Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Açık

Psikoteknik Sorgulama

03.12.2022
33
A+
A-
Psikoteknik Sorgulama

Psikoteknik sorgulama, özellikle ehliyet almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Psikoteknik belgesi ticari araç sürücülerinin mutlaka alması gereken bir belgedir. Ehliyet almak isteyen kişilerin mutlaka psikoteknik belgesi alması gerekmektedir. Psikoteknik sorgulama ise e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir.

Ehliyet almak isteyen kişilerin fiziksel ve ruhsal olarak yeterliliğini gösteren psikoteknik belgesi olmadan ehliyet almak mümkün olmamaktadır. Psikoteknik belgesinin geçerlilik süresi ise 5 yıl olup, beş yılın sonunda bu belgenin yasal olarak yenilenmesi gerekmektedir. Psikoteknik belgesi, ticari ehliyet almak isteyen kişilere yapılan bir takım testler sonucunda verilen belge olmaktadır.

Psikoteknik Sorgulama

Psikoteknik Sorgulama

Psikoteknik Belgesi Nedir?

Ticari araç kullanacak olan sürücülerin yasal olarak mutlaka alması gereken belgelerden olan psikoteknik belgesi, beş yılda yenilenmesi gereken bir belge olmaktadır. Psikoteknik merkezleri tarafından verilen bu belge için sürücülere fiziksel ve ruhsal olmak üzere pek çok test uygulanmaktadır. Bu testlerden başarı ile geçen kişiler ise ehliyet almaya hak kazanmaktadır.

Psikologlar tarafından yapılan ve yaklaşık olarak 1 saat süren bir dizi test sonucunda bireylerin ruhsal ve fiziksel olarak değerlendirmeleri yapılmaktadır. Psikoteknik değerlendirme kapsamında sürücülerin güvenli araç kullanmalarını için gerekli olan zihinsel ve fiziksel yeteneklerinin seviyeleri ölçülmektedir. Bu testlerden başarılı ile geçenler ehliyet alabilmektedir. Yapılan bu testlerin sonucunda psikoteknik sorgulama ise e-devlet üzerinden yapılabilmektedir.

Psikoteknik Testleri Neleri İçermektedir?

Sürücü adaylarının alması gereken en önemli belgelerden birisi olan psikoteknik belgesi için sürücülerin hız, hafıza ve olaylar karşısında verdiği tepkiler çeşitli testlerle ölçülmekte ve değerlendirilmektedir. Buna bağlı olarak yapılan bu psikoteknik testleri içerikleri ise şunlar olmaktadır;

  • Muhakeme yeteneğinin ölçülmesi
  • Dikkat yeteneğinin ölçülmesi
  • Koordinasyon yeteneğinin ölçülmesi
  • Zihinsel ve yetenek becerilerinin ölçülmesi
  • Hız ve mesafe algılama yeteneklerinin ölçülmesi
  • Tepki hızının ölçülmesi
  • Şekil algılama yeteneğinin ölçülmesi

Psikoteknik Belgesi Nereden Alınır?

Psikoteknik belgesi nereden alınır? konusu, ticari araç sürücülerinin en çok cevabını merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Psikoteknik belgesi Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan özel ve devlet hastanelerinini hepsinden alınabilmektedir. Psikoteknik değerlendirmesi yaklaşık olarak 60 dakika sürmekte ve psikologlar tarafından bu değerlendirmeler yapılmaktadır.

Psikoteknik Sorgulama

Psikoteknik Sorgulama

Psikoteknik sorgulama ise e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Psikoteknik belgesi alan sürücüler tır, otobüs, kamyon ve diğer ticari araçların hepsini kullanabilmektedir. Psikoteknik belgeleri kişilerin adına düzenlenen ve sürücülük yapmalarına bir engel olmadığını gösteren önemli belgeler olmaktadır. Beş yılda bir yenilenmesi gereken psikoteknik belgesi yenilenmediği takdirde sürücü belgeleri iptal olmaktadır. Bu nedenle ticari araç kullanan sürücülerin, her beş yılda bir bu belgeyi kesinlikle yenilemesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Sevgiliyle Kamp Yapılacak Yerler 2023

Psikoteknik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Psikoteknik sorgulama e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. E-devletten psikoteknik belgesi sorgulaması yapabilmek için sadece e-devlet şifresi yeterli olmaktadır. E-devletten psikoteknik sorgulama yapmak için ilk olarak e-devlete T.C. Kimlik Numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapmak gerekmektedir.

E-devlete giriş yaptıktan sonra Psikoteknik Değerlendirme Raporları Sorgulama sekmesine tıklanması gerekmektedir. Bu kısma geçiş yapınca psikoteknik belgesi değerlendirilmesi bütün detayları ile görülebilmektedir. Aynı zamanda E nabızdan psikoteknik sorgulama işlemi de olabilmektedir. E-devlet üzerinden görüntülenen psikoteknik belgeleri, yine e-devlet üzerinden çıktı olarak da alınabilmektedir.

Bunun dışında psikoteknik belgesi değerlendirilmelerinin yapıldığı sağlık kuruluşlarından da psikoteknik sorgulaması yapılabilmekte ve belgenin orijinali buralardan alınabilmektedir. Psikoteknik belgeleri Sağlık Müdürlüklerince ıslak imza ve mühür ile onaylanmış olan resmi belgeler olmaktadır. Bu nedenle sadece Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan özel ve devlet hastanelerinden sadece psikoteknik belgesi alınabilmektedir.

 

 

MEGOLAMAN
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık