Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Az Bulutlu

Sakroiliak Eklem Egzersizleri

06.12.2022
55
A+
A-
Sakroiliak Eklem Egzersizleri

Sakroiliak eklem egzersizleri ağrıların giderilmesi için fizik tedavi uzmanları tarafından önerilmektedir. Sakroiliak eklem hastalığı bel ve omur ilik bölgesinde oluşan kronik rahatsızlıklara verilen addır. Genellikle bel fıtığı ile karıştırılan bu hastalıkta kas sıkışması durumu gözlemlenmez. Bu sebeple tedavisi bel fıtığından daha farklıdır. Sakroiliak eklem ağrılarına karşı yapılması gereken egzersizler doktor onayı olmadan uygulanmamalıdır. Sakroiliak eklem egzersizleri şunlardır;

 • Bacak gerdirme egzersizleri
 • Basit yoga hareketleri
 • Bacakları gevşetmeye yarayan egzersizler

Tüm bu egzersizler genellikle doktorunuzun onayı ile gerçekleşmektedir. Bacak egzersizleri çoğunlukla bel kaslarını etkilediği için belde oluşan sıkışmalar bu hareketlerle rahatlamaktadır. Sakroiliak eklem disfonksiyonu görülen hastalar şu tip hareketler ve egzersizler yapabilir;

Sakroiliak Eklem Egzersizleri
Sakroiliak Eklem Egzersizleri

Bacak Gerdirme Egzersizleri: Bu egzersizde genellikle iki bacak ya da diz arasına esnek bir bant takılır. Bacakları ileri, geri, yana ve aşağı yukarı gerdirerek ufak bir kasma işlemi uygulanır. Bu hem bacak kaslarınızın hem de sırt ve bel bölgesinde kasılan ağrılarınızın giderilmesine yarar. Genellikle doktorların sakroiliak eklem egzersizleri için verdiği görsel anlatım kağıtlarında detaylı öğrenmeniz mümkündür.

Basit Yoga Hareketleri: Yoga hareketleri genel olarak vücudun kas ve kemik dengesini oluşturmakta oldukça etkilidir. Bu hareketler kol ve bacak koordinasyonu sağlanarak kasların rahatlamasına ve sırtta bulunan omuriliğin genleşmesine yardımcı olur. Bu tip hareketleri çeşitli videolu anlatımlarla bulmanız mümkündür.

Bacakları Gevşetmeye Yarayan Egzersizler: Bu egzersizler Sakroiliak eklem disfonksiyonu egzersizleri arasında en basit olanlarıdır. Bu hareketlerde çoğunlukla denge oluşturacak bacak kaslarını rahatlatan hafif işlemler yapılmaktadır. Hastaların bu süreçte bacak kaslarını gevşetmesi, sırt ve belde oluşan ağrıları gidermek için olabildiğince esneklik kazanmaları amaçlanır.

Sakroiliak Eklem İltihabı Tedavisi

Sakroiliak eklem iltihabı tanısı ve tedavisinde benzer işlemler gerçekleşmektedir. Eklem bölgelerinde oluşan iltihaplanma tespiti için eklem bölgesinden iğne ile omurilik sıvısı alınmaktadır. Sonrasında benzer şekilde Sakroiliak eklem iltihabı tedavisi için omuriliğe ilaç enjekte edilebilmektedir. Ancak bu baskıyı azaltmak için uygulanırken asıl tedavi işlemi egzersiz ve fizik tedavi çalışmalarıyla mümkün olmaktadır.

Sakroiliak Eklem Egzersizleri Yeni

Sakroiliak eklem disfonsiyonu testleri hastalığın tanısını koymak amacıyla uygulanmaktadır. Tıbbi açıdan ayırıcı tanı burada oldukça önemlidir. Hastaların bel bölgesinde oluşan ağrılar, bacaklara vuran ağrılar ve çekilen MR sonuçlarında fıtık gözlemlenmemesi durumunda Sakroiliak eklem disfonksiyonu testleri uygulanır. Bu testler şunlardır;

 • Faber Testi
 • Uyluk İtme Testi
 • Sakroiliak Eklem Egzersizleri
 • Sakral İtme Testi
 • Sakroiliak Kompresyon Testi

Genellikle tüm bu testler uygulandıktan ve tanı konulduktan sonra tedavi süreci başlamaktadır. Sakroileit hasta yorumları incelendiğinde tedavi sürecinde oluşan ağrıların giderilmesi için Sakroiliak eklem egzersizleri ve fizik tedavi sürecinin aksatılmaması önerilmiştir. Ayrıca doktorların kullanım için verdiği ilaçlar tedaviyi olumlu şekilde etkilemektedir. Sakroiliak hastalığından korunmak için hareketli yaşam ve sağlıklı beslenmenin de önerildiği bilinmektedir.

Sakroiliak Eklem Egzersizleri: Faber Testi

Hasta sırt üstü uzanır ve hastaya kalçasına ve dizine fleksiyon hareketi yaptırılır. Hastanın ayak bileği dizinin üstüne yerleştirilerek hastaya 4 e benzer bir şekil aldırılır. Bu işlem sırasında kasıkta ağrı oluşuyor ise sonuç pozitif çıkar. Pozitif sonuç kalça kireçlenmesine sebebiyet vereceğini açıklar. Sakroiliak eklem egzersizleri

Sakroiliak Eklem Egzersizleri
Sakroiliak Eklem Egzersizleri

Uykuluk İtme Testi

Tanı muayene ile koyulabilir. Tutulan uykuluk eklemi hareketlilik açısında kötü durumda ise test pozitif olmaktadır. Ağrıya uyarı veren testler ile eklemin serbest ve kısıtlı yönleri anlaşılabilmektedir. Bağ muayenesin de sorunlu bağlar saptanır. İltihaplı olan romatizmalar gece ağrısı, katılık olması ve kronik olmasıyla farklı çeşitlere ayrılır. Bu gibi durumlarda kesinlikle MR görüntülemesi ve kan testi gerekmektedir.

Sakroiliak Eklem Egzersizleri: Sakral İtme Testi

Hasta sırt üstü pozisyondayken arkada ki yapıları esnetmek amacı ile 90 derece hareket ettirerek fleksiyona getirilmektedir. Femur sırasınca aksiyel basınç sağlanır ve femur, iliumu terse iterek bir kaldıraç olarak kullanılmaktadır. El pozisyonunu sabitlemek amacı ile sakrumun altına koyulurken diğer yandan el femura baskı yapılır. Yapılan askiyel basınç hastada yoğun ağrıya neden oluyor ise pelvik kuşak pozitiftir.

Sakroiliak Kompresyon Testi Nedir?

Sakroiliak eklem patojilerini gösteren basit olaydır. Yan pozisyonda yatmakta olan bir hastanın üstteki krista iliakası yatağa doğru yüksek güç ile basınç sağlanır. Eklemdeki ağrı şiddetli bir şekilde artmaya devam ederse testin sonucu olumlu çıkar.

Sakroiliak Eklem Ağrısı Nasıl Olur?

Sakroiliak eklem ağrısı nasıl olur dediğimizde ise bu ağrının karakteristik özellikleri deşiğişklik gösterebilse de belirli ipuçları sunacaktır. Buna göre ağrının genellikle bel ve kalça ağrısı şeklinde karşımıza çıktığından bahsedebiliriz. Farklı düzeylerde sinir uyarısı olmasıyla da farklı tiplerde oluşabilen bu ağrılar aynı zamanda bu şekillerde de olabilir;

 • Bacak ağrısı
 • Kasık ağrısı
 • Sırt ağrısı
 • Ayak ağrısı
 • Genital bölge ağrısı
 • Diz ağrısı

Sakroiliak Eklem Disfonksiyonu Neden Olur?

Sakroiliak eklem disfonksiyonu nedenleri oldukça çeşitlidir. Günlük hayatta meydana gelen pek çok farklı olay bu duruma sebebiyet verebilmektedir. Buna göre sakroiliak eklem disfonksiyonu sebepleri şu şekilde olabilir;

 • Artrit
 • Travmalar
 • Hamilelik
 • Enfeksiyonlar
 • Aşırı bacak uzunluğu

Bu nedenlerden her biri farklı durumlara yola açarak kişinin yaşamında sorunlara sebep olacaktır. Özellikle travmalar ya enfeksiyonlar engellenebilir özellikler doğuruken hamilelik gibi durumlar zaman zaman engellenemeyebilir.

Sakroiliak Eklem Disfonksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Sakroiliak eklem disfonksiyonu belirtileri farklı biçimlerde karşımıza çıkabilecektir. Buna göre bu belirtilerin her zaman bu disfonksiyona işaret ettiğini anlamak da güç olabilir. Bu sebeple de dikkat edilebilecek olan belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Tutukluk ve uyuşukluk ile bir bölgede hareket kısıtlanması
 • Siyatik gibi durumları andıran ağrılar
 • İnstabilite, yani dengesizlik ve kalçanın kendini bırakıyor hissi vermesi
 • Kalça, kasık ve bel ağrısı görünse de bu ağrılar genellikle vücudun tek bir tarafında ortaya çıkar.
 • Uzun süre ayakta durmadan kaynaklı ağrı
 • Uzun süre yürümeden kaynaklı ağrı
 • Donuk ve oldukça şiddetli ağrılar
 • Genellikle sabahları ortaya çıkan ağrı, gün içerisinde düzelme eğilimi göstermesi
https://www.youtube.com/watch?v=14Pv4nSymuw

Sakroiliak Eklem Disfonksiyonu Tedavisi

Sakroiliak eklem disfonksiyonu nasıl tedavi edilir dediğimizde bu durum asıl olarak ağrının sebebine uygun olarak değişebilir. Bununla birlikte bu disfenksiyonun tedavisi genellikle egzersizlerdir. Ancak egzersizler dışında da kısa da olsa bir dinlenme süresi bırakılması gerekecektir. Yalnızca birkaç gün olabilecek bu dinlenme süresinde de aşırıya kaçılmamalıdır.

Aynı zamanda ağrı olan bölgeye yani bele, pelvise ya da farklı bir yere buz ya da ısı uygulanabilmektedir. Bu ısı ya da buz durumu sayesine kas gerginliği azalacaktır. Spazmları hafifletmede ise büyük etkisi olduğuna inanılır. Aynı anlamda ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bu ilaçlar ise hissedilen ağrının durumu ve şiddetine uygun olarak reçetelerle verilecektir.

İlginizi Çekebilir: Anestol Krem Vajinaya Sürülür mü?

Fizik tedavi ise ek bir yöntem olmasıyla birlikte kas gücünü arttırma, esnetme ve ağrıyı geçirme etkilerini sunacaktır. Böylelikle ağrıdan kaynaklı olarak oluşmuş alışkanlıklar da düzeltilebilir.

Son olarak sakroiliak eklem enjeksiyonları tavsiye edilebilmektedir. Bu enjeksiyonlar ise sakroiliak eklemin içerisine lokal anestezik ve steroid ilaç karışımının enjekte edilmesi ile uygulanmakta olan oldukça ünlü ve etkili bir sakroiliak eklem disfonksiyonu tedavisi olarak geçmektedir.

Samet Erden
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık