Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Çim Ekimi Nasıl Yapılır?

01.01.2023
61
A+
A-
Çim Ekimi Nasıl Yapılır?

Çim ekimi nasıl yapılır sorusu özellikle de bahçe ve arazilerine çim ekerek yeşil bir görünüm elde etmek isteyen kişiler tarafından araştırılıyor. Gerçek bir çimi ekerek canlanmasını sağlamak adına öncelikli olarak toprak alana ihtiyaç duyuluyor. Gerekli alanın bulunması durumunda çim ekimi son derecede kolay bir biçimde gerçekleştiriliyor. Bunun için yapılması gereken adımlar ise şu şekilde sıralanıyor;

  • Toprak ile hayvan gübresini karıştırmak ya da torf karışımı hazırlamak
  • Toprakları çapa gibi bir alet ile havalandırılarak ekime hazır hale getirmek
  • Toprak derinliğinde yaklaşık olarak 2 santimetre kadar açıklık bırakmak
  • Tohumların yarısını enlemesine yarısını da boylamasına olacak şekilde serpmek
  • Tohumların üzerlerini maksimum iki santimetre olacak şekilde hazırlanan karışım ya da torf karışımı ile kapatmak
  • Son olarak can suyu ile tohumları sulamak

1 kg Çim Tohumu Kaç Metrekare Alanı Kaplar?

1 kg çim tohumu kaç metrekare sorusu da ne kadar alana ne kadar çim tohumu eklemeleri gerektiğini bilmeyen kişiler tarafından araştırılıyor. Belirli bir hesaplama doğrultusunda ekilen çim tohumları çok daha verimli sonuçlar veriyor. Eğer tohumların az miktarda ekilmesi durumunda çimler seyrek çıkabiliyor. Yine olması gerektiğinden çok daha fazla miktarda ekim yapıldığı zaman çimler neredeyse üst üste olacak şekilde çıkıyor ve bu durum da kötü bir görünüme neden oluyor.

Toprağa çim ekerek yeşil bir görünüm elde etmek isteyen kişilerin tohumların ne az ne de çok olacak biçimde toprağa serpmeleri gerekiyor. Bu noktada 1 kilogram çim tohumu genel anlamda 40 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Çim ekimi yapmak isteyen kişilerin de bu hesaplama doğrultusunda ekim yapacakları alanı belirleyerek tohum miktarını ayarlamaları gerekiyor. Böylelikle de ekilen çimler en sorunsuz biçimde çıkabiliyor.

Bahçe Çim Ekimi Nasıl Yapılır?

Bahçe çim ekimi yapmak isteyen kişiler de bu işlemleri çok kolay bir biçimde yapabiliyorlar. Çimlerin ekileceği alan her neresi olursa olsun ekim şekli değişiklik göstermiyor. Ancak çim ekimi yapmak isteyen kişilerin öncelikli olarak ekim yapacakları alanları hesaplamaları gerekiyor. Yapacakları hesaplamaların doğrultusunda da ne kadar çim tohumu kullanmaları gerektiğini hesaplama imkanı elde ediyorlar. Böylelikle de yapacakları ekimlerden en verimli sonuçları alabiliyorlar.

Bahçelerine çim ekmek isteyen kişiler de gerekli hesaplamaları yapmalarının ardından toprağı eşerek tohumları serpebiliyorlar. Üzerine de gübre eklemelerinin ve sulamalarının ardından işlem tamamlanıyor. Çimler kısa bir sürenin ardından hızlı bir şekilde çıkmaya başlıyorlar.

Cim Nasil Ekilir

Çim Ekimi Nasıl Yapılır?

Çim Tohumu Ne Zaman Ekilmelidir?

Toprağa çim ekerek ortamın yeşillenmesini isteyen kişiler çim ekimi konusunda özellikle de zamanı merak ediyorlar. Çünkü çimler sadece belirli zaman aralıklarında yeşillenerek çıkabiliyorlar. Çimleri ekerek en verimli şekilde çıkmasını sağlayan kişiler genel olarak bahar ayları öncesinde ekimlerini gerçekleştiriyorlar. Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte ekilen çimler havaların ısınması ile birlikte hızlı bir şekilde çıkmaya ve büyümeye başlıyor. Özellikle de Mart ve Nisan aylarında yapılan çim ekimleri son derecede olumlu şekilde ilerliyor. Çim tohumları en ufak bir zarar görmeden büyüyerek toprak yüzeyine doğru yeşillenebiliyorlar. Böylelikle de ekim yapılan alanların son derecede yeşil görünmesi sağlanıyor.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık