Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

30.10.2023
976
A+
A-
Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?, Kütahya Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlara Kimler Başvurabilir? , Kütahya Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Sosyal yardım başvurularını online internet sitesi üzerinden de kabul eden Kütahya Belediyesi; 2023 yılında da fakir ve muhtaç kişilere, dar gelirlere gıda yardımı başta olmak üzere birçok yardım sunuyor.

Fakir ve muhtaç ailelere para yardımı sunan Kütahya Belediyesi; muhtarlıktan fakirlik belgesi alan kişilere ise günlük sıcak yemek dağıtıyor.

Kendisine bakacak kimsesi olmayan yaşlı kişilere, engellilere ve kronik hastalara sunduğu evde temizlik hizmeti ile ihtiyaç sahiplerinin evlerine temizlik görevlileri gönderen Kütahya Belediyesi; lise ve üniversite öğrencilerine ise okula giderken ulaşım giderlerini daha rahat bir şekilde karşılayabilmeleri adına ulaşım desteği sunuyor.

Bu yazımızda kısaca Kütahya Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya, Kütahya Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kütahya Belediyesi’nin fakir, yoksul, dar gelirli ve muhtaç ailelere ve kişilere yönelik yardımlarına belediyeye giderek, başvuru formunu doldurmak suretiyle başvurabiliyorsunuz.

Belediyenin yardımlarına kendi internet sitesi üzerinden de başvurma şansınız bulunuyor.

Bu noktada ihtiyaç duyduğunuz yardım talebinizi oluşturmak için https://www.kutahya.bel.tr/sosyalyardim.asp linkini tıklayabilirsiniz.

Başvuru formunda maddi durumunuza ve yararlanmak istediğiniz yardımlara dair soruları yanıtlayıp, online platformda başvurunuzu dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden Kütahya Belediyesi yardımlarına başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Kütahya Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlara Kimler Başvurabilir?

Kütahya Belediyesi sosyal yardımlarına Kütahya belediyesi sınırlarında ikamet eden fakirler, muhtaçlar, kimsesizler, kendisine bakacak kimsesi olmayan engelliler ve yaşlılar, yetimler, işsizler, pandemi sürecinde işleri kötüleşen esnaflar, işten çıkarılanlar veya yoksul dul kadınlar başvurabiliyor.

Kısacası gıda, barınma, giyim, eğitim ve sağlık gibi en temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan kişilere ve ailelerine Kütahya Belediyesi ayni ya da nakdi yardımlar sunuyor.

Belediyenin yardımları sürekli olabileceği gibi birkaç seferli ya da tek seferli de olabiliyor.

Bu noktada Kütahya Belediyesi, yardım edeceği kişinin muhtaçlık seviyesini göz önünde bulunduruyor.

Yaşlıların, engellilerin, kimsesizlerin ya da yoksulların yardımlara başvurduktan sonra başvuru formunda belirttikleri bilgilerin doğruluğunu kanıtlamaları adına bazı kurumlardan almaları gereken belgeleri Kütahya Belediyesine teslim etmeleri gerekiyor.

Örneğin; nakdi yardımlara başvuran fakir ve muhtaç ailelerin muhtarlıktan fakirlik belgesi, ulaşım yardımına başvuran lise ya da üniversite öğrencilerinin okullarından öğrenci belgesini ve anne babalarına dair maaş bordrosunu belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Yani teslim edilmesi gereken belgeler; başvurulan yardımın türüne göre değişiklik gösterebiliyor.

Kütahya Belediyesi, para yardımlarına ya da diğer ayni yardımlarına başvuracak kişilerin hanedeki kişi başına düşen aylık ortalama gelirinin asgari ücretin 1/3’ünün üzerinde olmaması da gerekiyor.

Belediye; başvuru sahiplerinin başvuru formunu inceledikten ve gerekli başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıklarını araştırdıktan, kendisine teslim edilen belgeleri de inceledikten sonra ön araştırma yapmaları adına başvuran kişilerin evlerine inceleme komisyonu yolluyor.

Başvuran kişinin ve varsa ailesinin ekonomik ve sosyal durumunu evlerinde yani ikametgah adreslerinde inceleyen inceleme komisyonu; hazırladığı raporu Kütahya Belediyesine teslim ediyor.

Belediye tarafından oluşturulan belediye değerlendirme kurulu; başvuru formunu, inceleme komisyonunun hazırladığı raporu ve başvuran kişinin teslim ettiği belgeleri son bir kez inceleyip, salt çoğunlukla kimlere öncelikli olarak yardım edeceğine dair kararını veriyor.

Önceliğini ise düzenli işi olmayan yani geliri bulunmayan ailelere, yoksullara, engellilere ve yaşlılara veriyor.

Belediye başvuru formunda belediyeyi yanıltmak adına yanlış bilgiler paylaşan yani gelirini olduğundan düşük gösteren kişiler; bu durumunun belediye tarafından teslim edilmesi halinde aldıkları bütün yardımları cezai yaptırım olarak faizleriyle birlikte nakit olarak geri ödemekle yükümlü oluyorlar.

Gerçek anlamda yoksulların yardım alma hakkına engel olmamak adına belediyeye mutlaka gerçekten fakir vatandaşların başvurmaları gerekiyor.

Kütahya Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Kütahya Belediyesi tarafından yapılan nakdi ya da ayni sosyal yardım türlerini kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Erzak ve gıda yardımı
 • Para yardımı
 • Sosyal destek kartı yardımı
 • Sıcak yemek dağıtımı
 • Evde temizlik hizmeti
 • Evde yaşlı bakım hizmeti
 • Öğrenciler için ulaşım desteği
 • Kira desteği
 • Giysi yardımı
 • Eşya ve mobilya yardımı
 • Engelli vatandaşlar için yapılan yardımlar
 • Dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Yoksul şehit, gazi ve asker ailelerine yönelik yardımlar
 • Afetzedelere yönelik yardımlar
 • Kırtasiye ve eğitim desteği
 • Yeni doğan bebekler için bebek bezi ve bebek maması yardımları
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı

Pandemi dolayısıyla vatandaşlarına gıda kolileri dağıtan Kütahya Belediyesi; aşevinde pişen sıcak yemekleri ise her gün yoksullara dağıtıyor. Aşevinde ücretsiz sıcak yemek yemek isteyen vatandaşların muhtarlıktan fakirlik belgesi almaları gerekiyor.

Hane halkı kişi başı aylık net ortalama geliri asgari ücretin 1/3’üne ya da daha azına tekabül eden kişilere ise belirli limitlere sahip olan sosyal destek kartları sunuyor. Bu kartlar; BİM, ŞOK market gibi belirli mağazalarda alışveriş için kullanılabiliyor. Yoksul ve muhtaç vatandaşlar; sosyal destek kartlarına belirli aralıklarla yüklenen limitlerle gıdanın yanı sıra kişisel bakım ve temizlik malzemesi gibi diğer ihtiyaçlarını da karşılayabiliyorlar.

Kartlara yüklenen limitler ise ailenin muhtaçlık durumuna ve ailedeki kişi sayısına göre değişebiliyor.

Muhtarlıktan onaylı fakirlik belgesini belediyeye teslim eden kişilere süreli ya da birkaç seferli para yardımı yapan Kütahya Belediyesi; afetzedelere ise sel, yangın, deprem vb. doğal afetlere ya da kazalara maruz kaldıklarını kanıtlamaları halinde para yardımı, barınma, gıda, giysi desteği gibi birçok sosyal yardım sunabiliyor.

Herhangi bir düzenli geliri olmayan, düzenli geliri olsa dahi kendisine bakacak yakını bulunmayan yaşlılara ve engellilere ise evde temizlik hizmeti vererek, onların evlerini temizlik personellerine temizletiyor.

Her ay öksüz, yetim veya muhtaç şehit çocuklarına belirli miktarda para yardımında bulunan Kütahya Belediyesi; fakir ailelerin lise ya da üniversite eğitimi gören çocuklarına ise ulaşım desteği sunuyor.

Kış aylarında kömür, odun vb. yakacak ve soba yardımı yapan, hayırseverlerin bağışladığı ev eşyalarını ve mobilyaları yoksullara dağıtan Kütahya Belediyesi; yoksul ailelerin çocuklarının ise kırtasiye ihtiyaçlarını karşılıyor.

Evi sağlıksız ve yaşanamayacak halde olanlara ufak tefek boya, badana, onarım ve yardım desteği de sunan Kütahya Belediyesi; kirasını ödeyemeyecek durumdaki ailelere ise bir miktar kira desteğinde bulunuyor.

Engelli vatandaşlarının sosyal yardım başvurularını değerlendirmeyi unutmayarak, mümkün olduğunca onların tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, baston vb. yardım başvurularına yanıt vermeye çalışıyor.

Şehitler için düzenlediği taziye çadırları ile fakirlere yemekler dağıtan Kütahya Belediyesi; bütçesi doğrultusunda eşinden ayrılan, eşi vefat eden ya da eşi cezaevinde olan kadınlara ve onların çocuklarına da sahip çıkıyor.

Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Kütahya Belediyesi’ne yaptığınız yardım başvurularınızı sorgulamak için belediyeyi arayabilirsiniz.

Bizzat belediyeye gidebileceğiniz gibi e-Devlet üzerinden de başvurularınızın son durumunu takip edebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirmek adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Kütahya Belediyesi’nin resmi sitesi üzerinden yaptığınız başvurularınızı sorgulamak adına başvuru formunda bahsettiğiniz mail ya da hotmail adresinizi düzenli olarak kontrol etmenizi öneriyoruz.

Belediyenin online başvurularınıza dönüş gerçekleştirebilmeleri için başvuru formunda güncel telefon ve mail bilgilerinizi paylaşmayı, bu bilgilerinizi zamanında güncellemeyi de ihmal etmemelisiniz!

Kütahya Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Yardım başvurularınızın son durumunu öğrenmek, başvurunuzu takip etmek, yardımlara dair detaylı bilgi edinmek, başvuru sonrası teslim etmeniz gereken belgeleri öğrenmek adına Kütahya Belediyesini arayabilirsiniz.

Her türlü soru, görüş, talep ve önerileriniz için belediyeye ait olan 0850 283 43 43 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Kütahya Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Belediyenin resmi sitesi üzerinden ya da e-Devlet üzerinden gerçekleştirdiğiniz başvuruların yanı sıra belediyeye giderek, yaptığınız başvurularda da sizden başvuru formu doldurmanız talep ediliyor.

Bu form ile belediyeler; yardımlara ne kadar ihtiyacınız olduğunu yani muhtaçlık seviyenizi tespit edebilmeyi amaç ediniyorlar.

Başvuru formunda aylık gelirinize, hanedeki kişi sayısına, aylık hane kazancınıza yönelik soruların yanı sıra aylık fatura ödemelerinize, evinizin ısınma şekline yani giderlerinize yönelik sorular da bulunuyor.

Belediye değerlendirme kurulu üyeleri, başvuru sahipleri tarafından doldurulan başvuru formlarını karşılaştırdıkları ve en çok yardıma ihtiyaç duyan kişiye karar verdikleri için formda mutlaka doğru bilgiler paylaşmanız gerekiyor.

Belediye Maddi Yardım Başvurusu ( Covid-19 Destekleri)

Kütahya Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kütahya Belediyesi tarafından dağıtılan gıda ve erzak içeren yardım kolilerini belediyenin sitesi üzerinden, e-Devletten ya da belediyeden başvurabiliyorsunuz.

Başvuru formunda gıda ve erzak yardımı seçeneğini işaretlemek suretiyle başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz. Başvuru formunda gıda ve erzak yardımının yanı sıra sosyal destek kartı, kira desteği, yeni doğan bebek paketi yardımı, yakacak yardımı vb. diğer yardımlar da bulunuyor. Yani tek bir formu doldurarak, gıda yardımının yanı sıra ihtiyacınız olan diğer yardımlara başvurma şansınız da bulunuyor.

İnternet üzerinden gerçekleştirdiğiniz başvurularınız ön başvuru olarak kabul ediliyor. Daha sonra belediyeye giderek, fakirlik belgesi başta olmak üzere sizden talep edilen belgeleri teslim etmeniz gerekiyor.

Yardım kolisi başvurunuz onaylandığı taktirde ev adresinizden makarna, bulgur, pirinç, zeytin, peynir vb. malzemeleri içeren gıda kolilerini teslim alabiliyorsunuz.

Kütahya Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Kütahya Vefa Sosyal Destek Grubu, Çalışmalarına Aralıksız Devam Ediyor. Vefa Sosyal Destek grubunun Kütahya gönüllüleri, il sınırlarındaki 65 yaş üstü yaşlılara ve dışarı çıkamayan kronik hastalara yardımcı olarak, onlar için alışveriş yapıyor.

Örneğin, Vefa destek hatlarını arayan kişiler, ekmek, makarna vb. gıda ihtiyaçlarını dışarı markete giderek almak yerine Vefa gönüllülerine ücretlerini evlerinde ürünleri teslim alırken ödemek şartıyla aldırabiliyorlar.

Üstelik emeklilik maaşlarını ya da aylık maaşlarını da bankalardan gönüllülere çektirebiliyorlar.

İlaç, temizlik malzemesi vb. diğer ihtiyaçlarını da gönüllülere aldırabiliyorlar.

112, 155 ya da 156 hatlarını arayarak, Vefa sosyal destek gurubunun Kütahya gönüllülerine erişebiliyorsunuz.

Kütahya Belediye Öğrencilere Maddi Yardım

Kütahya Belediyesi, Öğrencilere Destek Olmayı da Unutmuyor. Dar gelirli ya da muhtaç ailelerin ilköğretim eğitimi gören çocuklarına kırtasiye yardımı kapsamında alışveriş kartı dağıtan Kütahya Belediyesi; 150-200-300 TL limitli kartları muhtarlıktan fakirlik belgesi alan ve kırtasiye yardımına başvuran anne ve babalara teslim ediyor.

Her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında tek seferli olarak yapılan bu yardımla aileler, çocuklarının kalem, kitap, defter vb. ihtiyaçlarına yönelik alışveriş yapabiliyorlar.

Kütahya Belediyesi; yoksul aile çocuklarına giysi yardımında bulunmaktan da geri kalmıyor.

Yoksul çocuklara okulda kullanabilecekleri önlük, ayakkabı, okul çantası, kaban, mont, bot vb. kıyafetleri ücretsiz bir şekilde dağıtıyor.

Çocuklara yönelik olan eğitim ve giysi desteğine düzenli bir geliri olmayan yoksul dul kadınlar da çocukları için başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda Kütahya Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, Kütahya Belediyesi yardımlarına dair sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de Kütahya’da ikamet ediyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Çocuk Yardım Parası Sorgulama Numarası

https://www.youtube.com/watch?v=02-DsujZnbU

Belediyeler Kira Yardımı Yapar mı?

Evet.

Sigortalı Olan Kişi Sosyal Yardım Alabilir mi?

Alabilir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Atem ozbek dedi ki:

  Erzak yardımına ihtiyacımız var

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık