Emeklilik

Asgari Ücretten Emekli Olan Biri Ne Kadar Maaş Alır?

Asgari Ücretten Emekli Olan Biri Ne Kadar Maaş Alır? Emeklilik, bireylerin yaşlandıklarında artık çalışamayacak durumda olmalarının sonucu bilinçli bir şekilde çalışmalarını bitirmeleri olarak nitelendirilmektedir. Diğer ismi tekaüt de olan emeklilik süreci öncesinde bir birikim planlanması yapılmaktadır.

Bu birikim planına göre yaşamı boyunca çeşitli işlerde çalışmış olan bireylerin maaşları hesaplanıp yüzdelikleri alınarak emeklilikte onlara geri verilmesi sistemiyle işlemektedir. Bu sisteme göre her işin kendine göre farklı emeklilik payı oranları mevcuttur. 2022 asgari ücretliden emekli olanların emekli maaşı Türkiye Emekliler Derneği tarafından belirlenmiştir.

Emeklilik Koşulları Nelerdir?

İnsan yaşamının fazlaca bir bölümü çeşitli işlerde çalışarak tüketmektedir. Yaşamın geri kalan kısmını daha rahat geçirebilmek adına yapılan birikimler emeklilik hayatını kolaylaştırmaktadır. Bunun için çalışırken birtakım birikim planları yapılmaktadır. Bu birikimlerin bozulmaması adına düzenlenen bazı emeklilik çeşitleri vardır. Emeklilik planı kişinin yaşına, çalışma hayatı boyunca çalışılan sigortalı gün sayısına ve ilk sigortalılık günü gibi birçok etmenle oluşturulmaktadır. Aşağıdaki şartlara bağlı olarak açıklamak gerekirse:

  • Yaş: Kanunda geçen sigorta giriş tarihine göre belirlenmiş olan emeklilik yaşının tarihini belirtmektedir.
  • Prim gün sayısı: Sigortalı olarak çalışılan gün sayısını nitelemektedir.
  • Sigortalılık süresi: Sigortaya ilk kez başladığı tarih ile emeklilik başvurusu yapıldığı tarih arasındaki süreye denmektedir.

Bunların yanı sıra bir de normal emeklilik şartlarını yerine getiremeyip yine de emekli olmak isteyenlerin hakkını koruyan bir emeklilik çeşidi bulunmaktadır. Kısmi emeklilik başlığı altında yaşı ilerlemiş olan bireyler için de düşünülen ve kademeli olarak emekliliği sağlayan türe denmektedir. Malulen emeklilik ise sigortanın karşılayabileceği kapsamda artık çalışamayacak durumda olanlara sağlanmış olan bir haktır.

2022 Yılı İçin Asgari Ücretten Emekli Olanlar Ne Kadar Maaş Alır?

2022 yılı asgari ücretten emekli olanların maaşını Türkiye Emekliler Derneği belirlemiştir. 2022 yılı asgari ücretleri kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Buna göre en düşük emekli maaşı 2.500 TL dir. Değişikliğe göre emeklilik yaşı gelmiş olanların almış olacakları maaş da değişiklik gösterecektir. 2022 yılında SSK ve Bağkur emeklilerine yapılmış olan maaş zammı yüzde 25,48 dir.

Asgari Ücretten Emekli Olan Biri Ne Kadar Emekli Maaşı Alır 2022

Asgari ücretten emekli olan biri 2022 yılında alacağı maaş asgari ücret artışı ile doğru orantılıdır. 2022 yılında asgari ücretin artması ile beraber en düşük emekli maaşı sigortalı çalışan biri için 2500 TL olmuştur. Asgari ücretle çalışan biri Ocak 2022 tarihi itibari ile zamlı olarak alacağı para 4.253 TL dir.

Emekli Maaşı Farklılıkları Nelerdir?

Emekli olabilmek için prim ödenen sigortaya bağlı olarak alınacak olan maaş da farklılık göstermektedir. SSK, Bağkur, Tarım Bağkur ve memur emekli maaşı gibi birçok kategoride emeklilik çeşitleri barınmaktadır. Tüm bu sayılan çeşitlerin emeklilik ücretlerinde değişkenlikler vardır. Yaşamı boyunca çalışmış olan bir kişi emeklilik günü geldiğinde artık çalışamaz durumda olmaktadır. Bu yüzden çalıştığı işe bağlı olarak en düşük emeklilik maaşı aşağıdaki gibidir:

  • Tarım BAĞKUR emekli maaşı: 2.500 TL
  • Memur emekli maaşı: 2.500 TL
  • BAĞKUR emekli maaşı: 2.500 TL

Sizlere bu yazımızda asgari ücretle çalışan biri ne kadar emekli maaşı alır sorusuna cevap vermeye çalıştık. Asgari ücretle çalışan biri ne kadar maaş alır hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu