Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Çene Kayması Egzersizi (Her Gün 5 DK)

31.12.2022
50
A+
A-
Çene Kayması Egzersizi (Her Gün 5 DK)

Çene Kayması Egzersizi öncesinde en ağrılı ağız ve diş problemi olan çene kayması diş problemleri arasında sayılmakta olan bu problem meydana geldiği zamandan itibaren hasta kişiye oldukça rahatsızlık vermektedir ve bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir. Çene kayması pek çok farklı sebepten dolayı meydana gelmektedir. Doğru zamanda tedavi edilmediği takdirde daha büyük bir sağlık sorununa yol açabilmektedir. Peki, Çene Kayması Egzersizi nasıl yapılmalı?

Çene Kayması Egzersizi uygulaması

Çene Kayması Egzersizi Nedir?

Çene kayması kafatasına bağı olan iki eklemden birinin veya ikisinin birden normal bir pozisyondan ayrılması ile meydana gelmiş olan bir durum olmaktadır. Çeneyi kafatasına bağlı tutmak üzere hem sağda hem de solda iki adet kemik bulunmaktadır. Konuşma zorluğu öne çıkmış olan veya geriye itilmiş olan bir çene, şiddetli bir ağrı, ağızın tam kapanamaması veya nefes darlığı gibi yan etkileri bulunmakta olan bir rahatsızlık türüdür. Çene düşmesi de çene kayması ile aynı etkilerde olan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir.

Çene Kayması Nedenleri

Çene Kayması Egzersizi problemlerinin meydana gelmesini tetiklemekte olan pek çok etken bulunmaktadır. Özellikle çene anatomisi ile aynı alakalı olan çene kayması göz ardı edilmemesi gereken bir rahatsızlık olmaktadır. Bu rahatsızlığın sebeplerinden bazıları ağzı çok geniş açmak, çeneden alınmış olan yara veya darbeler, diş veya dişeti problemleri ve eklem ve kas sorunlarını söyleyebilmemiz mümkündür.

Çene Kayması Egzersizi (Her Gün 5 DK)

Çene Kayması Egzersizi (Her Gün 5 DK)

Çene Kayması Egzersizi: Çene Kayması Belirtileri

İlk aşamalarda olan bir çene kayması problemi her zaman tespit edilmesi ve tanı konulması kolay olan bir problem değildir. Bununla birlikte çene kaymasını belirleyici bazı unsur ve semptomlar bulunmaktadır. En yaygın olarak çene kayması belirtileri denildiğinde konuşmada zorlanma, alt ve üst dişlerin birbiri üzerine her zaman olduğu gibi tam oturmaması, ağzın tam kapanmaması, çene ağrısı, nefes alma sorunları veya nefes darlığı, çene hareket ettikçe şiddetlenmekte olan ve kulağın hemen ön kısmında hissedilmiş ağrı ve sancı, çenenin öne doğru çıkıntı yapması çene kaymasının belirtileri arasında yer almaktadır.

Çene Kayması Tedavisi

Birçok tedavi yöntemi karşımıza çıkmaktadır. Ameliyat, operasyon gibi cerrahi müdahaleler gerektirmeyen farklı yöntemler de giderilebilir.

  • Elle oturtma: Çene kaymasındaki elle oturtma yöntemi tamamen diş hekiminin el marifetine güvenilmektedir. Kamış olan çenenin becerikli bir el hareketi ile yerine oturtulması amaçlanmıştır.
  • Barton sargısı: Bu yöntemde çene önceden olması gereken yerine oturtularak yapılan hareketlerin kısıtlanması için barton salgısı adı verilen bir sargı aparatı ile sarılmaktadır. Başın üzerinde ve de enseden tam tur şeklinde bağlanmış olan bezler çeneyi destekleyecek şekilde sabitlenir. Bir süre hastanın kafasında kalması gerekmektedir. Belli bir süre böyle kalmadan sonra çene yerine geri oturmaktadır.
  • Cerrahi Müdahale: Diğer müdahaleler işe yaramadığında son çare olarak cerrahi bir müdahale gerekmektedir. Çene kayması problemi için başvurulmuş bir doktor ile bir ameliyat ve operasyon yapılması gerekmektedir.

Çene Kayması Evde Tedavi

Çene kayması yaşayan hastaların tıbbi kontroller ve müdahaleler sonrasında evde birçok tedavi egzersizi uygulaması gerekmektedir. Çene kayması evde tedavi edilirken doktorlar tarafından birkaç egzersiz hareketi görsel şekilde anlatılarak hastalara verilir. Evde tedavi aşamasında sıklıkla çene kaslarını oynatmak, aşırı germe uygulamadan kasları ve kemik dokusunu esnetmek amaçlanmaktadır. Bunu uygulamak için genellikle çeneyi sağa, sola, aşağı, yukarı oynatarak hareket ettirmek önerilmektedir.

Ayrıca çene kayması evde tedavi edilirken beslenme sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlarda bulunmaktadır. Sert besin gruplarını tüketmek çene kayması yaşayan hastalar için önerilmez. Bu sebeple çoğunlukla yumuşak yapılı ya da sıvı besinler tüketilmelidir. Örneğin, çorba çeşitleri, pirinç ve makarna tarzı kolay çiğnenebilen besinler.

Çene Kayması Egzersizi Beslenme sürecinde öğünlerinizi ufak lokmalarla tüketilmeli, aşırı miktarda ağzı doldurarak çeneyi yormamalısınız. Genellikle süt ve süt ürünleri tüketimi çene kaymasında kas ve kemik yapısının hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Çene kayması tedavisi süreci boyunca çenede oluşan ağrılara karşı buzla baskı uygulamak önerilebilir. Buz çene kaslarına uygulandığında ağrıları azaltır ve uyuşturur.

Çene Kayması Egzersizi – Alt Çene Geriliği Egzersizleri

Alt çene geriliği rahatsızlığı da çene kaymasıyla benzer özellikler gösterebilmektedir. Alt çene geriliği egzersizleri uygulandığında olumlu etkilerle karşılaşmak mümkündür. Genellikle alt çene geriliği hastalığı da çene kayması gibi cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Tedavi süreci boyunca belli egzersizler uygulanarak bu hastalığa karşı olumlu etkiler almak mümkündür. İşte alt çene geriliği egzersizlerinden bazıları şunlardır;

  • Koordinasyon Egzersizleri
  • Çene eklemleri egzersizleri
  • Çene germe egzersizleri
  • Çene mobilizasyon egzersizleri

Koordinasyon Egzersizleri: bu alt çene geriliği egzersizleri genellikle 2 farklı yöntemle uygulanır. Bunlardan ilki abeslang adlı bir çubuğu dişlerin arasına sıkıştırarak çeneyi aşağı, yukarı ve yanlara doğru oynatarak yapılır. Diğeri ise bir ayna karşısında yüzünüzü ortalayacak bir çizgi çekerek, iki elinizle çenenizi destekleyip açıp kapatma işlemi olarak bilinmektedir.

Çene Eklemleri Egzersizleri: Bu egzersizleri uygularken ağzınıza şekiller vererek çene kaslarınızı çalıştırır ve eklemleri oynatırsınız. Genellikle ağzı tam dik formda açıp kapatmak, çeneyi kaldırmak ve sağa sola kaydırmak bu egzersizde uygulanır.

Çene Germe Egzersizleri: Çene kayması egzersizi olarak da bilinen bu harekette başınızı sabitlemeniz çok önemlidir. Bu sebeple dirseğinizi sabit bir masaya dayayarak başınızı tutun. Bir elinizle ağzınızı açarak çenenizi aşağı doğru gerdirip 5 – 10 saniye bu şekilde durun. Bu hareketi 10 kez tekrarlamanız gerekir.

Çene Mobilizasyon Egzersizleri: Bu egzersiz uygulanırken çenenizi iki farklı yöntemle kavramak gerekir. Ağzınızın içinden 2 parmağınızı geçirin ve baş parmağınızla dışardan çenenizi tutarak, çenenizi sağa, sola, aşağı ve ileri doğru kaydırın. Bu şekilde çene kaslarınız çalışacaktır. Bu egzersizleri uygularken tüm işlemleri 10 kez tekrarlayın ve bir elinizle çenenizi desteklemeyi unutmayın.

Çene Kayması Egzersizi (Her Gün 5 DK)

Çene Kayması Egzersizi (Her Gün 5 DK)

V Çene Egzersizleri

V çene yapısı genellikle son dönemde en popüler çene şekli olarak bilinmektedir. Çene yapısının V şekline geçmesi, yüzün bir kalbe benzemesini sağlamaktadır. Özellikle de Uzak Doğu’da insanların yüzlerine bu şekli vermek için estetik yaptırdıkları bilinmektedir. Ancak V çene egzersizleri uygulayarak cerrahi bir işlem gerektirmeden yüzünüze şekil vermeniz mümkündür.

V çene egzersizleri yüzünüzün şeklini tam olarak değiştirmez. Sadece çene kaslarınızı geliştirir ve yağlanmayı giderir. Bu egzersizlerin uygulanışında dilinizi ve ellerinizi kullanmak gerekmektedir. Dilinizi dışarı çıkarıp başınızı geriye yaslayın, daha sonra dilinizi sağa doğru ve sola doğru dışarı çıkarın. Bu hareket dil yapınız ile çene kaslarınızı çalıştırmaya yarayacaktır.

V çene için en sık uygulanması gereken egzersiz ise parmaklarla masaj uygulamasıdır. Çenenizin kıvrımlı kısımlarını iki parmağınız ile sıkıştırarak masaj uygulayın. Sıkıştırdığınız kemik yapısına aşırı baskı uygulamadan geriye doğru itin. Bu şekilde v çene egzersizleri uygulamak yağlanmayı azaltır ve çene şeklinizde gerilme sağlar.

Masseter Kası Gevşetme Egzersizleri

Masseter kası gergin olduğunda yüzünüzün özellikle de çene bölgesinde tombulluk görülmektedir. Masseter kası gevşetme egzersizleri uygulanarak bu yapı yumuşatılır ve çene yapınızdaki tombulluk giderilir. Genellikle uygulanan egzersizler tüm çene egzersizleriyle aynıdır. Çene kaslarına baskı uygulamak, masaj yapmak, çeneyi aşağı, yukarı, sağa ve sola oynatmak etkili olabilmektedir. Bu sayede çenenizdeki dolgunluk azalacaktır.

Bu Yazımız Da İlginizi Çekebilir – Game Of Sultans Hile

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık