Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Kredi Çıkmıyor Ne Yapmalıyım? Hemen Kredi Alma Yolları

08.05.2023
1.640
A+
A-
Kredi Çıkmıyor Ne Yapmalıyım? Hemen Kredi Alma Yolları

Kredi Çıkmıyor Ne Yapmalıyım? Artık pek çok kişi belli bir yatırım yapmak veya çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için bankalardan toplu para çekmektedir. Özellikle ev almak isteyen, otomobil almak isteyen ve hatta tatil giderlerini karşılamak isteyen kişiler bile banka kredilerine yönelmektedir. Ancak bankalar herkes için aynı oranda kredi vermediği gibi yine herkese de kredi vermez. Çünkü bankaların kredi verebilmeleri için bir takım koşulları da yerine getirmeniz gerekmektedir.

Kredi Çıkmıyor Ne Yapmalıyım? Hemen Kredi Alma Yolları
Kredi Çıkmıyor Ne Yapmalıyım Hemen Kredi Alma Yolları

Özellikle kredi çekmek isteyen kişiler için ilk olarak kredi puanının yeterli olması gerekir. Yani kredi notu düşük olan kişilerin veya bankalar tarafından yasal takip sürecinde olan kişiler için kredi  verilmez. Bunun için ilk olarak kredi notunuzun istenilen düzeyde olması gerekir. Kredi notu orta veya düşük olan kişiler için ise belli teminatlar istenir. Bu teminatları sağladığınız takdirde kredi çekme olanağınız da artacaktır.

Bazı vatandaşlar kredi çekmek için gerekli teminatları sağlasa da bankalardan yine kredi alamayabilir. Bunun nedeni ise kişilerin yasal takip sürecinde olması, banka sicil kayıtlarının bozuk olması ve kırmızı kalem yemeleridir. Dolayısı ile bu özellikte olan kişilerin bankalardan kredi çekmesi nerede ise imkansızdır. Ama bazı bankalar müşterileri için çeşitli kolaylıklar da sağlamaktadır. Yani olumsuz gibi görünen durumlarda bile bazı bankalardan kredi çekebilirsiniz. Dolayısı ile ilk olarak kredi çıkmıyor ne yapmalıyım? Sorusunun yanıtını doğru bir şekilde bilmeniz ve bilinçli bir şekilde kredi başvurularında  bulunmanız faydalı olacaktır.

Kredinin Onaylanması İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Reşit olan herkes, bankalardan kredi başvurusunda bulunabilir. Başvuru sürecini herkes rahatlıkla gerçekleştirebilir. Ama bankalara kredi  başvurusunda bulunmak kredinin çıkacağı anlamına gelmez. Bankalar yürüttükleri politikalar gereği ilk olarak  kişilerden bazı şartları yerine getirmelerini isterler. Daha sonra kredi şartlarını yerine getirip, başvuruda bulunan kişiler için detaylı bir incelme başlatılır. Kredi tahsis birimleri kişilerin verdiği teminatlardan, alacakları kredi miktarına kadar en ufak ayrıntıları bile incelerler. Ancak her bankanın yürüttüğü politika birbirinin benzeri olsa da tamamen aynı değildir.

Bazı banklar, müşterileri için daha esnek koşullar sağlasa da bazı bankaların şartları ve koşulları daha ağır olabiliyor. Dolayısı ile ilk olarak bankaya kredi başvurusunda bulunmadan önce detaylı bir araştırma yapmanız ve daha sonra hangi bankaya kredi başvurusunda ulunacağınız konusunda bir netliğe ulaşmanız gerekmektedir. Bankaların genel olarak kredi çıkması için müşterilerinden istediği özellikler ise;

 • Kredi notu: bankalara kredi başvurusunda bulunduğunuzda ilk olarak kredi notunuz değerlendirilir. Burada üç gurup mevcuttur. Bunlar ise riskli gurup, orta riskli gurup ve kredi notu iyi olanlar. Yani riskli gurupta yer alan kişilerin, bankalardan istediği krediler büyük ihtimale çıkmayacaktır.
 • Gelir düzeyi: banklar kredi notundan sonra kişilerin aylık gelirini gözeterek kredi vermektedir. Yani kişilerin istediği kredi miktarı ile aylık ödenecek kredi miktarı baz alınarak, kişilerin aylık kazançlarına bakılır. Burada ince bir inceleme başlatılır. Yani kredi başvurusunda bulunacak kişilerin diğer aylık giderleri de hesaplanarak karara bağlanır.
 • İş yerinin özelliği: çalışan kişilerin çalışma sürelerine bakılır. Burada bazı bankalar en az üç ayık bir çalışma süreci belirlerken, bazı banklar 6 aylık veya 12 aylık bir çalışma süreci ister. Aynı zamanda nerede çalıştığınız da bankalar için önemlidir. Örneğin kamuda çalışan kişiler için veya kurumsal bir firmada çalışan kişiler için kredi almak daha kolaydır.
 • Teminat: bazı banklar kredi başvurusunda bulunan kişilerden kredi türüne göre bazı teminatlar isteyebiliyor. Bu teminatlar çoğunlukla konut kredilerinde istense de yüklü miktarda kredi çekecekler için de teminat istenebilir. Yani bankalar kişilerden ipotek gösterecekleri bir mal varlığı veya kefil gösterebilecekleri kişileri isteyebilir.

Asgari Ücretle Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Ülkemizde asgari ücretle çalışan kişi sayısı bir hayli fazladır. Dolayısı ile asgari ücretle ne kadar kredi çekebilir? Sorusu da finansman konularında en sık sorulan sorulardan biridir. Öncelikle asgari ücretle çalışan kişilerden bankaların istemiş olduğu koşullar değişiklik gösterebilir. İlk etapta kişinin kredi notuna balkır ve daha sonra farklı bankalarda borcunun olup olmadığına bakılır. Bunun nedeni ise çekilecek olan kredinin zamanı gelince ödenme ihtimalidir.

Bankalar için ilk olarak çalıştığınız yerden kadar süre çalıştığınızdır. Yani bankalar  en az 3  ay boyunca aynı iş yerinde çalışma şartı arar. Bazı bankalar ise 6 aylık çalışma süresi veya 12 aylık çalışma süresi şartı koyabilirler. Bunun dışında asgari ücretle çalışan kişiler için çekilecek kredi miktarı da banklar için önemlidir. Yani kredi miktarı aylık ödeyebileceğiniz oranda olmalıdır.

Asgari ücretle çalışan kişilerde ne tür kredi almak istediklerine de bakılır. Çünkü bazı kredi miktarları yüksek olduğu için banklar düşük maaşla çalışan kimselere yüksek oranlı kredi vermez. Bu nedenle kişiler ne kadar maliyetli ve ayık ödemeli kredi çekmek istediklerini bankaya sunmalıdır. Bu sayede bankalar kredi çekmek isteyen kişiler hakkında detaylı bir incelemek yaparak kararını verir. Ancak ihtiyaç kredisi gibi düşük miktarda kredi çekecek kişiler için kredi almak daha kolaydır. Ayrıca internet bankacılığı ile kredi veren bankalara başvuru yapıldığında kredi daha kolay onaylanacaktır. Burada bankalar genelde kredi notuna bakmaksızın finansman ihtiyacınızı karşılayacaklardır.

Çok Başvuru Yaptığım İçin Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Çok başvuru yaptığım için kredi alamıyorum ne yapmalıyım? Diyorsanız, ilk olarak kredi için her bankaya başvuru yapmamanız gerekir. İlk etapta sizin şartlarınıza ve  gelirinize göre kredi verecek bankaları araştırarak, kendiniz için uygun olan bankaya başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu sayede her bankaya başvuru yapmaktan ve ret cevabı almaktan kendinizi koruyabilirsiniz.

Ayrıca pek çok farklı bankada kredi borçlarınız mevcut ise bunun için tüm kredilerinizi tek bir bankada toplamanız sizin için faydalı olacaktır. Yani birden fazla bankaya borçlu olmak yerine tek bir bankaya borçlu kalarak, hem kredi notunuzu düzeltebilir hem de diğer bankalardaki tüm borçlarınızı kolay bir şekilde kapatabilirsiniz. Bunun için devlet ile anlaşmalı üç banka mevcuttur. Bu üç bankadan birine borç transferi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bu sayede kredi almak istediğiniz bankaya tekrar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer acil nakde ihtiyacınız yok ise artık bankalara kredi talebinde bulunmayı bırakmanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Fakat acil kredi çekmek isterseniz ve çok fazla kredi başvurusunda bulunduğunuz için tekrar kredi çekemiyorsanız, o halde bankalara istedikleri teminatları göstererek, kredinizin onaylanmasını sağlayabilirsiniz. Burada bankalar teminat olarak, kefil ve  ipotek göstermenizi isteyebilirler.

kredi çıkmıyor ne yapmam lazım

Bankalardan Kredi Alamıyorum

Krediye acil ihtiyacı olan kişilerin sorunlarından biri bankalardan kredi alamıyorum  ne yapmalıyım sorusudur. Kredi alamayan kişiler için bazı bankalar daha kolay bir şekilde kredi imkanı sağlamaktadır.

Ancak burada kişiler ilk olarak bankaların kendilerinden istemiş oldukları çeşitli şartları yerine getirmeleri gerekir. Eğer kredi alamıyorsanız, bunun için daha kolay kredi çekebilmek adına birkaç adımı takip etmenizde fayda vardır. Peki, burada takip edilmesi gereken adımları nelerdir? İşte daha kolay kredi çıkması için ve kredinizin daha hızlı onaylanması için yapmanız gerekenler.

 • Öncelikle yüksek miktardaki kredi başvurularınızdan vazgeçmeniz gerekir.

Bilindiği üzere kredi çıkmamasının birincil  nedenlerinden sadece bir tanesi kişilerin aylık aldıkları maaşlardır. Eğer düşük maaşlı bir işte çalıyorsanız, sizin için yüklü miktarda kredi imkanları verilmez. Bu nedenle çekeceğiniz kredi ile maşınızın birbiri ile örtüşmesi gerekiyor. Peki düşük maaşlı bir kişi yüksek miktarda kredi çekmek isterse ne yapmalı? Bu kişiler için sadece maşlarını göstermeleri yeterli olmaz. Bir ya da birkaç kefil göstererek istediğiniz miktardaki kredinizin daha kolay onaylanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında mal varlıklarınızı teminat olarak gösterebilirsiniz. Özelikle konut kredisi alacak kişiler, mevcutta kendi üzerine kayıtlı olan evi ipotek ettirebilirler.

 • Kredinizin neden onaylanmadığını öğrenin.

Eğer bir banka size kredi vermiyor ve başvurunuzu ret sonucu ile cevaplandırıyorsa mutlaka bir neden vardır. Bunun için bankanın kredinizi neden onaylamadığını öğrenip, ona göre kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz. Yani bu durumda  kesinlik çözüm odaklı olarak hareket etmenizde fayda vardır.

 • Gelir düzeyinizi yüksek gösterin.

Pek çok kişiye kredi çıkmamasının sebeplerinden biri gelir düzeyinin yetersiz bulunmasıdır. Eğer maşınız kredi çekmek için yeterli gelmiyorsa  o zaman yaptığınız ek işleri bankaya sunabilirsiniz. Eğer kirada bir eviniz varsa kira gelirlerini veya eşinizin çalıştığı maşı teminat olarak gösterebilirsiniz. Yani maaş yetersizliği nedeni ile kredi çekemeyen kişiler mutlaka farklı noktalardan elde ettikleri gelirleri de göstermelidir.

 • Kredi notunuz düşük ise kredi notunuzu yükseltin.

Kredi çekmek için en  büyük engellerden biri de kredi notudur. Eğer kredi notunuz yüksek değil ise kredi çekmeniz oldukça zor bir hal alabilir. Bu nedenle düşük kredi notunuzu yükselmeniz faydalı olacaktır. Ama kredi notunu yükseltmek kolay ve hızlıca yapılan bir işlem değildir. Vakit alabilir fakat kredi notunu yükselmek imkanız değildir. Eğer kredi notunuzu yükseltmek isterseniz, bankalarda az da olsa bir miktar para biriktirmeniz faydalı olacaktır. Öte yandan bankalara otomatik fatura ödeme talimatları verebilirsiniz. Ayrıca bankalardan düşük limiti kredi kartı talep ettiğinizde de kredi notunuzu yükselecektir.

 • Eğer bir banka kredi vermiyorsa farklı bankaya yönelebilirsiniz.

Tek bir banka size kredi vermiyor diye diğer bankalarda vermeyecek diye bir kural yoktur. Çünkü bankalar kredi çekecek kişiler için farklı şartlar öne sürer. Bu nedenle sizin ihtiyaçlarınıza yönelik bir banka araştırması yaparak, kredi için başvuruda bulunabilirsiniz. Burada ilk yapmanız gereken ise bankaların şartlarını ve kredi vermek için aradıkları özellikleri bilmeniz yeterli olur. Bu yönde kendi evraklarınızı eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlayarak, başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 • İnternet bankacığı üzerinden başvurularınızı yapın.

Dijital platformlar üzerinden daha aktif bir şekilde hizmet veren bankalardan kredi istemeniz daha doğru olacaktır. Çünkü 2023 yılında internet bankacığı üzerinden pek çok banka ihtiyaç kredisi gibi çeşitli kredi destekleri sağlamaktadır. Üstelik bu bankaların pek çoğu şartları arasında kredi notu aramaz. Yani internet üzerinden başvuru kabul eden bankaları deneyerek daha kolay ve daha pratik bir şekilde kredi çekebilirsiniz.

Tüm bu detaylara uygun bir şekilde kredi başvurusunda bulunduğunuzda kredileriniz daha hızlı bir şekilde onaylanacaktır. Yani ihtiyacınız olan finansman desteğini her zamankinden daha pratik bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Maaşım Var Kredi Çekemiyorum Ne Yapmam Gerekir?

Bankaların kredi vermesi için kişilerden aylık gelir miktarlarını belge olarak göstermelerini isterler. Ama bazı kişiler maaş gelir oranlarını her ne kadar gösterseler de kredileri onaylanmayabilir. Bu gibi durumların belli başlı sebepleri mevcuttur. Eğer siz de maşım var kredi çekemiyorum diyorsanız ilk etapta bunun sebeplerini araştırmanız gerekir. İşte genel sebepler;

 • Maaş ile kredinin birbiri ile örtüşmemesi; yani çekeceğiniz kredi limiti yüksek is eve maaşınız düşük ise size burada kredi verilmez. Çünkü bankalar kişilerin gelirini araştırırken, bir ay içinde yaşamlarını devam ettirecek diğer ihtiyaçlarını da göz önünde bulundururlar. Dolayısı ile maaş oranınıza göre düşük limitli kredi başvurularında bulunmanız sizin için daha avantajlı olacaktır.
 • Üzerinizde farklı kredi varsa; eğer daha önceden kredi çekmiş iseniz ve bu kredinin ödemeleri için maaşınızdan her ay düzenli kesinti oluyorsa kredi çekme başvurunuz onaylanmayacaktır.
 • Yasal takipte olanlar; maaşı olup ta yasal takip sürecinde olan, banka sicili bozuk olan veya kırmızı kalem yiyen kişilerin her ne kadar maaş oranı yüksek olsa da bankalar kredi vermekten kaçınır. Bu nedenle ilk etapta üzerinizdeki yasal takibi kaldırmanız gerekir.
 • Kredi notu düşük olanlar; özellikle daha önceden hiç kredi çekmemiş kişilerin her ne kadar belli bir maaş oranı mevcut olsa da kredi puanları riskli gurupta yer alır. Bu nedenle bankalar ile daha yoğun bir şekilde çalışıp, kredi puanınızı yükseltmeniz önerilir.
 • Çalışma süresi; yeni işe giren banka müşterilerinin kredi çekmesi nerede ise olanaksızdır. Yani maaşınızın olması kredi çekmek için yeterli bir teminat değildir. Bu durumda bankalar müşterilerinden ne kadar süre aynı yerde çalıştıklarını göz önünde tutarlar. Bazı bankalar 3 aylık bir çalışma dönemi ister bazıları 6 ile 12 aylık aynı yerde çalışma şartı arar.
 • Maaşınızda icra varsa; kredi çekmek için prosedür olarak sadece maaşı göstermek yeterli değildir. Eğer maaşınızda icra takibi varsa bu da kredi çekmenizi engelleyecek durumlardan biridir. Yani maşının kendi eline geçmeyecek kişiler için bankalar kredi vermek istemez.
 • Nerde çalıştığınızın önemi; banklar için nerede ve nasıl bir iş yerinde çalıştığınız da önemlidir. Eğer kamu kuruluşlarında memur olarak çalışıyorsanız, bu durumda kredi çekmeniz daha kolay olacaktır. Yine kurumsal bir iş yerinde çalışıyorsanız bu durumda da kredi çekmeniz kolay olur.

Ön Onay Verilen Kredi Çıkar Mı?

Bankalara kredi başvurusunda bulunan kişilerin aklına takılan sorulardan biri de ön onay verilen kredi çıkar mı? Sorusu olmaktadır. Ön onay demek, banka şubelerine gitmeden yapılan başvurulardır. Bunlar internet şubeciliği üzerinden, mobil bankacılık üzerinden ve sms üzerinden yapılan başvurulardır.  Daha çok konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve araba kredisi için ön başvuru online olarak dijital platformlar üzerinden yapılır ve genelde onay alınır. Ön onay alan kişilerden banka bir takım evrak ve belgeler ister.

Kredi çekebilmek için bankaların istediği evrakları bankaya sunan kişilerin başvuruları tekrar inceleme kurulu tarafından detaylı bir incelemeye tabi tutulur. Elbette ön onay alan herkesin kredisi onaylanacak diye bir kural yoktur. Bankalar kredi için uygun buldukları kişilere kredi onayı verirken, uygun bulmadıkları kişilerin kredilerini onaylamaz. Kredisi onaylanan kişilerin istedikleri miktar, hesaplarına yatırılmış olur.

Bazı kimselerin ise ön onayları direk olarak ret ile sonuçlanır. Bunun nedeni ise tüm bankaların ilk etapta kişilerin kredi puanlarına bakması durumudur. Eğer kredi notunuz riskli gurupta ise ön onay verilmeden mevcut başvuruda bulunduğunuz kredi onay almayacaktır. Bu nedenle kredi notunuzun yüksek olması önemli bir detaydır.

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?( Puan Yükseltme Taktikleri)

Kredi Limiti Nasıl Sorgulanır? ( Kredi Limitini Hemen Öğren)

Ne olursa olsun kredi veren bankalar?

Herhangi bir nedenle kredi ödeme güçlüğü çeken müşterilere kredi veren bazı bankalar “ne olursa olsun kredi” adı altında özel kredi imkanları sunabilirler. Ancak bu kredi türüne başvurmak için bazı koşulların sağlanması gerekebilir. Bu koşullar bankadan bankaya değişebilir, ancak genellikle kredi notunun belirli bir düzeyde olması ve düzenli gelir sahibi olunması gibi şartlar aranabilir.

Aninda kredi nasil alabilirim?

Anında kredi alabilmek için öncelikle kredi veren bankaların mobil uygulamalarını veya internet sitelerini kullanarak başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuruda genellikle kimlik bilgileriniz, gelir durumunuz, çalışma durumunuz ve kredi talep ettiğiniz tutar gibi bilgiler istenir. Bazı bankalar, başvurunuzun ardından hızlı bir şekilde onay vererek krediyi anında hesabınıza yatırabilirler. Ancak, kredi onay süresi ve başvuru süreci bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Ayrıca, kredi almak için belirli bir kredi notu puanı gerekebilir, bu nedenle öncelikle kredi notunuzu kontrol etmenizde fayda vardır.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık