Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

03.05.2023
1.604
A+
A-
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? Kredi kartı dönem borcuna dair aylık ödenmesi gereken minimum miktarı ifade eden asgari tutarın zamanında ödenmemesi, hatta bir gün bile borç ödemesinin geciktirilmesi, maalesef ki olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur

Kredi kartı asgari tutarını ödemeyi bir alışkanlık haline dönüştürmek, her ay yalnızca kart borcunun asgari miktarını ödemek, kişinin kredi kartı borcuna faiz işlenmesi ve borcun git gide daha da büyümesi anlamına geliyor.

Kredi kartı toplam limitinin genellikle %30 ya da %40’ına denk gelen asgari tutarın gününde ödenmemesi ve son ödeme tarihinin geçirilmesi ise kişinin bir sonraki ay, gecikme faizi ödemesi ile sonuçlanıyor.

Üstelik asgari limitin birkaç ay üst üste ödenmemesi ya da geç ödenmesi, daha ciddi sonuçlara yol açabiliyor.

Bu yazımızda kısaca kredi kartı asgari tutarı ödenmezse ne olur? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Geç Ödenirse Ne Olur?

Asgari tutarın geç ödenmesi, kişinin bir sonraki hesap kesimine yansıyor. Yani asgari tutarı birkaç gün dahi geciktirmeniz, bir sonraki ay gecikme zammı ödemek zorunda kalacağınız anlamına geliyor.

Yıl içerisinde asgari tutarın 3 ve üzeri kez geç ödenmesi ise kişinin kullandığı kredi kartının nakit kullanıma kapatılması yani kişinin nakit avans çekememesi ile sonuçlanıyor.

Bununla birlikte borcun geç ödenmesi durumunda kişiye dair herhangi bir yasal ya da idari takip başlatılmıyor.

Kredi kartı asgari tutarının geç ödenmesi, kişinin yalnızca nakit avans çekemeyeceği ve nakit ihtiyaçlarını karşılayamayacağı anlamına da gelmiyor.

Bu durum, aynı zamanda kişinin kredi siciline de işleniyor.

Geç ödenen her asgari tutar, kişinin kredi puanını düşürdüğünden kişinin diğer kredi kart başvurularının ya da bankalara kredi başvurularının olumsuz sonuçlanmasını da beraberinde getiriyor.

Asgari tutarı sürekli geç ödeyen, kredi kartı nakit kullanıma kapatılan kişilere bankalar, genellikle ipotek göstermeden ya da kefilsiz kredi vermeyi tercih etmiyorlar.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bir ay boyunca yani 30 gün içerisinde kartının asgari tutarını ödemeyen kişiler, bir sonraki ay gecikme ve akdi faiz ödemek zorunda kalıyorlar.

Bir aylık ödememezlik durumunda herhangi bir yasal ya da idari takip başlatılmıyor.

Kişinin üst üste iki ay boyunca kart borcunun asgari tutarını ödememesi durumunda ise 2. döneme giriliyor.

2 aylık süre boyunca ödeme yapmayan kişiler, kredi kartları ile alışveriş yapamıyor ve nakit avans çekemiyorlar.

Yani kişinin kartı kullanıma kapatılıyor.

Bu süreçte, banka da müşteriyi arayarak, bir an önce dönem asgari borçlarını ödemesi gerektiğini, aksi halde yakında idari ve yasal takip başlatılacağını dile getiriyorlar.

3.ayda kredi asgari borcu ödenmediğinde banka, kişiyi son kez arıyor ve ödemeyi yapması için müşterisine 1 hafta süre veriyor.

1 hafta içerisinde de borç ödenmediğinde yasal süreç başlamış oluyor.

Bu süreç ile kişinin banka borcunun ödenmesi için gelirine yani maaşına el konuluyor.

Maaşın yetersiz kaldığı hallerde ise kişinin mal varlığına da el konulabiliyor.

Yasal takibe alınan kredi kartı kullanıcıları, aynı zamanda Merkez Bankası kara listesine ekleniyorlar. Kara listeye giren kişiler, sonraki süreçte kart borçlarını düzenli bir şekilde ödeseler dahi 5 yıl boyunca kara listeden çıkamadıkları için kredi ya da kredi kart başvuruları bu süre içerisinde olumsuz sonuçlanıyor.

İstisnai olarak bazı bankalar, kara listedeki kişilere dahi kredi verseler bile kişi, yüksek faiz oranlarını ödemek zorunda kalıyor.

Kredi Kartı Borcu Ödemeyince Eve İcra Gelir Mi?

Kredi kartı borcunu ödemeyince eve icra gelir mi sorusunu borcu ekonomik durumlardan dolayı ödeyemeyen bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Kredi kartı borcunu ödemediğinizde evinize hemen icra gelmez. Ancak borcunu bazı nedenlerden dolayı 3 ay ödemediğinizde kredi kartı borcunuz 90 gün sonunda bir avukata devredilir.

Bankanın atadığı avukata size icra takibi başlatmak için dosya hazırlar ve icra dairesine giderek ödeme emri çıkarır. Ödeme emrinde 1 hafta içerisinde tüm borcun peşin yada taksitle ödenmesi talep edilir eğer siz ödeme emrine itiraz etmeseniz borcunuz kesinleşir ve icra işlemleri başlatılır.

Genelde avukatlar ilk olarak maaşınıza icra koyarak borcu tahsil etmeye çalışır. Eğer sigortalı çalışan değilseniz sizi arayarak evinize haciz göndereceğini söyleyerek sizi korkutur. Genelde avukatlar eve haciz gönderme işlemine sıcak bakmamaktadırlar.

En kötü senaryo ise avukatın tahsil edemediği borcun belli bir süre sonra varlık şirketlerine devredilmesidir. Varlık şirketleri sizden borcu tahsil etmek için sadece sizi aramakla kalmaz akraba ve eş, dostunuzu bile arayarak size büyük rahatsızlık verir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

Bir dönem kredi kartı borcu ödenmediğinde hapis cezası vardı ancak yapılan düzenleme ile artık kredi kart borcunu ödemediğiniz hapis cezası bulunmamaktadır. Yani siz kredi kartının borcunu ödeneğinizde bu yüzden hapse girmensiniz.

Ancak kredi kartı borcu ödemediğinizde avukat size kredi kartı borcu için yapılandırma için önerdiğinde yada taahhüt verdiğinizde bunun için resmi bir evrak imzaladığınızda yapılandırmayı bozmaktan dolayı cezaevine girebilirsiniz. Eğer kredi kartı borcunuzu ödemeyecek durumdaysanız asla yapılandırma için imza atmayın.

Kredi Kartı Borcu Ödenmeyince Ne Olur?

Kredi kartını 1 ay yada 2 ay ödememek sadece kredi puanınız etkiler. Ancak 3 ay ödememek borcun bankanın tahsilat birimine devredilmesine neden olur. Tahsilat birimi size borcu tekrardan yapılandırma yaparak ödeme kolaylığı sağlar.

Bankanın size son şans olarak sunduğu bu anlaşma sizin için son çıkıştır. Halen borcu ödememekte ısrarcı olursanız borcunuz katlanarak bir avukata devredilir. Avukatlık olan borç artık bankadan çıkmıştır bankayı arasanız bile sizi direk avukata yönlendirecektir.

Avukatlık masrafları, dosya masrafları ve icra masrafa eklendiğinde yüksek borcunuz icra yolu ile sizden tahsil edilir.

Kısacası kredi kartı asgari tutarının mutlaka zamanında ödenmesi gerektiğini, 3 ay üst üste asgari tutarın ödenmemesinin yasal takip sürecini başlattığını söyleyebiliriz.

Kredi kartı asgari borcunu ödemek yerine dönem borcunu zamanında ödeyerek, kredi puanınızı yükseltebilir, kredi ve kredi kart başvurularınızın olumlu bir şekilde sonuçlanmasını garantileyebilirsiniz.

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?( Puan Yükseltme Taktikleri)

Kredi kartı borcu ödenmezse haciz gelir mi?

Evet, kredi kartı borcu ödenmezse bankalar tarafından yasal takip başlatılabilir ve sonuçta borçlu kişinin mal varlığına haciz konulabilir. Ancak, haciz işlemine geçmeden önce bankalar ödeme konusunda borçlu kişiyi uyarmak için farklı yollar da deneyebilirler. Haciz işlemi de borcun ödenmemesi halinde son çaredir.

1 ay kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

Kredi kartı borcunun ödenmesinde her bankanın uyguladığı farklı politikalar olabileceği gibi, genellikle ilk ödeme tarihinden itibaren 30 gün içinde borç ödenmezse gecikme faizi işlemeye başlar. Borcun ödenmemesi durumunda banka, borçlunun ödeme yapması için hatırlatma mesajları veya telefon çağrıları yapabilir. Ancak, bu süreç devam ederken borç ödenmezse, banka hukuki yollara başvurarak borcun tahsilini sağlamak için yasal işlemler başlatabilir ve sonuçta haciz işlemi uygulanabilir. Bu nedenle, kredi kartı borcu ödeme tarihlerine dikkat edilmesi ve ödemelerin zamanında yapılması önemlidir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık