Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Kitap Tahlili Nasıl Yapılır?

01.12.2022
64
A+
A-

Kitap tahlili, kaba tabirle bir kitabın can alıcı noktalarının ve anlatılmak istenen konuların kısa bir derlemesidir. Günümüzde pek çok insan kitap okumak yerine kitap tahlillerini incelemekte ya da okudukları kitapların tahlilini çıkartmaktadır. Bu bağlamda da kitap tahlili nasıl yapılır? sorusu sıkça gündeme gelmektedir. Kitap tahlili yapmak, sanıldığından çok daha zorlu bir süreçtir. Zira tahlil yapacak kişi, kitabı en ince detaylarına kadar iyi kavramış olmalıdır. kitap tahlili nasıl yapılır?

Kitap tahliline başlamadan önce, tahlil edilecek kitap mutlaka okunmalı ve tahlil edecek kişinin aklında soru işareti kalmaması olmasına özen gösterilmelidir. Daha sonrasında ise, kitabın ana hatları belirlenmeli ve tahlilde bahsi geçmesi gereken konular belirlenmelidir. Ancak kitap tahlilinin özet ile karıştırılmaması oldukça elzemdir. Özellikle tahlil yaparken kitabın sonunu belirtmemek gerekecektir. kitap tahlili nasıl yapılır?

Kitap Tahlili Nasıl Yapılır
Kitap Tahlili Nasıl Yapılır

Tahlil Nasıl Yazılır?

Tahlil nasıl yazılır sorusuna yanıt arayan ve kitap tahlili çıkartmak isteyen bireyler, tahlillerinin daha kısa sürede tamamlanabilmesi ve başarılı bir sonucun ortaya çıkması için bazı hususlara dikkat etmelidir. Kitap tahlili yaparken aşağıdaki listede belirtilen şablon kullanılabilir.

  • Kitap okurken ilgi çekici kısımlar
  • Okuyucunun kitap hakkındaki yorumları
  • Kısa ve öz karakter açıklaması
  • Olumlu ve olumsuz hissettiren olay betimlemeleri
  • Kitabın kimler için uygun olduğu

Yukarıda belirtilen unsurlar, mutlaka kitap tahlili yapacak kişiler tarafından bilinmelidir. Örnek vermek gerekirse, eğer okuyucu kitabı okurken önemli yerlerin altını çizmiş ise, “Kitap okurken ilgi çekici kısımlar” anlatımı yapılırken bu satırları kopyalamadan açıklamalıdır. Ayrıca tahlil yaparken her zaman olumlu konuşulmamalı, kitabın içerisinde beğenilmeyen kısımlar da tahlile eklenmelidir.

Metin İncelemesi Nasıl Yapılır?

Kitap, makale, hikaye, roman gibi metinlerin incelemesi yapılırken, ilk olarak bir planlama yapılması daha etkili bir sonuç alınmasına yardımcı olacaktır. Yani, metin incelemesi nasıl yapılır sorusuna verilebilecek en iyi yanı, taslak oluşturmaktır. Tahlil yapacak kişi, kitapta nerelere önem verdiyse ya da nereleri tahlilde belirtmek istiyorsa, bu doğrultuda hareket etmelidir.

Metin incelemesinde asıl amaç, metnin konusunu okuyucuya anlatmak değil, metinde konunun nasıl yorumlandığı ya da algılandığını anlatmaktır. Bu nedenle tahlil yapan bireyler, kitabın tamamını özet şekline getirip tahlil oluşturmamalıdır.

Oğuz Atay Korkuyu Beklerken Özet adlı içeriğimizde dikkatinizi çekebilir.

Kitap Tahlili Nasıl Yapılır
Kitap Tahlili Nasıl Yapılır

Grupla Kitap Tahlili Nasıl Yapılır?

Kitap tahlili, bireysel olarak yapılabildiği gibi, grupça da yapılabilmektedir. Grupla kitap tahlili nasıl yapılır diye düşünen kişiler, grupça yapılmış tahlillerin daha etkili olduğunu bilmelidir. Zira bir kitap, her okuyucuda aynı etkiyi yaratmamakta ve farklı his ve fikirler ortaya çıkmaktadır.

Grup ile birlikte yapılacak tahlillerde, grup üyeleri anlatmak istedikleri konular üzerine yine bir şablon çıkartmalıdır. Her bir taslak için her grup üyesi düşüncelerini belirtmeli ve bu düşünceler derlenerek bir sonuç yazısı oluşturulmalıdır. Bu sayede grubun üyeleri, her etapta fikirlerini belirterek kitap tahliline katkı sağlamış olacaktır.

Kitap Tahlili Nasıl Yapılır? konusunda merak ettiklerinizi yorum kısmında bize sorabilirsiniz.

YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık