Gündem

Askerlik Yaşı Kaçtır? Kaç Yaşında Askere Gidilir?

Askerlik Yaşı Kaçtır? Kaç Yaşında Askere Gidilir? Ülkemizde her erkek, vatani görevini yerine getirmek zorundadır. Bu sebepten dolayı belirli bir dönem içerisinde erkeklerin bedelli ya da normal askerlik olacak şekilde görevlerini tamamlamaları gerekmektedir. 2022 yılında “Askerlik yaşı yaşı kaçtır?” sorusunun cevabı merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Geçen yıla göre askerlik yaşında bir farklılık bulunmamaktadır. Askerlik yaşı günümüzde 20 ile 41 yaş aralıklarını kapsamaktadır. 20 yaşın giren tecili ya da muafiyeti bulunmayan her erkeğin askere gitmesi zorunludur. Tecilli olan erkeklerin ise en geç 41 yaşına kadar askerlik yapmaları gerekmektedir. Yani, ülkemizde askerlik yaşı 20 yaşında başlamakta ve 41 yaşında bitmektedir. Bu sebeple ülkemizdeki her erkeğin bu yaş aralıklarında vatani görevlerini tamamlaması gerekmektedir.

Askere Hangi Aylarda Gidilmektedir?

Askere gitmek ve vatani görevini yerine getirmek isteyen erkeklerin, 20 yaşına basmaları gerekmektedir. Her erkeğin 20 yaşına girdiği ocak ayından itibaren ya tecilli olması ya da askere gitmek için başvuru yapması gerekmektedir. Tecili ya da muafiyeti bulunmayan, 20 yaşını geçmiş ancak askerlik başvurusu yapmamış erkekler, asker kaçağı sayılmaktadır.

Askere gitmek için tüm işlemlerini halletmiş ve askere kabul edilmiş erkekler aynı yıl içerisinde uygun olan aylarda askere çağrılmaktadır. Bu aylar 2022 yılında Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarıdır. Bir yıl içerisinde askere çağrılan tüm erkekler belirli kriterler doğrultusunda bu aylardan birinde askere çağrılmaktadır. Bu aylara celp dönemleri adı da verilmektedir.

Tecil Bozulduktan Sonra Ne Kadar Süre İçerisinde Askere Gidilir?

Erkekler okul, iş ve benzer sebepler doğrultusunda askere gitme vazifelerini erteleyebilmektedir. Bu erteleme süresine de tecil denilmektedir. Askerlik yaşı gelmiş bir erkeğin tecili bulunuyorsa o erkek asker kaçağı sayılmamakta ve tecil süresi dolana kadar askere çağrılmamaktadır. Ayrıca tecili bulunan bir erkeğin askere gidebilmesi için de tecilinin bozulması da gerekebilmektedir. Tecil şu şartlar altında bozulmaktadır;

  • Tecilli süre içerisinde askerlik başvurusu yapmak
  • Erteleme süresinin bitmesi
  • Tecil sebebinin ortadan kalkması

Yukarıdaki sebepler doğrultusunda erkeklerin tecili bozulmakta ve askerlik vakti gelmektedir. Tecili bozulan erkekler gerekli müracaatların ardından celp dönemlerinde askere gitmektedir.

Yoklamaya Tabi Ne Demek

Askerlik Yaşı Kaçtır? Askerlik Süresi Ne Kadardır?

2020 yılı Mayıs ayında yapılan düzenlemeler doğrultusunda askerlik süresi değişmiştir. 2021 yılında zorunlu askerlik görevinin süresi 12 aydan 6 aya kısaltılmıştır. Kısa dönem ve uzun dönem farkı tamamen ortadan kaldırılmıştır. Bu sebeple bir erkeğin 6 ay askerlik yapabilmesi için üniversite mezunu olmasına gerek yoktur.

Eğitimini tamamlamamış olan ve tamamlamış olan tüm erkekler 6 ay kadar askerlik yapmak zorundadır. Bedelli askerlik süresi ise tamamen diğer sürelerden farklılık göstermektedir. Askerlik yaşı içerisinde yer alan erkekler, zorunlu askerlik görevlerini ücret ödeyerek de yapabilmektedir.

Bedelli askerlik yapmak isteyen erkeklerin 55.194 TL askerlik ücretini ödemeleri gerekmektedir. Bedelli askerlik yapmak için ücret ödeyen erkeklerin ayrıca 21 gün olacak şekilde askere gitmeleri de gerekmektedir.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar

Askerlik Yaşı Gelen Erkekler Ne Yapmalı?

Tecili bozulan ve askerlik yaşı gelen Türk vatandaşı olan erkeklerin ilk celp süresi içerisinde askere gitmeleri gerekmektedir. Celp süresi başvuru tarihi ve diğer belgelerin hazırlığı doğrultusunda değişiklik göstermektedir. Askerlik yaşı gelen erkeklerin izlemeleri gereken adımlar ise şu şekildedir;

  • e-Devlet üzerinden askerlik durum belgesi sorgulamak ve çıkarmak,
  • Aile hekiminden ya da hastanelerden sağlık raporu almak,
  • Nüfus cüzdanı ve benzer belgeleri hazırlamak,
  • Dilekçe oluşturmak ve askerlik başvurusunda bulunmak,
  • Askeri muayeneye girmek ve onay almak

Yukarıdaki adımları uygulayan erkekler ilk celp döneminde askere gidebilmektedir.

Askerlik Yol Parası Ne Kadar? Yol Parası Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu