Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşların Adres Beyanı

10.05.2023
2.090
A+
A-
Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşların Adres Beyanı

Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşların Adres Beyan İşlemleri; Adres beyanı işlemi nasıl kolayca ve hızlıca yapılır gelin birlikte bakalım. Ülkemizde gerçekleştirilen genel seçimlerde oy kullanabilmeleri, kendilerine gönderilen tebligatları alabilmeleri ve pek çok önemli işlemi gerçekleştirebilmeleri için yurtdışında yaşayan Türk vatandaşların da tıpkı ülke sınırlarında ikamet eden vatandaşlarımız gibi adreslerini beyan etmeleri gerekiyor.

5490 sayılı kanun gereği zorunlu tutulan beyan işleminin zamanında yapılmaması, yurtdışındaki vatandaşlarımızın resmi makamlarla ilgili işlemlerinde bazı önemli sorunlarla karşılaşmalarına yol açıyor.

Aynı zamanda zamanında adres beyanında bulunmayan kişilere idari para cezası da kesiliyor.

Bu yazımızda yurtdışında yaşayan vatandaşların adres beyan işlemleri nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Yurtdışı Adres Beyanı Nereye Yapılır?

Yurtdışında yaşıyorsanız, adres beyanlarınızı adresinizin yani ikametgahınızın bağlı olduğu konsolosluklara ya da başkonsolosluklara yapmanız gerekiyor.

Bu noktada konsolosluklara ya da başkonsolosluklara kişisel olarak dilekçe ile başvurabileceğiniz gibi posta yolu ile de adres beyanında bulunabilirsiniz.

İşte, adım adım adres beyanında bulunmak için yapmanız gerekenler:

Posta Yolu ile Adres Beyanı Nasıl Yapılır?

Konsolosluklara bizzat kendiniz başvurabileceğiniz gibi başvuru formunu doldurup, yetkili mercilere posta yolu ile de gönderebilmeniz mümkün.

Lakin posta yolu ile başvuru, her ülkede kabul edilmiyor. Özellikle kalabalık ve yüz ölçümü büyük ülkelerde posta ile adres beyanında bulunamıyorsunuz.

Posta ile beyan yaptığınızda postanın üzerinde belirtilen tarih, beyan tarihi olarak kabul ediliyor. Yani posta, yetkili mercilere geç ulaşsa bile posta üzerindeki tarih dikkate alınıyor.

Bununla birlikte posta üzerinde tarihin olmaması ya da yazılı tarihin anlaşılamaması halinde postanın yetkili mercilere ulaştığı tarih, beyan tarihi olarak kabul ediliyor.

UYARI: İkamet edilen ülkede konsolosluk ya da başkonsolosluk bulunmadığı hallerde adres beyanlarının Türkiye’deki il nüfus müdürlüklerine yapılması gerekiyor. Örneğin Samsun’da ikametgahı bulunan kişinin yaşadığı şehirde konsolosluk ya da başkonsolosluk yoksa kişi, Samsun il müdürlüğüne posta yolu ile adres beyanında bulunabiliyor.

Vasi ya da Velinin Adres Beyan İşlemleri

Yurtdışındaki vatandaşlarımız, ailelerine dair beyan işlemlerini yapabiliyorlar. Yetişkin bireyler, ailenin diğer üyeleri ya da çocukları için adres beyanında bulunabiliyor.

Veli denetimindeki küçüklerin adres beyan işlemleri velisi tarafından tamamlanıyor. Vasi denetimindeki kısıtlı kişilerin ise vasisi tarafından beyan işlemi gerçekleştiriliyor.

Vasi ya da veli denetimindeki kişilerin adresleri, veli ya da vasilerin adresleri olarak kabul ediliyor. Bununla birlikte vekalet yetkisi bulunan kişiler, vekaletnamelerini yetkili mercilere ibraz ederek, adres beyanında bulunabiliyor.

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır? İkametgah Değişikliği

Yurtdışı Adres Beyanı Neden Gerekli?

Daha önce de belirttiğimiz gibi gerek idari para cezasına tabi olmamak, gerekse resmi işlemlerinde sıkıntı ile karşılaşmamak isteyen tüm vatandaşların yurtdışındaki adreslerini beyan etmeleri gerekiyor.

Beyanda bulunmayan kişiler, ülkemizdeki genel seçimlerde hiçbir şekilde oy kullanamadıkları gibi, hem ülkemizde hem de yaşadıkları ülkede vergi ödemek yani 2 kez vergi ödemek zorunda kalıyorlar.

Aynı zamanda uluslararası tebligat ile kendilerine iletilen tebligatları da alamamış oluyorlar.

5490 sayılı kanun, konu ile ilgili olarak yurtdışındaki vatandaşların mutlaka ülkemizdeki adres kayıt sistemine kayıt edilmelerinin zorunlu olduğunun altını çiziyor.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu 50. Maddesinde ‘Yerleşim yeri adreslerinin tutulmasında kişilerin yazılı beyanı esas alınır. Bildirim, nüfus müdürlüklerine ve dış temsilciliklerimize adres beyan formu ile yapılır’ ifadeleri kullanılıyor.

Adres Kayıt Yönetmeliğinin 12. maddesinin 2. fıkrasında ise vatandaşlarımız tarafından dış temsilciliklere teslim edilen adres beyan formlarının elektronik ortamda Genel Müdürlüğe ya da form olarak vatandaşlarımızın nüfus kayıtlarının bulunduğu yere gönderildiğinden söz ediliyor.

Yine aynı fıkrada dış temsilciliğinin var olmadığı ülkelerde ise vatandaşların posta yoluyla Genel Müdürlüğe başvuru formlarını gönderebileceklerinden ya da elektronik ortamda başvuru işlemlerini tamamlayabileceklerinden bahsediliyor.

Yurtdışı Adres Beyanı Gecikme Cezası 2023

Yurt dışında bulunanların adres değişikliği işlemini zamanında yapmaları gereklidir. Yapılan yasal düzenleme ile yurt dışı adres beyanı cezası 480 TL olarak belirlenmiştir.

Bu yazımızda kısaca yurtdışında yaşayan vatandaşların adres beyan işlemleri nasıl ve nereye yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Yurtdışında ikamet ediyorsanız, konu ile ilgili görüşlerinizi yazımızın yorum kısmında sizler de paylaşabilirsiniz.

Pasaport Yenileme Ücreti Ne Kadar? Pasaport Ücreti

Pasaport Başvurusu İşlemleri ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yurtdışında Yaşayanların Adres Beyanı Zorunlu mudur?

Evet.

e-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Yapılır mı?

Evet.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık