Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Küçük Prens Kitap Özeti (Kısa – Uzun)

08.12.2022
80
A+
A-

Küçük Prens kitap özeti (kısa- uzun)Çocuklar, okumayı ve yazmayı öğrenebilmek adına sık sık kitap okumaktadır. Çocukların okuyabileceği kitaplar arasında yer alan Küçük Prens ise tüm zamanların en iyi öyküsü olarak bilinmektedir. Bu kitabı anlayabilmek adına Küçük Prens kitap özeti incelenmektedir. Bu sayede kitabı okumaya gerek kalmadan ana fikri, konusu ve özeti hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. Küçük Prens kitap özeti (kısa- uzun)

Fransız yazar Antonie De Saint Exupery tarafından kaleme alınan Küçük Prens, çocuk kitabı olarak bilinse de aslında yetişkinleri eleştiren bir kitap olarak ön plana çıkmaktadır. Toplamda 112 sayfadan oluşan bu kitap, hem çocukların hem de yetişkinlerin okuyabileceği niteliktedir. Okuyucuların merak ettiği bu kitap alt başlıklarda detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Peki, Küçük Prens kitap özeti nasıldır?

Küçük Prens kitap özeti (kısa- uzun)
Küçük Prens kitap özeti (kısa- uzun)

Küçük Prens Kitap Özeti (Kısa – Uzun)

Küçük Prens, kitabın ana karakteridir. Bahsi geçen bu kitabın yazarı, aslında başına gelmiş bir olayı kaleme almış ve öyküleştirmiştir.

Pilot (yazar), uçak ile seyahati sırasında uçağın arıza yapması nedeniyle çöle inmek zorunda kalır. Burada uyuyakalan pilot, küçük bir çocuğun sesi ile uyanır. Küçük Prens olarak bilinen bu çocuk, pilottan bir koyun resmi çizmesini ister. Bunun üzerine pilot, öncelikle, fil yutmuş bir boa yılanı çizer. Ancak küçük çocuk bu resimden hoşlanmaz ve tekrar koyun çizmesini ister.

Pilot, küçük çocuğun isteği üzerine bir kutu çizer ve koyunun bu kutu içerisinde olduğunu söyler. Bu resim Küçük Prens’in oldukça hoşuna gider. İlerleyen zamanlarda Küçük Prens, farklı bir gezegenden geldiğini açıklar. O ana kadar gezdiği diğer gezegenlerde birbirinden farklı insanlar ile karşılaştığını anlatır. Son gittiği gezegende ise bir tilkinin kendisine Dünya’ya gitmesi gerektiğini anlatır. Bunun üzerine Dünya’ya geldiğini söyleyen Küçük Prens, aynı zamanda, bu gezegenin yedinci sırada olduğunu açıklar.

Yapılan bu sohbetin ardından gezegenine dönmek isteyen Küçük Prens, Dünya’da ayrılır. Pilot ise uçağını kısa sürede tamir eder ve çölden ayrılır.

Küçük Prens Olayın Geçtiği Zaman Nedir?

Küçük Prens kitap özeti, hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap eden bir kitap olması nedeniyle pek çok konu dahilinde ele alınmaktadır. Araştırılan konular arasında genellikle kitap içeriği hakkında olan başlıkları görmeniz mümkündür. Örneğin Küçük Prens olayın geçtiği zaman nedir sorusu pek çok okur tarafından merak edilen detaylar arasında yer almaktadır.

Pek çok okuyucuya ve elde edilen kaynaklara göre zamanın günümüzden çok önce olduğu ileri sürülmektedir. Hatta bazı kaynaklarda 1940’lı yıllar şeklinde kesin tarihler de verilmektedir. Bu noktada elde edilecek olan sonuç, kitapta geçen zamanın eski bir zaman olduğu şeklindedir.

Küçük Prens Özet Olayın Geçtiği Yerler

Küçük Prens özeti olayın geçtiği yerler başlığı, bahsi geçen bu kitap hakkında merak edilen detaylar arasında yer almakta ve okuyucular tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Özellikle kitabın değerlendirilmesi sırasında bu tarz bilgilerin oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söylemek mümkündür. Bu bağlamda kitapta bahsedilen konumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Küçük Prens’in gezdiği gezegenler
 • Dünya
 • Küçük Prens’in yaşadığı B12 Astreoiti

Bu çocuk kitabında ele alınabilecek mekanlar yukarıda sırası ile sıralanmıştır. Her birinden azar azar bahsedilse de ön plana çıkan konumlar bu şekilde özetlenmektedir. Kitabı okuyarak veya özetine göz atarak konu hakkında daha detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.

Küçük Prens kitap özeti (kısa- uzun)
Küçük Prens kitap özeti (kısa- uzun)

Küçük Prens Kitabının Karakterleri

Küçük Prens kitabının karakterleri, bu kitabın okuyucuları tarafından bilinse de daha önce bu kitabı okumamış olan bireyler tarafından merak edilmektedir. Özet kısmında çoğu karakterden bahsedilmekle birlikte aşağıda da bazı karakterlerin sıralandığını görebilirsiniz.

 • Küçük Prens: hikayenin ana kahramanıdır. Bir çiçeği vardır ve birden fazla gezegen gezmiştir. Son olarak da yazar ile sohbet etmiş ve başına gelenleri anlatmıştır.
 • Kaşif: coğrafi konularda değerlendirme yapmasının yanında yerinden kıpırdamadan kaşiflerden edinilen bilgileri not alan kişidir.
 • Pilot (yazar): Küçük Prens’in dostudur. Küçük yaşlarda resim yapılmasına izin verilmemiştir. Uçak ile seyahat ederken uçağı bozulduğu için çöle inmek zorunda kalır.
 • Demiryolu Makasçısı: Trenlerin seyahati esnasında sağ ve sola manevra yapabilmelerini sağlayan kişidir.
 • Kral: bir gezegende yalnız yaşayan ve yaşadığı gezegene hükmettiğini sanan birisidir.
 • Bekçi: Gezegende yer alan fenerleri gece-gündüz durumuna göre yakıp söndürme görevi olan kişidir.
 • Sarhoş: Yaşadığı durumlardan utanç duyan ve bu utancı unutabilmek adına içki içen kişidir.
 • İş Adamı: Birçok iş ile yakından ilgilenen ve aynı zamanda sürekli olarak hesap yapan kişidir.
 • Satıcı: Susuzluk giderici haplar satan ve bu sayede insanların zaman kazanmalarını sağlayan kişidir.
 • Diğer Canlılar: Tilki, çiçek, yılan ve gül.

Sıralanan bu karakterler ve özelliklerine Küçük Prens kitabı kapsamında ulaşmanız mümkündür. Genel olarak pilot ve Küçük Prens arasında geçen olayları konu alan bu kitap, yan karakterleri sayesinde anlam kazanmaktadır. Küçük Prens kitabını okuyarak hem konusu hem de karakterleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Küçük Prens Kitabının Konusu Nedir?

Çocuk kitapları arasında ön plana çıkan Küçük Prens, içerdiği mesajlar kapsamında merak edilen bir kitap haline gelmiştir. Özellikle yetişkinler tarafından da zaman zaman okunan bu kitap, Küçük Prens konusu nedir sorusu dahilinde incelenmektedir.

Kitapta genellikle yetişkinlerin eleştirildiği ve aynı zamanda çocuk ruhundan ne kadar uzak oldukları açıklanmaktadır. Aynı zamanda Küçük Prens’inde yetişkinleri anlamaya çalıştığı görülmektedir. Gerçek hayatta sıklıkla karşılaşılan bu durumun bahsi geçen kitapta eleştirildiği açık bir şekilde fark edilmektedir.

Küçük Prens Ana Fikir

Gerek genç bireyler gerekse de yetişkinler tarafından ilgi gören Küçük Prens ana fikir başlığı, bahsi geçen bu kitabın aslında ne demek istediğini açıklamaktadır. Eleştirel bir dilin kullanıldığı bu kitap, çocuk kitapları kategorisinde yer almasına rağmen yetişkinlere yönelik yazılmıştır.

Büyükler için yazılan bu kitapta yetişkinlerin yaptıkları hatalar ve dikkatsizlikler eleştirel bir dille açıklanmaktadır. Aynı zamanda büyük insanların zaman içerisinde çocuk ruhundan ve çocuk düşüncelerinden ne kadar uzaklaştıkları anlatılmaktadır. Bu nedenle hem çocukların hem de yetişkinlerin rahatlıkla okuyup anlayabileceği bir kitap olarak ön plana çıktığı görülmektedir.

Küçük Prens Ne Tür Bir Kitaptır?

Küçük Prens, yer aldığı kategoriye rağmen farklı mesajlar içermesi nedeniyle Küçük Prens ne tür bir kitaptır sorusu sıklıkla gündeme gelmekte ve araştırılmaktadır. Bu kitabın normalde çocuk kitabı olduğu öne sürülse de yetişkinler için mesajlar barındırdığı bilinmektedir. Hal böyle olunca kitabın yer aldığı kategoriler de birden fazla olmaktadır. Küçük Prens’in yer aldığı kategoriler şu şekilde sıralanabilir:

 • Uzun hikaye
 • Spekülatif kurgu
 • Fabl
 • Çocuk edebiyatı

Sıralanan bu kategoriler dahilinde Küçük Prens kitabını görmeniz mümkündür. Çünkü bahsi geçen bu kitap yalnızca çocuk kitabı değil, aynı zamanda, gerçek hayata yönelik düşünce ve eleştiri de barındırmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Okul Öncesi Hikaye Kitabı PDF İndir

Küçük Prens Kaç Yaş Grubuna Göre Uygundur?

Küçük Prens kaç yaş grubuna göre uygundur sorusunun yanıtı normal şartlarda 6-10 yaş grubu şeklinde yanıtlanabilir. Bunun yanı sıra yetişkinlere yönelik mesajlar barındırması sebebiyle yaşça büyük kişiler tarafından da okunabilir. Buna bağlı olarak Küçük Prens kitabının her yaş grubuna hitap ettiği söylenebilir. Kitabın içeriğini merak edenler, internet üzerinden veya kitapevlerinden bu kitabı temin edebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=ILcN001ikzU

Video kaynağı: Youtube

YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık