Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32 °C
Açık

Cankurtaran Sorgulama

04.12.2022
21
A+
A-
Cankurtaran Sorgulama

Cankurtaran sorgulama işlemi tssf.gov üzerinden TC kimlik numarası ile yapılabilir. Cankurtaran başvurusu yaparak belge alan kişiler belgelerini sorgulayarak sahip olabilirler. Cankurtaran sorgulama Tssf sorgulama olarak yapılabilmektedir. Cankurtaran Eğitim Merkezleri ile alınan eğitimler sonucu TSSF Cankurtaran Teknik Kuruluda eğitim materyalleri ile kişilere belge vermektedir. Hazırlanan eğitim materyalleri ile beraber teknik ve etkili görsel ve yazılı donanımlarla kişiler Cankurtaran belgesi alabilirler. TSSF yani Cankurtaran ana görevleri,

Cankurtaran Sorgulama

Cankurtaran Sorgulama

  • Su içerisinde veya su kenarındaki tehlikelerle alakalı güvenlik bilincine dayalı davranışlar konusunda müdahale etmek ve zamanında, sürekli bilgi vermek.
  • Yüzme ile beraber kendi canını ve başka kişilerin canını kurtarmayı sağlamak.
  • Can kurtarma eğitimi vermek ve eğitim ile görevlendirme konusunda cankurtaranlara ileri düzeyde bir nitelik kazandırmak.
  • Genel tehlikelerden korunma önlemlerinin parçası olarak su kurtarma hizmetlerinin ülke çapında sağlanması

Gibi ana görevler bulunur. Bunun dışında diğer görevlere bakıldığında ilk yardım ve sağlık çalışmaları konusunda destek sağlanmasında önemlidir. Kurtarma çalışmaları için egzersizler yapmak gibi birçok görev sağlanmalıdır. Cankurtaran sorgulama ile Cankurtaran belgeleri istenen kişiler tarafınca alınır ve sonrasında belge alınarak sorgulama yapılabilir.

Cankurtaran Sorgulama Nasıl Yapılır?

Cankurtaran sorgulama nasıl yapılır için ihtiyacınız olan tek şey TC kimlik numaranızdır. Sonrasında ise belgelerinizi sorgulayabilir ve belgelerinize ulaşabilirsiniz. Bunun dışında almış olunan cankurtaran belgelerinin geçerlilik süresi bulunmaktadır genellikle 2 sene geçerli olacak şekilde verilir ve Türkiye çapında onaylanmış birçok cankurtaran kursu vererek bu belgeleri vermektedir.

Cankurtaran sorgulama işlemi aynı zamanda TSSF iletişim numarası üzerinden de yapılabilmektedir. Aldığınız cankurtaran kursu sonrasında belgenizin çıkıp çıkmadığını görebilir ve tüm bilgilere belgeniz üzerinden ulaşabilirsiniz. Belge üzerinde genel bilgilerinizle beraber aldığınız kursun onaylanmış imzası bulunur. Böylece otel havuzu veya su içeren birçok alanda belgenizle beraber cankurtaranlık yapmaya başlayabilirsiniz.

Cankurtaran Belgesi

Cankurtaran belgesi bakıldığında denizde veya havuzlarda cankurtaranlık yapmak isteyen veya eğitmen olmak isteyen bu eğitimleri mutlaka almak zorundadır. Cankurtaran eğitimi en az 3 gün ve toplamda 21 saat olacak şekilde yapılır ve kişilerin bazı şartlara sahip olmaları gerekir. Cankurtaran belgesi ile beraber kişiler deniz ve havuz alanlarının tümünde cankurtaran olarak görev alabilir ve iş fırsatı elde edebilirler.

Cankurtaran belgesi için istenen belgelerin bazıları en az 18 yaşında olmak, iyi derecede yüzme bilmek, en az ilkokul veya ilköğretim mezunu olmak, sağlıklı olarak kurs başlangıcında verilen sağlık bildirim formunu doldurmak, kurs başlangıcında yaptırılacak olan havuz becerilerinde başarılı olmak gerekmektedir. Böylece kişiler eğitimleri sonrasında cankurtaran belgesine sahip olarak başarılı olabilirler.

Cankurtaran Sorgulama

Cankurtaran Sorgulama

Tssf Cankurtaran Sorgulama

Tssf cankurtaran sorgulama durumu bakıldığında eğitim içeriği kurstan kursa farklılık yaratabilmektedir ve kişiler sorgulama anlamında bu eğitimleri aldıklarında sorgulama ile belgelerini öğrenebilirler. Bunun dışında genel olarak dersler Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) ile Internetional Life Saving Federation ile alakalı bilgiler olabilmektedir. Bunun dışında ilkyardım bilgileri de Cankurtaran belgesi için alınabilir ve sonrasında Cankurtaran sorgulama yapılabilir. TSSF Cankurtaran belgesinin sağladığı avantajlar,

  • Cankurtaran eğitimleri ile beraber yüzme teknikleri, sudan çıkartma teknikleri, boğuşma teknikleri ve çeşitli ekipman kullanımı konusunda eğitimler sağlanabilir.
  • Cankurtaran eğitimi ile başarılı olan kişiler özel sertifika ile birlikte otel havuzları, Aqua parklar, spor havuzları, deniz kenarları veya benzeri su alanlarında çalışma imkânı sağlanır.
  • Cankurtaran belgesinin geçerlilik süresi genel olarak 2 sene olmaktadır ve kişiler belgelerinin geçerlilik süresi biten cankurtaranlar belge geçerlilik süresi bitim tarihinden itibaren 6 ay içerisinde uyum eğitimine katılabilir ve belgelerini yenileyebilirler.

İlginizi Çekebilir: Dizde Sıvı Bitmesi Tedavi Yöntemi

Cankurtaran Belgesi Nasıl Alınır?

Cankurtaran belgesi nasıl alınır konusunda deniz, havuz ve göl gibi alanlarda boğulma tehlikesine karşı kurtarma amaçlı görev yapan kişiler tarafından alınabilir. Cankurtaranlık görevini üstlenmek için ilgili olan mevzuatın gereklerini yerine getirerek cankurtaran belgesi (sertifika) sahibi olmak gerekebilmektedir. Türkiye’de cankurtaranlık eğitimleri tamamen Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun Cankurtarma yönetmenliği esaslarına göre düzenlenir.

Cankurtaran Belgesi vermeye yetkili kurum ile kuruluşlar ile su altı ve su üstü arama kurtarma ve ilkyardım eğitim merkezleri ile üniversitelerin Cankurtarma ve ilkyardım birimleri ile spor kulüpleri verebilmektedir. Kişiler bu eğitimleri aldıktan sonrasında TSSF Cankurtaran işlemleri sorgulanabilir, kişiler belgelerinin çıkıp çıkmadığına bakabilirler.

MEGOLAMAN
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık