek için prim ödenen sigortaya bağlı olarak alınacak olan maaş da farklılık göstermektedir. SSK, Bağkur, Tarım Bağkur ve memur emekli maaşı gibi birçok kategoride emeklilik çeşitleri barınmaktadır. Tüm bu sayılan çeşitlerin emeklilik ücretlerinde değişkenlikler vardır. Yaşamı boyunca çalışmış olan bir kişi emeklilik günü geldiğinde artık çalışamaz durumda olmaktadır. Bu yüzden çalıştığı işe bağlı olarak emeklilik fiyatları aşağıdaki gibidir:

  • SSK (4A) emekli maaşı:000 TL
  • Tarım BAĞKUR emekli maaşı:332 TL
  • Memur emekli maaşı:459 TL
  • BAĞKUR emekli maaşı: 1625 TL

Sizlere bu yazımızda asgari ücretle çalışan biri ne kadar emekli maaşı alır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Asgari ücretle çalışan biri ne kadar maaş alır hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.