Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

PTT Yardım Parası Sorgulama- T.C No ile E-Devlet Sorgulama Ekranı

12.10.2023
69
A+
A-
PTT Yardım Parası Sorgulama- T.C No ile E-Devlet Sorgulama Ekranı

PTT yardım parası sorgulama işlemi ile T.C vatandaşları yardım parası çıkıp çıkmadığını öğrenebileceklerdir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım ödemeleri PTT aracılığı ile ödendiğinden, yardım başvurusunda bulunanlar PTT yardım parası sorgulama yaparak ödemelerini takip edebilirler.

Yardıma muhtaç olan ihtiyaç sahibi ailelere devlet yardım parası vermektedir. Devletin yapmış olduğu bu yardım vatandaşların PTT hesaplarına yatırılmaktadır. Sosyal yardım başvurusunda bulunanlar sorgulamaların nasıl yapılacağını merak etmektedir. Vatandaşlar banka hesaplarına sosyal yardım paralarının yatmadığını e- devlet sorgulama ekranı üzerinden kontrol edebileceklerdir.

PTT yardım başvurusunda bulunmak isteyenler in başvuruda bulunabilecekleri bazı yerler bulunmaktadır.

 • Kaymakamlıklar,
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
 • E- devlet
Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama
PTT Yardım Parası Sorgulama

PTT Yardım Parasını Kimler Alabilir?

Maddi durumu yerinden olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar e- devlet sistemi üzerinden yardım başvurusunda bulunabileceklerdir. Yardım başvurusunda bulunmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına gitmelerine gerek yoktur. Başvurular online olarak sistem üzerinden yapılabilecektir.

Yardım başvurusunda bulunmak için vatandaşların bazı şartları taşıyor olmaları gerekmektedir.

 • Sosyal güvencesi olmayan,
 • İşsiz ya da işten çıkarılmış,
 • Herhangi bir düzenli geliri olmayan,
 • Hane halkı aylık gelirinin asgari ücretten düşük olan kişiler,
 • Yardımı muhtaç olan kişiler,
 • Engelli bireyler sosyal yardım başvurusunda bulunabileceklerdir. Başvuru şartlarını taşıyan ve başvurusu onaylanan kişilere ilgili kurum aracılığı ile en kısa süre içerisinde dönüş yapılacaktır.

Sosyal yardım başvurusunda bulunan vatandaşlar başvurularından 1 hafta sonra e- devlet üzerinden PTT yardım parası sorgulama ile başvurularını sorgulayabileceklerdir.

PTT Yardım Başvuru Formu

PTT yardım parası almak isteyenler e- devlet üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru formu doldurmak durumundadırlar. PTT yardım başvuru formu doldurulurken bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılması gerekir. Eksik ya da yanlış doldurulan form yardım parası almamaya neden olabilecektir.

Başvuru formu doldurulurken hanede yaşayan kişi sayısı, okuyan çocuk bilgisi, gelir durumu ve evin kira olup olamaması bilgilerin mutlaka girilmesi gerekmektedir.

PTT Yardım Parası Alma Şartları

PTT nakdi yardım parası almak isteyenlerin bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Hane halkı geliri asgari ücretten düşük olanlar bu yardımlardan faydalanabileceği gibi herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar ve maddi durumu kötü olanlar yardım parası başvurusunda bulunabileceklerdir.

PTT para yardımı alabilecek kişiler aşağıda listelenmektedir.

 • Engelli bireyler,
 • Dul ve yetimler,
 • Okuyan öğrenciler,
 • Yaşlı ve hastalar,
 • Eşi cezaevinde olanlar,
 • Sosyal güvencesi olmayanlar,
 • Düzenli bir geliri olmayanlar,
 • Çalışmayanlar PTT yardım başvurularından yararlanabileceklerdir.
PTT Yardım Parası Sorgulama

PTT Sosyal Yardım Parası Sorgulama Ekranı

Devlet tarafından verilen yardım parasını sorgulamak isteyenlerin ilk olarak e- devlet sistemine giriş yapmaları gerekir. E-devlet şifresi ve T.C kimlik numarası ile giriş yapılmasından ardından PTT üzerinden sosyal yardım paraları kontrol edilebilecektir. PTT hesaplarına sosyal yardım parası yatanlar paralarını en yakın PTT şubelerine giderek alabileceklerdir.

PTT Yardım Parası Sorgulama Telefon Numarası

PTT yardım parası sorgulama işlemi yapmak isteyenler telefon numarası üzerinden sorgulama yapabileceklerdir. Bunun için vatandaşlar 444 1 788 PTT çağrı merkezini arayarak hesaplarına para yatıp yatmadığını sorgulayabilirler. 444 1 788 PTT çağrı merkezini arayanlar T.C kimlik numarası ve isim soy söylediklerinde başvuruları hakkında detaylı bilgi alabileceklerdir.

E- Devlet PTT Yardım Parası Sorgulama

E- devlet sistemi üzerinden bütün sosyal yardımların başvuruları sorgulanabilmekte ve gerekli şartları taşıyanlar başvurularda bulunabileceklerdir. E- devlet sistemi PTT yardım başvurusunda bulunanlar tarafından da en çok ziyaret edilen adreslerden biridir. Sistem üzerinden yardım parası sorgulaması yapılabileceği gibi ne kadar yardımın yattığı ve ne zaman çekilebileceği de öğrenilebilecektir.

T.C No İle E- Devlet Sorgulama Ekranı

PTT yardım parası sorgulama işlemi için vatandaşların e- devlet sisteminde adım adım yerine getirmeleri gereken bazı işlemler bulunmaktadır.

 • E- devlet resmi internet sitesine gidilmelidir.
 • T.C kimlik numarası ve e- devlet şifresi ekrana girilmeli ve sisteme giriş sağlanmalıdır.
 • E- devlet ekranında arama kısmına PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama yazılmalıdır.
 • Açılacak ekran üzerinden PTT yatan para sorgulama seçeneği seçilmelidir.
 • Ekrana gelen sayfada kişinin adına yapılan bütün ödemeler görüntülenebilecektir.

E- devlet sisteminde yaşanan yoğunluklardan dolayı ‘’sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeniyle işleminiz tamamlanamadı ‘’ hatası ekrana gelebilmektedir. Bu şekilde hata alanların daha sonra tekrar sorgulama yapmaları gerekir.

PTT Adıma Yatan Para Var Mı?

PTT adıma yatan para var mı sorusu PTT yardım parası başvurusunda bulunanların cevap aradığı sorulardan biridir. PTT yardım parası sorgulama yanı sıra diğer sosyal yardım paralarını sorgulamak isteyenler de sorgulamaları nereden ve nasıl yapacaklarını merak etmektedir. Yardım parası sorgulaması e- devlet sistemi üzerinden yapılabileceği gibi çağrı merkezi üzerinden de sorgulama yapabileceklerdir.

E- devlet şifresi ve T.C kimlik numarası üzerinden arama ekranına ‘’ PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama ‘’ yazan vatandaşlar adlarına para yatıp yatmadığını öğrenebileceklerdir. Diğer yandan 444 1 788 PTT çağrı merkezi aranarak da yardım parası sorgulanabilecektir. Çağrı merkezini arayarak sorgulama yapacak olanların müşteri temsilcisine T.C kimlik numarası ve isim soy isim bilgisi vermeleri gerekecektir.

PTT Sosyal Yardım Parası Ne Zaman Yatacak?

PTT yardım parası başvurusunda bulunanların cevap aradığı sorulardan biri yardım paralarının ne zaman yatacağı olmaktadır. Yardım başvurusu talebinde bulunanlar başvurularını yaptıktan 1 hafta sonra başvuru sorgulaması yapabileceklerdir. Vatandaşların başvuru şartlarını taşıyor olmaları halinde başvurular 1 hafta içinde onaylanmaktadır.

Onaylanan başvurular e- devlet sistemi üzerinden görüntülenebilmektedir. E- devlet üzerinden takibi yapılan yardım parası hesaba yattıysa vatandaşlar paralarını en yakın PTT şubelerine giderek çekebileceklerdir. İsteyenler yardım paralarını PTT Bankamatik üzerinden de çekebilirler.

 PTT yardım parası sorgulama ekonomik şartların son zamanlarda daha zor bir hal almasıyla en çok araştırılan konulardan biri olmaktadır. PTT maddi durumu yerinde olmayan vatandaşlar için birçok sosyal yardım desteği vermektedir. PTT’nin yaptığı sosyal yardımlar aşağıdaki gibidir;

PTT Yardım Parası Sorgulama

PTT’nin yaptığı sosyal yardımlardan yararlanmak isteyenlerin gerekli şartları taşıyor olmaları gerekmektedir. Başvuruları olumlu karşılananlara en kısa sürede dönüş sağlanacaktır. PTT yardım başvurusu sorgulamak isteyenler e- devlet sistemi üzerinden ya da 444 1 788 PTT çağrı merkezini arayabilirler.

PTT yatan paramı nasıl öğrenebilirim?

PTT yardım başvurusu sorgulamak isteyenler e- devlet sistemi üzerinden ya da 444 1 788 PTT çağrı merkezini arayabilirler.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık