Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Parçalı Bulutlu

İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?

01.05.2023
1.053
A+
A-
İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?

İcra Dosyası Nasıl Kapatılır? Daha önce ödenmemiş borçlar, yasal takibe alınmakta ve dolayısıyla da icra dairelerine taşınmaktadır. Peki icra dosyası nasıl kapatılır? Haciz dosyası olarak da adlandırılabilen icra dosyaları, bazı durumlarda borçlunun borcunu ödemesiyle kapanmamaktadır. Kimi zaman alacaklı tarafından kapatılan bu borçlar, bazı durumlarda borçlu tarafından kapatılmak zorunda kalabilmektedir. Bu noktada eğer alacaklı borç ödemesinden sonra icra dosyasının kapanmasını talep etmediyse dilekçe ve diğer adımlar atılarak icra dosyası kapatılmalıdır.

İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?
İcra Dosyası Nasıl Kapatılır

https://www.asghukukdanismanlik.com/icra-dosyasi-nasil-kapatilir/

İcra Dosyası Nedir?

Alacaklının alacağını elde edemediği durumlarda avukat desteği ya da kendi başına borcu yasal takibe aldırması, borcun icra takibine girmesini sağlamaktadır. Dosyanın icra takibine alınabilmesi için borcun belirlenen süre içerisinde ödenmemiş olması gerekmektedir. Borcun icraya taşınması durumunda alacaklının ödeyeceği miktar, büyük oranda artabilmektedir. Bunun sebebi, çeşitli harçların ve vergilerin de alacaklının ödeme yapacağı miktara eklenmesidir.

İlk harç borç ödenmediğinde ve yasal takibe alındığında borcun üzerine eklenmektedir. Bu harçlara; peşin harç ve başvuru harcı adı verilmektedir. Ancak alacaklı, dosyanın avukat tarafından takip edilmesini istiyorsa ve avukat desteği tercih ediyorsa borcun üstüne vekalet harcı da eklenebilmektedir. Bu noktada alacaklının ödeyeceği miktar büyük oranda artmaktadır. Yasal takip sürecinin başlatıldığı andan itibaren oluşturulan dava dosyasına da icra dosyası adı verilmektedir.

İcra Dosyasını Kapatma

Borçlunun var olan icra dosyasını kapatmaya hak kazanabilmesi için öncelik olarak alacaklıya borcunu ödemesi gerekmektedir. Alacaklı borcunu tahsil ettiğinde borcu yoktur ya da borçtan vazgeçilmiştir hükmünü üzerinde barındıran imzalı belgeleri borçluya göndermektedir. Kimi durumlarda icra dosyaları alacaklı olan şahıs ve kurumlar tarafından kapatılabilmektedir. Bu noktada borçlunun alacaklı taraf ile anlaşması gerekmektedir. İcra dosyasını kapatmak için atılması gereken adımlar şu şekildedir;

 1. Borcun tamamını ya da indirimli miktarı ödemek ve borcu kapatmak,
 2. Alacaklıya borcunu ödediğine dair bir belge almak ya da alacaklının borcunu tahsil ettiğini bildirmesi,
 3. İcra dosyası kapatma dilekçesi oluşturma,
 4. İcra dosyasını kapatma harcını ödeme,

Borçlu, yukarıdaki adımları eksiksiz bir şekilde tamamladığında icra dosyası kapanmaktadır.

İcra Dosyasını Kapatmanın Yolları

Borçlunun belirlenen zaman sınırı içerisinde borcunu ödemediğinde alacaklıya icra yöntemiyle borcu takip hakkı verilebilmektedir. Borcun yasal takibi başlatıldığında borçlunun devlet bilgilerinde ve sicilinde de gözükecek olan icra dosyası açılabilmektedir. İcra dosyasını kapatmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler ise genel olarak şu şekildedir;

 • İcra dosyasının takipsizlik nedeniyle kapanması,
 • Alacaklının borçtan vazgeçmesi,
 • Alacaklı avukatları tarafından icra dosyasının kapatılması,
 • İcra takibine itiraz edilmesi,
 • Borçlu tarafından icra dosyasının kapatılması

Yukarıdaki icra dosyası kapatma yöntemlerinden herhangi biri gerçekleştiğinde ve bu yöntem uygulandığında icra takibi kapatılabilmektedir. İcra takibi kimi zamanlarda alacaklı tarafından kapatılabilse de genel olarak bu işlem borçluya kalmaktadır. İcra dosyasının kapanması ve sicilden silinmesi için sadece borcun ödenmesi yeterli değildir. Borçlu, borcunu ödedikten sonra e-devlet ve diğer kanallardan icra dosyasının sorgulamalıdır.

Borçlunun Ödemesi Gereken ve Borca Eklenen Harçlar

Borçlu, alacaklıya borcunu ödemediğinde ve borç yasal takibe alındığında birçok harcın ve masrafın da ödenmesi gerekmektedir. Borç faiziyle birlikte ödenen harçlar ise şu şekildedir;

 • Vekalet ücreti,
 • Masraf harcı,
 • Alacak harcı(faizi),
 • Dosya harcı,
 • Başvuru harcı,

İcra Dosyası Ne Kadar Süre İçerisinde Kapanır?

İcra dosyası üzerine 1 yıl kadar işlem yapılmadığında icra dosyası arşive kaldırılmakta ve takipsizlik başlatılmaktadır. Ancak borçlu, borcunu öder ve dilekçe ile icra dosyasının kapatılmasını talep ederse 15 ile 30 gün arasında icra dosyası tamamen kapatılmaktadır.

Hangi Borçlar Yasal Takibe Alınabilir?

Şahısın aldığı hizmet ya da ürün karşılığında ödemesi gereken miktarı ödemediği durumlarda borç yasal takibe alınabilmektedir. Borcun yasal takibe alınabilmesi için alacaklının belirli süreler içerisinde borcunu tahsil edememesi gerekmektedir. Ancak öncelik olarak borçluya tebliğ yapılması da gerekmektedir. Yasal takibe alınabilecek yani icra dosyasının açılabileceği borçlar ise şu şekildedir;

 • İki gerçek şahıs arasında verilen borcun belirlenen zaman içerisinde ödenmemesi,
 • Kredi borçları,
 • Kredi kartı borçları,
 • Kurum ve kuruluşlara olan borçlar,
 • Vergi dairesine ödenmesi gereken vergi borçlarıdır.

İcra Dosyası Nasıl Kapatırım

İcra dosyasının kapanması için borcun ödenmesi gerekmektedir. İcralık olan borcu icara dosyasına yapabileceğiniz gibi alacaklı olan kişiye yada kişinin avukatına yapabilirsiniz. İcralık olan kişinin alacaklıya borcunu ödedikten sonra alacağı “Haricen Tahsille Dosyanın Kapatılması”  dilekçesi ile icra dosyasını dosya masrafı, icra dairesinin keseceği masraf ve ek ücretlerden ödemeden icra dosyasını kapatabilir.

Genelde icra dairelerinden işlemler uzun sürdüğünden avukat yada alacaklı kişi haricen ödemeyi kabul ederler. Bu şekilde ödeme hem gecikmeden gelir hem de direk ödeme alındığından zaman kaybı önlenir.

Haricen elden ödeme sonrası haciz dava dosyası kapatma dilekçesi yazarak borcu yoktur kağıdını borcu ödeyen kişiye verir. Borcu yoktur yani borcun tahsil edildiğine dair kağıt isteğe bağlı olarak avukat tarafından yada borçlu kişi tarafından İcra Müdürlüğü’ne başvuru yaparak icra dosyası kapatma talebi yapması gerekmektedir. İcra dosyası icra müdürlüğü tarafından hemen işleme alınarak dosya kapatılır.

T.C. Kimlik Numarası ile İcra Dosyası Sorgulama

İcra dosya kapatma ücreti ne kadar?

İcra dosya kapatma işlemleri için herhangi bir sabit bir ücret bulunmamaktadır ve ücretler davaya konu olan alacağın tutarına, işlem hacmine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. İcra takibi işlemleri için ilgili icra dairesine başvurarak dosyanın durumunu öğrenebilir ve dosya kapatma işlemi için gerekli ücreti öğrenebilirsiniz.

İcra dosyası Uyaptan nasıl kapatılır?

İcra dosyasının UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) üzerinden kapatılması için öncelikle dosya sahibinin, yani alacaklının talebi gerekiyor. Alacaklı tarafından UYAP sistemine girilerek, ilgili dosya numarası ve bilgileri girilerek “Dosya Kapatma Talebi” oluşturulur ve ilgili icra dairesine gönderilir. Dosya kapatma talebinin kabul edilmesi durumunda, ilgili icra dairesi dosyayı kapatır ve UYAP sistemi üzerinden kapatma işlemi gerçekleştirilmiş olur. Dosya kapatma işlemi için gerekli adımları takip etmek ve gerekli talepleri yapmak için ilgili avukat veya icra müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık