Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Askere Gidene Ne Denir? Hayırlı Teskereler Kime Nedir?

02.10.2023
1.248
A+
A-
Askere Gidene Ne Denir? Hayırlı Teskereler Kime Nedir?

Askere Giden Kişiye Söylenen Hayırlı Tezkereler Ne Anlama Gelmektedir?, Askere Gidene Neler Söylenir, Askere Gidene Hangi Dua Okunur, Askere Gidene Vatan Sana Emanet Ne Demektir?, Askere Gitmeden Önce Yapılması Gereken Hazırlıklar Nelerdir?

Askere Gidene Ne Denir? Hayırlı Teskereler Kime Nedir? Askere gitmek Türkiye’de yaşını doldurmuş olan gençler için milli bir görevdir. Bu görevi tamamlamak demek aynı zamanda işe girme, evlenme gibi eylemlerin de kapısını açmaya yaramaktadır. 2023 yılında askerlik görevi tüm eğitim seviyesindeki gençler için aynı sürede tamamlanmaktadır. Buna göre ilk ayı temel eğitim olan bu süreç 6 ay olarak gerçekleştirilmektedir.

https://www.kizlarsoruyor.com/diger/q298341-askere-gidecek-olan-birisine-ne-denir

Buna istinaden astsubay ve yedek subaylar için ise bu süre 12 ay olarak planlanmıştır. Askerlik her ne kadar milli bir görev olsa da her genç kendileri için seçilen ile askerlik yapmaya giderken sevdiklerinden ayrılmakta zorluk yaşayabilmektedir. Bunun için askere gitmeden önce onlar için eğlenceler düzenlenmekte ve askerlik süreci boyunca da görüşme yapılabilmektedir.

Bu bakımdan askerlerin kendilerini yalnız hissetmemesi ve askere giderken neşelenmeleri için onlara çeşitli temennilerde bulunmaktayız. Peki, bu durumda “Askere gidene ne denir?” Örneğin; “Allah kavuştursun.”, “Sağ salim dön.” gibi ifadeler askerliğin en sağlıklı biçimde tamamlanmasına yönelik temennileri içeren sözlerdir.

Askere Giden Kişiye Söylenen Hayırlı Tezkereler Ne Anlama Gelmektedir?

Askere gitmek her gencin vatani görevini yerine getirmesidir. Bu milli görevi yerine getirmek, evden ve sevdiklerinden bir süre uzakta kalmak anlamına da gelmektedir. Bu yüzden askere gidecek olan kişiye iyi niyetlerde bulunmak o kişinin iyi hissetmesini sağlamaktadır. Askere uğurlarken sıklıkla kullanılan ‘’Hayırlı Tezkereler’’ sözü hiçbir zorlukla karşılaşmadan askerliği tamamlanması temennisi üzerine söylenmekte olan bir sözdür. Bunun yanı sıra ‘’En büyük asker bizim asker’’ ifadesi de coşkunluk bildiren bir söz olmakla birlikte askere giden kişiyi teşvik etme anlamında olumlu bir ifadedir.

Askere Gidene Neler Söylenir

Peygamber ocağı olan askeri birliklerimizde askerlik yapan kişi yani Mehmetçiğe bir çok güzel sözler söylenmektedir. Vatan sana emanet, En büyük asker bizim asker, Her Türk asker doğar, Allah kurtarsın yada Allah kavuştursun askere gidene söylenen sözlerden bazılarıdır.

İşte askere gidene söylenecek sözler;

 • Yolun hep açık olsun
 • Vatan için git bizim için dön
 • Hayırlı Teskereler
 • Allah seni ve tüm askerleri korusun
 • En büyük asker bizim asker
 • Vatan sana emanet
 • Askerlik peygamber ocağıdır
 • Tez zamanda Allah dönmesini nasip etsin

Askere Gidene Hangi Dua Okunur

“Allah’ın hıfzu himayesiyle ( gözetim ve koruması altında) git. Allah sana takva azığı versin (takva nasip etsin), günahını bağışlasın. Her nereye yönelirsen, hayrı o yöne çevirsin. (Darimi, Isti’zan, 41)”

Ya Rabbi ! Bu aziz vatanı korumak için, İslam’ın şanlı sancağını dalgalandırmak için cepheden cepheye koşan ve bu uğurda gözünü kırpmadan şehadet şerbetini içen bütün şehitlerimizin ruhunu şad eyle, bizleri de onların şefaatlerine nail eyle.

Askere Gidene Vatan Sana Emanet Ne Demektir?

Celp vakti gelmiş ve askere gitmekte olan gence birçok söz söylenmektedir. Bu cümleler yöresinden ayrılıp farklı bir şehirde uzun zaman geçirecek, askerin en iyi şekilde geri dönmesini temenni etmektedir. Bu sarf edilen sözler karşılığında askere giden kişinin ayrılık hüznü biraz olsun giderilmektedir. Peki, “Askere gidene ne denir?” Bu yüzden askere gidene “Vatan sana emanet’’ cümlesini kurmak, ona vatanı korumak adına misyon yüklemektedir. Askerin yaptığı fedakarlık doğrultusunda geride kalan kişiler bu cümle ile şükran duygularını dile getirmektedir.

Askere Gitmeden Önce Yapılması Gereken Hazırlıklar Nelerdir?

Askerlik yapan kişiler neredeyse bir yılın yarısını evden başka bir yerde geçirmektedir. Bunun için orada geçirilecek zaman boyunca gereken ihtiyaçlar askere gitmeden önce tamamlanması gerekmektedir. Askere gideceğiniz şubede sizlere parka, gömlek, elbise, terlik, spor ayakkabı, yün içlik, atlet, don gibi ürünler verilse de, bunların haricinde ihtiyacınız olabilecek birtakım eşyalar bulunmaktadır.

Askerlik boyunca yalnızca belirli günlerde çarşı iznine çıkabileceğiniz için ihtiyaçlarınıza satın alarak ulaşmanız o dönemde zorluk gösterebilmektedir. Bunun için askere gitmeden önce gideceğiniz süre boyunca ihtiyacınız olacak bu malzemeleri satın alırsanız orada eşya konusunda sıkıntı yaşamazsınız. İşte sizler için askere gitmeden önce almanız gereken malzemeler aşağıdaki gibidir:

 • Traş köpüğü
 • Ağrı kesici
 • Tırnak makası
 • Selpak
 • Diş macunu
 • Diş fırçası
 • Çorap
 • Kulak çubuğu
 • Kulak tıpacı
 • Traş kolonyası
 • Banyo kesesi
 • Sıvı sabun

Askere verilen malzemeler ve eşyaların tam listesi Askerde Verilen Malzemeler Nelerdir? yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Askerlik İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Eğer celp döneminiz geldiyse ve eğitim dolayısıyla uzatma sürenizi kullanmak istemiyorsanız askerlik yapmak için başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için sizden istenen belgeleri çeşitli kurumlardan almak teslim etmeniz gerekmektedir. Bazı gerekli evrakları e-Devlet üzerinden alabileceğiniz gibi bazılarını ise bizzat giderek talep etmek durumundasınız. Eğer okulunuz dolayısıyla bir erteleme söz konusu ise ve bunu iptal ettirmek istiyorsanız e-Devlet üzerinden bu durumdan kolayca kurtulabilirsiniz.

Kurumsal mevzuların çevrimiçi ortama taşınması ile beraber artık bu yöndeki işlemlerinizi konforlu bir biçimde tamamlayabilme imkanına sahip olmaktasınız. Askerlik işleminize başlamak için aile hekimliğinden aldığınız sağlık belgenizi götürmeniz gerekmektedir. Bu son yoklama günü öncesi yapılması gereken bir işlemdir. Son yoklamaya gelirken getirilmesi gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Kimlik ve fotokopisi
 • 9 adet vesikalık fotoğraf
 • Öğrenim durumu belgesi ve fotokopisi
 • Sporcu veya sanatla ilgileniyorsanız bununla ilgili belgeniz
 • Yurtdışında çalışır haldeyseniz bununla ilgili belge
 • Hapis durumunuz varsa kanıtlar bir belge gerekmektedir.

Sizlere bu yazımızda Askere Gidene Ne Denir? Hayırlı Teskereler Kime Nedir? sorusuna cevap vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Hayırlı teskereler ne demek?

“Hayırlı teskereler” ifadesi, asker olan bir kişiye askerlik süresinin bitiminde verilen tabirlerden biridir. Bu ifade ile asker kişiye hayırlı bir teskeresi (askerlik belgesi) olmasını ve askerlik süresince kazandığı tecrübe ve birikimlerin hayatında faydalı olmasını dilemek amaçlanmaktadır.

Askere giden kişinin ailesine ne denir?

Askere giden kişinin ailesine “gazi ailesi” denir. Bu terim, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan personelin ailesi için kullanılan bir ifadedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık