e-Devlet Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?
03.05.2023 13:11
1.561
A+
A-

e-Devlet Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır? Tapu parsel sorgulama işlemi, günümüzde Tapu Kadastro Müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan, pek çok kamu kurum işleminin sorgulanmasında olduğu gibi e-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.

e-Devlet Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?
e-Devlet Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır

Böylelikle insanlar; tapu kadastro müdürlüklerinde sıra beklemekten ve zaman kaybetmekten de kurtulmuş oluyor.

Arsa-arazi sahipleri tarafından oldukça merak edilen tapu-parsel sorgulama işlemi ile kişiler; komşu parselleri görme, komşu parsellerle kendi parseli arasındaki mesafeyi ölçme vb. pek çok işlemi kolaylıkla gerçekleştirebiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca e-Devlet tapu parsel sorgulama işlemi nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuya dair merak edilenleri cevaplandırmaya çalışacağız.

İşte, tapu parsel sorgulamaya dair bilmeniz gereken o detaylar:

Parsel Nedir?

Parsel; en genel tanımıyla ülkemizdeki imar yasaları doğrultusunda üzerine yalnızca tek bir yapı inşa edilecek şekilde bölümlenmiş olan toprak parçalarına deniliyor.

Bir diğer deyişle sınırları haritalarla çizilmiş ve belirlenmiş olan arazi parçasına parsel ismi veriliyor.

Bir parselin tek bir sahibi olabileceği gibi birden çok sahibi de olabileceği gibi tek bir parselde kuruluşlar, vakıflar hatta devlet bile hak sahibi olabiliyor.

Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Belediyelerin harita kadastro ve imar uygulama birimlerine giderek, parsel sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ya da bulunduğunuz il ya da ilçedeki Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünü ziyaret ederek de bu işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İnternet üzerinden kolaylıkla, mobil internete bağlı olduğunuz yerden de tapu parsel sorgulama işlemini dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Peki, e-Devlet tapu parsel sorgulama nasıl yapılır?

e-Devlet Tapu Parsel Sorgulama

  • e-Devlet üzerinden tapu parsel sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz için öncelikle Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne kaydolmanız gerekiyor.
  • Bunun için de TAKBİS’e TC kimlik numaranızı kaydetmeniz gerekiyor.
  • Sonrasında e-Devlet sistemine TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmalısınız. e-Devlet şifreniz yoksa şifrenizi size en yakın PTT şubesine giderek, 2 TL gibi bir ödeme karşılığında alabilirsiniz.
  • e-Devlet sistemine giriş yapmak için https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ linkini tıklamanız gerekiyor.
  • Sisteme giriş yaptıktan hemen sonra e-hizmetler bölümündeki Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü seçeneğini tercih etmelisiniz.
  • Karşınıza çıkan yeni seçenekler arasından Tapu Bilgileri Sorgulama linkine tıklamalısınız.
  • Bu seçeneği tıkladığınızda karşınıza kayıtlı bilgileriniz çıkıyor. Hatta harita servisini kullanabiliyor, bu servis sayesinde komşu parselleri görebiliyor, pek çok işlemi yapabiliyorsunuz.

TAKBİS Nedir?

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi olarak da adlandırılan TAKBİS; ülkemizdeki tüm mülkiyet bilgilerinin kayıtlı olduğu, mülkiyete dair her türlü sorgulama işleminin yapılabilmesine olanak tanıyan bir e-Devlet projesi olma özelliği taşıyor.

Ülkedeki Tapu ve Kadastro Bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılmasını mümkün hale getiren TAKBİS sistemi sayesinde özel taşınmazların yanı sıra kamu taşınmazları da e-Devlet üzerinden kolaylıkla takip edilebiliyor.

Böylelikle vatandaşların mülkiyet bilgilerini hızlı bir şekilde ve güvenilir bir internet ortamında öğrenebilmeleri sağlanıyor.

TAKBİS sistemine TC kimlik numaranız ile kayıt olduğunuzda parsel bilgilerinizin yanı sıra tapuya dair pek çok sorgulama işlemini de gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu sisteme kayıt olmak, sistemle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için https://www.tkgm.gov.tr/tr/sayfa/tapu-ve-kadastro-bilgi-sistemi-takbis linkini tıklayabilirsiniz.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Sitesinden Parsel Sorgulama

İnternet üzerinden tapu parsel sorgulamanın bir diğer kolay yolu ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sitesine girmek!

Tapu adres bilgilerini sisteme girdiğiniz takdirde parsel bilgilerini site üzerinden hızlı bir şekilde görüntüleyebilmeniz mümkün.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü resmi sayfasına https://www.tkgm.gov.tr/tr linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda tapu ve parsel sorgulamaya dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Konuyla ilgili görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, deneyim ve önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

e-Devlet Şifresi Alma ve Şifre Yenileme

E-Devlet Abonelik İptal Başvuru

Tapu ada parsel sorgulama nasıl yapılır?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesi olan “https://www.tkgm.gov.tr” adresi üzerinden “e-Devlet Kapısı”na giriş yaparak “Tapu ve Kadastro” bölümüne tıkladıktan sonra “Tapu Bilgileri Sorgulama” seçeneğine tıklayarak tapu ada parsel sorgulaması yapabilirsiniz.

E devletten tapu nasıl görüntülenir?

E-Devlet kapısı üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra “Takip ettiğim İşlemler” sayfasından “Tapu ve Kadastro” başlığı altında yer alan “Tapu Bilgi Sorgulama” seçeneği seçilerek tapu bilgileri görüntülenebilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.