Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Eczanede Satılan Güvercin Vitaminleri

04.12.2022
63
A+
A-
Eczanede Satılan Güvercin Vitaminleri

Eczanede satılan güvercin vitaminleri, güvercinlerin ihtiyacı olan vitaminleri almasını sağlamaktadır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi güvercinlerin de sağlıklı ve dengeli beslenmeleri gerekmektedir. Sağlıklı beslenmeyen ve yeteri miktarda vitamin alamayan güvercinlerde çeşitli sağlık sorunları baş gösterebilmektedir. Peki, Eczanede Satılan Güvercin Vitaminleri hangileridir?

Güvercinler, vitaminleri su yolu ile alabilmektedir. Bu vitamin takviyeleri, güvercininizin ihtiyacı olan vitaminleri alabilmesi için en kolay yoldur. İhtiyacı olan vitaminleri alan güvercinler daha sağlıklı olacak ve hastalıklara karşı güçlenecektir. Günümüzde eczanelerde de güvercinler için üretilmiş olan vitamin takviyesi bulmak mümkün olmaktadır. Size en yakın eczaneye giderek güvercininiz için vitamin takviyesi almak istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır.

Eczanede Satılan Güvercin Vitaminleri Çeşitleri

Güvercinler, günlük ihtiyaç duydukları vitaminleri almak zorundadırlar. Güvercin sahipleri, güvercin vitamin çeşitleri nelerdir sorusunu yönelterek cevap aramaktadırlar. Güvercinlerin almaları gerektiği vitaminler aşağıda sıralanmıştır.

 1. Amino Asit
 2. A Vitamini
 3. B Vitamini
 4. Eczanede Satılan Güvercin Vitaminleri
 5. C Vitamini
 6. D Vitamini
 7. E Vitamini
 8. K Vitamini

Bu vitaminlerin her birinin belli bir amacı vardır. Yeteri kadar alınmadığında güvercininizde bazı semptomlar görmeniz mümkündür. Yemlerin tek başına güvercinin vitamin ihtiyacını gidermesi mümkün olmadığından, güvercinlerin vitaminleri takviye olarak almaları şarttır. Bu nedenle doğru ve kaliteli vitaminleri güvercininize vererek onun daha sağlıklı olmasını ve daha canlı görünmesini sağlamanız mümkün olacaktır.

Eczanede Satılan Güvercin Vitaminleri
Eczanede Satılan Güvercin Vitaminleri

Eczanede Satılan Güvercin Vitaminleri Ne İşe Yarar?

Güvercin vitaminleri ne işe yarar sorusu ile pek çok kez karşılaşılmaktadır. Güvercin vitaminleri, güvercinin çok daha sağlıklı olmasını ve hastalıklarla baş edebilmesini sağlamaktadır. Aşağıda bu vitaminlerin ne işe yaradığı ve hangi faydaları sunduğu belirtilmiştir.

Amino Asit: Güvercinlerin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dayanıklı olmalarını sağlamaktadır. Amino asitler sayesinde güvercin daha hızlı büyüyüp gelişebilmektedir.

A Vitamini: Güvercinlerin cilt sağlığı için gerekmektedir. Yeteri kadar A vitamini alan güvercinlerin cildi çok daha sağlıklı gözükecektir.

B Vitamini: Farklı bileşiklerden oluşan ve çok büyük bir grup olan B vitamini, güvercinler için birçok hayati işlevi yerine getirmektedir.

Eczanede Satılan Güvercin Vitaminleri C: Güvercinlerde metabolik düzenleyici görevini üstlenmektedir.

 1. D Vitamini: Kalsiyumun bağırsaktan vücuda emilimi için gereklidir.
 2. E Vitamini: Hücre yapısı içerisinde yer alan metabolik işlemleri düzenlemektedir.
 3. K Vitamini: Kanın pıhtılaşması için gereklidir. Eksikliği güvercinlerde çok nadir de olsa görülebilmektedir.

Bu vitaminler, kas ve tüy sağlığı başta olmak üzere güvercinlerin sağlıklı büyüme ve gelişme sürecine katkıda bulunmaktadır. Bu vitamin takviyeleri özel formüllerle, tamamen güvercinlerin sağlığı için üretilmektedir. Piyasada çoğu eczane ve diğer satıcılar bu vitaminlerin satışını yapmaktadırlar.

Güvercinlerin sağlığı ne kadar iyi beslendiklerine bağlıdır. Bu nedenle vitaminleri güvercininize tam ve eksiksiz olarak verdiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde güvercininiz çeşitli sağlık sorunları yaşayabilir ve oldukça yorgun gözükür. Bu gibi durumları yaşamamak için kaliteli güvercin vitamin takviyelerini tercih etmeniz gerektiğini lütfen unutmayınız. Eczanede Satılan Güvercin Vitaminleri hangileridir?

Güvercin İlaçları ve Vitaminleri

Güvercinlerin sağlıklı şekilde bakılması, hastalıklara karşı korunabilmesi için çoğunlukla veterinerler vitamin takviyeleri ve hastalık durumunda Güvercin ilaçları verebilirler. Bu ilaçların kullanımı ile daha canlı, enerjik ve sağlıklı güvercinlerinizin olması mümkündür. İşte güvercin ilaçları ve vitaminleri arasında en bilinenleri şunlardır;

 • Dac Güvercin İlaçları
 • Natural Güvercin Vitaminleri
 • Pantex Holland Güvercin İlaçları
 • Nargo Güvercin Vitamini
 • Depovit Kalsiyum Hapı

Tüm bu Güvercin ilaçları ve vitaminleri ancak doktor yönlendirmesi ve tavsiyesiyle alınmalıdır. Çünkü güvercinlerin sağlık durumuna göre farklı etkileri olduğu bilinmektedir. Güvercinler için verilen bu ürünlerin özelliklerine değinecek olursak;

Dac Güvercin İlaçları: Dac Pharma ürünleri genellikle güvercinlerde görülen hastalıkların tedavisinde olumlu etkileriyle bilinmektedir. Dac Pahrma Adeno Extra Mix ürünü inceleyecek olursak bu ürün güvercinlerde görülen Adeno Coli sendromu ve Coccidiosis hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Güvercinlerin yanlış besinleri tüketmesiyle oluşan bağırsak enfeksiyonlarına da iyi geldiği bilinmektedir. Güvercin ilaçları arasında yer alan bu ürünün tedavi süreci en fazla 7 gündür. Toz haldeki bu ilaç 20 kuş için 5 gram (1 ölçek) suya katılarak verilir.

Natural Güvercin Vitaminleri: Güvercinlerin ve kuşların genel olarak ihtiyaçlar olan mineral ve vitamini sağlayan bu takviye, yarış güvercinlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Güvercin vitaminleri bakımından içeriğinde bulunan A, D ve E vitaminleri sayesinde kuşların hızlı büyümesi ve üremesini sağlar. Ayrıca tüy dökme sorunu olan güvercinlerin tüy köklerini güçlendirmektedir. Natural güvercin vitaminleri kullanımı mamaya karıştırılarak ya da kafese konulara tüketilmesi sağlanmaktadır.

Pantex Holland Güvercin İlaçları: Pantex Holland ilaçları genellikle güvercinlerde görülen kilo kaybı, tüy rengindeki değişim ve halsizlik belirtilerinde kullanılmaktadır. Bu güvercin ilaçları eczane de doktor onayı ile satılabilmektedir. Kullanımı ile iştahsızlık, cansızlık, üreme eksikliği ve uçma sorunları düzelecektir.

Eczanede Satılan Güvercin Vitaminleri arasında olan Pantex Holland doğru kullanımı için yapılması gereken güvercinleriniz için 2 litrelik sularına kutu içerisinde bulunan kaşıkla 6 gram (1 tam dolu kaşık) miktarında bu ilaçtan eklemeniz.

Bu suyun kullanımı önemli olduğu için güvercinlerinizi bir önceki akşam su vermeden ertesi gün ilaçladığınız suyu vermeniz satıcı tarafından önerilmektedir. 30 günde 1 kullanım yeterlidir. Bu etkili ilaç güvercinlerinizin yeniden sağlıklı olmasında etkili olacaktır. Doz aşımında olumsuz yan etkiler görmek mümkündür. Bu sebeple veterinerinizden detaylı kullanım bilgisi almayı unutmayın.

En Çok Kullanılan Güvercin İlaçları

Nargo Güvercin Vitamini: Bu vitamin güvercinlerin tüy dökme dönemlerinde ihtiyaç duydukları en iyi vitaminlerden biridir. Güvercinlere B12 vitamini olarak bilinen bu vitamin takviyesi tüy dökme sorunlarını düzenlediği gibi iştahsızlığı giderir. Yavru kuşların hızlı büyümesini ve iştahlı şekilde beslenmesini sağlar. Belli dönemlerde kullanımı önerilen bu güvercin vitaminleri ayrıca papağan, muhabbet kuşu, kanarya ve saka gibi kuşlarda da kullanılabilir.

Nargo güvercin vitamini kullanımı ile ilgili olarak küçük kuşlara yani muhabbet kuşu, saka ve kanaryalara 100 ml olan suluk için suya 15 – 20 damla kadar damlatılması, güvercin ve papağan kuşlarına da 100 ml suluktaki suya 20 – 30 damla arası damlatılması önerilmektedir. Tüy dökülme dönemi boyunca kullanımında sakınca olmadığı bilinen bu güvercinlere B12 Vitamini oldukça etkilidir. Eczanelerde ve internette satışı mevcuttur.   

Eczanede Satılan Güvercin Vitaminleri
Eczanede Satılan Güvercin Vitaminleri

Depovit Kalsiyum Hapı: Güvercinlerin kemik gelişimi ve kanat yapısını güçlendiren bu güvercin vitaminleri dişilerde çoğunlukla kullanılmaktadır. Yumurta felci sendromunda etkili olan bu takviye eşli kuşlara iki günde 1 verilmelidir. Yavru güvercinlerin gelişim aşamasındayken henüz 15 günlükken yemek yiyene kadar 3 tablet verilmesi önerilmektedir. Güvercinlerde rastlanan felç durumunda ise bu hap 7 gün boyunca günde 2 tablet olarak kullanılır.

Eczanede Satılan Güvercin Vitaminleri Fiyatı

Güvercin bakımı için gerekli olan ilaçların ve vitaminlerin internet ve eczanelerden temin edilmesi mümkündür. Peki, güvercin ilaçları fiyatı ne kadardır? Dac güvercin ilaçları ortalama 100 gramlık paketleri 160 – 200 lira arasında değişim göstermektedir. Natural güvercin vitaminleri fiyat bakımından boyutlarına göre minimum boyuttaki ürünler 50 liradan başlarken büyük boydakiler 150 – 200 lira arasında fiyatlandırılmıştır.

 Pantex Holland güvercin ilaçları fiyatı ortalama 165 – 200 lira arasında değişmektedir. B12 vitamini olan Nargo güvercin vitamini ise en ucuz fiyatlı ürün olarak ortalama 8 – 20 lira arasında değişmektedir. Çoğunlukla eczanelerde ve veterinerlerde en kolay bulunan ürünlerden biridir. Depovit kalsiyum hapı ise ortalama 65 – 80 lira arasındadır.  

MEGOLAMAN
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık